Indický zákaz dovozu elektroniky môže zvýšiť predaj starých technológií

Vzhľadom na to, že sa indická vláda rozhodla zakázať dovoz notebookov, serverov a ďalších zariadení spotrebnej elektroniky, je priemysel v šoku. Zatiaľ čo ministerstvo obchodu a priemyslu mohlo implementáciu príkazu odložiť až do 31. októbra, stále sa objavujú otázky, ako môžu výrobcovia dostať svoje zariadenia do krajiny, ktorá je už v technológii pozadu.

Tento krok dúfa, že podporí miestnu produkciu – skvelá vec, pokiaľ k tomu dôjde. V máji 2024 vláda NDA pod vedením Modi oznámila program vo výške 2,1 miliardy dolárov na pomoc podnikom s výrobou hardvéru, vrátane počítačov, notebookov, serverov a súvisiacich počítačových technológií. Išlo o pokračovanie skôr oznámeného plánu, kedy bola vláda ochotná vyplatiť 892 miliónov dolárov.

História naznačuje, že obmedzenie by mohlo hrať v prospech Indie. K podobnému kroku došlo v júli 2020, kedy vláda zaviedla obmedzenia na dovoz chytrých televízií. Aj keď to bolo väčšinou vykonané s cieľom obmedziť dovoz z Číny, zvýšilo to miestnu produkciu. V auguste 2022 správa výskumníka trhu Counterpoint ukázala 74% medziročný rast v 2. štvrťroku, väčšinou spôsobený uvedením cenovo dostupných produktov a nárastom spotrebiteľského dopytu.

Ale televízory nie sú to isté ako notebooky a počítače a zriadenie miestnych zariadení v tomto krátkom čase nemusí byť praktické pre každého výrobcu. V krajine, kde IT sektor zamestnával 5,1 milióna ľudí a vo finančnom roku 2022 vygeneroval tržby vo výške 227 miliónov USD, je prístup k najmodernejším počítačom oveľa dôležitejší ako sledovanie televízie v 4K.

Ban vysvetlil

Podľa oficiálneho vládneho oznámenia „Dovoz notebookov, tabletov, osobných počítačov all-in-one a ultra-malých počítačov a serverov spadajúcich pod HSN 8741 bude obmedzený“.

Dovoz je povolený na základe platnej dovoznej licencie a obmedzenie sa nevzťahuje na cestujúcich prevážajúcich vyššie uvedené zariadenia v batožine.

Revidovaná politika pre elektronický dovoz. | Zdroj: Ministerstvo obchodu a priemyslu, vláda Indie

Vláda nepodala žiadne oficiálne oznámenie o tom, prečo bol náhly zákaz uvalený, ale zmiernila lehotu do 31. októbra, čo výrobcom poskytlo čas, aby sa podriadili. Bez ohľadu na to hlavní výrobcovia ako Apple, Dell, HP a Samsung v čase písania tohto článku zmrazili dovoz.

Zákaz je tiež v súlade s víziou premiéra Modiho „Make in India“, ktorá silne stimuluje miestnu výrobu a výrobu. Trh s dovozom elektroniky len od apríla do júna zarobil 19,7 miliardy dolárov. Ako už bolo spomenuté, je to v súlade s vládnym zákazom inteligentnej televízie, kde dovoz v roku 2019 vzrástol na 1 miliardu dolárov ročne.

Prečo India zaostáva v technológii?

Vzhľadom na to, že penetrácia internetu sa v rokoch 2022 – 23 zvyšuje na približne 850 miliónov predplatiteľov, stále viac Indov nakupuje elektronické zariadenia. Naproti tomu India zostáva jedným z najlukratívnejších trhov so smartphonmi na svete; Pozadu nezostáva ani predaj notebookov a počítačov.

Podľa IDCindický trh s PC už v 1. štvrťroku 2023 poklesol o 30 %. Zatiaľ čo dopyt po stolných počítačoch zostáva silný, po laptopoch bol teraz zaznamenaný dva štvrťroky slabého dopytu za sebou, pričom prémiové zariadenia klesli o 65,6 % v komerčnom a spotrebiteľskom segmente o 59 %.

Čítať:  Ako môže partnerský program prospieť vašej firme a aké funkcie hľadať pred registráciou

Aký je dôvod tohto poklesu? Spomalenie dopytu a nízka nálada na trhu. Trh dúfal, že sa zotaví s nadchádzajúcim akademickým rokom a nadchádzajúcimi sviatkami, keď predaje elektronických zariadení a spotrebičov často raketovo rastú.

So zákazom vznášajúcim sa nad ich hlavami sú však výrobcovia v lapálii, aby dostali von svoj starnúci inventár, ktorý nosili v posledných dvoch štvrťrokoch. Vzhľadom na to, že priemysel stolných počítačov a notebookov postupuje závratným tempom a prináša oproti každej generácii obrovské výkonnostné výhody, vedie to k dominovému efektu, kedy je pre partnerov a predajné miesta stále ťažšie získať nový hardvér a predať svoje staré zásoby súčasne kvôli klesajúcej nálade na trhu. .

Je zákaz dovozu riešením?

Zákaz dovozu je zďaleka najprísnejším opatrením, ktoré môže vláda prijať, aby podporila miestnu produkciu. Miestna produkcia má svoje výhody, vrátane nižších nákladov pre spotrebiteľov, čo môže byť nesmierne užitočné, najmä s ohľadom na smiešne dane, ktoré Indovia musia platiť za elektronické zariadenia.

Všetko však závisí od toho, aby výrobcovia boli schopní zriadiť miestne výrobné závody a priniesť do Indie nové technológie. HP a Dell, dve spoločnosti s najväčším a tretím najväčším podielom na trhu v tomto sektore, s 33,8 % a 13,9 % v krajine, už dovoz zmrazili.

S tým, ako sa Intel a AMD chystajú v roku 2024 oznámiť svoje čipy novej generácie, bude sektor elektroniky ďalej zaostávať, pokiaľ výrobcovia nevyvinú výrobné zariadenia na výrobu týchto počítačov novej generácie.

Čítať:  Ako dlho môže byť Reel na Instagrame?

Medzitým, zatiaľ čo domorodí hráči naberú páru dosť na to, aby nahradili titány priemyslu v Indii, staré technológie, ktoré už v krajine sú, by mohli krátkodobo nájsť väčší dopyt a potenciálne zvýšiť ceny.

V správach: Útoky ransomvéru vzrástli v APAC o 204 %.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE