Je čas do prvého bajtu (TTFB) dôležitý?

Čas do prvého bajtu (TTFB) je čas, ktorý webový server potrebuje na odpoveď na požiadavku. Je to metrika, ktorú uvádza niekoľko testerov rýchlosti stránky. Často sa tiež uvádza ako primárny prostriedok na meranie rýchlosti stránky. Myšlienka je, že čím rýchlejšie webový server reaguje, tým rýchlejšie sa stránka načíta.

Mnohé skupiny to však zistili TTFB nie je až také dôležité. Keď sa naň pozriete izolovane, obrázok poskytuje príťažlivý spôsob, ako ohodnotiť vašu stránku alebo poskytovateľa hostingu. Keď sa však na to pozrieme v spojení s inými metrikami, zdá sa, že došlo k odpojeniu. Platí to najmä pre hodnotenie SEO a vylepšenú používateľskú skúsenosť.
Tu sa pozrieme na to, prečo sa dá TTFB ľahko manipulovať, na akých metrikách skutočne záleží a ako vám poznanie týchto vecí môže pomôcť zlepšiť SEO, používateľskú skúsenosť a ďalšie.

Čo meria čas do prvého bajtu?

TTFB meria čas medzi používateľom, ktorý zadá požiadavku HTTP, a prvým bajtom stránky, ktorý prijme prehliadač používateľa.

Základný model fungovania TTFB

Model je jednoduchý. Čím rýchlejšie webový server odpovie na požiadavku používateľa, tým rýchlejšie sa stránka načíta. Bohužiaľ, veci sa trochu skomplikujú.

Time To First Byte Test

V niektorých prípadoch rýchlosti testovacieho webu zistíte, že trvanie testov TTFB je oveľa dlhšie, než by ste očakávali. A to aj napriek tomu, že skutočné časy načítania stránky sa zdajú oveľa rýchlejšie. Toto je prvý náznak toho, že niečo nie je v poriadku s tým, ako TTFB meria rýchlosť.

Čítať:  5 spôsobov, ako zarobiť peniaze z YouTube bez reklám

Hlbší pohľad ukazuje, že TTFB skutočne meria čas potrebný na prijatie prvej odpovede HTTP. Nemeria čas potrebný na odoslanie celej stránky.

Test času do prvého bajtu a času načítania stránky

Vo vyššie uvedenom teste Time To First Byte sa TTFB meria na 0,417 sekundy, čo sa zdá byť veľmi rýchle. Pri pohľade na vodopád však vidíme, že toto číslo koreluje iba s časom načítania HTML. Potom rýchlosť načítania stránky trvá oveľa dlhšie pre ostatné prvky na stránke a vidíme, že obsah DOM sa načítava približne za 1,6 sekundy.

Je to preto, že hodnota TTFB je neuveriteľne ľahko manipulovateľná. Hlavičky odpovedí HTML HTTP sa dajú generovať a odosielať neuveriteľne rýchlo, ale nemajú absolútne žiadny vplyv na to, ako rýchlo bude používateľ schopný vidieť stránku alebo s ňou interagovať. Pre všetky praktické účely sú neviditeľné.

Načítaním hlavičiek odpovedí HTTP na zrýchlenie TTFB je ľahké vytvoriť „nepravdivý“ pohľad na rýchlosť webu. Tiež to nemusí nutne znamenať, že sa rýchlo načíta aj zvyšok vodopádu.

Testy rýchlosti s NGINX

Dobrým príkladom toho, ako možno manipulovať s testovaním Time To First Byte s HTTP hlavičkami, je pohľad na časy načítania stránky NGINX v spojení s kompresiou.

Komprimované stránky sú menšie, a preto sa sťahujú zo servera rýchlejšie v porovnaní s nekomprimovanými stránkami. To v konečnom dôsledku znamená, že časy načítania stránky do interaktivity sú oveľa rýchlejšie. Z pohľadu TTFB to však nie je pravda.

Čítať:  Ako vytvoriť podcast: Sprievodca krok za krokom

Čas do prvého bajtu v porovnaní so skutočnými časmi načítania stránky

Hlavičky HTTP sa totiž dajú vygenerovať a odoslať pomerne rýchlo pred obsahom hlavnej stránky.

Toto je obzvlášť významné číslo pre tých, ktorí využívajú Hostinger Cloud Accelerator, pretože to využíva NGINX na zrýchlenie rýchlosti ukladania do vyrovnávacej pamäte na optimalizovaných platformách Hostinger.

Pokračujte v čítaní a zistite, aké metriky by ste mali používať na kontrolu časov načítania stránky.

Čo na rýchlosti načítania stránky záleží?

In štúdia MozZistilo sa, že Time To First Byte má významnú koreláciu s hodnotením SEO. Čím rýchlejšie bolo TTFB, tým vyššie hodnotené stránky by mali.

Toto už bolo povedané (a ako sami Moz objasňujú), že korelácia a príčinná súvislosť nie sú to isté. Skutočné metódy, ktoré Google (a iné vyhľadávacie nástroje) používajú na prehľadávanie webových stránok a zostavovanie SERP, nie sú verejnosti známe.

Mnohí sa domnievajú, že časy načítania stránky do interaktivity sú v skutočnosti oveľa dôležitejšie. Pri pohľade na testy rýchlosti stránky je dôležité pozrieť sa na všetky dostupné údaje ako celok a nielen na TTFB.

Takže pokiaľ ide o testy TTFB, SEO a používateľskú skúsenosť:

Google nemeria rýchlosť stránky pre SEO (úplne)

Dobre, znie to, akoby sme sa vrátili k tomu, čo sme práve povedali, ale majte s nami pokoj.

Google nemeria rýchlosť stránky ako neuveriteľne dôležitú, ale meria správanie používateľov. V minulosti sa vyjadrili, že ak sú používatelia ochotní čakať na načítanie obsahu, nebudú downgradovať webovú stránku, pretože je pomalá.

Čítať:  Kedy je najlepší čas uverejňovať príspevky na TiKTok?

Dôvodom je skutočnosť, že Google považuje použiteľnosť a skúsenosti za dôležitejšie ako rýchlosť. Ešte v roku 2010 Povedal Matt Cutts že zahrnutie rýchlosti stránok ako hodnotiaceho faktora „ovplyvňuje odľahlé hodnoty […] Ak ste najlepším zdrojom, pravdepodobne ešte prídete.“ Stáva sa, že čím menej času musí používateľ čakať na stránku, tým je pravdepodobnejšie, že na stránke zostane.

Takže pokiaľ ide o používanie služieb na testovanie rýchlosti, ako je PageSpeed ​​Insights, nezabudnite zvážiť časy načítania stránky aj z praktického hľadiska. Ako vnímate čas potrebný na načítanie vašej stránky, keď ju zadáte do prehliadača? Myslíte si, že kvalita obsahu stojí za to čakať?

PageSpeed ​​Insights poskytuje užitočné informácie o rýchlosti pre SEO, ako je uvedené vyššie

Jednoduché kontroly, ako je táto, sú jednoduché a môžu vám poskytnúť veľa informácií o tom, čo si vaši používatelia budú myslieť.

Na praktickom čase načítania stránky záleží – nie TTFB

Rýchlejší čas do prvého bajtu neznamená rýchlejšiu webovú stránku.

TTFB nie je praktické meranie. V skutočnosti to neovplyvňuje používateľskú skúsenosť. Čas potrebný na to, aby prehliadač komunikoval tam a späť so serverom, neovplyvňuje ani tak zážitok používateľa z obsahu daného servera, ako čas, ktorý potrebuje na skutočnú interakciu s ním.

Namiesto toho sú vo svojej podstate dôležitejšie merania, ktoré testujú čas potrebný na interaktivitu. Vylepšenia tu nie vždy zodpovedajú výsledkom testov rýchlosti webových stránok alebo skóre.

Takže, hlavné jedlo tu? Vysokokvalitný obsah a skvelá používateľská skúsenosť sú stále dva z najvýznamnejších faktorov podieľajúcich sa na SEO, rýchlosť webu to môže ovplyvniť, ale nie je ani zďaleka najdôležitejšia.

Čítať:  Najlepšie riešenia bezhlavého obchodu pre rok 2024

Rýchlosť mobilných zariadení je teraz hodnotiacim faktorom

Od júla 2018 sa rýchlosť načítania mobilných stránok zvýšila faktor pri hodnotení SEO. TTFB môže byť zahrnuté v tomto.

Opäť však platí, že TTFB a časy načítania stránky nie sú také dôležité ako kvalitný obsah a použiteľnosť. Používateľská skúsenosť na mobilných zariadeniach je už dlho kľúčovou oblasťou, v ktorej sa Google a ďalšie vyhľadávače pokúšali zacieliť a zlepšiť. Časy načítania sú len malou časťou toho.

Oveľa dôležitejší je responzívny dizajn a ľahko čitateľný a škálovateľný text a obrázky.

Google veľmi odporúča ich nástroj PageSpeed ​​Insights aby ste správne videli, ako môže rýchlosť vašej stránky ovplyvniť hodnotenie SEO.

Pomalý a stabilný vyhráva preteky

Dobre, to všetko neznamená, že by ste mali nechať svoje stránky indexovo prechádzať. Toto nie je detská bájka ani výzva na obmedzenie rýchleho internetu. Rýchly internet je jedným z divov modernej doby a vy predsa chcete, aby sa vaša stránka načítala čo najrýchlejšie.

Hovoríme, že ak sa snažíte nájsť spôsob, ako zlepšiť Time To First Byte, prestaňte.

Je oveľa dôležitejšie, aby ste sa začali pozerať na čas načítania stránky ako celok a nielen na čas potrebný na odpoveď servera. V Hostinger sme hrdí na to, ako rýchlo naše dátové centrum poskytuje obsah, a maximálne pracujeme na tom, aby sme zaistili, že naše servery sú optimalizované tak, aby poskytovali skvelú používateľskú skúsenosť a pomáhali zlepšovať vaše SEO tak, ako to len hostingová spoločnosť dokáže.

Dôrazne odporúčame vyskúšať Hostinger Cloud a zistiť, ako môže Hostinger pomôcť.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE