Je elektronický obchod ziskový? Štúdia o súčasnej situácii a tipy, ako prosperovať ako online obchod

Počas pandémie sa mnohí spotrebitelia obrátili na elektronický obchod, aby získali svoje každodenné potreby. Predaj elektronického obchodu explodoval, čo prinútilo mnohé spoločnosti investovať viac peňazí do svojej digitálnej prítomnosti.

Možno sa však pýtate, či je elektronický obchod stále ziskový, keď sa veci vrátili do normálu?

Možno máte solídny podnikateľský nápad a zvažujete, či by ste nemali otestovať vody elektronického obchodu.

Tak to ste na správnom mieste. Preskúmame, kde stál elektronický obchod na konci roka 2022 a ako vyzerá budúcnosť pre majiteľov firiem, ktorí sa zaujímajú o online predaj.

Potom sa podelíme o podrobného sprievodcu stratégiou elektronického obchodu, ako sa stať podnikateľom alebo vlastníkom startupu.

Poďme sa teda pustiť do toho. Tu je to, čo preberieme:

Obchodné prostredie elektronického obchodu v roku 2022 a neskôr

A 2022 Insider Intelligence odhaduje, že maloobchodný predaj elektronického obchodu na celom svete dosiahne do konca roka 5,72 bilióna dolárov. V porovnaní s rokom 2021 je to nárast o 9,7 %. Správa ukazuje, že maloobchodný predaj elektronického obchodu predstavuje 19,7 % celkového maloobchodného predaja.

Do roku 2025 odborníci očakávajú, že tržby z elektronického obchodu dosiahnu 7,53 bilióna dolárov, čo prispeje k takmer štvrtine celkových maloobchodných tržieb.

Tento pozitívny trend ovplyvňujú „mobilné“ komunity, ako sú tie v Ázii a Latinskej Amerike. Mnohé z týchto komunít mali tradične prístup len k pevnému širokopásmovému pripojeniu kvôli infraštruktúre alebo finančným obmedzeniam.

Ľudia v týchto regiónoch môžu teraz využívať výhody lacného mobilného širokopásmového pripojenia, vrátane mcommerce.

A 2022 Insider Intelligence správa očakáva, že maloobchodné tržby z mcommerce v USA sa do roku 2025 viac ako zdvojnásobia oproti roku 2021, v celkovej výške až 728,28 miliardy dolárov. To znamená, že elektronický obchod by mal v roku 2025 predstavovať približne 44,2 % celkového maloobchodného predaja elektronického obchodu v USA.

V roku 2022 sa tri najväčšie trhy elektronického obchodu boli:

 • Čína (elektronický obchod sa podieľal na takmer polovici maloobchodných tržieb krajiny).
 • Spojené kráľovstvo (36 % celkového maloobchodného predaja tvorili tržby z elektronického obchodu).
 • Južná Kórea (32 % maloobchodných tržieb tvorili tržby z elektronického obchodu).
Čítať:  15 najlepších platforiem CMS na vybudovanie vášho online podnikania...

Nie 2022 Insider Intelligence Správa zistila, že Brazília a Argentína patria medzi najrýchlejšie rastúce online maloobchodné trhy v dôsledku prudkého nárastu digitalizácie v Latinskej Amerike počas pandémie.

Nakupujúci Millennial a Gen Z sú prevládajúcimi používateľmi obchodov elektronického obchodu. A 2022 Národná maloobchodná federácia Správa zistila, že 58 % mileniálov a 56 % Gen-Zers nakupuje v mobilných aplikáciách a webových prehliadačoch.

Svoje rozhodnutia o nákupe robia pomocou vyhľadávania na internete, aplikácií sociálnych médií a influencer marketing.

Je elektronický obchod ziskový?

Áno, elektronický obchod je ziskový a predpokladá sa, že to tak aj zostane. Insider Intelligence odhaduje, že elektronický obchod bude do roku 2025 tvoriť 23 % maloobchodných tržieb. Najväčšími faktormi, ktoré prispievajú k jeho rastu, sú mcommerce, demografické údaje online maloobchodných zákazníkov a zvýšené online nakupovanie v Ázii a Latinskej Amerike.

Aké sú niektoré výhody elektronického obchodu oproti tradičnému maloobchodu?

Online nakupovanie od začiatku pandémie explodovalo v popularite. Okrem pohodlia, že vám produkty doručíme priamo k vašim dverám, elektronický obchod pomáha aj s dostupnosťou.

Elektronický obchod od kupujúceho žijúceho v odľahlej oblasti až po niekoho, kto nie je schopný ísť do obchodu, poskytuje ľuďom lepšiu zákaznícku skúsenosť prostredníctvom lepšieho prístupu k produktom a službám.

Elektronický obchod tiež poskytuje kupujúcim viac možností, ako by kedy mohli získať prostredníctvom nákupov v obchode a prístup k informáciám, ktoré sa nenachádzajú v tradičnom obchode.

Recenzie a spätná väzba od predchádzajúcich zákazníkov budujú dôveryhodnosť značky a pomáhajú online kupujúcim lepšie sa rozhodovať pri nákupe.

Predaj online je tiež cenovo efektívnejší obchodný model. Vyžaduje si to menej hmatateľných zdrojov a poskytuje malým podnikom väčší dosah ako fyzický obchod.

Stručne povedané, online nakupovanie šetrí čas, peniaze a námahu v porovnaní s tradičným maloobchodom.

Predávajte svoje produkty online bez starostí

Oficiálne odporúčaný spoločnosťou WooCommerce, náš hosting je určený pre podniky elektronického obchodu, ako je ten váš

Aké produkty sa dobre predávajú prostredníctvom elektronického obchodu?

Tu sú niektoré z najpopulárnejších segmentov digitálneho obchodu.

Donáška jedla

Ako sa svet stáva rušnejším, ľudia túžia po tom, aby im jedlo doniesli až k dverám.

Nie je žiadnym prekvapením, že rok 2024 The Business Research Company Štúdia predpokladala, že celosvetový trh s donáškou jedla online dosiahne do konca roka 143,05 miliardy USD.

Štúdia očakáva zloženú ročnú mieru rastu (CAGR) na úrovni 11,5 %.

Od hotových jedál až po súpravy na prípravu jedál majú hladní kupujúci viac možností ako kedykoľvek predtým.

Móda

Módne položky ako oblečenie alebo šperky sú v priestore elektronického obchodu vždy veľmi žiadané. A hoci môže byť konkurencia tvrdá, môžete si vytvoriť vlastnú identitu značky pomocou predmetov, ako sú ručne vyrábané šperky a tričká s potlačou na požiadanie.

Čítať:  Agentúra Spotlight: Ako láska majiteľa firmy...

Mileniáli a Gen-Zers sú pre tieto položky najdôležitejšími zákazníkmi. Dobrou správou je, že radi nakupujú online.

V skutočnosti rok 2022 Národná maloobchodná federácia Štúdia ukazuje, že 64 % zákazníkov v týchto vekových skupinách uprednostňuje nakupovanie online alebo online aj v obchode.

Ak chcete rozšíriť prítomnosť svojej firmy online, je potrebné, aby ste si vybudovali identitu svojej značky a stavali na nej. Niektoré spôsoby, ako to urobiť, sú predajom rodovo neutrálne oblečenie alebo kostýmové šperky.

Prírodné produkty

Dopyt po prírodných a organických produktoch rastie s rastúcou túžbou zostať zdravý, používať menej chemikálií a starať sa o planétu. Vezmite si ako príklad trh organickej starostlivosti o pleť.

A 2022 The Business Research Company odhaduje, že svetový trh dosiahne 9,78 miliardy dolárov pri CAGR 9,9 % za rok.

Odborníci očakávajú, že trh bude naďalej rásť s CAGR 10,2 % a v roku 2026 dosiahne 14,42 miliardy dolárov.

Kreatívne alebo technické služby

Máte jedinečný talent? Prečo to nepremeniť na ziskový podnikateľský nápad elektronického obchodu? Či už ste spisovateľ, dizajnér, fotograf alebo kodér, môžete si založiť svoj vlastný podnik na voľnej nohe, ktorý predáva svoje služby.

Počet pracovníkov na voľnej nohe v USA stúpa. A 2022 McKinsey Správa zistila, že 36 % pracovnej sily v USA tvoria nezávislí pracovníci, čo zahŕňa aj pozície na voľnej nohe a koncerty. To je nárast z 27 % v roku 2017.

Dropshipping

Chceli by ste najskôr investovať len malé množstvo peňazí do svojho elektronického obchodu? Ak áno, dropshipping je vynikajúci a výnosný obchodný nápad elektronického obchodu.

A 2022 Výskumné správy World Štúdia predpokladá, že globálny trh dropshippingu dosiahne do roku 2028 621,41 miliardy USD. To je CAGR 20,7 %.

Prostredníctvom dropshippingu môžete spolupracovať s výrobcami a distribútormi pri predaji ich produktov.

Jediné, čo musíte urobiť, je zobraziť vybrané produkty z katalógov dodávateľov dropshippingu vo vašom e-shope.

Keď si zákazník objedná produkt, pošlete svojmu dodávateľovi podrobnosti o objednávke a dodaní. Váš dropshippingový dodávateľ sa postará o všetko od výroby až po odoslanie.

Na oplátku platíte províziu dodávateľovi, ale dostávate veľkoobchodnú cenu produktov elektronického obchodu.

Aká je dobrá zisková marža pre elektronický obchod?

Podľa 2024 NYU Stern School of Business V rámci štúdie môžete z vášho online podnikania zarobiť približne 42,78 % na hrubých ziskových maržiach a 0,64 % na čistých ziskových maržiach elektronického obchodu.

Majte však na pamäti, že ide o guľôčkové figúrky.

Váš konečný zisk bude závisieť od nasledujúcich faktorov:

 • Druhy a ceny produktov, ktoré predávate.
 • Veľkosť a obľúbenosť vášho internetového obchodu.
 • Účinnosť vášho dodávateľského reťazca.
 • Vaše marketingové stratégie elektronického obchodu.

Môžete tiež čeliť silnej konkurencii v závislosti od typu produktov, ktoré predávate. Je to zrejmé z rastúcich nákladov na získavanie zákazníkov elektronického obchodu prostredníctvom reklamy.

Čítať:  Možnosti kanála elektronického obchodu pre malé firmy

A 2022 WordStream z prehľadu vyplýva, že cena za potenciálneho zákazníka v službe Google Ads každoročne rástla v 91 % odvetví. Priemerná cena za potenciálneho zákazníka vzrástla medziročne o 19 % v 23 odvetviach.

To znamená, že dopyt po inzerovaní produktov a služieb elektronického obchodu na najväčšom svetovom vyhľadávači sa neustále zvyšuje, pretože konkurencia v tomto priestore sa zintenzívňuje. Každý podnik v oblasti digitálneho obchodu chce zostať na vrchole výsledkov vyhľadávacích nástrojov, aby upútal pozornosť kupujúcich.

Pridajte k tomu prísnejšie aktualizácie zásad ochrany osobných údajov spoločnosti Apple v systéme iOS 14.5, ktoré zakazovali zdieľanie údajov medzi aplikáciami bez súhlasu používateľa. Toto spôsobilo reklamy na platformách sociálnych médií ako Facebook a Instagram oveľa menej efektívne.

Ak chcete zvýšiť ziskovosť svojho elektronického obchodu, budete sa musieť zamerať na predaj vysokokvalitných produktov a budovanie solídnej prítomnosti medzi cieľovým publikom.

Ako začať budovať ziskový e-shop

Teraz, keď už viete, že elektronický obchod je ziskový, poďme sa pozrieť na to, ako si môžete vybudovať vlastný internetový obchod.

Ako začať predávať online?

Pred začatím online predaja musíte myslieť na niekoľko faktorov.

Niektoré otázky, ktoré si musíte položiť v súvislosti so získavaním produktov, sú:

 • Aké produkty alebo služby elektronického obchodu chcem predávať?
 • Kto sú cieľoví kupujúci pre moje produkty alebo služby?
 • Ako získam svoje produkty skôr, ako ich začnem predávať?

Musíte sa tiež opýtať sami seba na nasledovné:

 • Aké sú hodnoty a vízie mojej značky?
 • Ako mám nazvať svoje online podnikanie?
 • Ako sa zaregistrujem na získanie povolenia na podnikanie?
 • Kde na internete budem predávať? Mal by som mať vlastný elektronický obchod alebo predávať cez trhovisko?
 • Aké sú moje marketingové stratégie elektronického obchodu?

Prečo potrebujete elektronický obchod?

Na trhoch ako Amazon a eBay je pomerne jednoduchšie začať predávať. Existuje však malý priestor na odlíšenie sa od iných značiek na trhu. Konkurencia je na týchto platformách silná a lojalita k značke je nízka.

Vybudovanie vlastného elektronického obchodu je teda lepší nápad, ako si vybudovať základňu lojálnych zákazníkov.

Môžete tiež skombinovať predaj vo svojom vlastnom internetovom obchode s prezentovaním svojich produktov na väčších trhoch, ako sú tie, ktoré sú uvedené vyššie.

Ak chcete vybrať platformu elektronického obchodu, pozrite sa na použiteľnosť, škálovateľnosť, bezpečnosť, technickú podporu, marketingové plány, možnosti platby a funkcie nákupného košíka každej možnosti. Niektoré z najlepších platforiem na prevádzkovanie vášho elektronického obchodu sú WooCommerceHostinger StoreBuilder a Magento.

Zo všetkých týchto možností je WooCommerce najobľúbenejší. A 2022 Datanyze správa ukazuje, že WooCommerce dominuje v priestore elektronického obchodu s podielom na trhu 36,68 %.

Čítať:  5 spôsobov, ako povoliť alebo zakázať tichý režim Instagramu na telefóne a počítači

WooCommerce je bezplatný, vysoko prispôsobiteľný pomocou mnohých dôležitých doplnkov a ľahko škálovateľný. Je to skvelá voľba pre veľké aj malé podniky.

Ako zabezpečíte, aby zákazníci navštevovali (a naďalej navštevovali) váš e-shop?

Jedným z najdôležitejších aspektov určujúcich ziskovosť elektronického obchodu je to, ako váš internetový obchod vyzerá a pôsobí na vašich zákazníkov.

Predstavte si, že idete do kamenného obchodu, kde predavač nereaguje alebo je hrubý, pulty vyzerajú špinavo a zaprášene a produkty sú vystavené náhodne. Nakupovali by ste tam znova? Samozrejme, že nie.

A rovnaké princípy platia aj pre digitálny obchod.

Niektoré z vecí, ktoré môžu odradiť vašich potenciálnych zákazníkov, sú:

 • Váš e-shop sa načítava pomaly, ťažko sa v ňom orientuje a nevyzerá profesionálne ani esteticky.
 • Fotografie vašich produktov sú rozmazané alebo majú nízke rozlíšenie.
 • Popisy vašich produktov sú nejasné.
 • Vaše kategórie produktov sú náhodné alebo nelogické.
 • Vaši zákazníci si nemôžu vybrať z dostatočných možností platby.

Štúdie ukázali, že aj mierne zlepšenie používateľskej skúsenosti môže zlepšiť návštevnosť vášho internetového obchodu. Venujte veľkú pozornosť vytvoreniu obchodu, ktorý je radosť navštevovať a prechádzať.

Napríklad rok 2024 Baymardov inštitút Správa zistila, že veľká webová stránka elektronického obchodu by mohla zlepšiť svoj konverzný pomer o 35,26 % len zlepšením dizajnu pokladne.

Po vytvorení profesionálnej a ľahko ovládateľnej webovej stránky elektronického obchodu však vaša práca nekončí. Musíte budovať vzťahy so zákazníkmi, aby sa kupujúci vracali pre viac.

Niektoré spôsoby, ako prilákať nových a opakovaných zákazníkov na váš web, zahŕňajú:

 • SEO optimalizácia vášho webu, popisov produktov a URL.
 • E-mailový marketing, bulletiny a aktualizácie sociálnych médií.
 • Reklamy s platbou za kliknutie.
 • Budovanie značky na sociálnych sieťach.
 • Efektívna stratégia obsahového marketingu.

Optimalizácia platformy elektronického obchodu pre mobilných používateľov.

Záverečné myšlienky: Je elektronický obchod stále ziskový – ako rozvíjať podnikanie online

Teraz, keď už viete, ako prevádzkovať ziskové podnikanie v oblasti elektronického obchodu, možno uvažujete o založení vlastnej platformy elektronického obchodu.

Majte na pamäti všetky faktory, ktoré sme spomenuli predtým, ako sa zameriate na svoj produkt alebo službu elektronického obchodu a cieľové publikum.

Pamätajte, že najlepší spôsob, ako vyniknúť v konkurenčnom prostredí elektronického obchodu, je predávať vysokokvalitné produkty a predvádzať úžasný dizajn. Hostinger služby dizajnu webových stránok elektronického obchodu pre vás vytvoria profesionálny obchod, takže si môžete oddýchnuť a užiť si cestu.

Ak chcete vybudovať solídne podnikanie v oblasti elektronického obchodu, musíte si tiež vybrať najlepšiu platformu, na ktorej budete podnikať. Pomáha mať užívateľsky prívetivý, bezpečný a spoľahlivý elektronický obchod.

Naše plne spravované plány hostenia WooCommerce patria medzi najdostupnejšie, najbezpečnejšie, prispôsobiteľné a najjednoduchšie implementovateľné možnosti.

Začnite budovať svoj online obchod ešte dnes s plánom hostingu Hostinger WooCommerce.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE