Je možné presunúť súbor Sitemap do samostatnej domény?

Jeden odborník na SEO sa na nedávnom stretnutí spýtal Johna Muellera o súboroch Sitemap.

Majú obrovskú stránku s miliónmi adries URL – práve teraz na webe renovujú mapy webu. Ich IT tím premýšľa o uložení nových súborov sitemap do svojej cloudovej služby.

To napríklad znamená: example.com/sitemaps sa presunie na cloud.com/sitemaps.

A zaujímalo ich: Je to problém, ak ukladajú mapy stránok v cloude?

Mali by tiež vytvoriť trvalé presmerovanie pre starú adresu URL pre tento example.com/sitemap alebo ako by mali plánovať presun?

John vysvetlil, že je absolútne možné hostiť súbor sitemap niekde inde. Môžete to urobiť dvoma spôsobmi.

Prvým je, ak máte obe tieto domény overené v Search Console, potom to funguje.

Iný spôsob je, ak ho odošlete so súborom robots.txt, kde zadáte mapu lokality: potom adresu URL mapy lokality, ktorá môže smerovať aj na inú doménu.

Ak máte samostatný server, kde vytvárate súbory sitemap, alebo ak máte nejaký typ prípravného nastavenia, kde prehľadáva a kontroluje súbory a potom vytvorí súbor sitemap niekde inde, bude to fungovať.

John hovorí, že funguje aj presmerovanie starého súboru sitemap na nové miesto, aby bolo čisté.

Ale aj keď len odstránite starú webovú adresu mapy webu, chcete sa uistiť, že novú adresu odošlete správne do služby Google Search Console.

To sa deje približne v 46:15 značke vo videu.

Čítať:  Ako kúpiť doménové meno navždy, je to vôbec možné?

John Mueller prepis stretnutia

SEO Professional 6 46:15
Áno, je to tak. Ahoj John. Ahoj všetci. Mám otázku ohľadom sitemap. Máme skutočne obrovskú stránku s miliónmi adries URL. A práve teraz sme – mapy stránok sa práve renovujú.

A náš IT tím zvažuje uloženie nových súborov, ako sú nové súbory sitemap, v našej cloudovej službe. To znamená, že od example.com/sitemaps po cloud.com/sitemaps. A pýtame sa, je to problém?

Ak uložíme mapy stránok v cloude? A ak to nie je problém, vytvoríme aj trvalé presmerovanie pre starú adresu URL pre tento example.com/sitemap, alebo ako by sme mali naplánovať presun?

Ján 47:12
Áno, takže je určite možné umiestniť súbor sitemap niekde inde. Môžete to urobiť dvoma spôsobmi. Jedným z nich je, ak máte obe tieto domény overené v Search Console, potom to funguje. Iný spôsob je, ak ho odošlete so súborom robots.txt, kde zadáte dvojbodku mapy webu a potom adresu URL mapy webu.

Môže ísť aj do inej domény. Takže to je niečo, čo ak máte samostatný server, kde vytvárate súbory sitemap, alebo ak máte niečo ako pracovné nastavenie, kde prehľadáva a kontroluje súbory a potom vytvorí súbor sitemap niekde inde, všetko by fungovalo.

Tiež by som presmeroval starý súbor sitemap na nové miesto, aby bol čistý. Ale pravdepodobne by to malo fungovať aj vtedy, ak len odstránite starú webovú adresu mapy webu a uistite sa, že ste správne odoslali novú.

Čítať:  John Mueller hovorí: Nemajte na svojom webe otvorené presmerovania

Ján 48:09
Čo by mohlo byť trochu zložité, je, že neviem, ako by to Search Console ukázala priamo v používateľskom rozhraní. Najmä ak je súbor sitemap na inom mieste, ak by napríklad Search Console zobrazila informácie o sitemape v prehľade indexovania.

Ale to je problém s nahlasovaním. To nie je niečo, čo sa spolieha na funkčnosť súboru sitemap. V skutočnosti to len Search Console nezobrazuje správne. A znova, možno áno. Len si nie som 100% istý.

SEO Professional 6 48:50
Dobre, ale s týmto problémom môžeme prežiť. Ale s hlavnými problémami, ktoré to znamená, nie je problém, ak máme mapu lokality – tiež nie vpravo – v hlavnej doméne.

Ján 49:03
Áno, je to úplne v poriadku. Na začiatku, keď sa po prvýkrát objavili mapy stránok, existovali niektoré služby, ktoré prehľadali vaše webové stránky a vytvorili pre vás súbor sitemap. A presne to urobili. A to je úplne správne nastavenie.

SEO Professional 6 49:17
Dobre, skvelé. Ďakujem.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE