Je WordPress tou správnou voľbou pre weby s vysokou návštevnosťou?

Autor fotografie Andy Brunner na Unsplash

Často sa ma pýtajú, či je WordPress tým správnym redakčným systémom pre weby s vysokou návštevnosťou, často s tým, že osoba, ktorá sa pýta, zažila v minulosti viac ako jednu pomalú webovú stránku WordPress. Môžu pochybovať o tom, či je možné WordPress upraviť tak, aby spĺňal požiadavky stránky s miliónmi návštevníkov mesačne.
Jedným zo spôsobov, ako rozptýliť tieto pochybnosti, je poukázať na to, že WordPress sa v skutočnosti používa na mnohých webových stránkach s vysokou návštevnosťou, vrátane Chicago Sun Times, Microsoft News Center, Prekódovať, The New Yorkera oveľa viac.
Je však zaujímavejšie hovoriť o tom, prečo existujú pomalé weby WordPress a ako sú weby WordPress s vysokou návštevnosťou schopné ľahko uspokojiť toľko návštevnosti.

Pre aplikáciu svojej triedy – dynamický systém správy obsahu – je WordPress rýchly hneď po vybalení a od zavedenia podpory PHP 7 je rýchlejší ako kedykoľvek predtým. Ale keď hovoríme o webe WordPress, v skutočnosti hovoríme o zbierke softvéru a hardvéru. WordPress sa spolieha na PHP, databázu MySQL, webový server a množstvo ďalších softvérov. Všetok tento softvér beží na serveri.
WordPress potrebuje zdroje. S rastúcou návštevnosťou stránky rastie aj množstvo zdrojov, ktoré spotrebuje. Ak stránka nemá všetky zdroje, ktoré potrebuje pri svojom raste, bude pomalá. To nie je problém WordPress; je to problém webu.

Hlavnou prekážkou výkonu WordPress je hosting. Lacný zdieľaný hosting WordPress je vhodný pre veľmi malé stránky s niekoľkými tisíckami zobrazení stránok mesačne. Ale pretože lacný zdieľaný hostingový server podporuje tisíce stránok WordPress, jednoducho nemá prostriedky na poskytovanie skvelého výkonu, a preto sú niektoré stránky WordPress pomalé.
Na najnižšej úrovni spektra s vysokou návštevnosťou poskytuje zdieľaný hosting WordPress optimalizovaný pre výkon v kombinácii s ukladaním do vyrovnávacej pamäte skvelý výkon. V prípade webových stránok a blogov malých podnikov je to viac než schopné poskytnúť používateľom dobrú skúsenosť. Ale ako stránka rastie, jej majitelia by mali začať uvažovať o iných možnostiach hostingu.
Pokiaľ ide o hostiteľskú infraštruktúru, existujú dva typy škálovania: vertikálne škálovanie a horizontálne škálovanie. Keď stránka prekoná zdieľaný hosting, najbežnejším riešením je rozšírenie na vyhradený server WordPress. Dedikované servery môžu podporovať rádovo vyššiu návštevnosť ako zdieľaný hosting. Keďže návštevnosť neustále rastie, stránku možno presunúť na stále výkonnejšie dedikované servery. Toto je vertikálne škálovanie.
Ale môžete vidieť, že existuje limit toho, ako ďaleko môžete zájsť s vertikálnym škálovaním. Web s vysokou návštevnosťou nakoniec prekoná zdroje aj toho najvýkonnejšieho hostingu, ktorý je vyhradený pre WordPress. Ale to nie je koniec radu: namiesto škálovania môžeme škálovať rozdelením komponentov stránky na viac ako jeden vyhradený server.
Takto fungujú naše vysokovýkonné klastre WordPress. Namiesto toho, aby bola databáza, aplikácia WordPress, webový server a súborový server vložené do jedného počítača, sú rozdelené na viacero počítačov. S horizontálnym škálovaním tohto druhu je ľahké pridať ďalšie zdroje: ak sa webové servery stanú prekážkou výkonu, môžeme napríklad pridať ďalšie webové servery.
Aby sme sa vrátili k našej pôvodnej otázke: je WordPress tou správnou voľbou pre weby s vysokou návštevnosťou? Odpoveď je jednoznačné “áno!” So správnym hostingom s optimalizovaným výkonom môže WordPress podporovať všetko od malého blogu až po najväčšie publikačné platformy.

Čítať:  Zlepšenie výkonu webových písiem vo vašich témach WordPress

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE