Ak by ste požiadali náhodných ľudí, aby definovali sociálne médiá, pravdepodobne by vám poskytli príklady ako Facebook alebo Twitter. Je ľahké identifikovať rôzne platformy, ale nie je ľahké definovať, čo sú sociálne médiá alebo prečo možno jednu platformu považovať za príklad a inú nie.
Tento článok robí krok späť, aby sme zvážili, či je YouTube Music platformou sociálnych médií alebo nie.
YouTube Music je komunita obsahu
Aby sme sa dostali k veci, YouTube Music je sociálne médium. prečo? Pretože YouTube je obsahová komunita. Komunity obsahu umožňujú textovú komunikáciu a zdieľanie videí a iných médií. Používatelia sa stretávajú v službe YouTube Music, aby interagovali, zapájali sa a pozerali videá (kanály a zoznamy videí).
Môžu sa tiež rozhodnúť zanechať komentár alebo odpovedať inej osobe. Podporuje sa obojsmerná komunikácia. Používatelia na celom svete trávia na platforme milióny hodín, čo má za následok miliardy zobrazení denne. Ďalšími príkladmi obsahových komunít, ktoré sú založené na hudbe, sú Spotify a Apple Music.
Obsahové komunity sa primárne zameriavajú na zdieľanie médií a interakciu s ostatnými. Líšia sa od iných primárnych foriem sociálnych médií: blogy, stránky sociálnych sietí (WhatsApp, Facebook), virtuálne herné svety (World of Warcraft) a virtuálne sociálne svety (Second Life). Blogy alebo projekty spolupráce ako Wikipedia sú založené hlavne na texte. Virtuálne sociálne a herné svety sa pokúšajú replikovať všetky dimenzie skutočného života vo virtuálnom prostredí.
To je jednoduché vysvetlenie: YouTube Music je sociálne médium, pretože je to komunita s množstvom dostupného obsahu a existujú rôzne možnosti súvisiace s týmto obsahom, ktoré môžu používatelia zdieľať, páčiť sa mi alebo komentovať.
YouTube Music nespĺňa akademické kritériá sociálnych médií
Je zaujímavé, že YouTube Music úplne nespĺňa vedecké kritériá toho, čo tvoria sociálne médiá. Tieto platformy sú rozlíšiteľné na základe dvoch kritérií: schopnosť zvýšiť (1) sociálnu prítomnosť) a (2) schopnosť manipulovať so sebaprezentáciou a sebaodhaľovaním.
YouTube ako platforma (nie YouTube Music) môže vytvoriť kultúru vlastnej propagácie a umožňuje vysielanie seba samého. V akademickej literatúre existujú skutočné a zmysluplné diskusie o tom, ako služba YouTube vytvorila online ekonomiku pozornosti. Mnohí zdôrazňujú, ako YouTuberi používajú stratégie sebaprezentácie (ako je konštrukcia autenticity alebo reálnosti, tj príbuznosť).
Sociálne médiá sú viac než len zdieľanie. Je to zásadne spojené so sebakonštrukciou a sebaprezentáciou. Sociálne médiá umožňujú vytváranie sociálneho vzťahu so svojimi používateľmi prostredníctvom funkcie vytvárania identity a manipulácie. YouTube Music v tomto smere zlyháva.
Bohatstvo médií je ďalšou dimenziou sociálnych médií. Teória mediálneho bohatstva je založená na predpoklade, že komunikácia má znižovať nejednoznačnosť a neistotu. Takže čím viac informácií bude doručených, tým bude efektívnejšia.
YouTube ako platforma je bohatá na médiá, pretože má vysokú dôveryhodnosť zdroja vzhľadom na množstvo informácií, ktoré je možné zahrnúť do videa (aj keď sú doručené menej ako autentickými spôsobmi). YouTube Music nie je. Okrem skladby (audia) alebo hudobného videa nie je k dispozícii nič.
Prejdite na YouTube
Funkcia tvorby obsahu na YouTube umožňuje používateľom vytvárať videá, ktoré môžu zdieľať s konkrétnymi cieľovými skupinami. Robia to tak, že sa prezentujú spôsobmi, ktoré vytvárajú prostredníctvom média bohatého na médiá. Hoci to YouTube Music neponúka, mnohí umelci si vytvárajú oficiálny kanál na YouTube, aby podporili zapojenie fanúšikov.
Dobrou správou je, že môžete vyskúšať celý rad stratégií. Napríklad, ak ste hudobník, ktorý chce spustiť vlastný kanál YouTube namiesto toho, aby sa spoliehal iba na YouTube Music.
Zvážte napríklad reláciu „Otázky a odpovede“ alebo vytvorte video, kde vás používatelia môžu spoznať. Živý videostream je skvelý spôsob interakcie s publikom a je oveľa intímnejší ako počúvanie piesne. Túto cestu možno budete chcieť zvážiť aj vtedy, ak vydávate video, ukážkové video alebo klip zo zákulisia.
Medzi ďalšie možnosti patria vlogy, kde môžete diskutovať o procese písania skladieb alebo o svojom každodennom živote. Zamyslite sa nad zdieľaním videí o hudobných vplyvoch vo vašom živote, aby ste zaujali publikum. Tieto stratégie lepšie podporujú aspekt sebaprezentácie sociálnych médií a povzbudzujú používateľov, aby počúvali vašu hudbu.
Ak sa budete riadiť niektorým z týchto návrhov, budete chcieť pri odovzdávaní videí dodržiavať konzistentný plán. Takto budú vaši fanúšikovia vedieť, kedy vyjde nové video. Neexistuje žiadne konkrétne pravidlo, ktoré by ste museli dodržiavať, pokiaľ ide o načasovanie, ale mali by ste doručiť aspoň niekoľko videí za mesiac. Takto budú vaši fanúšikovia vedieť, že váš kanál je aktívny. Nechcete, aby publikum, ktoré si budujete, hľadalo nových umelcov, najmä keď ste tak tvrdo pracovali na vybudovaní základne lojálnych predplatiteľov.
Nové prírastky do aplikácie Immerse Users
YouTube Music je krok za ostatnými aplikáciami, ako je Spotify. Napríklad podcasty by s väčšou pravdepodobnosťou zvýšili angažovanosť a je to krok, ktorý YouTube urobil len pred niekoľkými mesiacmi (k dispozícii iba pre používateľov v USA). Vo všeobecnosti YouTube Music nemá veľa funkcií, ktoré ponúkajú iné aplikácie. Platforma však ponúka nové možnosti, ako urobiť zážitky používateľov sociálne ponornejšími.
Koncom roka 2022 bola spustená funkcia Recap, ktorá používateľom umožňuje vidieť ich obľúbených interpretov, skladby, hudobné videá a zoznamy skladieb. Zahŕňa aj štatistiku „Top Trends“, ktorá vám ukáže umelcov, ktorých ste objavili skôr, ako ostatní. A je tu funkcia „Identita“, ktorá vám umožní prístup k prispôsobenej „hudobnej osobnosti“, aby ste zachytili vašu „hudobnú atmosféru“ na základe toho, čo počúvate.
Používatelia musia mať možnosť zdieľať svoje štatistiky s ostatnými na sociálnych sieťach. V skutočnosti je to jeden z dôvodov, prečo bol Spotify taký úspešný. YouTube to teda berie na vedomie. Pomocou funkcie Recap môžete zdieľať svoju rekapituláciu v iných aplikáciách SM, ako je Instagram alebo Twitter. Táto možnosť zvyšuje sociálny rozmer zdieľania, ale nespĺňa úplne požiadavky diskutované v akademickej literatúre.
YouTube Music ako sociálne médium
YouTube Music spĺňa kritériá sociálnych médií, keďže ide o obsahovú komunitu a umožňuje používateľom zdieľať videá alebo piesne a páčiť sa im. YouTube však úplnejšie a presnejšie predstavuje platformu sociálnych médií. Pomocou služby YouTube môžu ľudia budovať svoju prítomnosť na sociálnych sieťach a propagovať seba a svoje kanály prostredníctvom obsahu vytváraného používateľmi. Ak ste hudobník, mali by ste zvážiť otvorenie stránky YouTube, aby ste sa mohli propagovať.
Myslíte si, že YouTube Music je sociálne médium? Boli vaše skúsenosti s platformou pozitívne alebo negatívne? Dajte nám vedieť v sekcii komentárov nižšie.