Na výber sú stovky webhostingov. Ak od svojho súčasného poskytovateľa nedostávate to, čo potrebujete, je čas zvážiť prechod.
Beží váš web pomaly? Potom nájdite hostiteľa s lepším hardvérom na zlepšenie výkonu. Máte za cieľ prilákať tony návštevnosti a ako sa vaše publikum rozrastá, možno budete potrebovať hostiteľa s vyššou šírkou pásma. Bezpečnosť je tiež dôležitým faktorom v digitálnom svete. Hostiteľ by mal ponúkať brány firewall a ďalšie funkcie navrhnuté tak, aby zabránili tomu, aby sa vaša stránka stala cieľom. Pozrite si naše porovnanie hostingu WordPress vedľa seba.
Chcete migrovať svoje stránky WordPress na nového hostiteľa? Potom postupujte podľa nasledujúcich užitočných rád:
Zálohujte si súbory
Pred pokusom o migráciu lokality si zálohujte všetky súbory lokality. Aj tak by ste mali pravidelne zálohovať a postup zálohovania by mal byť rutinný vždy, keď na svojom webe urobíte veľké zmeny. Pri migrácii nikdy neviete, čo sa môže stať. Najlepšie je mať všetky údaje bezpečne uložené v prípade problému.
Existuje niekoľko spôsobov, ako zálohovať súbory vašej webovej lokality. Väčšina hostiteľov vhodných pre WordPress môže automaticky zálohovať podľa pravidelného plánu a tieto záložné súbory by sa mali stiahnuť a uložiť zo servera alebo do služby cloudového úložiska tretej strany.
Použite doplnok BackUp
Najjednoduchší spôsob zálohovania stránky WordPress je pomocou doplnku. UpdraftPlus je populárny a uznávaný doplnok, ktorý uľahčuje sťahovanie záloh do počítača, na Disk Google, Dropbox a ďalšie. Zatiaľ čo bezplatná verzia tohto doplnku je užitočná, prémiová verzia má najvýkonnejšie funkcie. V prípade problému UpdraftPlus tiež veľmi uľahčuje obnovenie vašej stránky na predchádzajúcu verziu zo zálohy.
Ďalším populárnym zálohovacím doplnkom je VaultPress. VaultPress vyrába Automattic (spoločnosť stojaca za WordPress), takže nie je prekvapením, že vyžaduje a Predplatné JetPack. Doplnok vám umožňuje zálohovať a obnovovať súbory kliknutím na tlačidlo. VaultPress je dobrý, ale ak máte viacero webových stránok, náklady na predplatné sa môžu navýšiť, takže sa pri bezplatnej verzii UpDraftPlus mýlime.
Vyberte nového hostiteľa
Teraz je čas hľadať nového hostiteľa. Niektoré, ako napríklad Siteground a GreenGeeks, ponúkajú bezplatnú migráciu, ktorá vám 10-krát uľahčí život.
Pri výbere nového hostiteľa odhadnite, akú návštevnosť očakávate od svojej stránky. Poskytovatelia hostiteľov zvyčajne účtujú poplatky na základe úložiska a veľkosti šírky pásma. Ak plánujete zacieliť iba na miestnych zákazníkov, šírka pásma môže byť nízka. Ak je vaším cieľom dostať sa na vrchol výsledkov vyhľadávania Google, vaše požiadavky na šírku pásma sa zvýšia.
Mali by ste tiež preskúmať typ servera, ktorý potrebujete. Najlacnejšie možnosti hostenia využívajú zdieľané servery, ktoré zvyčajne prevádzkujú stovky webových stránok. Ak je na inom webe veľké zaťaženie, môže to ovplyvniť výkon vášho webu. Ak nechcete zdieľať priestor s inými stránkami, hľadajte vyhradený hosting alebo možnosť hostenia VPS, ktorá je navrhnutá tak, aby zvládla väčšiu návštevnosť.
Nainštalujte si WordPress
Ak váš nový hostiteľ neponúka bezplatné migrácie, budete si musieť nainštalovať WordPress na nového hostiteľa sami. Väčšina hostiteľov ponúka inštaláciu jedným kliknutím, ktorá zjednodušuje proces nastavenia. Toto je zvyčajne dostupné prostredníctvom ovládacieho panela hostingu, pričom väčšina hostiteľov ponúka Cpanel alebo Plesk na jednoduchú správu vášho hostingového účtu.
Ak inštalácia jedným kliknutím nie je k dispozícii, nebojte sa, pretože WordPress je známy svojou jednoduchou inštaláciou.
Poznámka: Ak chcete vykonať prechod tak, aby nedochádzalo k výpadkom, musíte v tejto fáze nechať svoju aktuálnu stránku spustenú na existujúcom hostiteľovi. Toto budete môcť vyradiť z prevádzky neskôr, ale zatiaľ ho nechajte spustený.
Aktualizujte hostiteľský súbor vášho počítača
Aktualizácia hostiteľského súboru na vašom počítači vám umožní pristupovať k vašej lokalite na novom hostingu ešte predtým, ako vašu doménu oficiálne prepnete na nový server.
Aktualizácia súboru hostiteľov presmeruje váš počítač na nového hostiteľa, zatiaľ čo bežní návštevníci budú stále vidieť vašu lokalitu na starom hostiteľovi, kým nebudete pripravení nasmerovať svoju doménu na IP adresu nového hostiteľa. Týmto spôsobom môžete spustiť všetko na novom hostiteľovi ešte pred prepnutím, takže návštevníci vašich stránok nezaznamenajú vôbec žiadne prestoje.
Ako aktualizovať súbor hostiteľov
Skopírujte si IP adresu svojho nového servera
Váš nový hostiteľ vám poskytne IP adresu servera, na ktorom bude vaša stránka žiť. Musíte si to poznačiť, aby sme to mohli pridať do súboru hosts.
Otvorte Poznámkový blok ako správca
NPrejdite na príslušenstvo počítača. Kliknite pravým tlačidlom myši na aplikáciu Poznámkový blok a vyberte „Spustiť ako správca“. Ak chcete upraviť súbor hosts, musíte spustiť Poznámkový blok ako správca
Otvorte súbor Hosts
V programe Poznámkový blok vyberte „Súbor“ a potom „Otvoriť“. Vyberte priečinok „C:\Windows\System32\drivers\etc“. V tomto adresári nájdete súbor hosts. Otvor to.
Pridajte svoju doménu a novú IP adresu do súboru hosts
V spodnej časti súboru hosts pridajte nový riadok s IP adresou poskytnutou vaším novým hostiteľom, za ktorým nasleduje názov vašej domény, napr. 123.456.789 yourdomain.comPo dokončení uložte zmeny. Teraz môžete pristupovať k údajom na novom hostiteľovi pomocou názvu vašej domény.
Táto zmena sa týka iba vášho počítača, takže v tejto fáze budú všetci návštevníci vašej lokality stále vidieť starú verziu vašej lokality.
Po dokončení migrácie budete musieť znova aktualizovať súbor hostiteľov, aby ste odstránili riadok, ktorý ste práve pridali. Chceme, aby to bolo pridané do súboru hosts, kým vaša doména stále oficiálne ukazuje na starý server.
Prihláste sa do WordPress na svojom novom hostiteľovi a nainštalujte si záložný doplnok
Teraz, keď je WordPress nainštalovaný na novom hostiteľovi a vy sami máte prístup k svojej stránke na novom hostiteľovi, môžete sa prihlásiť do WordPress a nainštalovať preferovaný záložný doplnok. Či už používate UpDraftPlus alebo VaultPress, teraz budete môcť nahrať záložný súbor, ktorý ste si predtým stiahli zo starej stránky.
Ak bolo všetko správne zálohované, vrátane tém, doplnkov a databázy, tento krok by nemal byť náročný.
Obnovte svoj web na novom hostiteľovi
Pomocou UpDraftPlus alebo VaultPress vykonajte úplnú obnovu na novej webovej lokalite pomocou záložných súborov, ktoré ste práve nahrali. Týmto sa nahradí predvolená téma a obsah WordPress – napríklad blogový príspevok „Ahoj, svet“ – a nahradí sa vašou webovou stránkou.
Úplné obnovenie by malo napodobňovať vašu pôvodnú stránku. Teraz môžete otestovať, či je všetko v správnom prevádzkovom stave.
Skontrolujte podrobnosti a otestujte svoj web
Prejdite si každú stránku na svojom webe, aby ste sa uistili, že všetko vyzerá správne. Jednoduchá chyba, napríklad nefunkčné odkazy, môže vašu firmu stáť čas a peniaze na opravu.
Po migrácii si stiahnite doplnok ako Kontrola nefunkčných odkazov pre WordPress. Môže na vašom webe vyhľadať nefunkčné odkazy. Ak sa nejaké nájdu, môžete ich opraviť v priebehu niekoľkých sekúnd.
Aktualizujte svoj DNS
Vaša webová lokalita teraz existuje úplne na vašom novom hostiteľskom serveri. Na druhej strane vaša doména stále ukazuje na vášho starého webového hostiteľa. Budete musieť aktualizovať názvové servery DNS (Domain Name Server), aby ste sa uistili, že názov vašej domény vedie na správne miesto. Najprv nájdite informácie o nameserveri vášho nového hostiteľa, zvyčajne je to niečo ako „ns1.newhostname.com“ – zvyčajne to nájdete v registračnom e-maile, ktorý ste dostali od vášho nového hostiteľa.
Teraz prejdite do svojho účtu s názvom domény a otvorte konzolu na správu domény, aby ste mohli upraviť nameservery. Nahraďte súčasné menné servery novými a kliknite na „Uložiť“. Zmeny DNS môžu trvať až 24 hodín, kým sa šíria na webe, ale keď sa to stane, vaša doména bude ukazovať na nového hostiteľa a žiadny z vašich návštevníkov si ani neuvedomí, že došlo k zmene. O základoch domén a DNS sme už písali viac.
Naplánujte si pravidelné zálohy
Nemôžeme to dostatočne zdôrazniť, PRAVIDELNE ZÁLOHUJTE SVOJ WEB.
Záložná kópia uľahčuje migráciu vášho webu WordPress na nového hostiteľa. Zálohy môžu tiež zachrániť váš web v prípade nehody alebo katastrofického zlyhania.
Naplánujte si pravidelné zálohovanie pomocou UpDraftPlus, aby ste mali k dispozícii kópiu všetkých nových aktualizácií. Ak vykonáte aktualizáciu, ktorú chcete vrátiť, záložné kópie tento proces zjednodušia. Zálohujeme denne. Niektoré stránky, ktoré pridávajú obsah viackrát za deň, budú zálohovať aj viackrát za deň.
Pohodlne sa usaďte a užite si svojho nového hostiteľa
Ak budete postupovať podľa vyššie uvedených krokov, celý proces migrácie na nového hostiteľa je jednoduchý. Využite výhody aplikácií tretích strán na zabezpečenie vašich údajov vrátane odkazov.
Navyše si nezabudnite ponechať samostatnú zálohu súborov vašej webovej lokality pre prípad totálnej katastrofy. Ak sa vyskytne problém, nikdy nestratíte cenné informácie.