John Mueller hovorí o tom, čo sa môže stať, keď sa interné odkazy v päte odstránia naraz

Profesionál v oblasti SEO sa počas nedávneho stretnutia spýtal Johna Muellera na interné odkazy v päte.

Vysvetlili svoju situáciu:

Profesionál získal web s množstvom interných odkazov v sekcii päty každej stránky. A niektoré z týchto odkazov nie sú také relevantné.

Chceli sa teda opýtať, či to Google pravdepodobne nebude považovať za problematické, pretože odkazy nemusia byť nevyhnutne kontextové.

Sú len pomiešané v päte.

A sú len vybrané pluginom. Obávajú sa, že ich odstránenie zo stoviek stránok môže narušiť štruktúru webu. A chceli na to len Johnov názor.

John povedal, že si nemyslí, že by to spôsobilo nejaké problémy. Vnímal by to skôr ako – „sú to odkazy na týchto konkrétnych stránkach. Sú to normálne interné odkazy a on by sa na to pozrel z perspektívy: pomáha to poskytnúť dodatočný kontext zvyšku stránok lokality?

A ak máte väčšiu webovú stránku a každá stránka je prepojená s každou ďalšou stránkou, nie je tam žiadny skutočný kontext. Preto je pre nich ťažké pochopiť, aká je celková štruktúra a ktoré z týchto stránok sú dôležitejšie.

Ak odkazujete na všetko, potom je to ako – všetko nie je dôležité. To je teda prvok, na ktorý by si dal pozor.

Či sú v päte, z pohľadu Google je irelevantné. Ak sú vygenerované doplnkom alebo pridané ručne, John neverí, že na tom záleží.

Len by dával pozor zo štrukturálneho hľadiska: “má vlastne zmysel mať tieto prepojenia?”

Čítať:  V názvoch stránok nepoužívajte otázky s presnou zhodou, pretože sa môžu rýchlo meniť

Ďalej vysvetlil, že určité množstvo krížových väzieb má určite zmysel. Najmä ak máte nastavenie, kde máte súvisiace stránky, ktoré sú krížovo prepojené, to z jeho pohľadu vždy dáva zmysel.

Avšak extrémne krížové prepojenie, pri ktorom skutočne prepájate každú stránku s každou ďalšou stránkou, z Johnovej perspektívy v skutočnosti nedáva až taký zmysel.

To sa deje približne v čase 9:11 vo videu.

John Mueller prepis stretnutia

SEO Professional 4 9:11
Ahoj, John, získali sme stránku s množstvom interných odkazov v päte každej stránky. A niektoré z týchto odkazov nie sú také relevantné. Preto som sa chcel spýtať, či to Google pravdepodobne nebude považovať za problematické, pretože odkazy nie sú nevyhnutne kontextové. Ale sú len pomiešané v päte. A sú len vybrané pluginom. Obávame sa, že ich odstránenie zo stoviek stránok by mohlo pokaziť úžinu – štruktúru lokality, takže viete, chceli sme len váš názor na to.

Ján 9:47
Takže sa domnievam, že z väčšej časti by to nespôsobilo žiadne problémy. Vnímal by som to skôr, pretože ide o odkazy na týchto stránkach, ich bežné interné odkazy a pohľad na to z hľadiska: „Pomôže to poskytnúť kontext zvyšku stránok na webovej lokalite? A napríklad, ak máte väčšiu webovú stránku a v podstate každá stránka je prepojená s každou ďalšou stránkou, nie je tam žiadny skutočný kontext.

Takže je pre nás ťažké pochopiť, aká je celková štruktúra, ktorá z týchto stránok je dôležitejšia. Pretože ak odkazujete na všetko, potom je to ako, všetko nie je dôležité. Takže to je taký prvok, na ktorý by som si dal pozor, či sú alebo nie sú v päte, ktorý je z môjho pohľadu irelevantný. Nemyslím si, že na tom záleží ani to, či sú generované pluginom alebo pridané ručne.

Čítať:  Google hovorí, že ignorujte toxické odkazy a nestarajte sa o ne

Len by som si dával pozor, zo štrukturálneho hľadiska má vlastne zmysel mať tieto prepojenia. A určité množstvo krížových odkazov má určite zmysel, povedal by som, najmä ak máte také nastavenie, kde máte súvisiace stránky, ktoré sú prepojené, čo z môjho pohľadu vždy dáva zmysel. Extrémne cross-linkovanie, kde naozaj prelinkujete každú stránku s každou druhou, z môjho pohľadu naozaj nedáva zmysel.

SEO Professional 4 11:08
Skvelé. Myslím, že sme, viete, dospeli k rovnakému záveru, ale sme v bode, kedy sa ich bojíme všetky odstrániť, pretože ich neumiestnil človek. Bol to plugin, ktorý na web automaticky umiestňoval interné odkazy na údajne relevantné články.

Teraz si uvedomujeme, že lepším prístupom by bolo niečo, čo navrhujete aj vy, kde selektívne vyberieme tieto odkazy a potom prepojíme relevantné stránky.

Moja otázka by teda bola, že ak by sme práve zakázali doplnok a všetky tieto odkazy sa náhle vyparili alebo sa minú zo stránky, ovplyvnilo by to webovú stránku nejakým spôsobom? Alebo by sme sa mali pokúsiť pomaly odstraňovať odkazy z jednej stránky naraz alebo niečo také?

Ján 12:04
Áno. Odhadujem, že by to ovplyvnilo spôsob, akým sa to zobrazuje vo vyhľadávaní, ale nedá sa povedať, či to bude pozitívny alebo negatívny účinok? Myslím, že tam je tá chúlostivá časť.

Čo by som urobil, aby som sa pokúsil pochopiť, aká je súčasná situácia a aký by bol ďalší krok, je spustiť prehľadávač na vašej webovej lokalite a veľa prehľadávačov webových stránok, ktoré tam sú, vygeneruje tento druh graf toho, ako sú vaše stránky prepojené.

Čítať:  HTML Lang Atribút: Čo to je? Prečo je to dôležité?

A potom by ste mohli zakázať doplnok možno na skúšobnej verzii vašej webovej stránky, možno dokonca na krátku dobu na živej, znova prehľadávať a potom porovnať tieto grafy a zistiť, či tieto prehľadávače stále dokážu nájsť všetky obsah?

A vyzerá to tak, že je tam nedostatočné zosieťovanie? A ak áno, potom vám to dáva trochu viac dôvery, že deaktivácia doplnku bude v poriadku.

Z nášho pohľadu nezáleží na tom, či sú tieto odkazy automaticky umiestňované alebo umiestnené pluginom alebo strojovým učením alebo čímkoľvek iným. V podstate ide o odkazy, ktoré nájdeme na vašom webe.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE