John Mueller skúma alternatívy používania parametrov pre adresy URL špecifické pre miestne nastavenia

Jeden odborník na SEO sa počas segmentu otázok a odpovedí na nedávnom stretnutí pýtal Jána na adresy URL špecifické pre miestne nastavenie.

Ich hlavná otázka bola: Dokumentácia Google ukazuje, že používanie parametrov pre adresy URL špecifické pre miestne nastavenia nie je optimálne. Dôvodom je to, že používatelia nemusia rozpoznať geografické zacielenie z adresy URL. Zaujímalo ich, či je možné geografické zacielenie založené na Search Console.

Nie je tu však uvedené nič, čo by naznačovalo parameter, adresy URL špecifické pre miestne nastavenie, ktoré by spôsobovali problémy s indexovým prehľadávaním, indexovaním alebo hodnotením.

Ich otázka znela: predstavujú adresy URL, ako je táto, pre Googlebota nejaký skutočný problém?

John vysvetlil, že existuje niekoľko vecí, ktoré spadajú do týchto úvah – v grafe aj v dokumente.

Na jednej strane – z pohľadu prehľadávania sú tieto druhy adries URL úplne v poriadku. Z väčšej časti, ak Google dokáže povedať, že parametre, ktoré zadávate – napríklad locale=JA-JP – sú užitočné parametre, potom sa Google pokúsi indexovo prehľadávať a indexovať všetky tieto stránky jednotlivo.

Na druhej strane, ak sú tieto parametre miestneho nastavenia, ktoré sú špecifické, veľa rôznych miestnych nastavení a potom sa pri načítaní stránky ozve „Oh, tento jazyk nepoznáme – tu je anglická verzia, potom sa naše systémy môžu naučiť v skutočnosti tento parameter miestneho nastavenia nie je taký užitočný a Google ho začne ignorovať.

Čítať:  Najlepší poskytovatelia 5G internetu pre domácnosť: oplatí sa prejsť na 5G internet?

Takže toto je jedna z vecí, na ktoré si John odporúča dávať pozor.

Ďalšia vec, na ktorú si treba dať pozor, sú nevýhody geografického zacielenia.

V Search Console môžete vykonávať geografické zacielenie podľa subdomény, podľa samotnej hlavnej domény a podľa podadresára. Nemôžete však robiť geografické zacielenie na základe parametrov adresy URL.

Ak teda existuje niečo, kde potrebujete mať geografické zacielenie, ak sa naozaj chcete uistiť, že Google rozumie zacieleniu týchto stránok – chcete sa uistiť, že máte nejaké nastavenie, ktoré používa aspoň podadresáre ako štruktúru miestnej adresy URL. Týmto spôsobom ich môžete overiť samostatne a nastaviť geografické zacielenie pre tieto stránky jednotlivo.

To sa deje približne v čase 33:33 vo videu.

John Mueller prepis stretnutia

Ján (Predložená otázka) 33:33
Pozrime sa, dokumentácia Google ukazuje, že používanie parametrov pre adresy URL špecifické pre miestne nastavenia nie je optimálne. Ale žiadna z nevýhod mi nepripadá ako skutočný zabijak. Tri uvedené nevýhody sú, že segmentácia je náročná.

Používatelia nemusia rozpoznať geografické zacielenie z adresy URL a geografické zacielenie v službe Search Console nie je možné. Nie je tam však uvedené nič, čo by naznačovalo, že adresy URL špecifické pre miestne nastavenia parametrov spôsobia problémy pri indexovom prehľadávaní, indexovaní alebo hodnotení.

Moja otázka teda znie, predstavujú adresy URL ako táto pre Googlebota nejaký skutočný problém?

Čítať:  Google vysvetľuje, ako by mali profesionáli v oblasti SEO zvládnuť spustenie stránky elektronického obchodu

Ján (odpoveď) 34:09
Takže si myslím, že do toho spadá niekoľko vecí, ktoré sú tak trochu v tom grafe a tiež v dokumente. Po prvé, z hľadiska indexového prehľadávania sú tieto druhy adries URL úplne v poriadku.

Z väčšej časti, ak vieme povedať, že parametre, ktoré tu zadávate, ako máte locale=JA-JP, ak dokážeme rozpoznať, že tieto parametre sú užitočné parametre, potom sa pokúsime prehľadať a indexovať všetky strany jednotlivo.

Na druhej strane, ak tieto parametre miestneho nastavenia, ktoré poskytujete, predstavujú veľa rôznych miestnych nastavení, a potom sa pri načítaní stránky ozve: Oh, nepoznáme tento jazyk, tu je anglická verzia, potom naše systémy možno sa dozvieme, že v skutočnosti tento parameter miestneho nastavenia nie je taký užitočný a začneme ho ignorovať. Takže to je taká jediná vec, na ktorú si tam treba dávať pozor. Ďalšia vec, ktorá sa spomína v mínusoch, je geografické zacielenie. A v Search Console môžete vykonávať geografické zacielenie podľa subdomény, podľa samotnej hlavnej domény a podľa podadresára.

A nemôžete robiť geografické zacielenie na základe parametrov adresy URL. Takže ak existuje niečo, kde potrebujete mať geografické zacielenie, ak sa naozaj chcete uistiť, že Google chápe, že tieto stránky sú skutočne jedinečne zacielené na túto konkrétnu krajinu, potom by som vám naozaj odporučil uistiť sa, že máte nejaké nastavenie, ktoré používa aspoň podadresáre.

Aby ste ich mohli overiť samostatne a nastaviť geografické zacielenie jednotlivo pre tieto stránky. Pokiaľ ide o geografické zacielenie, nie je to niečo, čo potrebujete pre všetky druhy obsahu. Najmä, ak je to niečo, kde máte obsah, ktorý sa jemne mení na základe rôznych lokalít, alebo ak máte obsah, ktorý je v podstate len v rôznych jazykoch, potom na to pravdepodobne nepotrebujete geografické zacielenie.

Čítať:  Google vysvetľuje, prečo sú adresy URL parametrov indexované

Na druhej strane, ak ide o niečo, kde je to skutočne jedinečné pre danú lokalitu, a keď používatelia hľadajú niečo, čo sa zhoduje s vašou stránkou, zistíte, že hľadajú niečo lokálne, potom geografické zacielenie rozhodne dáva zmysel.

Takže napríklad, ak hľadáte opravu práčky, potom má pravdepodobne zmysel geografické zacielenie, pretože chcete niekoho miestneho. Ak hľadáte návod na opravu práčky, potom geografické zacielenie nedáva vôbec žiadny zmysel. Pretože tento manuál nie je špecifický pre danú krajinu. Je to niečo, čo je dostupné všade.

A to je taká jediná vec, na ktorú sa tam treba pozrieť. Či skutočne potrebujete geografické zacielenie alebo nie, alebo či je to v podstate skôr zacielenie na jazyky, o ktoré sa pokúšate. A pokiaľ ide o zacielenie na jazyky, je úplne v poriadku mať to len v parametri adresy URL. Pozrime sa. Myslím, že medzinárodné stránky sú vždy zložité.

Takže je to tiež niečo, kde by som sa pokúsil získať pomoc od niekoho, kto pracoval na iných veľkých medzinárodných stránkach, len aby som sa uistil, že nič nerobíte. V opačnom prípade je to problém, na ktorý si možno budete musieť dávať pozor.

Myslím si, že najťažšia časť na jazykových a medzinárodných stránkach vo všeobecnosti je, že je veľmi ľahké ísť cestou povedať: No, mám všetky tieto krajiny, všetky tieto jazyky, len vytvorím milión verzií moje stránky.

Čítať:  Najlepšie doplnky WordPress pre Google Analytics

A potom ste opäť uviaznutí v tejto situácii, keď máte všetky tieto rôzne verzie stránok a Google musí zistiť, ktoré z nich sú skutočne užitočné. A nájsť rovnováhu medzi menším počtom stránok a dostatočným množstvom na pokrytie potrieb vašich používateľov je niekedy zložité.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE