John Mueller vysvetľuje, na čo si dávať pozor v prehľade štatistiky indexového prehľadávania Google Search Console pre menšie weby

Profesionál v oblasti SEO sa opýtal Johna Muellera, čo by mal hľadať v prehľade štatistiky indexového prehľadávania Google Search Console.

Snažia sa pochopiť, či sa vyskytol problém na technickej stránke s prehľadávaním ich stránok Google.

Ich hlavná otázka teda znie: Aké sú niektoré zo signálov alebo vecí, ktoré je možné identifikovať v prehľade štatistík prehľadávania Google Search Console, ktoré môžu naznačovať, že Google má problémy s indexovým prehľadávaním?

John vysvetlil, že prehľad štatistík indexového prehľadávania nebude pre profesionála v oblasti SEO užitočný, jednoducho preto, že pomocou prehľadu štatistík indexového prehľadávania sa pozeráte na súhrnný pohľad na údaje predstavujúce indexové prehľadávanie vašej lokality.

Vo väčšine prípadov to zvyčajne dáva väčší zmysel. Ak máte niečo ako niekoľko 100 000 strán, môžete to preskúmať a povedať: „Ach, v priemere je prehľadávanie pomalé.“

Zatiaľ čo ak máte webovú stránku, ktorá má, neviem, možno okolo 100 stránok alebo tak, potom v podstate, aj keď je indexové prehľadávanie naozaj, naozaj pomalé, Google ich stále môže získať raz za deň, alebo v najhoršom prípade možno raz za týždeň.

Nebude to technický problém týkajúci sa indexového prehľadávania. Ide skôr o pochopenie toho, že web v skutočnosti ponúka niečo jedinečné a hodnotné, čo musí mať Google zaindexované.

Takže je to oveľa menší problém na strane indexového prehľadávania a viac na stránke indexovania.

Výnimkou by bolo, ak by sa na vašom webe skutočne vyskytol veľký technický problém. To je však niečo, čo by ste videli hneď, pretože tieto adresy URL by ste pravdepodobne skontrolovali jednotlivo a zistili by ste, že ich Google vôbec nedokáže prehľadať.

Čítať:  Sprievodca SEO pre začiatočníkov pre malé firmy

Možno je vrátená chyba alebo je vrátený noindex. Toto bude veľmi zrejmé.

Johnov predpoklad, najmä v prípade menšej webovej stránky, je, že najprv musíte Google presvedčiť, že by sa mal pokúsiť indexovo prehľadávať a indexovať vašu stránku.

To sa deje približne v čase 25:40 vo videu.

John Mueller prepis stretnutia

SEO Professional 7 25:40
Dobrý deň, uverejnil som svoju otázku na YouTube. Ale teraz to poviem len preto, že to aj tak robím. Pozreli sme sa na štatistické prehľady indexového prehľadávania v službe Search Console a pokúsili sme sa zistiť, či môže nastať nejaký problém z technickej stránky s prehľadávaním našich webových stránok spoločnosťou Google.

Aké sú niektoré zo signálov alebo vecí na identifikáciu, ktoré nás nasmerujú, ak má Google problémy s indexovým prehľadávaním? Alebo ak je Googlebot rozptyľovaný, neviem, súbormi, ktoré sú irelevantné? A veci, ktoré sa snaží indexovať a ktoré sú pre nás irelevantné?

Ján 26:18
Myslím si teda, že ste vo svojej otázke spomenuli aj to, že ide o pomerne malú stránku, je to tak?

SEO Professional 7 26:25
Áno. Pomerne malý, možno päť alebo šesť mesiacov starý?

Ján 26:28
Dobre. Takže si myslím, že prehľad štatistík indexového prehľadávania pre vás v takom prípade nebude užitočný, pretože so správou štatistík indexového prehľadávania sa skutočne pozeráte na súhrnný prehľad indexového prehľadávania vašej webovej lokality. A zvyčajne to dáva väčší zmysel, ak máte niečo ako, neviem, pár 100 000 strán.

Čítať:  Google hovorí: Nie, písanie dlhších komplexných článkov nevybuduje dôveru so spoločnosťou Google

Potom sa na to môžete pozrieť a povedať: No, v priemere je plazenie pomalé. Zatiaľ čo ak máte webovú stránku, ktorá má, neviem, možno okolo 100 stránok alebo tak, potom v podstate, aj keď je prehľadávanie naozaj, naozaj pomalé, potom tých 100 stránok, stále ich môžeme získať, napríklad raz za deň, najhoršie v prípade, možno raz za týždeň.

V súvislosti s indexovým prehľadávaním to nebude technický problém, v podstate ide skôr o pochopenie toho, že webová lokalita skutočne ponúka niečo jedinečné a hodnotné, čo musíme indexovať. Takže menej problémov so stránkou indexového prehľadávania a viac so stranou indexovania. Výnimkou by bolo, ak by sa naozaj vyskytol veľký technický problém s vaším webom.

Ale to je niečo, čo by ste videli hneď, pretože by ste pravdepodobne skontrolovali jednotlivé z týchto adries URL a všimli by ste si, že Google ich vôbec nedokáže indexovo prehľadávať. Ako keby sa vrátila chyba, alebo sa vrátil noindex. A to by bolo veľmi zrejmé.

Takže môj predpoklad, najmä v prípade menších webových stránok, je, že ide skutočne o to, aby sme sa uistili, že Google rozumie hodnote webovej stránky a že vie, že má zmysel indexovať čo najviac, pretože stránka indexového prehľadávania nie je bude limitujúcim faktorom. Je to skôr tak, že najprv musíte Google presvedčiť, že by sa mal v skutočnosti pokúsiť prechádzať.

Čítať:  Ochrana kupujúcich na Facebook Marketplace – čo potrebujete vedieť

SEO Professional 7 28:16
Dobre. A len na potvrdenie ste povedali, že prehľad štatistík prehľadávania nie je vyčerpávajúci prehľad. Je to vzorka a malo by sa s ňou zaobchádzať ako so vzorkou.

Ján 28:28
Neviem. Myslím, že počet uvedený v prehľade by bol úplný, ale možno, že adresy URL, ktoré sú tam uvedené, sú podľa mňa obmedzené len na niečo ako 1 000. Neviem. Ale tie grafy by mali byť v podstate kompletné.

Správa o štatistikách prehľadávania ľudí niekedy odradí od toho, že zahŕňa ďalšie systémy v rámci Google, ktoré používajú rovnakú infraštruktúru Googlebota. Takže ak napríklad spúšťate reklamy, verím, že rovnako ako kontroly vstupnej stránky reklám prechádzajú aj touto infraštruktúrou. Ak máte reklamy so záznamom o produkte, tie tiež prechádzajú touto infraštruktúrou.

Niekedy teda uvidíte číslo, ktoré je oveľa vyššie, ako keby ste sa pozreli do svojich protokolových súborov a jednoducho hľadali Googlebota, len preto, že existujú rôzne veci, ktoré bežia na rovnakej infraštruktúre a zaobchádzame s nimi rovnako, ale nie je to čisto vyhľadávanie na webe.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE