Kalifornia zavádza zákon o práve na opravu, ktorý splnomocňuje svojpomocné opravy

Kalifornský guvernér Gavin Newsom oficiálne podpísal zákon o práve na opravu, známy tiež ako SB 244, a predstavuje významný míľnik v boji za schopnosť spotrebiteľov opravovať svoje zariadenia alebo si vybrať nezávislé opravovne. Zákon sa bude vzťahovať na všetku elektroniku vyrobenú a predanú po 1. júli 2021.

Táto legislatíva, ktorú spolusponzoruje iFixit, má potenciál ovplyvniť spotrebiteľov v Kalifornii av celých Spojených štátoch, vzhľadom na to, že Kalifornia je v globálnej ekonomike dôležitá, hlásené The Verge.

Toto právo na opravu je súčasťou rastúcej vlny podobných snáh v New Yorku, Colorade a Minnesote av niektorých ohľadoch je prísnejšie ako iné.

Podľa tohto nového zákona SB 244 sú výrobcovia povinní poskytovať potrebné nástroje, náhradné diely, softvér a dokumentáciu po dobu siedmich rokov od dátumu výroby zariadení, ktorých cena je vyššia ako 100 USD. To pokryje väčšinu zariadení, ktoré používame v každodennom živote.

Spočiatku bol Apple proti návrhu zákona, ale neskôr svoje kroky stiahol a podporil schválenie zákona.

Pre zariadenia pod 100$ by mala byť dostupnosť tri roky. Tieto obdobia – sedem a tri roky – pomôžu čeliť hrozbe predčasného zastarávania, čím sa zníži množstvo elektronického odpadu.

Návrh zákona sponzorovala senátorka štátu Kalifornia Susan Eggmanová. “Som nadšený, že guvernér podpísal zákon o práve na opravu.” Ako som celý čas hovoril, som tak vďačný zástancom, ktorí s nami v posledných šiestich rokoch podporujú toto hnutie, a výrobcom, ktorí prišli podporiť právo obyvateľov Kalifornie na opravu,“ povedal senátor Eggman. “Toto je zákon so zdravým rozumom, ktorý pomôže malým opravovniam, poskytne spotrebiteľom možnosť voľby a ochráni životné prostredie.”

Čítať:  Wix vs Shopify – ktorý z nich vyhovuje vášmu ekologickému...

„Je to víťazstvo pre spotrebiteľov a planétu a dáva to zmysel,“ povedala Jenn Engstrom, štátna riaditeľka California Public Interest Research Group (CALPIRG).

Nie všetci výrobcovia zariadení boli touto legislatívou nadšení, ale neskôr ju podporili. Patrí sem Apple a ďalší malí výrobcovia. Užívatelia Google Pixel 8 dostanú od spoločnosti sedemročnú záruku na náhradné diely, čo je obdobie, ktoré zodpovedá účtu.

Návrh zákona obsahuje určité výnimky pre herné konzoly a technológie poplašných systémov, aby sa zabezpečilo, že bude v súlade s priemyselnými aspektmi.

Dropbox odhaľuje prepracované funkcie a plány predplatného

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE