Kanonické značky: Čo sú a prečo sú dôležité?

Premýšľali ste niekedy nad tým, čo sa stane, keď vyhľadávacie nástroje uvidia časť obsahu, ktorá je podobná alebo duplicitná? Napadlo vám niekedy, že to môže spôsobiť zmätok pre vyhľadávače pri indexovaní a hodnotení vašich webových stránok? Ak áno, máte pravdu.

Kanonické značky sú metódou riešenia tohto konkrétneho problému.

Možno už viete, že kanonické značky (známe aj ako kanonické adresy URL) sú dôležité pre SEO. Vedeli ste však, že zohrávajú úlohu aj v používateľskej skúsenosti? Poďme sa pozrieť na to, prečo sú tieto značky užitočné a ako ich správne implementovať.

Kanonické značky vám pomáhajú kontrolovať, ako sa váš obsah zobrazuje vyhľadávacím nástrojom a či tento obsah vytvára zmätok, pokiaľ ide o indexovanie aj indexové prehľadávanie.

Vyhľadávače používajú kanonické značky na identifikáciu, ktorá stránka je „hlavnou kópiou“ danej stránky. Potom bude považovať všetky ostatné stránky podobné tejto stránke za sekundárne v priorite hodnotenia.

Kanonické značky vs. kanonické adresy URL: Aký je rozdiel?

Napriek zmätku, ktorý môže začiatočník ľahko zažiť, sú kanonické značky a kanonické adresy URL úplne odlišné veci.

Kanonické značky

Kanonická značka je spôsob, ako označiť pôvodný zdroj odpovede, aby sa dal ľahko nájsť vo výsledkoch vyhľadávania. Neslúži na nič iné (možno okrem odkazu späť na otázku).

Neznamená to „toto je najlepšie“ alebo „toto je najsprávnejšie“, ale skôr „toto by mali vyhľadávacie nástroje hľadať, ak chcú nájsť preferovanú verziu danej stránky“.

Kanonické značky sú tiež kód, ktorý zadávate do zdrojového kódu, aby ste definovali túto kanonickú značku.

Čo sú teda kanonické značky, konkrétnejšie, a prečo na nich záleží?

Pojem „kanonická značka“ sa používa na opis značenia HTML, ktoré vyhľadávacím nástrojom hovorí, ktoré stránky by sa mali indexovať a ktoré by mali byť vo výsledkoch vyššie. Najdôležitejšia vec na kanonickej značke je, že vám pomáha povedať Googlu, aký obsah na vašom webe je relevantnejší ako iný obsah. To dáva zmysel, pretože ak nemáte kanonickú značku, Google bez vášho vstupu vyberie verziu, ktorú považuje za najlepšiu. Táto značka je vašou príležitosťou poskytnúť tento vstup.

Čítať:  15 Dôležité & Inšpirujúce SEO citáty

Kanonické adresy URL

Zatiaľ čo kanonická značka je značka, ktorá sa zobrazuje ako rel=canonical, kanonická adresa URL je len taká: výber adresy URL, ktorá má byť fyzickou kanonickou verziou danej stránky.

Tu je príklad rozdielov medzi týmito dvoma:

Kanonická adresa URL:

https://www.thisisatesturl.com/something-or-other
https://www.thisisatesturl.com/SoMething-Or-Other
https://www.thisisatesturl.com/SOMETHING-OR-OTHER
https://www.thisisatesturl.com/Something-or-otheR
https://www.thisisatesturl.com/something-or-other/

Voľba adresy URL v tomto scenári môže byť https://www.thisisatesturl.com/niečo-alebo-iné/ a všetky ostatné adresy URL budú ignorované.

Kanonický štítok

Kanonická značka by vyzerala takto:

Spôsob, akým je adresa URL vybraná ako kanonická, by ovplyvnila spôsob, akým ju spoločnosť Google považuje za prioritnú adresu URL v tejto skupine adries URL.

Je to užitočné, aby ste sa vyhli problémom s duplicitným obsahom, pretože túto konkrétnu adresu URL zadáte ako prioritnú pred všetkými ostatnými typmi verzií adries URL.

Ak máte relatívne neopatrné interné prepojenie, ktoré vedie k všetkým verziám adries URL, ktoré sme spomenuli, mohli by ste v dôsledku tohto problému s kanonizáciou spôsobiť spoločnosti Google značný zmätok.

Ako inak možno špecifikovať kanonické adresy URL?

Kanonické adresy URL môžete určiť niekoľkými spôsobmi a nemusíte vždy použiť značku rel=canonical. Na nastavenie kanonických adries URL môžete použiť nasledujúce metódy:

Použite odpoveď hlavičky HTTP pre Rel=canonical

Nastavte svoje kanonické adresy URL vo svojich súboroch Sitemap vo formáte XML. Stojí však za zmienku, že aj keď sú adresy URL v mapách stránok odporúčané ako kanonické, Google je ten, kto v konečnom dôsledku prijme rozhodnutie o tom, ktoré stránky sú skutočne duplicitné.

Môžete tiež použiť presmerovanie 301.

Google vám odporúča použiť tieto metódy na nastavenie kanonických údajov, ale nie sú použiteľné pre každú možnú situáciu. Existujú určité špeciálne prípady použitia, kedy by ste chceli použiť tieto metódy, na rozdiel od fyzického použitia rel=canonical.

Prečo dochádza k duplicitnému obsahu?

Predtým, ako sa pustíte do všetkého ostatného, ​​je užitočné preskúmať, prečo sa vyskytuje duplicitný obsah a ako by ste mali používať kanonické adresy URL na zmiernenie týchto typov problémov na svojich stránkach.

V tejto chvíli stojí za zmienku, že na rozdiel od všeobecného názoru nikto nemá v úmysle od začiatku vytvárať duplicitný obsah.

Namiesto toho je duplicitný obsah problémom, ktorý má tendenciu narastať, kým negatívne neovplyvní vašu stránku v SERP (stránkach s výsledkami vyhľadávacieho nástroja).

Jednou z najbežnejších príčin týchto typov problémov je, že CMS (alebo systém na správu obsahu) môže vytvoriť viac ako jednu adresu URL, keď publikujete stránku, alebo keď nedbáte na opustenie rôznych verzií vašej lokality, ktoré sú indexovateľné. Možno ste nastavili alternatívne verzie pre viac ako jeden typ zariadenia alebo možno používate dynamické adresy URL. Nastavíte inú verziu pre počítač alebo inú mobilnú verziu bez toho, aby ste na to použili správne osvedčené postupy.

Čítať:  Čo sú to nefunkčné odkazy? A ako ich nájdete a opravíte?

Nech je to akokoľvek, vytváranie duplicitného obsahu nie je cvičením s veľkým zámerom. Najčastejšie sú to chyby vo vašom CMS alebo iná situácia, ktorá tento obsah vytvára automaticky.

Na základe nášho predchádzajúceho príkladu preskúmame nasledujúce adresy URL. Na základe predpokladov predpokladajme, že sú všetky viditeľné a indexovateľné pre Google a zobrazujú celý rovnaký obsah.

 1. https://www.thisisatesturl.com/something-or-other
 2. https://www.thisisatesturl.com/SoMething-Or-Other
 3. https://www.thisisatesturl.com/SOMETHING-OR-OTHER
 4. https://www.thisisatesturl.com/Something-or-otheR
 5. https://www.thisisatesturl.com/something-or-other/
 6. https://thisisatesturl.com/something-or-other
 7. https://thisisatesturl.com/SoMething-Or-Other
 8. http://thisisatesturl.com/SOMETHING-OR-OTHER
 9. http://thisisatesturl.com/Something-or-otheR
 10. http://thisisatesturl.com/something-or-other/
 11. https://www.thisisatesturl.com/something-or-other/category/something/
 12. https://thisisatesturl.com/something-or-other/services/name-of-service/
 13. https://thisisatesturl.com/SoMething-Or-Other/service-2/service.html

Keď vyhľadávací nástroj prehľadáva tieto stránky, nezobrazuje individuálny obsah. Vidia všetky tieto konkrétne adresy URL, ako aj všetky inštancie fyzického obsahu na stránke.

Posledné 3 z týchto adries URL môžu vzniknúť pri uložení adries URL s oboma verziami, ako je napríklad názov kategórie.

Príklady URL uvedené v 8 – 10 mohli byť vytvorené, pretože existujú rôzne verzie http:// a https://, ktoré neboli správne presmerované.

Nie je problém náhodne vytvoriť tieto druhy problémov. Ale môže to byť problém nájsť ich všetky a správne ich opraviť.

Pokyny spoločnosti Google pre správcov webu tiež špecifikujú, že časti lokality, ktoré sú značne podobné iným sekciám, sa môžu považovať za duplicitný obsah. To je dôvod, prečo stratégia SEO, ktorá sa zameriava na originálny obsah, zvíťazí nad inou stratégiou, ktorá to tak nie je, najmä kvôli niektorým problémom SEO, ktoré by mohla spôsobiť predchádzajúca stratégia.

Ako môžu interné odkazy spôsobiť problémy s duplicitným obsahom

Neopatrné vytváranie interných odkazov môže spôsobiť problémy s duplicitným obsahom, pretože odkazujete na viac ako jednu verziu tejto adresy URL.

To ani nemusí existovať.

Pri zadávaní adresy URL musíte byť neopatrný. Možno radšej použijete https:// verziu tejto adresy URL bez www, pretože radšej zadávate menej.

Alebo možno použijete dlhšiu verziu, pretože sa ľahšie číta.

Tak či onak, neopatrnosť vo vzťahu k interným odkazom môže viesť k týmto typom problémov za predpokladu, že ich zodpovedajúcim spôsobom nepresmerujete.

Aj keby ste boli, výsledkom je ešte viac problémov.

Napríklad nikdy nechcete, aby adresy URL vo vašich súboroch Sitemap končili presmerovaním 301. Ak zadáte kanonickú adresu URL, ktorá končí presmerovaním 301, spôsobujete problémy aj tam.

SEO Benefit Rel=canonical

Najväčšou výhodou rel=canonical je, že existuje ako nástroj, ktorý vám pomôže vyriešiť problémy s duplicitným obsahom. Duplicitné verzie obsahu na vašom webe nie sú skvelá vec a môžu vás dostať do problémov s filtrom duplicitného obsahu Google.

Je však chybou myslieť si, že ide o penaltu, pretože nie je. Je to filter, ktorý zobrazí iba tú najunikátnejšiu stránku z bežnej sady stránok.

Čítať:  11 jednoduchých a účinných tipov na zlepšenie hodnotenia

Čím viac duplicitných stránok máte, tým viac zamieňate tento filter, čo vedie k tomu, že Google presne nerozumie, ktorú stránku chcete indexovo prehľadávať a indexovať.

Ďalším hlavným problémom s mnohými duplicitnými stránkami je, že môžu tiež spôsobiť problémy so správnym čítaním hodnotenia stránky Google, pretože tieto duplicitné stránky príliš rozdeľujú hodnotu hodnotenia stránky.

To môže spôsobiť značné problémy s hodnotením, pretože toto rozdelené hodnotenie stránok znamená, že tieto stránky nezískajú dostatočnú hodnotu z odkazov smerujúcich na tieto stránky a môže to výrazne znížiť vaše hodnotenie.

Stránka, ktorá je inak silnejšia v jedinečnom obsahu, nebude mať tieto problémy a v konečnom dôsledku by nemala mať žiadne veľké problémy s hodnotením, keď si vybuduje dostatočnú autoritu.

To je dôvod, prečo existuje kanonická značka, ktorá vám pomôže zmierniť problémy s duplicitným obsahom v dôsledku neopatrnej správy obsahu.

Ako správne implementovať značku Rel=canonical

Najlepší spôsob, ako implementovať značku rel=canonical (aspoň tú najbežnejšiu), je zabezpečiť, aby ste v hlavičke stránky v zdrojovom kóde použili značku rel=canonical.

Vyzerá to takto:

Jeho implementácia nie je taká náročná.

Čo však môže byť vyslovene náročné, je držať krok so všetkými zmenami na vašom webe tak, aby ste vedeli, ktoré stránky boli označené, ktoré nie a ktoré stránky musia úplne ignorovať kanonické.

Napríklad nemôžete mať noindex plus canonical, to je protichodná smernica. Môžete mať jedno alebo druhé. Ak máte oboje, potom Google pochopí, že chcete indexovať stránku s kanonickým, aj keď máte direktívu noindex.

Bežné chyby s Rel=Kanonický

Existujú bežné chyby, ktorých sa človek môže dopustiť s rel=canonical. Nie je to jednoduchá SEO smernica a veci sa môžu veľmi rýchlo zamotať.

A existuje veľa pohyblivých častí, ktoré sa musia spojiť, aby sa vytvorila správna implementácia rel=canonical.

Priali by sme si, aby to bolo také jednoduché ako implementácia jednej značky na vašu stránku a jej volanie denne, ale v skutočnosti to tak nie je. Naozaj si musíte premyslieť svoju stratégiu, presne zistiť, ktoré stránky to kanonické potrebujú a ktoré nie, a uistiť sa, že v dôsledku toho omylom nezavediete do spoločnosti Google zmätok.

To je dôvod, prečo to nie je jedna a hotová vec, a preto musíte venovať pozornosť všetkým týmto malým detailom.

Chyba 1: Nastavenie kánonu, ktorý smeruje na stránku, ktorá je 4xx

Toto je dosť veľké. Ak nastavíte kanonickú značku s chybou 404, potom v podstate hovoríte Googlu, aby túto stránku noindexoval.

Z tohto dôvodu Google neuvidí kanonickú značku, namiesto toho sa hodnotenie stránky prenesie do kanonickej verzie.

Ak máte veľa takýchto stránok a len niekoľko indexovateľných stránok, práve ste spoločnosti Google neúmyselne povedali, aby deindexoval celú vašu stránku.

Čítať:  Čo je MySimpleLink v mojej sieti?

Chyba 2: Mať na stránke viac ako jednu kanonickú značku

Google bude ignorovať viaceré kanonické značky. Úsilie, ktoré ste vynaložili pri vytváraní týchto značiek, je niečo, čo ruší všetko, čo sa s touto stránkou mohlo stať.

Možno ste nič neurobili.

To je dôvod, prečo je dôležité uistiť sa, že nemáte žiadne duplicitné kanonické značky, pretože ak áno, nemusíte získať žiadnu výhodu zo žiadneho z týchto konkrétnych snáh SEO.

Chyba 3: Výber iba jednej stránky ako kanonizovaného cieľa pre stovky strán

Toto je veľmi zlý krok. Predovšetkým preto, že do Googlu vnášate obrovský zmätok. Ak vyberiete jednu stránku ako kanonizovaný cieľ pre stovky stránok, v podstate tým vyhľadávaču hovoríte, že táto stránka by sa mala považovať za prioritnú stránku pred všetkými stovkami iných stránok smerujúcich na túto stránku.

Stránky by nemali byť kanonizované na rovnakú koreňovú stránkovanú stránku v danej sérii. Namiesto toho sa chcete uistiť, že sa roztiahnete a buď kanonizujete stránku pre seba, alebo sa uistíte, že je kanonizovaná na najbližšiu relevantnú stránku.

Ak sa nachádza v podadresári, je dobré ho kanonizovať späť do koreňového adresára. Ale nerobte to isté so stovkami týchto konkrétnych stránok.

Chyba 4: Absolútne adresy URL kanonizované na relatívne adresy URL, keď chcete použiť absolútnu adresu URL

Povedzme, že máte konkrétnu stránku s názvom delorean.html. Ale potom máte úplnú adresu URL ako https://welovedeloreancarsandthey are the mostawesomethingintheworld.com/delorean.html.

Ak pri prepájaní použijete relatívnu adresu URL, Google pravdepodobne predvolene použije http://, keď uhádne, čo máte na mysli.

V tejto situácii bude algoritmus pravdepodobne ignorovať zadané rel=canonical.

To znamená, že na tom, čo ste urobili s kanonickým, nebude nakoniec záležať.

Chyba 5: Pridanie kanonických značiek do textu tela namiesto značky hlavy

Ako štandardný postup je nevyhnutné, aby ste svoju kanonickú značku pridali na svoju stránku do značky head a nie do hlavného textu.

Toto (pridanie do tela) môže spôsobiť problémy s analýzou vašej kanonickej značky a spôsobiť problémy so službou Google pri indexovom prehľadávaní stránky.

Vždy sa uistite, že sa vyhýbate zahrnutiu kanonických značiek do hlavného textu a vždy ich zahrňte do sekcie Hlavička stránky.

Prečo je používanie Rel=Canonical najlepším priateľom profesionála v oblasti SEO

Efektívne používanie rel=canonical môže skutočne zvýšiť vaše hodnotenie a pomôcť vám dosiahnuť vaše sny Google SEO. Ich neefektívne používanie môže viesť k vašim najhorším nočným morám SEO.

Uistite sa však, že kanonické značky používate rozumne.

Ak to neurobíte, mohli by ste spôsobiť vážne problémy, pokiaľ ide o indexové prehľadávanie, indexovanie a porozumenie tomu, ako zaradiť vašu webovú stránku.

Keď pracujete s kanonickými značkami, vždy označte bodky i a prekrížte ich.

Ako plánujete ďalej používať kanonické značky?

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE