Pomáha lokalizácia domén môjmu SEO?
Za posledných pár rokov sme boli svedkami vzostupu lokálneho SEO. Tu sú miestne štatistiky SEO od Social Media Today, aby som to všetko zhrnul:
- 46 % vyhľadávaní na Google je miestnych
- 97 % používateľov vyhľadáva online s cieľom nájsť miestnu firmu
- 86 % používateľov sa pri hľadaní miestnej firmy spolieha na internet a 23 % z týchto používateľov vyhľadáva aspoň raz týždenne
- 30 % vyhľadávaní v mobile súvisí s polohou
Tieto štatistiky sú skvelým východiskovým bodom pri zvažovaní, či by vášmu podnikaniu alebo webovým stránkam mohlo prospieť zameranie sa viac na miestne SEO a či by ste vo svojej stratégii SEO mali zvážiť použitie lokalizovaných domén.
Čo je to lokalizovaná doména?
Lokalizovaná doména je spojená s konkrétnou krajinou alebo oblasťou. Napríklad, https://www.coca-cola.co.uk/, https://www.coca-cola-france.fr/a https://www.coca-cola.com.au/. Tá istá značka mala v tomto prípade absolútne odlišné adresy URL pre rôzne krajiny. Môžete si tiež všimnúť, že formát je odlišný. Lokalizovaná doména je v podstate to, čo sa označuje ako doména najvyššej úrovne s kódom krajiny (ccTLD).
Obsah na ccTLD je zvyčajne odlišný, ako ukazuje tento príklad Adidas (USA, Spojené kráľovstvo, FR)
https://www.adidas.com/us
https://www.adidas.co.uk/
https://www.adidas.fr/
Vo všeobecnosti by sa obsah poskytovaný na lokalizovanej doméne lokalizoval aj do mien, dátumov, času, adries, jednotiek merania a telefónnych čísel konkrétnej krajiny.
Je tiež dôležité rozlišovať medzi lokalizovanými doménami a generickými doménami. Všeobecná doména nie je špecifická pre krajinu alebo jazyk. Je tiež známa ako generická doména najvyššej úrovne (gTLD). Príklady zahŕňajú .com, .info alebo .org.
Ako sme spomenuli v príklade coca-coly, lokalizované domény môžu mať rôzne formáty. Môžu to byť striktne ccTLD ako v example.de, gTLD so subdoménami ako v de.example.com alebo gTLD so subdoménami ako v example.com/de/. Prečítajte si viac o rozdieloch v nich lokalizované domény od spoločnosti Google.
Keď však v tomto článku používame „lokalizované domény“, budeme sa striktne odvolávať na ccTLD.
Prečo lokalizovať svoju doménu?
Lokalizácia vašej domény je SEO stratégia, ktorú stojí za to preskúmať. Tu je dôvod:
Relevantné a užitočné výsledky
Tomek Rudzki urobil na Twitteri jednoduchý prieskum, v ktorom chcel vedieť, či by sa zákazníci rozhodli pre reklamu s lokalizovanou doménou, ak by značka lokalizovanú doménu nemala. Dal aj tretiu možnosť – posúvať sa ďalej v snahe nájsť lokalizovanú doménu. Tu je Tweet:
Ako môžete vidieť z výsledkov prieskumu, väčšina používateľov sa rozhodla vynaložiť trochu úsilia navyše, aby získala výsledky, ktoré pre nich považovali za najužitočnejšie a najrelevantnejšie.
Tento príklad ukazuje, že používatelia v skutočnosti uprednostňujú lokalizované domény a ani reklama s lokalizovanou verziou by im nestačila.
Okrem toho je hlavným cieľom spoločnosti Google poskytovať používateľom relevantné a užitočné výsledky, ktoré zodpovedajú ich zámeru vyhľadávania. Cieľom je zabezpečiť, aby používateľ dostal to, čo hľadá, v čo najkratšom čase a bez veľkého úsilia zo strany používateľa. ccTLD sú silným signálom, ktorý informuje vyhľadávače, že váš obsah je zacielený na konkrétnu krajinu alebo región, a preto je vysoko relevantný.
97 % používateľov vyhľadáva online s cieľom nájsť miestnu firmu. Lokalizované domény sú preto skvelým spôsobom, ako pomôcť Googlu poskytovať miestne výsledky, ktoré väčšina jeho používateľov hľadá.
Lokalizácia vašej domény uľahčuje spoločnosti Google intuitívnejšie poskytovanie výsledkov, ktoré zodpovedajú zámeru vyhľadávania, používateľovi.
Vyššie umiestnenie v miestnych výsledkoch
Podľa Faktory hodnotenia Google, ccTLD sa umiestnia vysoko vo výsledkoch vyhľadávania v danej krajine. To znamená vyššiu mieru prekliknutia. Je dôležité si uvedomiť, že len to nezvýši hodnotenie vašej lokalizovanej domény. Musíte mať tiež vysoko relevantný a užitočný obsah. V opačnom prípade bude mať vaša stránka vysokú mieru odchodov a to je pre Google zlý signál.
Presné reklamy v miestnom vyhľadávaní Google
S lokalizovanými doménami môžete spúšťať presné reklamy miestneho vyhľadávania, ktoré nasmerujú používateľov na konkrétne miesto, ktoré hľadajú. Prečítajte si viac o ako nastaviť reklamy miestneho vyhľadávania na Google.
Týmto spôsobom môžete zvýšiť návštevnosť predajní na rôznych miestach, zákazníci môžu kontaktovať správne miesta a získať presné informácie o každom mieste, napríklad otváracie hodiny alebo ponuky na položky, ktoré môžu byť špecifické pre každé miesto.
Zvýšená viditeľnosť a dôvera v miestne vyhľadávanie
Používateľ bude pravdepodobne dôverovať zdroju alebo stránke, ktorá sa nachádza v jeho alebo jej lokalite, v porovnaní s tými, ktoré sú medzinárodné. Príkladom môže byť používateľ, ktorý si chce kúpiť korenie na prípravu tradičného jedla vo svojej krajine. Používateľ pravdepodobne bude dôverovať výsledkom z ich krajiny, a nie z krajiny, ktorá nemusí rozumieť lahôdke.
Oslovte väčšie miestne publikum
Lokalizácia domény vám pomáha osloviť väčšie miestne publikum. Ľudia, ktorí nerozumejú primárnemu jazyku vašej spoločnosti, môžu získať prístup k vašej značke v jazyku, ktorému rozumejú. To tiež vedie k zvýšeniu konverzií a výnosov.
Prečo nie sú lokalizované domény vždy najbezpečnejšou stávkou
Aj keď vám lokalizácia domén môže pomôcť využiť návštevnosť v rôznych častiach sveta a dokonca získať nových zákazníkov a výnosy, je potrebné zvážiť niekoľko nevýhod:
Zmena v architektúre lokality
Webové stránky sú často navrhnuté tak, aby zobrazovali iba jednu generickú doménu. Ak sa rozhodnete poskytovať obsah vo viacerých lokálnych doménach, mali by ste najprv zvážiť, či to vaša webová lokalita podporuje, alebo či ste ochotní duplikovať svoje webové stránky a udržiavať viacero verzií pre každú krajinu. To môže pridať značné úsilie a náklady na prepracovanie vašej lokality a potom možno aj údržbu viacerých lokalít do budúcnosti.
Existujú nástroje, ako napríklad WordPress multi-site, ktoré môžu pomôcť pri podpore viacerých verzií webových stránok.
Výdavok
ccTLDS môže byť drahé kvôli určitej duplicite, práci navyše, ďalšej infraštruktúre atď. Nielenže jednotlivé lokálne domény často stoja viac ako generické domény, samozrejme musíte zaplatiť za viaceré. Okrem toho duplicita v infraštruktúre webových stránok a potenciálne udržiavanie viacerých jazykov alebo mien môže výrazne zvýšiť náklady na údržbu.
Napriek tomu sú medzi odborníkmi na SEO stále preferované lokalizované domény a Centrum pomoci pre správcov webu Google odporúča použitie rôznych adries URL pre každú verziu vašich stránok, ak máte web pre viacero regiónov.
Autorita odkazu sa neprenáša cez ccTLD
Ako sme už spomenuli, vyhľadávače považujú každú ccTLD za samostatnú adresu URL. To znamená, že medzi ccTLD nedochádza k prenosu vlastného kapitálu, aj keď ich vlastníte. Ak napríklad vlastníte www.abc.de a www.abc.uk Equity odkazov nemožno preniesť cez nemeckú a francúzsku verziu vašej stránky. Musíte vytvoriť oprávnenie na prepojenie každého ccTLD samostatne a implementovať zložité stratégie na prenos oprávnenia na prepojenie medzi nimi.
Niektoré ccTLD majú obmedzenia
Na registráciu niektorých ccTLD existujú obmedzenia. Ak chcete napríklad zaregistrovať austrálsku ccTLD, musíte vlastniť austrálsku firmu alebo spoločnosť a pri registrácii uviesť toto obchodné číslo. To môže tiež výrazne zvýšiť náklady a úsilie na správu ccTLD. Viac informácií nájdete v tomto článku obmedzenia ccTLD. Pozrite si časť „poznámky“ pod ccTLD.
Kedy by ste mali lokalizovať?
Lokalizácia nie je v žiadnom prípade jednoduchým procesom, no vašej značke môže priniesť obrovské výhody. Pozrime sa na niekoľko faktorov, ktoré by vám mali pomôcť zistiť, kedy je vhodný čas na lokalizáciu vašej domény:
Keď máte významný počet návštevníkov z konkrétnej krajiny alebo regiónu
Ak máte v súčasnosti na svojich stránkach značné množstvo návštevníkov, môžete analyzovať svoje súčasné analýzy. So službou Google Analytics (GA) obsahuje užitočné informácie o miestach, z ktorých pochádzajú návštevníci vašej stránky. Ak chcete získať prístup k štatistikám o návštevníkoch vášho webu:
- Prihláste sa do svojho účtu GA
- Prejsť do časti Publikum
- Potom ‘Geo’
- Potom „umiestnenie“
prípadne
- Prihláste sa do svojho účtu GA
- Prejdite na „Akvizícia“
- Potom „Search Console“
- Potom „Krajiny“
Mali by ste vidieť počet používateľov prichádzajúcich z konkrétnej krajiny alebo regiónu, počet nových používateľov, informácie o reláciách a dokonca aj mieru odchodov. Potom môžete urobiť ďalší prieskum trhu a zistiť, či by bolo potrebné ccTLD.
Naučiť sa viac o návštevy stránok z tohto článku.
Keď sa významný počet vašich hľadaných výrazov týka konkrétnych miest
Môžete tiež vykonať analýzu hľadaných výrazov z GA. Ak sa významný počet vašich hľadaných výrazov týka konkrétnych miest, môžete zvážiť lokalizáciu pre daný región alebo krajinu.
- Prihláste sa do svojho účtu GA
- Prejdite na „Akvizícia“
- Potom „Search Console“
- Potom „Vstupné stránky“
- Kliknutím na konkrétnu adresu URL zobrazíte hľadané výrazy
- Vyhľadajte hľadané výrazy, ktoré obsahujú polohu
Tento obrázok zobrazuje presné miesto, kde nájdete informácie o hľadaných výrazoch:
Tieto dva body sú skvelým spôsobom, ako začať premýšľať o lokalizácii. V žiadnom prípade nie sú vyčerpávajúce. Určite by bolo potrebné urobiť viac analýz a tiež prieskum trhu.
Na záver
Lokalizácia je niečo, čo musíte zvážiť ako súčasť svojho podnikania, ak máte prevádzky v rôznych krajinách alebo regiónoch, alebo ak vidíte príležitosť lepšie zacieliť na používateľov v určitej geografickej oblasti. Rozhodnutie o lokalizácii však môže byť drahé a náročné na zdroje. V dôsledku toho to musí byť podporené riadnym prieskumom trhu.