Kedykoľvek zmeníte hosting svojich webových stránok, musíte predpokladať, že rýchlosť indexového prehľadávania klesne

Jeden odborník v oblasti SEO bol znepokojený rýchlosťou indexového prehľadávania a počas hangoutu sa na to spýtal Johna Muellera.

Počas niekoľkých posledných týždňov si odborník na SEO všimol veľký pokles v štatistikách prehľadávania zo 700 na približne 50 za deň.

Existuje spôsob, ako pochopiť z prehľadu Search Console, čo by mohlo byť príčinou tohto poklesu?

Môže to byť načítaním zdrojovej stránky? Ako môžu správne prečítať rozpis žiadostí o indexové prehľadávanie?

John vysvetlil, že na ich strane existuje niekoľko vecí, ktoré ovplyvňujú množstvo prehľadávania, ktoré Google robí.

Na jednej strane sa snažia zistiť, koľko potrebujú prehľadávať webovú stránku, aby boli vo výsledkoch vyhľadávania čerstvé a užitočné.

A to závisí od pochopenia kvality ich stránky a toho, ako sa veci na nej menia. Google to nazýva dopyt po indexovom prehľadávaní.

Na druhej strane sú tu aj obmedzenia, ktoré vidia zo servera, zo stránky a zo sieťovej infraštruktúry. A to platí o tom, koľko Google môže prehľadávať na stránke.

Preto sa snažia nájsť rovnováhu medzi týmito dvoma.

Obmedzenia bývajú spojené s dvoma hlavnými vecami. Na jednej strane je to čas odozvy na požiadavky na webovú stránku. A na druhej strane – počet chýb, konkrétne chýb servera, ktoré Google vidí počas indexového prehľadávania.

Ak teda uvidia veľa chýb servera, spomalia prehľadávanie, pretože nechcú spôsobiť ďalšie problémy.

Ak uvidia, že server je stále pomalší, spomalia aj indexové prehľadávanie. Pretože opäť nechcú robiť problémy s plazením.

Takže toto sú dve hlavné veci, ktoré prichádzajú do úvahy.

John verí, že problém s rýchlostným aspektom je v tom, že majú dva rôzne spôsoby pohľadu na rýchlosť.

Čítať:  John Mueller odpovedá, ako môžete zlepšiť kvalitu veľkej stránky elektronického obchodu

Tieto môžu byť mätúce, keď sa pozriete na rýchlosť indexového prehľadávania.

A potom prídu veci ako Core Web Vitals a ako rýchlo sa stránka načíta v prehliadači.

Rýchlosť, s akou prehliadač načíta adresu URL, však priamo nesúvisí s rýchlosťou, ktorú potrebuje spoločnosť Google na získanie konkrétnej adresy URL na svojom webe.

John tiež diskutoval o niekoľkých ďalších zaujímavých bodoch a ďalej vysvetlil, že vždy, keď vykonáte zmenu na hosťovaní svojich webových stránok, musíte počítať s tým, že v dôsledku toho sa zníži rýchlosť prehľadávania.

To sa deje približne v čase 35:09 vo videu.

John Mueller prepis stretnutia

Ján (otázka) 35:09
Počas posledných týždňov som si všimol obrovský pokles v štatistikách kraulovania zo 700 na 50 za deň. Existuje spôsob, ako pochopiť z prehľadu Search Console, čo by mohlo byť príčinou tohto poklesu? Môže to byť načítaním zdrojovej stránky? Ako môžem opraviť – správne prečítať rozpis žiadostí o indexové prehľadávanie?

Ján (odpoveď) 35:27
Takže na našej strane je niekoľko vecí, ktoré zapadajú do množstva plazenia, ktoré robíme. Na jednej strane sa snažíme zistiť, koľko potrebujeme indexovo prehľadávať webové stránky, aby sme udržali veci vo výsledkoch vyhľadávania čerstvé a užitočné. A tento druh závisí od pochopenia kvality vášho webu, toho, ako sa veci na vašom webe menia, nazývame to dopyt po indexovom prehľadávaní.

A na druhej strane existujú určité obmedzenia, ktoré vidíme z vášho servera, z vašej webovej stránky, z vašej sieťovej infraštruktúry. Pokiaľ ide o to, koľko môžeme prehľadávať webovú stránku. A snažíme sa tieto dve veci vyvážiť. A obmedzenia bývajú spojené s dvoma hlavnými vecami. Na jednej strane celkový čas odozvy na požiadavky na webovú stránku. A na druhej strane počet chýb, konkrétne chýb servera, ktoré vidíme počas indexového prehľadávania.

Čítať:  5 najlepších nástrojov na indexovanie webových stránok na odosielanie adries URL do spoločnosti Google - SEO

Ak teda vidíme veľa chýb servera, spomalíme prehľadávanie, pretože nechceme spôsobiť ďalšie problémy. Ak uvidíme, že váš server je stále pomalší, spomalíme aj indexové prehľadávanie, pretože opäť nechceme spôsobiť problémy s prehľadávaním. Takže to sú dve hlavné veci, ktoré tam prichádzajú do úvahy. Myslím si, že problém týkajúci sa rýchlosti je v tom, že máme dva v podstate odlišné spôsoby pohľadu na rýchlosť.

A niekedy to môže byť mätúce, keď sa pozriete na rýchlosť prehľadávania. Čo sa týka rýchlosti indexového prehľadávania, len sa pozrieme na to, ako rýchlo môžeme požiadať o adresu URL z vášho servera. A ďalší aspekt, rýchlosť, na ktorú pravdepodobne narazíte, je všetko okolo Core Web Vitals a ako rýchlo sa stránka načíta v prehliadači. A rýchlosť, ktorú vyžaduje prehliadač, zvyčajne nesúvisí priamo s rýchlosťou, ktorú potrebujeme na získanie konkrétnej adresy URL na webovej lokalite.

Pretože v prehliadači musíte spracovať JavaScript, stiahnuť všetky tieto externé súbory, vykresliť obsah a prepočítať pozície všetkých prvkov na stránke. A to trvá iný čas ako samotné načítanie adresy URL. Takže to je jedna vec, na ktorú si treba dať pozor. Ak sa pokúšate diagnostikovať zmenu rýchlosti indexového prehľadávania, nepozerajte sa na to, ako dlho trvá vykreslenie stránky. A namiesto toho sa pozrite len na to, ako dlho trvá načítanie tejto adresy URL zo servera.

Ďalšia vec, ktorá tu prichádza tiež je, že z času na čas sa máme dobre, v závislosti od toho, čo robíte, sa snažíme pochopiť, kde je vlastne webová stránka hosťovaná. V tom zmysle, že ak zistíme, že webová stránka mení hosting z jedného servera na iný server – môže to byť k inému poskytovateľovi hostingu, môže sa to presúvať na CDN alebo meniť CDN alebo niečo podobné – potom naše systémy automaticky vráťte sa na nejakú bezpečnú mieru, pri ktorej vieme, že nespôsobíme žiadne problémy.

Čítať:  5 spôsobov, ako identifikovať písma z webových stránok v systéme Android a iOS

A potom krok za krokom opäť zvyšovať. Takže kedykoľvek urobíte väčšiu zmenu na hostingu svojej webovej stránky, potom by som predpokladal, že rýchlosť prehľadávania klesne. A potom sa v priebehu niekoľkých nasledujúcich týždňov vráti späť na čokoľvek, čo si myslíme, že môžeme bezpečne prehľadávať na našej webovej stránke. A to môže byť niečo, čo tu vidíte. Ďalšou vecou je, že z času na čas naše algoritmy určujú, ako klasifikujeme webové stránky a servery, môžu sa tiež aktualizovať.

Takže sa určite môže stať, že v určitom bode, aj keď na svojej hostingovej infraštruktúre nič nezmeníte, sa naše algoritmy pokúsia dobre zistiť, ach, vlastne, táto stránka je hosťovaná na tomto serveri. A tento server je často preťažený. Preto by sme mali byť pri prehľadávaní tejto webovej stránky opatrnejší, aby sme si nespôsobili problémy. A to je niečo, čo sa časom automaticky upraví, zvyčajne v priebehu niekoľkých týždňov. A ak by to tak bolo, potom sa veci pravdepodobne urovnajú a dostanú sa opäť do rozumného stavu.

Ďalšia vec, ktorú môžete urobiť v Search Console, môžete určiť rýchlosť indexového prehľadávania. Verím, že je to v nastavení pre jednotlivé stránky. A to nám pomáha pochopiť, že máte špecifické nastavenia, konkrétne pre váš web, a pokúsime sa to vziať do úvahy. Problém s nastavením rýchlosti prehľadávania je, že ide o maximálne nastavenie. Nie je to znamenie, že by sme sa mali toľko plaziť, ale skôr to, že by sme sa mali plaziť maximálne to, čo tam určíte.

Čítať:  12 najlepších stránok na nákup SoundCloud Plays & Streamy v roku 2024 (skutočné a lacné)

Takže zvyčajne je toto nastavenie užitočnejšie vtedy, keď potrebujete znížiť množstvo indexového prehľadávania, nie vtedy, keď chcete zvýšiť množstvo indexového prehľadávania. A nakoniec, je to ako veľa vecí, ktoré do toho prichádzajú. Nakoniec, jednu vec, ktorú môžete urobiť aj vy, je, že v Centre pomoci pre Search Console máme odkaz na nahlásenie problémov s robotom Googlebot.

A ak si všimnete, že indexové prehľadávanie vašej webovej lokality je mimo rozsah toho, čo by ste očakávali, môžete prostredníctvom tohto odkazu nahlásiť problémy s robotom Googlebot. Čo tam musíte urobiť, je zadať niektoré adresy IP robota Googlebot, keď sa pokúša indexovo prehľadávať vašu stránku, a poskytnúť informácie o type problému, ktorý vidíte.

A to môže byť tým, že Googlebot prehľadáva oveľa menej, než by mohol. Alebo to môže byť tak, že Googlebot príliš veľa prehľadáva, alebo Googlebot prehľadáva všetky tieto úplne irelevantné adresy URL a nedávajú absolútne žiadny zmysel. Všetky tieto hlásenia sa posielajú technickému tímu, ktorý pracuje na robotovi Googlebot. A majú tendenciu si nimi prejsť a pokúsiť sa prísť na to, čo potrebujú na svojej strane vyladiť, aby zlepšili plazenie.

Na žiadosť, ktorú tam pošlete, väčšinou nedostanete odpoveď. Všetky ich však číta tím Googlebot. A snažia sa buď prísť na to, či musíme urobiť niečo konkrétne pre túto jednu stránku? Alebo je to možno niečo, čo môžeme celkovo zlepšiť pre tieto systémy?

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE