Kľúčové postrehy SEO z najnovšieho hangoutu Johna Muellera o pracovných hodinách

John Mueller a Martin Splitt sa prostredníctvom živého vysielania na YouTube stretávajú s pracovnými hodinami Centra vyhľadávania Google. Toto sú skvelé príležitosti pre správcov webu, aby sa stretli s najlepšími a najchytrejšími analytikmi trendov vo vyhľadávaní Google a získali poznatky o SEO.

Na týchto podujatiach sa môžete pýtať na čokoľvek, čo je relevantné pre svet SEO na Google.

John nikdy nesklame a toto stretnutie nebolo iné.

Na hangoute o najnovších úradných hodinách sme získali štatistiky o AMP, názvoch stránok, mobilnom indexovaní a ďalších.

Môže sa verzia AMP webu líšiť od kanonickej verzie?

Zvyčajne sa považuje za zlú prax SEO, ak sa mobilná verzia webu alebo verzia Google AMP líši od kanonickej verzie. V niektorých prípadoch, keď sú dostatočne závažné, by sa to mohlo dokonca zvážiť maskovanie. John Mueller mal niekoľko poznatkov o tom, ako sa v tomto kontexte zobrazujú Googlu rôzne verzie stránok:

Prvá otázka bola od Christiana Kutza:

„Mám dve otázky týkajúce sa zosilňovača, prvá otázka znie: je problém, ak sa verzia zosilňovača mierne líši od kanonickej verzie html v tom, že máte malé reklamy vo verzii m, ktorá nie je vo verzii html, a po druhé, zistil som že najväčší obsah na mojej stránke AMP, keď chvíľu počkám, kým kliknem na stránku s výsledkami vyhľadávania, je veľmi vysoký v porovnaní s tým, keď kliknem okamžite na výsledok vyhľadávania, a chcel som sa opýtať, či je to normálne.“

John Mueller odpovedal:

„Myslím si, že pri prvom je to úplne v poriadku, takže stránky by mali mať rovnaký obsah a obrázky, ale veci ako speňaženie sa môžu vždy líšiť a dokonca aj na normálnej html stránke môžete mať niečo ako dynamické reklamy, kde mať reklamnú jednotku tam a niekedy aj tu, takže takéto zmeny. Čo sa týka farby s najväčším obsahom, neviem presne, kedy sa to začne počítať, pokiaľ ide o kľúčové údaje, ale prekvapilo by ma, keby sa počítal čas na stránke s výsledkami vyhľadávania. To by bol nesprávny spôsob, ako to nastaviť.”

Čítať:  White Hat, Grey Hat, Black Hat a Asshat SEO: Aký je rozdiel?

Kľúčový prehľad SEO 1

Je v poriadku mať v mobilnej verzii stránky malé reklamy, ktoré nie sú v HTML (teda kanonickej) verzii. Inými slovami – ak máte menšie zmeny, ktoré výrazne neovplyvnia obsah, netrápte sa tým. Keď to preháňate s reklamami alebo inými menšími zmenami, Google má tendenciu zaujímať sa – len nesmiete šíriť spam.

John bol tiež znepokojený tým, ako Najväčšia obsahová farba bol na stránke AMP veľmi vysoký, keď chvíľu čakal na kliknutie na výsledok vyhľadávania, a to by sa nemalo stávať. Povedal, že by bol prekvapený, keby to Google vôbec použil ako meranú metriku.

Používa Google na hodnotenie signály z verzie pre stolné počítače aj pre mobilné zariadenia?

Praveen Sharma sa spýtal:

„Používa Google signály iba na indexovanie zamerané na mobily alebo ich používa aj na weby pre počítače?“

John Mueller odpovedal:

„Tie obsahové indexujeme pomocou mobilného prehľadávača a túto verziu použijeme so všetkými signálmi, ktoré máme ako základ pre hodnotenie v počítačoch aj mobilných zariadeniach, takže je to niečo, čo sa väčšinou zameriava na stránku indexovania. Nezameriava sa na veci, ako sú základné informácie o webe, kde používame rôzne metriky pre rôzne miesta, ale iba pokiaľ ide o obsah a spôsob hodnotenia tohto obsahu, použili by sme iba mobilnú verziu.“

Kľúčový prehľad SEO 2

Na základe odpovede Johna Muellera používa Google iba mobilnú verziu stránky ako základ pre hodnotenie pre počítače aj mobilné zariadenia. Toto je dôležitý rozdiel, ktorý je potrebné pochopiť, preto by ste sa mali uistiť, že váš mobilný web bude na 100 percent rovnako dokonalý ako váš web pre počítače. Nemusíte nevyhnutne uprednostňovať jedného alebo druhého, ale uistite sa, že obaja sú na rovnakej úrovni.

Môžete noindexovať odsek?

Mark Opitz sa spýtal:

„Google teraz dokáže zobraziť určité odseky stránky ako výsledok vyhľadávania. A teraz by ma zaujímalo, či máte niečo ako produktovú stránku, kde nájdete obsah tretích strán, ako napríklad odporúčania, testy alebo niečo podobné. Myslím tým, že je to užitočný obsah pre používateľa. Stále je to však určitým spôsobom duplicitný obsah. Existuje šanca označiť tieto veci ako „neindexovať tento odsek“ alebo niečo podobné?

Čítať:  Google opäť hovorí: Odoslanie žiadosti DMCA prostredníctvom našej stránky je úplne bezplatné. Nemáme žiadne platené plány

John Mueller povedal:

“Nie naozaj. Neexistuje žiadny priamy spôsob, ako to urobiť. Môžete použiť značku no snippet, aby ste povedali, že toto je niečo, čo nechcete, aby sa zobrazovalo v tomto úryvku. To by mohlo v mnohých prípadoch stačiť.

Ak ide skutočne o obsah, ktorého indexovaniu sa musíte vyhnúť, napríklad ak existujú licenčné dôvody alebo iné právne dôvody, prečo by sa nikdy nemal takto indexovať. Jedna z vecí, ktoré môžete urobiť, je použiť JavaScript na stiahnutie tohto obsahu a použiť súbor robots.txt na zablokovanie indexového prehľadávania tohto súboru JavaScript. To by znamenalo, že keď sa Google pokúsi vykresliť stránku, nebude schopný načítať súbor JavaScript, a preto nebude môcť stiahnuť tento ďalší obsah. Myslím si, že to je niečo, čo by som povedal pre skutočne kritické situácie, keď naozaj existujú právne dôvody, prečo sa to nesmie indexovať.

Ak len chcete, aby to nebolo indexované, alebo chcete, aby Google nepripisoval takú veľkú váhu, potom to nechám indexovať. Za normálnych okolností, ak ide o duplicitný obsah v rámci webovej lokality, pokúsime sa aj tak vybrať jednu zo stránok. Nie je to tak, že by sme vašu stránku považovali za horšiu, pretože má tiež nejaký duplicitný obsah.

Pretože je to skutočne bežná situácia, najmä pri produktových stránkach, kde ak máte produkty z neviem, rôznych zdrojov, často tam máte aj pôvodný popis produktu. A potom je tento popis produktu duplicitný. To však neznamená, že stránka je zlá.“

Kľúčový prehľad SEO 3

Neexistuje žiadna priama metóda na odstránenie konkrétneho odseku zo SERP. Môžete použiť data-nosnippet tag na označenie určitého obsahu ako neindexovateľného, ​​čo bude v mnohých prípadoch pravdepodobne stačiť.

Na získanie tohto obsahu môžete použiť aj JavaScript a na jeho zablokovanie použiť súbor robots.txt. Túto metódu používajte iba v závažných situáciách, keď nemôžete nechať tento obsah indexovať – napríklad ak sú za tým právne dôvody.

Čítať:  John Mueller hovorí o tom, či sú prepojené stránky bližšie k domovskej stránke indexované rýchlejšie

Mueller odporúča, aby ste svoj obsah nechali len indexovať, aj keď si želáte, aby to tak nebolo. Google sa aj tak pokúsi vybrať jednu zo stránok.

Len sa tým nezaoberajte, pokiaľ vám indexovanie tohto obsahu nezakazuje zákonný dôvod.

Presmerovania mobilných stránok

Rishabh Ranjan sa spýtal:

„Máme stránku, ktorá má pre našu webovú stránku oddelenú počítačovú a mobilnú verziu. A migrovali sme povedzme z XYZ na ABC a verzia pre stolné počítače prejde na počítač a webová verzia na mobil m.XYZ.com prejde na m.abc.com. Takže už je to mesiac a pol. Prešli sme z iného názvu domény na iný. O túto zmenu adresy sme požiadali aj pomocou Google Search Console. Teraz chcem povedať: Presvedčil som svojho vývojára, aby odstránil bod m a vytvoril responzívnu stránku. A potom odstránia bod m – bolo m – a budú mať abc.com. Moja otázka teda znie: keďže existuje ďalšie presmerovanie z m. na webovú stránku. A keďže nemám možnosť v poli zmena adresy, pretože to už prechádza zo staršieho webu na novší web. Ako to ovplyvňuje celkové SEO?

John Mueller povedal:

“Myslím si, že je to úplne v poriadku.” To je v podstate normálny pohyb. To je niečo, kde by som nastavil presmerovania z verzie m-dot na vašu novú responzívnu verziu, uistil by som sa, že zmena adresy, ktorú máte v Search Console, prejde do konečného cieľa. Ak máte neviem, www a bodka m, zmena adresy ide na verziu www, nie na verziu m bodka, len aby sme naozaj všetko preniesli priamo do vami preferovanej verzie. V opačnom prípade je to ako nastavenie presmerovaní, aby ste sa uistili, že interné prepojenie funguje. No, myslím si, že to všetko je celkom normálne. Takže by to malo byť v poriadku.”

Kľúčový prehľad SEO 4

Keď implementujete mobilnú stránku, presmerovanie m. verzia na vašu responzívnu stránku je v poriadku a John Mueller by to považoval za normálny krok.

Len sa uistite, že zmena adresy prebehne na www. skôr verzia ako m. verzia.

Celkové technické problémy

Divák sa opýtal:

„Ešte jednu otázku, prosím. Naša stránka je zároveň e-shopom. Čelím niektorým problémom, ako sú problémy s produktmi a schémami, problémy s strúhankou a problémy s bitkou s kódom, ako pri elektronickom obchode, okrem týchto techník, ktoré faktory sú dôležité pre obchod s elektronickým obchodom, na ktorý sa musíme zamerať, aby sme ho vylepšili. viditeľnosť stránky?”

Čítať:  13 spôsobov, ako získať potenciálnych zákazníkov v SEO (s tipmi od agentúr)

John Mueller odpovedal:

„Vo všeobecnosti sú stránky elektronického obchodu pre nás bežné webové stránky. To je taký východiskový bod. Platilo by všetko, čo by ste robili na normálnej webovej stránke. Pri elektronickom obchode by som sa pozrel aj na všetko okolo Google Shopping, kde sa dá ísť do Merchant Center a odoslať feed, myslím, že odoslanie feedu je teraz zadarmo, skoro všade. Takže to je niečo, čo môžete tiež nastaviť. Mnoho systémov elektronického obchodu má na to pripojenia automaticky. Takže by to mohla byť možnosť byť trochu viditeľnejší. Ale inak neexistuje žiadny špeciálny trik, najmä špeciálne pre elektronický obchod, ktorý by ste mohli urobiť.“

Kľúčový prehľad SEO 5

John Mueller je tu opäť celkom úprimný, že neexistuje žiadny skutočný špeciálny trik – môžete jednoducho ísť priamo na stránku Google Merchant Center a odošlite informačný kanál. Nájdite si čas aj na preskúmanie všetkého, čo sa týka Nákupov Google. Mnoho systémov elektronického obchodu má pre tento systém automatický import.

Rovnako ako predtým, neexistuje žiadny špeciálny trik, ktorý potrebujete vedieť. Len sa uistite, že využívate možnosti, ktoré už máte k dispozícii na optimalizáciu vášho e-shopu v službách Google.

Ako sledovať ďalší hangout Johna Muellera o pracovných hodinách

John Mueller, analytik trendov vyhľadávania v spoločnosti Google, často organizuje stretnutia počas pracovných hodín, na ktorých môžu správcovia webu klásť otázky, odosielať žiadosti a získavať všeobecné informácie o problémoch s požiadavkami ich stránok.

Ján napríklad nevie odpovedať na otázky typu „Prečo sa moja stránka nehodnotí?“ Kladenie takýchto otázok sa neodporúča.

Ak však chcete získať odpovede súvisiace so SEO priamo od spoločnosti Google, nemôžete získať nič lepšie ako toto.

Určite sledujte Mueller’s twitter feed informácie o tom, kedy sa uskutoční ďalší hangout v úradných hodinách.

Nezabudnite sa prihlásiť na odber Centrum vyhľadávania Google kanál YouTube tiež.

Ak chcete sledovať stretnutie diskutované v tomto článku, pozrite si oficiálny záznam na YouTube.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE