Koľko zarábajú rozprávači audiokníh?

Pre znalých nie je audioknižné rozprávanie len jedinečnou kariérnou voľbou – vďaka neobmedzenému potenciálu zárobku tiež vytvára fantastický vedľajší zhon. Kým budete pátrať a dbať na rady profesionálov, môžete rýchlo zistiť, že zhrabnete poriadne peniaze tým, že dostanete zaplatené za nahrávanie audiokníh.

Nech ste na svojej ceste v akejkoľvek fáze, vaša peňaženka vám poďakuje, že ste si našli čas na prečítanie štandardných sadzieb pre rozprávača audiokníh a zistili, ako fungujú cenové a platobné štruktúry v tomto jedinečnom odvetví.

01. Priemerný plat rozprávača audiokníh

Rozprávači audiokníh obvykle zarábajú slušnú mzdu

Mnoho profesionálnych rozprávačov audiokníh zarába niekde v rozmedzí 225–400 USD za každú hodinu dokončeného zvuku. Za predpokladu, že vám nahranie 1 hodiny zvuku zaberie 2–3 hodiny, znamená to zhruba 75–200 USD za odpracovanú hodinu.

Ročné platy rozprávačov audiokníh môžu byť celkom vysoké, s odhadovaným rozsahom zárobkov 41 000 – 131 500 $ ročne. 1

Vďaka tomu môžu tieto odhady slúžiť iba ako hrubé vodítko a môžete zistiť, že zarábate viac či menej. Vzhľadom na to, že rozprávači audiokníh zvyčajne pracujú na voľnej nohe a stanovujú si vlastné sadzby, nie sú dostupné údaje o priemerných zárobkoch 100% spoľahlivé.

02. Ako sa vypočítavajú sadzby pre rozprávačov audiokníh?

Väčšina rozprávačov audiokníh dostáva zaplatené na základe dĺžky finálneho nahraného zvuku

Ak uvažujete o začatí kariéry rozprávača audiokníh, je dôležité, aby ste rozumeli procesu príjmu audiokníh a niektorým zásadným rozdielom, ktoré oddeľujú rozprávanie audiokníh od iných typov práce.

Po prvé, prakticky všetci rozprávači audiokníh pracujú na voľnej nohe ako nezávislí dodávatelia. Po druhé, väčšina nedostáva výplatu hodinovo alebo dokonca mesačne. Namiesto toho sú sumy platieb obvykle založené na veľkosti a zložitosti projektu.

Uvedieme rozpis bežných cenových schém a toho, čo môžete očakávať od práce plateného rozprávača audiokníh.

Za dokončenú hodinu (PFH)

Vo väčšine prípadov sa platy čitateľov audiokníh počítajú za ukončenú hodinu (PFH). Akonáhle dokončíte zvukovú nahrávku, klient vypočíta vaše príjmy vynásobením vašej základnej sadzby dĺžkou konečného zvuku.

Tu je návod, ako to dopadne: Povedzme, že vaša sadzba je 300 $ za dokončenú hodinu a nahráte 1 hodinu zvuku. Dostanete zaplatené 300 $, bez ohľadu na to, ako dlho vám výroba tejto nahrávky trvala. Pokiaľ vám dokončenie trvalo 3 hodiny, zarobili ste 100 $ za pracovnú hodinu.

Niektoré práce sú inzerované ako „iba čas na rozprávanie“, čo znamená, že ste platení iba za čas, ktorý strávite čítaním audioknihy. Tieto koncerty nezahŕňajú žiadny čas navyše, ktorý strávite výskumom alebo postprodukčnými úlohami, ako je úprava zvuku alebo mastering.

Paušálna sadzba

Niektorí autori a rozprávači dojednávajú pred začatím procesu nahrávania audioknihy paušálnu sadzbu. V týchto prípadoch dostane rozprávač audioknihy jednorazovú platbu v dohodnutej sume. Na rozdiel od iných kompenzačných opatrení, výška platby nezávisí od dĺžky zvuku alebo od toho, ako dlho rozprávač strávi vo svojom štúdiu.

Niektorí autori dávajú prednosť plateniu paušálu, pretože to značne uľahčuje zostavovanie rozpočtu. Pre rozprávača audiokníh je to záruka, že dostanete zaplatené určitú čiastku.

Podiel licenčných poplatkov (RS)

Rozprávači audiokníh sú niekedy platení v licenčných podieloch. V týchto prípadoch je platba odložená – namiesto toho, aby bol rozprávač zaplatený ihneď po nahratí audioknihy, dostane výplatu neskôr, akonáhle audiokniha začne generovať príjmy z predaja.

Suma platby je stanovené percento zo zisku z predaja. Napríklad typická zmluva o zdieľaní licenčných poplatkov môže rozprávačovi sľubovať 50 % zisku, ktorý audiokniha získa z predaja a distribúcie.

Častým nedorozumením je, že projekty s licenčnými poplatkami sú rovnaké ako bezplatná alebo pre bono práce. Aj keď sa tieto typy zamestnania všeobecne najľahšie získavajú, keď práve začínate, pokiaľ sú dobre vykonané (as trochou šťastia), môžu byť solídnym zdrojom pasívneho príjmu.

Hybridné / Royalty Share Plus

Okrem štandardných zmlúv o PFH a licenčných podieloch môžete tiež vyjednať hybridnú zmluvu, ktorá je najlepšia z oboch svetov. S hybridnými zmluvami dostanete zaplatenú stanovenú čiastku, akonáhle dokončíte nahrávanie audioknihy Plus honoráre z predaja knihy.

Tento typ zmluvy je označovaný ako Royalty Share Plus (RS+ alebo RSP) organizáciou Audiobook Creation Exchange (ACX), jednou z popredných platforiem ponúkajúcich úlohy rozprávania audiokníh.

03. Faktory, ktoré ovplyvňujú vaše zárobky ako rozprávače audiokníh

Váš príjem môže kolísať, ale pochopenie prečo vám pomôže maximalizovať zárobky

Aj keď ako rozprávač audiokníh na voľnej nohe máte kontrolu nad svojimi sadzbami, množstvo peňazí, ktoré môžete každý mesiac odložiť (a koľko hodín musíte vložiť, aby ste tieto peniaze získali), skutočne závisí od niekoľkých kľúčových faktorov.

Pochopenie toho, čo ovplyvňuje váš ročný plat, je dôležité, bez ohľadu na to, či chcete len postranný zhon, ktorý zaplatí účty, alebo dúfate, že jedného dňa budete patriť medzi najlepšie platené rozprávače audiokníh v krajine.

Typ zmluvy, ktorú máte

Ako už bolo spomenuté, niektoré koncerty na čítanie audiokníh platia paušálny poplatok podľa dĺžky audioknihy, ktorú nahrávate, zatiaľ čo iné platia licenčné poplatky. Vždy dostanete zaplatené zhruba rovnakú čiastku za svoj čas, ak získate zmluvu o PFH, ale koncerty s licenčnými poplatkami sú nepredvídateľnejšie.

S kompenzáciou licenčných poplatkov je možné, že zarobíte iba haliere, pokiaľ sa vám kniha, ktorú rozprávate, na trhu nedarí. Na druhú stranu, keď rozprávate bestseller, môžete časom zarobiť viac, než keby ste si účtovali len paušál.

V konečnom dôsledku sú honoráre darom, ktorý sa stále dáva. Aj keď je kniha úspešná len okrajovo a spočiatku toho veľmi nezískate, stále môžete vidieť stály prísun pasívneho príjmu, ktorý sa v priebehu rokov sčíta.

Či už ste členom odborov

Mnoho zavedených rozprávačov audiokníh je členmi Screen Actors Guild – Americká federácia televíznych a rozhlasových umelcov (SAG-AFTRA), čo je zväz pre umelcov pôsobiacich v zábavnom priemysle. Okrem rozprávačov audiokníh zastupujú ďalších hlásateľov a nahrávačov, hercov, vysielateľov a ďalších.

SAG-AFTRA vypracováva v mene členov dohody s vydavateľmi a produkčnými spoločnosťami tak, aby získali spravodlivé ceny a pracovné podmienky. Ako člen SAG-AFTRA môžete tiež získať prístup k zdravotnému poisteniu a dôchodkovým výhodám. To je celkom veľký problém, keď pracujete ako nezávislý dodávateľ.

Tieto sadzby sa líšia podľa rôznych podmienok dohodnutých s jednotlivými spoločnosťami alebo vydavateľmi, ale môžete očakávať, že budú začínať minimálne na 200–275 USD PFH. Napríklad SAG-AFTRA vyžaduje, aby rozprávači audiokníh ACX zarobili minimálnu sadzbu 225 $ PFH za platbu za produkciu alebo 100 $ PFH za dohodu o podiele na licenčnom poplatku. 2

Revízie a úpravy

niekto upravuje zvukové súbory

Ak autor alebo vydavateľ nie je plne spokojný s vašou konečnou verziou audioknihy, môžete byť požiadaní o prepracovanie nahrávky. Ak používate nekvalitné zariadenie alebo ste v odbore nováčikom, môže dôjsť k chybám alebo rušeniu.

Ak ste povinní vykonávať úpravy zvuku sami, potom je to aj niečo, čo môže ovplyvniť vaše príjmy. Za úpravu zvuku si všeobecne priplatíte, ale ide o technický proces, ktorý si vyžaduje určité zručnosti. Na začiatku, keď sa ešte učíte laná, môže vám trvať dlho, kým vaše nahrávky dosiahnu profesionálnu úroveň.

To všetko znamená, že úpravy a revízie zvuku vám môžu povysávať veľa času – času, ktorý by ste mohli stráviť na inom koncerte s audioknihou.

Kde získavate prácu

Nie všetky spoločnosti a klienti platia rozprávačom audiokníh rovnaké sadzby. Zatiaľ čo niektoré ponúkajú konkurenčnú kompenzáciu, iné sú priamo vykorisťovateľské.

Ak chcete maximalizovať svoje zárobky a vyhnúť sa prijímaniu menej, než si zaslúžite, je dôležité mať jasnú predstavu o rozdieloch v sadzbách ponúkaných rôznymi klientmi a zamestnávateľmi.

Ceny rozprávača audiokníh podľa spoločnosti/platformy

Typ Príklady Nadobúdať potenciál
Vydavatelia audiokníh Náhodný dom tučniakov
Hachette
Dreamscape Media
Zvuk na pódiu
Simon & Schuster
Macmillan
HarperCollins
Zvukový tok
Vysoký
Spoločnosti vyrábajúce audioknihy Pink Flamingo Productions
Audiokniha Empire
Vybraný zvuk
Zvuková kúzelníčka
Vysoký
Platformy na voľnej nohe Upwork
Fiverr
Na voľnej nohe
Ľudí za hodinu
Nízky
Voiceover platformy / online trhovisko ACX
Hlasy
Štúdio Bunny
Hlas 123
Zákulisia
Achab
Zmiešaný

Bezpečnou stávkou pri výbere spoločnosti alebo platformy je skontrolovať, či sú schválené spoločnosťou SAG-AFTRA. Ak áno, potom viete, že dostanete spravodlivú odmenu.

Vaša povesť

Je samozrejmé, že ak ste obzvlášť talentovaný alebo zručný čitateľ audiokníh, môžete si za svoje služby účtovať viac peňazí. Vaša povesť rozprávača skutočne závisí od niekoľkých kľúčových faktorov:

  • Stupeň skúseností
  • Recenzie
  • Váš “zvuk”

Mnoho kastingových manažérov rozhoduje o nábore iba na základe toho, ako znie váš hlas a či zodpovedáte konkrétnemu štýlu, ktorý hľadajú. To môže byť veľká výhoda oproti iným líniám práce, ktoré vyžadujú, aby ste si pred zvýšením sadzieb venovali niekoľko hodín. Získanie obsadenia pre nahovorenie hlavných audiokníh môže podstatne zvýšiť váš potenciál zárobku.

04. Ako nastaviť svoje sadzby ako rozprávač audiokníh

Zarábajte spravodlivú mzdu za rozprávanie audiokníh nastavením vysokých sadzieb

Vzhľadom na to, že rozprávači audiokníh sú do značnej miery všeobecne nezávislí, „štandardné sadzby v odbore“ je trochu ťažké určiť. Ako profesionálny rozprávač audiokníh môžete teoreticky účtovať tak málo alebo toľko, koľko chcete – aj keď to neznamená, že by ste mali.

Ak práve hľadáte svoje prvé zákazky na rozprávanie audiokníh alebo stále zvažujete, či sa chcete stať rozprávačom audiokníh, je kľúčové, aby ste vedeli, koľko si čítačky audiokníh obvykle účtujú, aby ste sa nepredali málo.

Vždy nabíjajte nad základné minimum

Mnoho profesionálov v odbore sa veľmi silne domnieva, že všetci rozprávači audiokníh, bez ohľadu na to, či sú úplnými nováčikmi alebo veteránmi v odbore, majú morálnu povinnosť vždy účtovať základnú minimálnu čiastku. Tým stanovíte štandard, ktorý zaistí, že vy aj vaši rovesníci budú zarábať životné minimum.

Nepodliehajte „začiatočníkom“

Ako profesionálny rozprávač audiokníh si zaslúžite profesionálne hodnotenie – aj keď ste v odbore nováčikom. V oblasti audioknižného rozprávania neexistuje žiadna „kurz pre začiatočníkov“.

Pointa je, že ak sa necítite pohodlne účtovať si profesionálnu sadzbu, potom pravdepodobne budete musieť investovať viac času a úsilia do školenia a zdokonaľovania svojich zručností rozprávanie audiokníh.

Dobrovoľnícka práca alebo prihlásenie do projektov podieľajúcich sa na licenčných poplatkoch sú dobrými spôsobmi, ako si pretiahnuť svaly a získať praktické skúsenosti v odbore bez toho, aby ste sa zapredali alebo podkopali tvrdo pracujúcich profesionálov.

Čítať:  Laravel vs Angular: Porovnanie pre zlepšenie...

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE