Kompletná história elektronického obchodu

Zaujíma vás, ako sme prešli od nakupovania v obchode a nákupu infomerciálnych produktov z čísla 800 k uskutočneniu prakticky akéhokoľvek nákupu niekoľkými kliknutiami? Vitajte v histórii elektronického obchodu. Pozrieme sa, ako to celé začalo, ktoré technológie vydláždili cestu elektronickému obchodovaniu a čo môže prísť ďalej.

Predchodca elektronického obchodu

Pred elektronickým obchodom to bolo všetko o kamenných predajniach a zásielkovom predaji.

Tehla a Malta

Obchody na fyzickom mieste, kde môžete chodiť a prezerať si položky na policiach, sú známe aj ako kamenné obchody. Pomyslite na všetky jednotlivé obchody vo vašom miestnom nákupnom stredisku – všetky sú to kamenné obchody.

Obmedzenia sú zrejmé – podniky musia vlastniť alebo si prenajať fyzický obchod a prezentovať tam svoje produkty. Tradičné kamenné kníhkupectvo má stovky či tisíce kníh, ktoré je potrebné uložiť. Je potrebné zvážiť nájomné a poplatky za energie. Vyžadujete fyzickú bezpečnosť – tiež známu ako prevencia proti krádeži. Musíte udržiavať svoje obchodné priestory čisté, mať atraktívne displeje a dúfať, že ste si vybrali miesto, ktoré pritiahne zákazníkov. Potrebujete skúsených zástupcov obchodov, aby mohli odpovedať na otázky zákazníkov, a spoľahlivých zamestnancov na sledovanie vašej hotovosti a príjmov.

Naproti tomu spoločnosť ako Amazon sa o estetiku báť nemusí. Majú celý inventár zbalený a pripravený na odoslanie – odpadá tak potreba atmosféry, pokladníkov a mnoho ďalšieho. Amazon nepotrebuje knihy, ktoré predávajú, fyzicky skladovať vo svojich priestoroch.

Čítať:  Aktualizácia systému Google Play z decembra 2024 nebude

Predávajte svoje produkty online bez starostí

Začať s elektronickým obchodom je jednoduché s WooCommerce

Katalóg a zásielkový obchod

Ďalším predchodcom elektronického obchodu je nakupovanie prostredníctvom katalógu alebo zásielkového obchodu. Predajcovia inzerujú svoj tovar a služby, ktoré ponúkajú, buď v katalógu, inzercii v časopisoch alebo v televízii. Zákazníci zašlú objednávku poštou, telefonicky alebo zadajú objednávku zástupcovi.

Jeden z najstarších katalógov tohto typu pochádza z 15. storočia, keď vydavateľ Aldus Manutius vytlačil katalóg kníh, pre ktoré ponúkal svoje tlačiarenské služby. Prvú zásielkovú spoločnosť založil v roku 1861 waleský podnikateľ Pryce Pryce-Jones. Predával miestne waleské flanely pod názvom Royal Welsh Warehouse.

Ako sa objavil internet, tento model sa vyvinul, aby umožnil kupujúcim zadávať objednávky prostredníctvom webovej stránky (a neskôr mobilných aplikácií), čím sa pripravila pôda pre moderný model elektronického obchodu, na ktorý sme už dnes tak zvyknutí.

Začiatky histórie elektronického obchodu

Michael Aldrich vynašiel elektronický obchod

Množstvo nových vynálezov vyplynulo z pokroku v sieťovaní – vrátane spôsobov nakupovania.

Najdôležitejšou osobnosťou ranej histórie online nakupovania je Michael Aldrich, otec elektronického obchodu. Aldrich bol anglický podnikateľ a vynálezca, ktorý umožnil spracovanie online transakcií. Vynašiel systém, ktorý prepojil upravený televízor s počítačom schopným spracovávať transakcie v reálnom čase cez telefónnu linku.

So svojím vynálezom prišiel už v roku 1979, ale začal ho propagovať až v roku 1980. Aldrichov vynález umožnil zákazníkom „pripojiť“ svoj televízor k miestnemu supermarketu, ktorý by propagoval ich tovar cez televíziu, zadával ich objednávky a mal svoje potraviny. doručené pred ich dvere. Aldrich nazval svoj vynález „teleshopping“ a považuje sa za priameho predchodcu moderného elektronického obchodu, známejšieho ako elektronický obchod.

Aldrichova genialita sa tam neskončila – v nasledujúcich rokoch pokračoval vo vynájdení, zostavovaní a predaji rôznych systémov vrátane vyhľadávacieho systému pre výrobcov automobilov.

Prvá položka predaná na internete

The vôbec prvý online predaj došlo v roku 1994 – transakcia sa týkala CD Sting’s Ten Summoner’s Tales. Nákup bol dokončený kreditnou kartou a CD bolo doručené na miesto určenia prostredníctvom poštovej služby USA, a preto môžeme tento nákup považovať za prvý legitímny online nákup.

Čítať:  Metriky elektronického obchodu: 13 najlepších kľúčových ukazovateľov výkonu na sledovanie

Obmedzenia v ranej histórii elektronického obchodu

Minitel, francúzsky predchodca World Wide Web, bol vynájdený v roku 1982. Pre telefónnych predplatiteľov bol bezplatný a využíval videotextový terminál a telefónnu linku na spojenie miliónov ľudí — 25 miliónov do roku 1999.

Skutočná expanzia nastala po rýchlom vzostupe World Wide Web, ktorý bol vynájdený v roku 1991. Čoskoro zatienil Minitel, ktorý bol nakoniec v roku 2012 prerušený. Toto rozšírenie umožnilo viacerým ľuďom pripojiť sa na celom svete, čo z neho urobilo prvú podmienku rozvoja elektronického obchodu. vidíme to dnes.

Ďalším obmedzením, ktoré bránilo online nakupovaniu v rozkvete v prvých dňoch, boli bezpečnostné riziká spojené s online nákupmi. To sa zmenilo s vynálezom Secured Socket Layer (SSL) v roku 1995, ktorý sa rýchlo stal najvýznamnejším prvkom zabezpečenia webu. Vďaka tomu bol proces online nakupovania oveľa pohodlnejší a pohodlnejší pre obrovské publikum nakupujúcich. Po vynájdení SSL sme boli svedkami rastúceho počtu novoregistrovaných domén. To premenilo World Wide Web na veľmoc pre komerčné využitie, najmä pre online nakupovanie.

Robiť pokrok

Prvé elektronické obchody

Jedným z prvých online obchodov bol Books.com — názov domény, ktorý obsadila spoločnosť s názvom Book Stacks Unlimited, ktorú založil Charles M. Stack v roku 1992. To bolo dva roky pred založením Amazonu. Book Stacks Unlimited začala ako dial-up nástenka v Clevelande av roku 1994 sa presťahovala na internet. Mesačne ponúkal viac ako pol milióna titulov viac ako pol miliónu návštevníkov.

Amazon.com, doteraz najväčší internetový obchod, založil Jeff Bezos v roku 1994. Začínal ako online kníhkupectvo a predstavil koncept online recenzií kníh – priamu spätnú väzbu od ostatných spotrebiteľov. To skutočne zmenilo a prilákalo na ich platformu obrovské množstvo nových zákazníkov.

Čítať:  Zálohovanie stránky elektronického obchodu Magento

Čoskoro Amazon rozšíril svoj rozsah a predstavil predaj diskov CD, DVD a videí. Časom Amazon pridával do svojho repertoáru stále viac položiek a dnes zostáva najväčším a najznámejším internetovým obchodom. Amazon teraz ponúka všetko od jedla až po nábytok.

Prvé platobné systémy

Elektronické platobné systémy zaznamenali svoju revolúciu s príchodom internetu. Boli rozhodujúce pre úspech elektronického obchodu – nemôžete predávať, ak nemôžete prijímať platby. Stanfordská federálna úverová únia bola prvou finančnou inštitúciou, ktorá svojim členom ponúkala online bankovníctvo, počnúc ich systémom online bankovníctva v roku 1994. Tento a ďalšie podobné systémy, ktoré sa objavili, neboli úplne užívateľsky prívetivé ani ľahko ovládateľné.

Stať sa mainstreamom

Vývoj elektronických platobných a overovacích systémov umožnil rýchle overenie a autorizáciu digitálnych platieb pomocou niekoľkých jednoduchých krokov. V súčasnosti sú mobilné zariadenia široko používané ako spôsoby platby, kde zákazníci môžu vykonávať online transakcie prostredníctvom svojich mobilných peňaženiek, ako sú Google Pay a Apple Pay.

Ďalším dôležitým míľnikom bol vynález WordPress Mikeom Littleom a Mattom Mullenwegom v roku 2003 — vidlica platformy b2/cafelos. WordPress sa jednoducho nastavuje a ponúka viacero doplnkov, vďaka ktorým bude váš elektronický obchod jednoduchý a bezbolestný. Najpoužívanejším doplnkom elektronického obchodu na WordPress je WooCommerce.

Ďalšou dôležitou webovou platformou pre každého, kto má záujem prevádzkovať svoj vlastný elektronický obchod, je Magento – platforma elektronického obchodu, ktorú vlastní Adobe. Prečítajte si viac o Magento v našom článku Čo je Magento?

Budúcnosť elektronického obchodu

Teraz, keď ste sa dozvedeli všetko o histórii elektronického obchodu od jeho raných začiatkov, poďme sa pozrieť, kam smeruje.

Prehľad a predpovede

Počas nedávnej pandémie a blokovania bol svet svedkom výrazného nárastu elektronického obchodu. Ľudia si zvykli nakupovať všetko potrebné z pohodlia domova. Dá sa s istotou predpokladať, že tento trend bude pokračovať a že budeme svedkami toho, že čoraz viac zákazníkov prechádza z miestnych supermarketov do ich online ekvivalentov.

Čítať:  eCommerce 101: Prečo potrebujete webovú stránku elektronického obchodu

S rastúcim počtom zákazníkov elektronického obchodu očakávame, že ďalší aspekt online nakupovania bude naďalej rásť, ako tomu bolo počas pandémie – živé obchodovanie. Ide o online udalosti, ktoré umožňujú zákazníkom nakupovať produkty a zároveň sledovať živé prenosy ich obľúbených značiek. Predpokladáme, že tento model elektronického obchodu si osvojí ešte viac značiek.

Jedným z najdôležitejších aspektov elektronického obchodu je a aj naďalej bude zákaznícka skúsenosť. Tí, ktorí môžu svojim kupujúcim poskytnúť tie najlepšie skúsenosti, budú aj naďalej vidieť veľa úspechov. Poznanie dôležitosti spätnej väzby od zákazníkov a toho, ako zlé recenzie môžu rýchlo zatieniť tie dobré – zákaznícka skúsenosť by mala byť stredobodom každého podnikania v oblasti elektronického obchodu.

Projekcie rastu

Ako sme už spomenuli, pandémia COVID výrazne podporila predaj a rast elektronického obchodu. Podľa trade.govmôžeme očakávať pokračujúci a stabilný 8% rast pre všetky sektory elektronického obchodu až do roku 2024.

Najlepšie miesto na začatie vašej cesty elektronického obchodu

Vstúpte do rastúceho odvetvia elektronického obchodu s vlastným internetovým obchodom. Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako rýchlo vytvoriť webovú stránku elektronického obchodu, je WooCommerce.

Je postavený na WordPress, takže je rýchly a jednoduchý. A s plne spravovaným hostingom WooCommerce od Hostinger bude váš internetový obchod nastavený na úspech.

Plne spravovaný hosting WooCommerce je pokrytý našou celosvetovou sieťou CDN pre vysoké rýchlosti a navyše získate 24/7/365 podporu bez transakčných poplatkov a drahých doplnkov. Vaše údaje, webové stránky, produkty a zisky patria vám.

Pozrite si naše spravované plány WooCommerce, aby ste mohli začať ešte dnes.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE