Kompletný sprievodca systémom na správu obsahu WordPress od spoločnosti Hostinger

Na vytvorenie svojej webovej stránky môžete použiť množstvo systémov na správu obsahu (CMS). Niektoré populárne možnosti zahŕňajú Wix, Joomla a Drupal. Žiadny CMS však nie je taký populárny ako WordPress.

Podľa štatistík používania podľa W3TechsWordPress poháňa najmenej 43,2 % všetkých webových stránok na internete, čo je nárast z 39,5 % v roku 2021. Inými slovami, aspoň dve z každých piatich webových stránok bežia na WordPress.

S takouto dominanciou na trhu je WordPress ideálnym CMS, najmä pre začiatočníkov.

Ak sa chcete dozvedieť viac o jednoduchosti použitia, škálovateľnosti, možnostiach prispôsobenia, výhodách, nevýhodách a ako vytvoriť webovú stránku WordPress od začiatku, pokračujte v čítaní.

Tu je to, čomu sa budeme venovať:

Čo je WordPress?

Stručne povedané, WordPress je jednoduchý a populárny spôsob, ako vytvoriť webovú stránku alebo blog. Na technickejšej úrovni je WordPress open source Content Management System alebo CMS napísaný v programovacom jazyku PHP, podporovaný HTTPS a databázou.

WordPress používa licenciu GPLv2, čo znamená, že jeho základný softvér môžete meniť alebo upravovať ľubovoľným spôsobom.

Napriek tomu je WordPress populárny medzi používateľmi s malými alebo žiadnymi skúsenosťami s kódovaním. Ide o intuitívnu platformu s bohatými funkciami a editorom toho, čo-vidíte-je-čo-dostanete (WYSIWYG). WordPress vás tam rýchlo dostane, ak chcete založiť nový blog pre hobby varenie alebo cyklistiku.

WordPress.com vs. WordPress.org: Rozdiely

Kedykoľvek použijete Google WordPress, stretnete sa s dvoma verziami platformy CMS. WordPress.org a WordPress.com. Môže to byť dosť mätúce, ak ste v tom nováčik.

Medzi WordPress.com a WordPress.org je veľa rozdielov. Preskúmajme ich, ich účely a cieľových zákazníkov.

WordPress.com

WordPress.com je hostingová spoločnosť, ktorá pre všetky svoje webové stránky používa nástroj na tvorbu webových stránok založený na WordPress. Je to jeden zo spôsobov, ako začať svoj blog, najmä ak máte obmedzený rozpočet alebo dávate prednosť testovaniu prostredia WordPress.

Čítať:  Ako nainštalovať WordPress na localhost v 5 jednoduchých krokoch

Môžete začať s bezplatnou webovou stránkou so značkovým názvom domény, ako napr myfreewebsite.wordpress.com. Po inovácii na niektorý z ich platených plánov môžete prejsť na vlastný názov domény.

WordPress.com má však určité nevýhody. Bezplatný účet vám napríklad nedovolí prispôsobiť si blog pomocou tém alebo doplnkov. Ak sa chcete vyhnúť prekážkam s prispôsobením a flexibilitou, ideálny je plán WordPress.com.

WordPress.org

Ak chcete vlastniť webovú stránku WordPress, WordPress.org ponúka bezplatný prístup k CMS. Upozorňujeme, že vás to nezbavuje povinnosti kúpiť si plán webhostingu a zaregistrovať si vlastný názov domény.

V tomto prípade bude vaša skúsenosť závisieť od typu hostiteľa a plánu, ktorý si vyberiete. Samoobslužná webová stránka WordPress vám však poskytuje plnú kontrolu nad priestorom na serveri. Okrem toho si môžete nainštalovať akúkoľvek tému alebo doplnok, aj keď ste si ho vytvorili.

Verzia s vlastným hosťovaním je ideálna, ak uprednostňujete úplnú kontrolu s plánmi na rozšírenie v budúcnosti.

Typy webových stránok, ktoré môžete vytvoriť pomocou WordPress

Neexistuje žiadny limit na to, čo môžete vytvoriť pomocou WordPress. Bez ohľadu na vaše špecifické potreby má WordPress riešenie.

Pozrime sa na niektoré bežné príklady webových stránok, ktoré môžete vytvoriť pomocou WordPress.

1. Blogy

WordPress zostáva najpopulárnejšou platformou pre blogovanie. Poskytuje vynikajúcu platformu na zdieľanie vašich nápadov, koníčkov a záujmov.

Keď budete mať dobrý nápad na blogovanie, môžete si založiť blog WordPress. Ak to chcete pridať, vytvorte kvalitný obsah, nahrajte ho a propagujte ho svojmu ideálnemu publiku.

Vezmite si napríklad WPBeginner. Tento blog je venovaný všetkým veciam WordPress. Ak ste absolútny začiatočník, od WP Beginner sa môžete naučiť všetko – od riešenia problémov a zabezpečenia vašich webových stránok až po vytvorenie internetového obchodu pre váš tovar.

2. Webové stránky elektronického obchodu

Ak chcete predávať umenie, remeslá, knihy alebo hudbu online, WordPress je ideálna platforma. Svoju malú firmu môžete presunúť online pomocou doplnku WooCommerce. Poskytuje vám prístup k spracovateľovi platieb, stránkam pokladne a marketingovým nástrojom.

3. Portfóliá

Webovú stránku WordPress môžete použiť na prezentáciu kreatívnej práce online. Portfólio online zvyšuje vaše šance na účasť na projektoch a získanie zamestnania.

4. Bulletiny a časopisy

Mnoho spravodajských organizácií používa WordPress ako systém na správu obsahu pre svoje webové stránky časopisov. WordPress môžete použiť na vytváranie prehľadov o financiách, politike a športe.

Čítať:  Je čas, aby sa vývojári WordPress naučili JavaScript

Funkcie redakčného systému WordPress

Ako vyzerá vnútro WordPress webovej stránky? Čo by ste mali očakávať na konci svojho nového blogu alebo členskej stránky?

Tu preskúmame niektoré základné funkcie tohto obľúbeného systému na správu obsahu. Ukážeme vám tiež, čo môžete očakávať pri prvom prihlásení na nový web WordPress.

Panel správcu

Pri prvom prihlásení budete mať prístup k riadiacemu panelu správcu alebo do oblasti správcu. Na hlavnom paneli môžete:

 • Spravujte všetkých autorizovaných používateľov WordPress na svojom webe
 • Spravujte všetok obsah a médiá nahrané na váš web
 • Moderujte komentáre a iné interakcie používateľov
 • Pozrite si zdravotný stav svojej webovej stránky
 • Pozrite si nadchádzajúce udalosti WordPress
 • Nainštalujte, zmeňte a aktualizujte nové témy, doplnky a verzie WordPress
 • Upozornenia a ďalšie upozornenia na webe

K backendu webovej stránky WordPress môžete predvolene pristupovať pomocou nasledujúceho odkazu: yourcustomdomain.com/wp-admin.

Po otvorení tohto odkazu vás webová lokalita vyzve na zadanie používateľského mena a hesla.

Váš prístrojový panel vám tiež poskytuje plný prístup k ďalším základným funkciám. Zahŕňajú editor obsahu, konfiguračné nastavenia, doplnky, témy a miniaplikácie. Viac o nich nižšie.

Textový editor

Editor obsahu má celkom známe rozhranie, najmä ak ste predtým pracovali s textovým editorom.

Na svojom webe WordPress môžete pridávať, upravovať a publikovať obsah. Predvolený textový editor WordPress je podobný programu Microsoft Word alebo Dokumenty Google.

V roku 2018 WordPress zmenil svoj textový editor na užívateľsky prívetivejší Gutenberg Editor. Editor Gutenberg uľahčuje pridávanie bohatého obsahu na váš web.

Pomocou blokov môžete do svojho blogu pridať rôzne typy obsahu. Môžete napríklad presunúť obrázok do editora Gutenberg a voľne ho presúvať po svojom príspevku.

Textový blok je primárnym blokom všetkých a môžete ho previesť na iné typy, ako napríklad:

 • Usporiadané a neusporiadané zoznamy
 • Nadpisy
 • Citácie
 • Útržky kódu
 • Vytiahnite úvodzovky
 • Verše

Po vytvorení obsahu v editore Gutenberg môžete tiež:

 • Priraďte k príspevku značky
 • Pridajte odporúčaný obrázok
 • Pridajte meta popis

Editor motívov

Na stránke editora tém môžete nainštalovať a aktivovať ľubovoľnú tému. Môžete tiež zmeniť vzhľad, webový dizajn a funkcie svojej webovej lokality na základe témy, ktorú si vyberiete.

Každá téma má napríklad jedinečný dizajn navigačnej ponuky a vlastnú domovskú stránku.

WordPress má bezplatné aj prémiové šablóny tém. Napriek tomu má každá téma WordPress rôzne úrovne prispôsobenia.

Čítať:  Dokonalý sprievodca ladením výkonu MariaDB

Prémiové témy však ponúkajú viac možností prispôsobenia front-endu ako bezplatné témy. Môžete tiež kontaktovať vývojárov tém, aby pridali špeciálne funkcie a funkcie na vaše webové stránky.

Ak ste skúsený webový vývojár, môžete niektoré funkcie rozšíriť pomocou editora tém. Doplnky Elementor a WPBakery vám tiež pomáhajú vytvárať vlastné stránky.

Pluginy

Doplnky WordPress sú rozšírenia, ktoré zlepšujú funkčnosť vašej stránky WordPress. K základnému softvéru WordPress pridávajú ďalšie funkcie, ktoré umožňujú na vašom webe spúšťať pokročilejšie funkcie.

Napríklad bezpečnostný doplnok ako WordFence môže zabezpečiť vašu webovú stránku pred škodlivými útokmi. WordPress sám o sebe to nedokáže.

Adresár WordPress skončil 59 000 pluginy. Pre každý prípad použitia je k dispozícii aspoň jeden doplnok bez ohľadu na to, čo potrebujete na svojej webovej lokalite.

Vždy existuje doplnok pre formuláre, vstupné stránky, bezpečnosť, rýchlosť a integráciu sociálnych médií.

Rovnako ako témy, aj doplnky sú bezplatné alebo prémiové. Bezplatné doplnky navyše ponúkajú obmedzenú funkčnosť. Inovácia na prémiové doplnky je jedným zo spôsobov, ako zvýšiť výkon vášho webu.

Výhody budovania vašej stránky na redakčnom systéme WordPress

Vytvorenie vašej webovej stránky pomocou WordPress má množstvo výhod. Tu sú nejaké:

 • Inštalácia a nastavenie WordPress na vašej hostingovej službe je rýchle a jednoduché. Väčšina webových hostiteľov má rýchle inštalačné nástroje WordPress, vďaka ktorým bude váš proces bezproblémový. Následná aktualizácia vášho základného softvéru WordPress z hlavného panela je rovnako jednoduchá.
 • Zriadenie webovej stránky WordPress je relatívne lacné. Základný softvér je bezplatný, rovnako ako množstvo tém a doplnkov. Jediné náklady, ktoré vám vzniknú, je cena hostingovej služby a názvu domény.
 • WordPress má obrovskú komunitu používateľov po celom svete. Ak budete čeliť nejakým problémom, máte prístup k stovkám internetových fór. Rýchle vyhľadávanie v službe Google vám často poskytne množstvo riešení, ak potrebujete vyriešiť problém.
 • Svoju webovú stránku WordPress si môžete veľmi jednoducho prispôsobiť a spravovať. Na správu médií a príspevkov nepotrebujete pokročilé znalosti kódovania. Okrem toho množstvo tém a doplnkov zvláda pokročilé funkcie, ktoré vám pomôžu spravovať váš web.
 • WordPress je softvér s otvoreným zdrojovým kódom. Jeho zdrojový kód je otvorený. Dobrovoľní vývojári môžu vylepšiť kódovú základňu a pridať nové funkcie na riešenie potenciálnych problémov.

Nevýhody budovania vašej stránky na WordPress CMS

WordPress má tiež nejaké nevýhody, aj keď oveľa menej ako výhody:

 • WordPress je náchylný na škodlivé útoky a hackerov. Nie je to kvôli žiadnym konkrétnym zraniteľnostiam. Táto platforma CMS je pre svoj veľký podiel na trhu hlavným cieľom hackerov. Webovú stránku WordPress však môžete zabezpečiť pomocou bezpečnostného doplnku a ďalších osvedčených postupov na strane servera.
 • Témy a doplnky tretích strán môžu spôsobiť poruchu vášho webu alebo chyby. Chyby môžu tiež spomaliť váš web, poškodiť vašu optimalizáciu pre vyhľadávače (SEO) a zničiť používateľské rozhranie a skúsenosti. Aby ste predišli takýmto problémom, pred inštaláciou si vždy prečítajte používateľské recenzie tém a doplnkov. Môžete tiež odstrániť nepotrebné doplnky a motívy, aby ste zvýšili výkon svojich webových stránok.
Čítať:  Zníženie RTO (Return to Origin) v elektronickom obchode

Ako si vytvoriť svoj vlastný web WordPress

Tu je postup, ako vytvoriť novú webovú stránku WordPress:

 1. Kúpte si názov domény. Názov vašej domény nasmeruje vaše publikum priamo na váš web. Pred zakúpením novej domény ju spustite kontrolou domény, aby ste sa uistili, že je k dispozícii.
 2. Vyberte si svojho nového poskytovateľa hostingu. Urobte si prieskum a nájdite spoľahlivého webového hostiteľa so sociálnym dôkazom a vynikajúcim zákazníckym servisom.
 3. Vyberte si ideálny plán hostingu pre váš web. Väčšina webových hostiteľov ponúka služby v závislosti od vašich potrieb a rozpočtu. Niektoré ponúkajú aj hostingové služby WordPress, ktoré môžu byť celkom cenovo dostupné.
 4. Nainštalujte si WordPress na svoj hostingový server. Inštalácia WordPress je celkom jednoduchá a veľa webových hostiteľov ponúka inštalačné nástroje jedným kliknutím.
 5. Použite bezplatné témy a doplnky na prispôsobenie svojej webovej stránky WordPress. Môžete tiež prispôsobiť farby a štýly písma inštalácie. Pridajte miniaplikácie a ďalšie funkcie pomocou editora tém.
 6. Nahrajte svoj webový obsah na webovú stránku. Do editora môžete pridávať text, pridávať a vkladať obrázky a vkladať videá a iné médiá. Ak ich chcete zobraziť na svojom webe, uverejnite príspevky.

Záverečné myšlienky: Príručka spoločnosti Hostinger k systému správy obsahu WordPress

WordPress je populárny CMS používaný mnohými ľuďmi na vytváranie vlastných webových stránok. Z vyššie uvedeného sprievodcu môžete ľahko nastaviť WordPress. Keď si osvojíte ovládací panel správcu, textový editor, témy a doplnky, môžete začať.

Chcete urýchliť proces inštalácie WordPress? Vyskúšajte plne spravovanú hostingovú službu Hostinger od spoločnosti Hostinger a užite si rýchlejšie, bezpečnejšie a škálovateľné hostingové riešenia WordPress.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE