Kompletný zoznam káblov monitora, ktoré môžete použiť

Darcy LaCouvee / Android Authority

Pokiaľ s používaním externého monitora ešte len začínate – alebo ste len chvíľu nemuseli upgradovať – môžu byť možnosti pripojenia niekedy mätúce, najmä preto, že mnoho monitorov podporuje dva alebo tri typy portov. V tejto príručke demystifikujeme situáciu a urobíme niekoľko odporúčaní ohľadom káblov, ktoré je potrebné použiť pre váš stolný počítač, notebook alebo tablet.

DisplayPort

DisplayPort je formát pre pripojenie videa špeciálne navrhnutý pre počítače. Obvykle sa potom vyskytuje iba na monitoroch, počítačoch PC a Mac, aj keď sa niekedy objavia aj inde, dokonca (zriedka) na televízoroch.

Môžete si to predstaviť ako náprotivok HDMI, ktorý má riešiť niektoré z jeho nedostatkov, vzhľadom na vysoké rozlíšenia a obnovovacie frekvencie, ktorých sú počítače schopné. Zatiaľ čo šírka pásma HDMI sa pohybuje od 4,95 do 48 Gb/sv závislosti od použitej verzie, DisplayPort začína na 10,8 Gb/sa vo svojej najnovšej verzii (2.1) môže poskytnúť až 80 Gb/s.

DisplayPort 2.x podporuje 4K pri 240Hz, 8K pri 85Hz a na obmedzené profesionálne účely rozlíšenie až 16K. Podporuje tiež HDR v mnohých rozlíšeniach a môže prenášať 24-bitový zvuk 1 536 kHz s až 32 kanálmi. Je pozoruhodné, že niektoré káble USB a Thunderbolt môžu využívať Alt Mode DisplayPort, čím odpadá potreba vyhradeného video kábla – ak máte zodpovedajúce porty. Viac o tom za chvíľu.

HDMI

Curtis Joe / Úrad pre Android

HDMI bolo pôvodne vyvinuté pre televízory, ale stále je bežné na mnohých monitoroch, najmä preto, že ľudia niekedy radi pripájajú iné zariadenia ako PC, ako sú herné konzoly alebo prehrávače Blu-ray.

Čítať:  Otázky, ktoré by ste si mali položiť počas SEO Discovery

Ako už bolo spomenuté, získate lepší výkon z DisplayPort, ale HDMI môže stále fungovať, najmä ak váš kábel a porty podporujú HDMI 2.1. Teoreticky 2.1 zvládne aj rozlíšenie 10K, aj keď nároky na simultánny zvuk a/alebo HDR vás pravdepodobne obmedzia na 4K alebo 8K, nehovoriac o vašom monitore a grafickej karte. Dokonca ani špičková karta NVIDIA nemôže posunúť 3D hru ako Cyberpunk 2077 oveľa cez 4K bez vážneho zásahu do snímkovej rýchlosti.

V praktických situáciách vás HDMI 2.1 obmedzuje na 4K pri 144 Hz a 8K pri 30 Hz. Prvý menovaný by mal byť viac ako dosť dobrý pre hry a filmy, ale nemusí vám umožniť maximalizovať obnovovacie frekvencie, ak máte high-end GPU.

Ak je na televízoroch k dispozícii zvukový alebo obrazový štandard, podporuje ho HDMI 2.1, vrátane technológií, ako je priestorový zvuk Dolby Atmos a Dolby Vision HDR. Tieto štandardy sú podporované aj cez DisplayPort, ale niečo jedinečné pre HDMI je ARC/eARC, ktoré vám môže potenciálne umožniť pripojenie televízneho audio zariadenia, ako sú zvukové panely.

USB-C

USB-C je pravdepodobne vlna budúcnosti, pretože káble a porty, ktoré podporujú rýchlosti USB 4.0/Thunderbolt 4, môžu poskytovať DisplayPort 2.1 a pripojiť sa k počítaču alebo tabletu pomocou rovnakého kábla, ktorý by ste mohli použiť na napájanie alebo externé úložisko. Môžu tiež odovzdávať dáta z príslušenstva pripojeného k vášmu monitoru av niektorých prípadoch môžu umožniť dostatok energie na prevádzku pripojeného notebooku.

Majte na pamäti, že väčšina monitorov a počítačov USB 4.0 zatiaľ nepodporuje. Častejšie budú maximálne využívať USB 3.2 Gen 1 alebo Gen 2. Stále budú podporovať DisplayPort, ale s obmedzením výkonu – možno budete schopní dosiahnuť rozlíšenie 4K alebo 5K, ale pri obnovovacej frekvencii 60 Hz.

Čítať:  10 marketingových stratégií Magento, ktoré vám pomôžu zvýšiť konverzie

USB 4.0, pre záznam, podporuje aspoň 40 Gbps. Aktualizácia verzie 2.0 to nedávno zvýšila na 80 Gb/ss možnosťou 120 Gb/sv jednom smere, pokiaľ sa druhý zníži na 40 Gb/s. Neočakávajte však, že sa niečo z toho na nejakú dobu stane bežnou záležitosťou a produkty, ktoré podporujú verziu 2.0, budú výslovne označené ako ponúkajúci 80 Gb/s.

Blesk

Rovnako ako USB-C, Thunderbolt 3 a 4 podporujú DisplayPort spolu s napájaním a dátovým priechodom, hoci ako bolo uvedené, na získanie DisplayPort 2.1 budete potrebovať Thunderbolt 4. Thunderbolt 3 nezvládne nič viac ako DisplayPort 1.2, čo okrem iného znamená pomalšie žiadne HDR.

V dnešnej dobe pravdepodobne nájdete len málo monitorov (ak vôbec nejaké) zamerané na Thunderbolt. Prečo by ste teda chceli štandard používať? Odpoveďou je garantovaná šírka pásma 40 Gbps, ktorá je rýchlejšia ako väčšina USB pripojenia s výnimkou USB 4.0. Niektoré príslušenstvo sú tiež vytvorené výslovne pre Thunderbolt, ako sú doky a mnoho produktov Mac.

Jeden port Thunderbolt 4 môže podporovať dva monitory 4K alebo jeden monitor 8K a každý monitor môže mať až štyri vlastné porty Thunderbolt. Thunderbolt 3 je obmedzený na jeden 4K monitor s až dvoma portami Thunderbolt.

Je dôležité zdôrazniť, že keď je podporované USB 4.0, Thunderbolt 4 by mal byť dostupný cez rovnaký port a naopak.

Staré typy káblov monitora

Niektoré monitory môžu naďalej ponúkať port DVI, ale to je väčšinou z dôvodu spätnej kompatibility. Dokonca aj dvojlinkové DVI pripojenie je schopné dosiahnuť maximálne 2560 x 1600 (WQXGA) rozlíšenie pri 60 Hz, a to bez zvuku alebo HDR (s výnimkou niektorých špecifických situácií DVI-HDMI, ktoré umožňujú zvuk). Formát tiež nemá podporu pre iné farebné priestory ako RGB a automaticky nepodporuje technológiu HDCP používanú na autorizáciu filmov a televíznych programov chránených autorským právom. Váš GPU možno bude musieť zvládnuť tento koniec vecí.

Čítať:  Squarespace vs Wix vs WordPress: Čo je lepšie použiť?

Jeden typ kábla, ktorý je takmer mŕtvy, je VGA. Štandard je starší ako DVI a vrcholí na 2048 x 1536 (QXGA) a 85 Hz. Je nepravdepodobné, že by ste našli VGA port na žiadnom nedávnom monitore alebo počítači a nie je dokonca možné prispôsobiť VGA na DisplayPort alebo HDMI bez aktívneho prevodníka, pretože novšie štandardy nepoužívajú analógové signály.

Aký je najlepší typ kábla pre monitor?

Rita El Khoury / Android Authority

Odpoveď bude obvykle DisplayPort, najmä ak váš zobrazovací reťazec (myslené vaše zariadenie, kábel a monitor) podporuje DisplayPort 2.0 alebo novší. Získate najlepšie možné obnovovacie frekvencie, a to aj v 4K alebo 8K, pri zachovaní podpory pokročilého zvuku a štandardov HDR. Naozaj, dokonca aj DisplayPort 1.4 alebo novší môže byť vynikajúci, pretože stále budete mať HDR a plynulý výkon.

Jediný dôvod, prečo preferovať HDMI, je, ak váš monitor podporuje HDMI 2.1, ale nepodporuje DisplayPort 2.x, alebo ak pripájate niečo, čo natívne neponúka DisplayPort, ako je PlayStation 5. V skutočnosti to hráči niekedy využijú. z toho môžete použiť jeden monitor na hranie na PC aj konzole, jednoducho prepínať vstupy v prípade potreby.

Keď sú dostupné, majú USB-C a Thunderbolt svoje výhody, najmä pohodlie a priechodnosť dát/napájania. Možno sa obetujete v oblastiach, ako je obnovovacia frekvencia, ale ak váš zobrazovací reťazec nepodporuje USB 4.0/Thunderbolt 4, ktorý vám zaistí DisplayPort 2.1. Tieto obete nebudú veľkým problémom, pokiaľ neplánujete hrať žiadne hry.

Čítať:  Kompletný sprievodca nastavením a rozšíreniami viacjazyčného obchodu Magento 2

Odpoveď samozrejme závisí aj od toho, aký typ obrazovky plánujete k svojmu stroju pripojiť. Staršie video kábel, ako je kompozitný alebo S-Video, môže byť možnosťou, ak máte starý displej.

Najčastejšie otázky

Môže DisplayPort prenášať zvuk?

Áno. Kvalita bude závisieť od verzie DisplayPort, ale pripojenia 2.x môžu prenášať 24-bitový, 1 536 kHz zvuk s až 32 kanálmi. Získate tiež prístup k pokročilým technológiám, ako je Dolby Atmos.

Môžem pripojiť DisplayPort k HDMI?

Áno, existujú adaptéry/konvertory, ktoré prepájajú DisplayPort s HDMI. Ak chcete ísť opačným smerom, budete potrebovať aktívny prevodník HDMI-to-DisplayPort pre zachovanie výstupu.

Aký dlhý môže byť HDMI kábel?

Bez extendera je limit asi 98 stôp, ale budete musieť minúť viac za aktívny kábel z optických vlákien, ak chcete niečo, čo dokáže udržať HDMI 2.0 v tejto dĺžke. Aj s technológiou aktívnych vlákien budete pravdepodobne obmedzení na 50 stôp alebo menej pre HDMI 2.1.

Môže DVI prenášať zvuk?

Iba vo veľmi špecifických situáciách zahŕňajúcich prevod DVI-na-HDMI. Na to by sme nepočítali.

Podporuje HDMI na DVI 144Hz?

Áno, ak porty, kábel a adaptér/konvertor vo vašom reťazci zobrazenia podporujú túto obnovovaciu frekvenciu. Aj v takom prípade budete potrebovať dual-link DVI-I alebo DVI-D a nedosiahnete rozlíšenie nad 1080p. Možno je čas si to priznať a upgradovať na novší monitor.

Komentáre

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE