Kritické chyby v hlásení SEO, ktorým sa musíte vyhnúť

Kedy ste naposledy informovali o niečom významnom, čo sa zmenilo vo vašom hodnotení Google a návštevnosti? Ako často robíte správy? Je to raz za mesiac? Raz za štvrťrok? Alebo raz za týždeň?

Či tak alebo onak, existujú niektoré kritické chyby v hlásení SEO, ktorým sa musíte vyhnúť, aby ste sa uistili, že vaše úsilie v oblasti SEO zostane najlepšie vo svojej triede.

Niektoré problémy môžu nastať, ak nepoužívate správne metriky aj pre typ SEO, ktorý v skutočnosti robíte. Napríklad pri SEO pre elektronický obchod možno budete chcieť zvážiť zmenu svojich KPI (kľúčových ukazovateľov výkonu), ak nevidíte výsledky, ktoré očakávate. Pre štandardné SEO môžu byť iné metriky lepšie ako tie, ktoré momentálne používate.

Priebežná analýza a prispôsobivosť sú rozhodujúce, ak si chcete udržať náskok v prehľadoch SEO. Musíte tiež myslieť na veci, ako je celkovo meniace sa prostredie vrátane konkurentov, SERP (stránky s výsledkami vyhľadávacieho nástroja) a ďalšie problémy, ktoré môžu celkovo ovplyvniť vaše výsledky.

Výsledky nie sú nikdy jasne vytesané do kameňa. Namiesto toho sú plynulé a ak chcete, aby sa aj naďalej zobrazovali výsledky, ktoré sa odrážajú vo vašich prehľadoch, musíte byť šikovní a prispôsobiví. Ak urobíte chyby vo svojich prehľadoch, môžete potenciálne podávať správy o nesprávnych veciach, na ktorých z dlhodobého hľadiska nezáleží.

Vaše vykazovanie nie je v súlade so širšími cieľmi a KPI

V priebehu rokov sme si všimli, že mnohé podniky začínajú s cieľmi SEO, ktoré nie sú v súlade so širšími marketingovými a obchodnými cieľmi. To zahŕňa veci, ako je získanie hodnotenia pre určité kľúčové slová. Alebo možno len získava návštevnosť, potenciálnych zákazníkov alebo predaj. Na týchto cieľoch nie je nič zlé, ale často nie sú vhodne nastavené tak, aby pomohli podporiť celkové marketingové stratégie.

Povedzme napríklad, že vaším cieľom je umiestniť sa na 1. mieste v kategórii „najlepšia agentúra SEO“. Môžete stráviť mesiace optimalizáciou všetkého na svojom webe a uistením sa, že každý odkaz smeruje na vašu domovskú stránku. Čo sa však stane, keď sa niekto iný v tomto termíne umiestnil na prvom mieste? Znamená to, že ste neuspeli? Samozrejme, že nie. Ak ste však mali na mysli väčší cieľ, ako je zvýšenie povedomia o značke, zlepšenie zákazníckej skúsenosti alebo rozšírenie zoznamu e-mailov, mali by ste sa uistiť, že úsilie SEO podporuje tieto väčšie ciele.

Vaše prehľady nezahŕňajú relevantné základné línie a referenčné hodnoty

Väčšina prehľadov porovnáva jeden časový rámec s iným časovým rámcom. Napríklad porovnanie dnešného hodnotenia so včerajším hodnotením alebo porovnanie dnešnej návštevnosti s pred tromi mesiacmi. Ale aj keď sú na mieste porovnania, zainteresované strany sa budú často pýtať: ‘je to dobré?’ Podstatný je kontext toho, kde sme začali a aký vplyv majú konkrétne optimalizácie.

Čítať:  5 otázok, ktoré treba položiť agentúre SEO, než si ju najmete

Ak porovnávate jedno obdobie s druhým, uistite sa, že viete prečo. Je to preto, že chcete vidieť, či sa časom zlepšilo? Alebo chcete len ukázať, že sa niečo stalo?

Ak chcete porovnať jedno obdobie s druhým, musíte pochopiť, čo tieto obdobia znamenajú. Máte na mysli celý rok, časť roka, štvrťrok alebo mesiac? Čo tak porovnať jeden mesiac s druhým? Čo tak porovnať jeden týždeň s druhým? Alebo dokonca zo dňa na deň? Musíte zvážiť kontext každého obdobia a zmenu, ktorú sa snažíte merať.

Okrem toho je dôležité vedieť, čo nám údaje v skutočnosti hovoria. Hovoríme o hodnotení, návštevnosti, konverziách alebo výnosoch? Presné poznanie toho, čo meriame, nám pomáha určiť, ktoré metriky sú pre naše ciele najrelevantnejšie.

Povedzme napríklad, že sa snažíme zistiť, prečo moja stránka zaznamenala výrazný nárast návštevnosti počas prázdnin. Na zodpovedanie tejto otázky by sme sa mohli pozrieť na počet návštev za deň alebo celkový počet návštevníkov v priebehu sezóny. Ak by sme však chceli vedieť, či naša stránka zaznamenala pokles návštevnosti, mohli by sme sa pozrieť na percento jedinečných návštevníkov v porovnaní s priemerným denným objemom za celé obdobie.

Pamätajte tiež, že všetko sa neustále mení. Vyhľadávače aktualizujú algoritmy takmer denne, pričom zmeny sa dejú v rôznych typoch úryvkov zobrazovaných vo výsledkoch vyhľadávania, ako aj v organických výsledkoch. Nemyslite si teda, že pri pohľade na svoje údaje vždy porovnávate jablká s jablkami.

Vaše vykazovanie nezohľadňuje cestu zákazníka

Ak pracujete v oblasti SEO, je pravdepodobné, že väčšinu času strávite prácou na jednom veľmi konkrétnom cieli: získavaní potenciálnych zákazníkov. Možno si myslíte, že ste vystihli každý aspekt svojej stratégie na generovanie potenciálnych zákazníkov, ale čo sa stane s týmito potenciálnymi zákazníkmi, keď sa dostanú na váš web?

Odpoveď je jednoduchá: Miznú do zabudnutia.

Iste, niektorí potenciálni zákazníci konvertujú pri prvej návšteve, no mnohí nie. Niektorí si vás nájdu ako dobrého priateľa, no mnohí nie – a práve tu strácate.

V skutočnosti, podľa Hubspotu, iba 5 percent ľudí, ktorí navštívia web, skutočne dokončí nákup. A hoci sa to môže zdať zrejmé, menej ako polovica týchto konverzií sa uskutoční počas úvodnej návštevy.

Prečo sa tak málo potenciálnych zákazníkov stáva zákazníkmi? Pretože príliš často zameriavame svoje úsilie na optimalizáciu našich stránok na generovanie potenciálnych zákazníkov, a nie na premenu týchto potenciálnych zákazníkov na zákazníkov. Naše stránky optimalizujeme pre vyhľadávače, sociálne médiá, e-mailové kampane a platenú reklamu. Zabúdame však na celú cestu zákazníka.

Preto je dôležité uistiť sa, že identifikujete problémy, ktoré by sa mohli vyskytnúť v dôsledku cesty zákazníka, aby ste sa vyhli tejto chybe.

Vaše prehľady nezohľadňujú rôzne typy kľúčových slov a ich vplyvy

Jednou z najväčších chýb v prehľadoch SEO je spájanie všetkých kľúčových slov a signálov zámeru do jednej metriky. To platí najmä pre výrazy značky. Pravdepodobne poznáte pojem „kanibalizácia kľúčových slov“. Stručne povedané, hovorí o tom, ako dva rôzne typy kľúčových slov navzájom súťažia o hodnotenie.

Povedzme napríklad, že optimalizujete svoj web pre „lacné lety“ aj „nízkonákladové letenky“. Ak vidíte, že výraz „lacné lety“ zodpovedá množstvu dopytov súvisiacich s cestovnými ponukami, možno si myslíte, že tieto vyhľadávania vedú ľudia, ktorí hľadajú lacné letenky. Čo ak však skutočne hľadajú lacné hotelové izby?

Čítať:  Veľmi kritická zraniteľnosť WPBakery: mohla by ovplyvniť viac ako 500 000 webových stránok

Alebo lacný prenájom auta? Toto všetko sú príklady rôznych typov kľúčových slov, ktoré sa nemusia brať do úvahy pri určitých typoch prehľadov.

To isté sa stane, keď zlúčite všetky svoje kľúčové slová do jednej kategórie. Povedzme, že optimalizujete pre „lacné lety“ aj „nízkonákladové letecké spoločnosti“. Ak vidíte, že výraz „lacný let“ sa radí k množstvu vyhľadávaní súvisiacich s cestovnými ponukami, môže to znamenať, že niekto hľadal výraz „lacná letenka“, „najlacnejšie letenky“ alebo dokonca „najlepšie letenky“.

Preto je dôležité oddeliť kľúčové slová podľa typu. Pomôže vám pochopiť, či sa vaše úsilie vypláca a kam ďalej zamerať svoju pozornosť. Pomáha vám tiež identifikovať, kde sa vaše kľúčové slová nemusia presne zhodovať so zámerom používateľa a kde by ste ho mohli vylepšiť.

Vaše prehľady sa príliš zameriavajú na metriky indikátorov

SEO reporting sa môže rýchlo stať ohromujúcim. Existujú desiatky rôznych kľúčových ukazovateľov výkonu, o ktorých môžete podávať správy, a je ľahké všetko zmiešať do jedného obrovského zoznamu metrík. Koľko však tieto metriky skutočne znamenajú? Tu sú štyri spôsoby, ako zabezpečiť, aby ste z každého vyťažili maximum.

1. Uistite sa, že všetky vaše metriky merajú to, čo od nich očakávate

Najlepším spôsobom, ako sa uistiť, že meriate to, čo si myslíte, že meriate, je oddeliť všetky typy kľúčových slov. Povedzme napríklad, že máte tri široké kategórie: značka, produkt a služba. Teraz by ste mohli zvážiť vytváranie prehľadov pre všetky tri druhy kľúčových slov oddelene. Ak sa pozeráte na zdroje návštevnosti, pravdepodobne sa budete chcieť pozrieť na každý typ výrazu samostatne.

2. Nezamieňajte si objem vyhľadávania s dopytom

Objem vyhľadávania sa nie vždy rovná dopytu, najmä ak hovoríte o značkových výrazoch. V skutočnosti je dosť zriedkavé, že značky získajú vysoké objemy vyhľadávania bez silného dopytu. Prečo sa teda namiesto spojenia oboch do jedného čísla nezamerať len na objem vyhľadávania? Koniec koncov, ak sa snažíte optimalizovať pre dopyt, má zmysel zamerať sa na kľúčové slová, ktoré ľudia skutočne používajú.

3. Zamerajte sa aj na túžby vedúcich pracovníkov

Ak robíte nejaký druh výskumu kľúčových slov, už viete, na čom vedúcich pracovníkov záleží. Starajú sa o veci, ktoré ich organizácii prinášajú príjmy. A hoci sa vám môže stať, že optimalizujete pre určité výrazy, nemali by ste zabúdať na tie, na ktorých vášmu šéfovi záleží.

Nahlasujete nesprávne kľúčové slovo alebo neoptimalizované kľúčové slovo

Ďalšou z najčastejších chýb SEO je výber alebo použitie nesprávnych kľúčových slov. K tejto chybe dochádza, pretože ľudia majú tendenciu vyberať kľúčové slová, ktoré zodpovedajú tomu, čo chcú povedať. Nie vždy to však pre majiteľa stránky dopadne dobre. Keď ľudia niečo hľadajú, nezadajú len jedno slovo; zvyčajne zadajú niekoľko slov do vyhľadávacieho panela.

Predpokladajme napríklad, že niekto zadá výraz „najlepšie témy WordPress“. Môžu zadať nasledovné:

  • Najlepšie témy WordPress
  • Najlepšia téma WordPress
  • Najlepšie témy WordPress
  • Najlepšia téma WordPress

Ak sa pozrieme na každú z týchto fráz jednotlivo, všetky znamenajú to isté. Problém ale nastáva, keď niekto zadá viacero kľúčových slov. Ak napríklad zadali frázu „najlepšie témy WordPress“, mohli by skončiť s rôznymi výsledkami v závislosti od toho, koľko kľúčových slov obsahujú. Ak by zahrnuli iba frázu „najlepšie témy WP“, nemuseli by vidieť nič súvisiace s WordPress.

Čítať:  Pokročilé prispôsobenie vloženého formulára (s HTML a CSS)

Najčastejšou chybou, ktorú vidíme v prehľadoch optimalizácie pre vyhľadávače, je, že ľudia sa na svoje údaje nepozerajú kritickým okom. Len berú to, čo nájdu, a používajú to na rozhodovanie o tom, ako zlepšiť svoju stránku. Môže to byť nebezpečné, pretože ak sa neuistíte, že správne používate správne kľúčové slová, môžete podávať správy o nesprávnych kľúčových slovách bez toho, aby ste si to uvedomovali, čo môže negatívne ovplyvniť vaše výsledky.

Nezameriavate sa na dlhé kľúčové slová

Väčšina autorov obsahu sa pri písaní akéhokoľvek obsahu zameriava na krátke a presné kľúčové slová. Majú pocit, že kľúčové slová s dlhým koncom prinesú menšiu návštevnosť. V skutočnosti však môže byť používanie longtailových kľúčových slov skvelým spôsobom, ako zlepšiť hodnotu SEO vášho webu.

Dlhé kľúčové slová majú často menšiu úroveň obtiažnosti, a preto ich možno ľahšie zoradiť vo výsledkoch vyhľadávania. Aj keď majú tieto typy slov nižší objem vyhľadávania, môžu byť veľmi špecifické pre vašu oblasť podnikania. To robí z týchto typov kľúčových slov niečo, čo môže mať oveľa väčšiu šancu na konverziu v porovnaní so všeobecnejšími výrazmi.

Mnoho ľudí zisťuje, že longtailové kľúčové slová majú menej konkurentov, a preto je pre nich ľahšie hodnotiť.

Zameriavate sa iba na kľúčové slová s veľkým objemom

Úplne prvá vec, ktorú skúsený SEO autor robí, je prieskum relevantných kľúčových slov. To znamená zistiť, čo ľudia na internete hľadajú a ako často.

A chybou, ktorú pri tom robia, je, že sa zameriavajú len na získanie veľkej návštevnosti svojich stránok, a to zacielením na veľmi vyhľadávané výrazy. Myslia si, že to privedie na ich stránku viac návštevníkov a zlepší si tak pozície vo vyhľadávačoch. Navyše veria, že sa tým zvýšia aj ich tržby. Zameranie sa len na kľúčové slová s vysokým objemom vyhľadávania je však chybou.

To je nesprávne, pretože optimalizácia pre vyhľadávače (SEO) sa podieľa na mnohých faktoroch. A jedným z dôležitých je kvalita obsahu na vašom webe. Ak sa len snažíte optimalizovať svoj obsah pre vyhľadávače, prichádzate o niečo skutočne dôležité.

Vidíte, že je možné hodnotiť, aj keď nezacieľujete na kľúčové slová s vysokou návštevnosťou. Stále by ste mohli mať dobré hodnotenie, ak máte webovú stránku so silnou autoritou domény a váš obsah je dostatočne dobrý.

Veríte, že existuje jedna skutočná metrika pre niečo (napríklad hodnotenie)

Je chybou myslieť si, že hodnotenia a návštevnosť sú rovnaké a mali by sa merať z jednej perspektívy. Tu je dôvod.

V začiatkoch Google sa dalo počítať s tým, že pri väčšine vyhľadávaní získate desať modrých odkazov – zoznam webových stránok zoradených podľa relevantnosti. Aj keď sú dnes na Google indexované stovky miliónov stránok, týchto desať modrých odkazov zostáva základom toho, ako ľudia nachádzajú informácie online. Stále sú to, čo vidíte, keď napíšete „aká je najlepšia kniha o X?“ do Google. Prečo teda niektorí odborníci tvrdia, že zoznam 10 modrých odkazov je mŕtvy?

Odpoveď spočíva v skutočnosti, že spôsob, akým uvažujeme o vyhľadávačoch, sa od debutu Google v roku 1998 dramaticky zmenil. Vtedy bol Google len ďalším hráčom v tejto oblasti; neovládla trh tak, ako dnes. A preto nebolo potrebné brať do úvahy každú jednotlivú funkciu v rámci vyhľadávacieho algoritmu. Ak niečo fungovalo dostatočne dobre, zostalo to.

Dnes je však Google dominantnou silou vo svete vyhľadávania. Vďaka jeho dominantnosti je dôležité pochopiť, ako Google funguje a ako sa líši od iných vyhľadávačov. To zahŕňa pochopenie toho, ako sa v priebehu času mení systém hodnotenia webových stránok.

Čítať:  Google: Ešte nie všetko bolo presunuté na indexovanie na prvom mieste v mobile

Niektorí ľudia tvrdia, že zoznam 10 odkazov v skutočnosti vôbec nie je mŕtvy. Namiesto toho hovoria, že sa to vyvíja.

Zatiaľ čo zoznam 10 modrých odkazov mohol zostať statický po celé desaťročia, neustále sa mení. Ako Google pokračuje v zdokonaľovaní svojich algoritmov, počet odkazov na prvej stránke s výsledkami vyhľadávania je čoraz menší. Zároveň sa zvyšuje kvalita samotných odkazov. Tieto zmeny znamenajú, že priemerná pozícia každého jednotlivého odkazu na prvej stránke výsledkov je čoraz nepredvídateľnejšia.

Táto nepredvídateľnosť sa neobmedzuje len na prvú stranu. Kvôli obrovskému objemu údajov je nemožné, aby niekto presne vedel, kde sa ktorá konkrétna webová stránka radí medzi miliardy iných.

Takže aj keď je zoznam 10 modrých skutočne živý a zdravý, nie je to ani zďaleka jediný faktor, ktorý ovplyvňuje, či niekto nájde konkrétny obsah.

Keď bude nabudúce niekto hovoriť o hodnotení a návštevnosti, uistite sa, že berie do úvahy aj to, ako sa veci ako rôzne funkcie SERP časom menia.

Toto je tiež potrebné zvážiť, ak chcete poskytnúť úplný a presný obraz o tom, čo sa deje s vaším hodnotením.

Možno dávate pozor na nesprávne metriky

Podľa našich skúseností väčšina ľudí premýšľa o SEO z hľadiska toho, koľko kľúčových slov im dáva hodnotenie, na akej pozícii sa tieto kľúčové slová nachádzajú a či majú dostatočnú návštevnosť. Túto metriku nazývame „hodnotenie“. Existuje však aj iný spôsob, ako merať úspešnosť SEO: počet návštevníkov pochádzajúcich z organického vyhľadávania v porovnaní s platenými reklamami.

Je to preto, že je ľahké hodnotiť veľa kľúčových slov bez toho, aby to malo veľký vplyv na váš konečný výsledok. Ak chcete vidieť skutočnú návratnosť investícií zo svojho úsilia v oblasti SEO, pozrite sa, ako dobre vaše stránky premieňajú návštevníkov na zákazníkov.

Ak napríklad predávate miniaplikácie online, pravdepodobne budete chcieť vedieť, koľko ľudí prišlo na vašu stránku a hľadalo miniaplikácie namiesto toho, aby si kúpili niečo iné. Môžete tiež sledovať konverzie, ako sú počet potenciálnych zákazníkov generovaných vašou stránkou v porovnaní s výdavkami na marketing.

To isté platí pre offline podniky. Ak prevádzkujete reštauráciu, pravdepodobne vám bude menej záležať na tom, kde sa zaradíte do kategórie „reštaurácia“, ako na tom, koľko ľudí príde k vašim dverám. A ak máte maloobchod, budete sa o hodnotenie kľúčových slov starať ešte menej ako o návštevnosť.

Takže aj keď je hodnotenie užitočné, nie je to konečný cieľ. Namiesto toho sa zamerajte na zlepšenie miery konverzie a zvýšenie hodnoty, ktorú poskytujete svojmu publiku.

Podávanie správ o nesprávnych metrikách vás môže stáť rovnako veľa ako podávanie správ o správnych metrikách

Je jasné, že keď sa zohľadnia nesprávne metriky, môžu utrpieť správy a marketingové rozhodnutia založené na týchto správach.

Preto je dôležité brať do úvahy jemnejšie variácie vo veciach, ako je pokles hodnotenia, pretože to nemusí vždy znamenať niečo zlé.

Napríklad jeden pokles hodnotenia môže byť spôsobený zmenou SERP a nič, čo by ste z vašej strany mohli urobiť, by to nemohlo zmeniť.

A tu sa niektorí profesionáli v oblasti SEO môžu mýliť: idú po červenom slede, ktorý v skutočnosti neexistuje.

Kedy máte v pláne opäť sa ponoriť o niečo hlbšie do prehľadov SEO?

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE