Kvíz o kybernetickej bezpečnosti: 10 pojmov, ktoré by ste mali vedieť

Otestujte si svoje bezpečnostné schopnosti pomocou nášho kvízu s 10 otázkami. Pripraviť sa, pozor, štart!

Otázka 1

Dostanete e-mail, ktorý vyzerá ako od spoločnosti Microsoft, ktorý vás žiada, aby ste klikli na prepojenie a zadali svoje prihlasovacie údaje. Toto môže byť príklad:

  1. Niet sa čoho báť
  2. Phishing
  3. Typická komunikácia od Microsoftu

Odpoveď: Phishing

Neoprávnené získavanie údajov (phishing) sa pokúša ukradnúť citlivé informácie, ako sú používateľské mená, heslá a podrobnosti o kreditných kartách, tým, že sa vydáva za dôveryhodnú osobu alebo spoločnosť. Môže sa to uskutočniť prostredníctvom e-mailu, telefonického hovoru alebo dokonca okamžitých správ. Phishingová správa vás často nasmeruje na zadanie podrobností na falošnú webovú stránku, ktorej vzhľad a dojem sú takmer identické s tými legitímnymi. Falošná webová stránka môže tiež infikovať vaše zariadenie škodlivým softvérom.

Prečítajte si viac o phishingu.

Otázka 2

Ak sa zobrazí výzva na zadanie kódu po tom, čo ste už zadali svoje používateľské meno a heslo, je to známe ako:

  1. Jednotné prihlásenie
  2. Nepríjemný
  3. 2FA

Odpoveď: 2-faktorová autentifikácia (2FA)

Autentifikácia je proces identifikácie osoby alebo systému pomocou používateľského mena alebo hesla. Autorizuje používateľov alebo systémy na základe ich identity. 2FA pridáva do procesu prihlásenia druhý krok. Po zadaní používateľského mena a hesla vykonáte ďalšiu akciu v závislosti od typu 2FA, ktorý používate. Môže to byť zadanie kódu odoslaného ako textová správa alebo prijatie výzvy na vašom smartfóne.

Čítať:  Šablóny webových stránok WordPress pre gurmánov

Zistite, prečo by ste mali používať 2FA.

Otázka 3

Ak chcete zo svojej siete odstrániť čo najviac kybernetických rizík, mali by ste začať:

  1. Otužovanie
  2. Záplatovanie
  3. Zúfalo hádžeme rukami

Odpoveď: Kalenie

Posilnenie systému znižuje bezpečnostné riziko elimináciou potenciálnych vektorov útoku a čo najmenšou útočnou plochou systému. Odstránením nepotrebných programov, účtov, funkcií, aplikácií, prístupu a podobne majú útočníci menej príležitostí presadiť sa vo vašej sieti. Skrátka, tvrdený systém je bezpečnejší systém.

Otázka 4

Práve vám niekto zavolal, že je šéfom vášho šéfa. Znejú veľmi vystresovane a potrebujú, aby ste im poslali číslo účtu – aj keď to nie je niečo, čo by ste od vás zvyčajne žiadali. Čo sa tu deje?

  1. Legitímna požiadavka od vášho šéfa
  2. Vaši spolupracovníci si z vás robia žarty
  3. Sociálne inžinierstvo

Odpoveď: Sociálne inžinierstvo

Hackeri používajú sociálne inžinierstvo na manipuláciu ľudí, aby sa vzdali dôverných informácií, ako je heslo alebo číslo bankového účtu. Bežné príklady sociálneho inžinierstva zahŕňajú e-maily, ktoré znejú legitímne a žiadajú vás, aby ste klikli na odkaz, stiahli súbor alebo zadali svoje prihlasovacie údaje.

Otázka 5

Aký je dnes jeden z najsilnejších nástrojov kybernetickej bezpečnosti?

  1. Hyperkonvergovaná infraštruktúra
  2. Ochrana koncového bodu
  3. Ľudský firewall

Odpoveď: Human Firewall

Vaši používatelia sú vašou najväčšou bezpečnostnou zodpovednosťou – ale môžu byť aj vašou najväčšou silou. Ľudský firewall je ďalšou vrstvou ochrany okolo vašej siete, ktorú tvoria vaši používatelia. Vďaka náležitému zaškoleniu môžu vaši zamestnanci dodržiavať osvedčené postupy na predchádzanie a nahlasovanie porušení údajov alebo podozrivých aktivít.

Čítať:  5 chýb, ktoré robia majitelia malých podnikov a ako sa im v roku 2024 vyhnúť

Zistite, ako vytvoriť ľudský firewall a ďalšie spôsoby ochrany vašej organizácie.

Otázka 6

Aký je všeobecný pojem označujúci kybernetické útoky, ktoré sa snažia prelomiť heslá používateľov?

  1. Útok hrubou silou
  2. Plnenie poverení
  3. Hromadné phishing

Odpoveď: Útok hrubou silou

Útok hrubou silou využíva počítač na prelomenie hesiel. Je to ako skúšať každý kľúč na krúžku, kým nenájdu ten, ktorý odomkne dvere. Útoky hrubou silou môžu zahŕňať opätovné použitie poverení z iných porušení údajov na pokus o prienik do vášho systému. Ako heslo môžu použiť „heslo“ a pokúsiť sa hrubou silou prinútiť používateľské meno, aby sa zhodovalo s týmto až príliš bežným heslom. Alebo môžu vyskúšať každú možnú kombináciu všetkých možných znakov, aby našli správnu kombináciu, ktorá zodpovedá vášmu heslu.

Otázka 7

Operačný systém vo vašom počítači je niekoľko verzií starý a od jeho inštalácie nebol aktualizovaný. Softvér vášho operačného systému musí byť:

  1. Odinštalovaný a preinštalovaný
  2. Opravené
  3. Ignorované

Odpoveď: Opravené

Oprava je proces aktualizácie softvéru na najnovšiu verziu. Je to nevyhnutné na odstránenie chýb, ktoré môžu hackeri zneužiť, aby sa dostali do vášho systému.

Otázka 8

Aj keď vaša organizácia už má oficiálnu aplikáciu na spoluprácu, ktorú všetci používajú, nedávno ste si na svoj firemný notebook nainštalovali Trello, aby ste si udržali poriadok. Toto by bol príklad:

  1. Vynaliezavosť
  2. Tieň IT
  3. Časť vášho osobného IT profilu v sieti
Čítať:  Samsung Galaxy S23 Ultra vs Google Pixel 7 Pre: Čo by ste si mali kúpiť?

Odpoveď: Shadow IT

Tieňové IT označuje akúkoľvek technológiu (aplikáciu alebo zariadenie) nasadenú v rámci organizácie bez súhlasu IT oddelenia. Bežné príklady tieňového IT zahŕňajú aplikácie na zvýšenie produktivity ako Trello, aplikácie na odosielanie správ ako WhatsApp na podnikových zariadeniach a flash disky alebo iné externé disky. Tieto nesankcionované aplikácie a zariadenia zavádzajú do infraštruktúry zraniteľné miesta, ktoré môžu organizáciu vystaviť kybernetickým útokom.

Otázka 9

Robíš nejakú prácu v miestnej knižnici. Majú bezplatné Wi-Fi, ale viete, že nie je múdre dôverovať verejným Wi-Fi. Aký je najbezpečnejší a najsúkromnejší spôsob pripojenia na internet?

  1. VPN
  2. Proxy
  3. Tor (Smerovač cibule)

Odpoveď: Virtuálna súkromná sieť (VPN)

VPN vás pripojí k internetu cez šifrovaný tunel. To zaisťuje vaše súkromie online a chráni vaše citlivé údaje. Sieť VPN sa často používa na vytváranie bezpečných pripojení k verejnej sieti Wi-Fi, skrytie adries IP a zachovanie súkromia vášho prehliadania.

Otázka 10

Všimli ste si, že správne prihlasovacie údaje používateľa boli zadané do programu viackrát za posledných pár dní, keď sa používateľ zvyčajne prihlasuje do programu maximálne raz za mesiac. Začínate mať podozrenie, že by to mohlo byť:

  1. Phishing
  2. Malvér
  3. Maškarný útok

Odpoveď: Maškarný útok

Maškarný útok je akýkoľvek útok, ktorý využíva falošnú identitu (napríklad sieťovú identitu) na získanie neoficiálneho prístupu k osobnému alebo organizačnému počítaču. Maškarní útočníci sa môžu vydávať za legitímne zdroje, aby oklamali obete, aby poskytli svoje osobné a finančné informácie. Títo útočníci môžu tiež použiť ukradnuté prihlasovacie údaje na predstieranie, že sú legitímnym používateľom a získať prístup do podnikovej siete.

Čítať:  Jednoduché techniky na riešenie problémov s WordPress, ktoré môžete vyskúšať

Milujete kvízy? Pozrite sa, aké skóre ste dosiahli v našom hodnotení rizika kybernetickej bezpečnosti.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE