Mali by sa moje údaje v službe Google Search Console zhodovať s mojou službou Google Analytics?

Jeden odborník na SEO sa opýtal Johna Muellera na údaje v Google Search Console. Malo by to byť v súlade s ich analýzami?

Vysvetlili, že sú si vedomí toho, že Google a iné webové stránky uvádzajú, že údaje, ktoré získajú v službách Google Analytics a Google Search Console, sa nebudú presne zhodovať.

Mali by však dávať zmysel smerovo povedané.

To znamená, že v prípade organického vyhľadávania budú všetky kliknutia vždy hodnotené podľa relácií, ktoré získavate.

Je toto chápanie správne?

John vysvetlil, že si myslí, že to závisí od toho, čo je aktuálne nastavené a na čo sa konkrétne pozeráte.

Ak sa na to pozeráte z úrovne webu, potom je to celkom správne. Ak sa na to pozeráte na úrovni jednotlivých adries URL na veľmi veľkom webe, je možné, že tieto jednotlivé adresy URL nie sú sledované v nástroji Google Search Console a že môžete vidieť rôzne zmeny.

Alebo môžete vidieť zmeny v priebehu času alebo niektoré dni sa to sleduje a niektoré dni sa to nesleduje.

To sa môže stať, ak máte skutočne veľkú webovú stránku.

Ak však preskúmate webovú stránku celkovo, mala by byť celkom blízko. Google Search Console meria to, čo sa zobrazuje vo výsledkoch vyhľadávania: kliknutia a zobrazenia odtiaľ.

Analytics používa JavaScript na sledovanie toho, čo sa deje na webovej stránke. A tieto metódy sledovania sú mierne odlišné.

Čítať:  Neprepadnite lacnému webhostingu

Pravdepodobne majú tiež trochu odlišné spôsoby deduplikácie vecí. John by teda nikdy nečakal, že sa úplne zoradia, ale mali by byť dosť blízko.

To sa deje približne v čase 10:52 vo videu.

John Mueller prepis stretnutia

SEO Professional 4 10:52
Vlastne mám dve otázky. A svoj prvý začnem potvrdením predpokladu, ktorý mám. Google a ďalšie webové stránky uviedli, že údaje, ktoré získame na Google Analytics a Google Search Console, sa nebudú presne zhodovať, ale budú dávať zmysel smerovo. Čo pre vaše organické vyhľadávanie znamená, že všetky vaše kliknutia budú vždy väčšie ako relácie, ktoré získavate. Je to pochopenie správne?

Ján 11:22
Myslím, že to závisí od toho, čo máte nastavené a na čo sa konkrétne pozeráte. Takže ak sa na to pozeráte z úrovne webu, potom je to pravdepodobne správne. Ak sa na to pozeráte na úrovni jednotlivých adries URL na veľmi veľkom webe, môže sa stať, že tieto jednotlivé adresy URL nie sú sledované v službe Search Console a že by ste videli mierne odlišné zmeny alebo by ste videli zmeny v priebehu času alebo niektoré dni sa to sleduje, niektoré dni sa to nesleduje, najmä ak máte skutočne veľkú webovú stránku.

Ale ak sa pozriete na webovú stránku celkovo, potom by to malo byť celkom blízko. Search Console meria v podstate to, čo sa zobrazuje vo výsledkoch vyhľadávania, kliknutia a zobrazenia odtiaľ. A Analytics používa JavaScript na sledovanie toho, čo sa deje na webovej stránke. A tieto metódy sledovania sú mierne odlišné. A pravdepodobne majú trochu iné spôsoby deduplikácie vecí. Nikdy by som teda nečakal, že sa tieto úplne zoradia. Celkovo by však mali byť dosť blízko.

Čítať:  6 kľúčových problémov, ktoré treba pokryť v technickom SEO audite

SEO Professional 4 12:27
Mám to. Takže myslím, že vám teraz dám kontext problému. Takže keď čelím, prevádzkujem webovú stránku elektronického obchodu a mám tri rôzne druhy stránok. Jedna je stránka so zoznamom produktov, tam máte zoznam produktov a jedna je stránka s popisom produktu, ktorú nazývam PDP.

Takže keď sa pozerám na organické údaje, namiesto toho dostávam organické vyhľadávanie. Takže v prípade relácií, ktoré získam na stránke so záznamom o produkte, sa priamo zhodujú s údajmi, ku ktorým sa dostávam, v konzole Google Search Console pre PLP. Ale pre PDP, pre moje stránky s popisom produktu, dostávam rozdiel v údajoch približne 10x. Povedzme, že ak získam 500 kliknutí na stránku s popisom produktu.

Získavam 5 000 organických relácií pre tieto stránky s popisom produktov. Neviem z toho teda pochopiť, aká je pravdepodobná príčina? A čo spôsobuje tento problém? Ale potom, ako ste povedali, na celkovej úrovni webových stránok, keď sa pozriem na celkové organické relácie a naše organické kliknutia, dávajú zmysel. Ale keď sa pozerám na úroveň stránky, pre PDP sa to rozpadá. Ale pre zoznam stránok to dáva zmysel.

Ján 13:37
Áno. Myslím, že je to tiež trochu zložité, pokiaľ ide o veci, ako sú kanonické adresy URL a podobné veci. Kde by som si vedel predstaviť, že keď sa pozeráte na jednotlivé produktové stránky, začínate tam vidieť čoraz viac rozdielov. To je možno ďalšia vrstva, ktorá je tam zapojená. Ďalšou vecou je, že niekedy sú analýzy implementované nesprávne.

Čítať:  Google zverejnil reklamu Pixel Fold NBA pred I/O 2024

A to môže hrať úlohu, ak na úrovni webových stránok vidíte, že je to trochu zarovnané a pravdepodobne je to implementované v poriadku. Ale to by mohlo byť tiež niečo, čo by ste mali skontrolovať. Ale z toho, čo hovoríte, predpokladám, že ide o veľký web elektronického obchodu? Neviem. Áno. Ale ak ide o skutočne veľký web elektronického obchodu, tak v Search Console určite existujú limity na to, koľko dát za deň pre weby nazbierame. Ak teda vykonáte hĺbkovú analýzu na úrovni za rok alebo na úrovni dopytu, potom môžete tieto rozdiely vidieť na veľkej webovej lokalite.

SEO Professional 4 14:41
Mám to. Ale ak by sa to stalo, ak je to, čo hovoríte pravda, videl by som nezrovnalosti v údajoch na stránkach so zoznamom produktov a tiež na videách so zoznamom spoločností. Stránky so záznamom o produkte však dávajú zmysel, rovnako ako kliknutia a relácie. Sú to stránky s popisom, ktoré nedávajú zmysel.

Ján 14:59
No, zvyčajne, ak máme viac údajov pre jednotlivé stránky, potom sa tie budú v Search Console sledovať o niečo lepšie. Takže to je pravdepodobne dôvod, prečo podobne ako stránky, ktoré sú v podstate o niečo vyššie, pravdepodobne majú v Search Console úplnejšie údaje. Zatiaľ čo ak prejdete na listové stránky na väčšej webovej lokalite, pravdepodobne tam nájdete viac rozdielov.

SEO Professional 4 15:25
Mám to. Takže si myslím, že to, čo pre mňa bolo želateľné, je pre celý internet, ktorý čítam, vidím, že všetci čelia tomu, že získavajú viac relácií ako kliknutí. Ale u mňa je to úplne naopak, dostávam viac kliknutí ako relácií. Takže si myslím, že práve s tým bojujem.

Čítať:  Potenciálne aktualizácie Google od polovice do konca minulého týždňa

Ján 15:44
V analytike, ako to myslíte?

SEO Professional 4 15:46
Áno, áno, relácie o výkonnosti v analytike sú viac ako kliknutia, ktoré získavam v službe Search Console. Tradičným problémom by bolo, že vaše kliknutia sú viac ako vaše relácie. Správny?

Jána 16:00
Nie nevyhnutne. Myslím, že pravdepodobne vidíte účinky veľkej webovej stránky a malých kúskov údajov. A to je niečo, kde môžete vidieť tieto premenlivé rozdiely.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE