Marketing tvorca verzus influencer a ako vypočítať ich návratnosť investícií

Marketing zaznamenal v priebehu rokov veľa intenzívnych zmien. Ako sa posúvame vpred, dni tlačených reklám a televíznych reklám sa stali minulosťou. Marketing teraz žije online a väčšinou ho poskytujú tvorcovia a influenceri.

Možno si myslíte, že tvorcovia a influenceri sú to isté. Ovplyvňovatelia predsa vytvárajú obsah pre svoje publikum, nie?

Samozrejme, že áno, ale influenceri a tvorcovia sú diametrálne odlišní. Ak chcete vytvoriť výkonnú a efektívnu marketingovú kampaň, musíte pochopiť, ako sa tieto dve úlohy líšia a ako môžete merať ich efektivitu vo forme návratnosti investícií.

Vaša návratnosť investícií alebo návratnosť investícií je meradlom úspechu alebo neúspechu akéhokoľvek podniku. Výpočet ROI pre marketing tvorcov a influencerov však môže byť zložitý. Preto sme vytvorili túto príručku. Skôr než vám ukážeme, ako môžete vypočítať ich návratnosť investícií, prevedieme vás rozdielmi medzi tvorcami a ovplyvňovateľmi.

Čo je tvorca?

Tvorca je niekto, kto pre vás vytvára obsah. Vyvíjajú a dodávajú obsah pre vaše marketingové kampane. To môže zahŕňať rôzne médiá vrátane videí, fotografií, vektorové obrázkyobsah blogu a vstupné stránky.

Ako už názov napovedá, tvorca tvorí. Tomu zasvätili svoju kariéru. Neovplyvňujú priamo zvyky ostatných tak, ako by to mohol ovplyvniť influencer. Namiesto toho prispievajú médiami, ktoré možno propagovať a zacieliť na konkrétne publikum.

Predpokladajme napríklad, že predávate fitness program. V takom prípade by ste si mohli najať tvorcu, aby vytvoril infografiku so štatistikami o nebezpečenstvách obezity a o tom, ako ľudia zmenili svoje životy tým, že si osvojili životný štýl viac zameraný na fitness. Túto infografiku možno zdieľať na platformách sociálnych médií a uverejňovať na blogoch ako cenný zdroj.

Okrem toho môže tvorca natočiť informačné video, aby ľudí poučil o zdravotných problémoch, ktorým môžu čeliť, ak zanedbávajú ciele v oblasti fitness. Toto video potom môže umiestniť váš fitness program ako riešenie problému. Nie je to priamy marketing vašej spoločnosti. Namiesto toho ponúka riešenie podložené štatistikami a faktami.

Čítať:  Opravy: Titulný text TikTok nefunguje alebo sa nezobrazuje

Tento obsah je určený na vzdelávanie a nie na ovplyvňovanie. Kupujúci sa potom môže rozhodnúť sám.

Čo je influencer marketing?

Influencer je osoba s veľkou sledovanosťou na sociálnych sieťach, ktorá využíva svoj status celebrity na ovplyvňovanie nákupných rozhodnutí ostatných. Ovplyvňovač vytvára obsah, ale nemôže byť považovaný za tvorcu, pretože jeho konečným cieľom je predávať, nie informovať. Ako je znázornené na obrázku nižšie, influencer marketing je už mnoho rokov rastúcim odvetvím.

Zatiaľ čo tvorca sa môže zamerať na fázy povedomia a záujmu o predajný lievikinfluencer sa snaží priamo ovplyvniť nákupné rozhodnutia a uzavrieť predaj.

Influencer je často platený percentom z podnikania, ktoré prinesú pre spoločnosť. Zvyčajne sa to deje prostredníctvom sledovateľného predajného odkazu, promo kódu, príp platobné odkazy ktorý automaticky platí províziu. Iní obľúbenejší influenceri budú chcieť dostávať peniaze za svoje odporúčania vopred.

Kto sú teda influenceri? Môže to byť akákoľvek vplyvná osoba s veľkým počtom nasledovníkov, medzi ktoré patria:

 • Streamery
 • Vírusové hviezdy TikTok
 • YouTuberi
 • Podaktorí
 • blogeri
 • Populárni používatelia sociálnych médií
 • Celebrity

Vráťme sa späť k nášmu príkladu fitness systému, influencer by si vyskúšal systém a potom by uverejnil príspevky na sociálnych médiách, ktoré by sledovateľom povedali svoje myšlienky a ukázali svoje výsledky. Keď uvidíte hmatateľné výsledky a dostanete odporúčanie z dôveryhodného zdroja, ľudia budú s väčšou pravdepodobnosťou dôverovať vášmu fitness systému a kúpiť si ho.

Pri výbere influencera, s ktorým budete spolupracovať, je dôležité pamätať na to, že by to mal byť niekto s publikom, ktoré sa prekrýva s tým vaším. Potrebujú osloviť ľudí, ktorí môžu zmysluplne využívať váš produkt alebo službu.

Preto sa musíte zamerať na správny typ influencerov. Napríklad, ak máte technologickú firmu, musíte ju nájsť tech influencerov pomôcť ti. Marques Brownlee je napríklad jedným z najpopulárnejších technologických influencerov na Instagrame a YouTube s viac ako štyrmi miliónmi sledovateľov.

Ako môžete vypočítať ROI pre kreatívny marketing a influencer marketing?

Teraz, keď ste pochopili rozdiel medzi tvorcami a ovplyvňovateľmi, je čas určiť, ako môžeme vypočítať ROI pre marketingové kampane na základe týchto jednotlivcov. Tu sú štyri kroky, ktoré môžete podniknúť, aby ste lepšie porozumeli návratnosti investícií tvorivého marketingu a influencer marketingu.

1. Stanovte si ciele

Predtým, ako sa pustíte do marketingovej kampane pre tvorcov alebo influencerov, musíte si najprv načrtnúť, čo sa snažíte dosiahnuť. Ako pre teba vyzerá úspech? To je tiež prvý krok pri určovaní návratnosti investícií. Musíte merať svoje výsledky s týmito pôvodnými cieľmi, aby ste zistili, či vaše partnerstvá uspeli alebo zlyhali.

Čítať:  8 spôsobov, ako zarobiť peniaze s Airbnb bez vlastníctva nehnuteľnosti

Tieto ciele by mali byť načrtnuté v dokumente, aby bolo možné na ne neskôr odkazovať. Ide o kampaň zameranú na povedomie o vašej spoločnosti? Hľadáte odberateľov pre váš newsletter alebo podcast? Alebo sa snažíte riadiť skutočný predaj a vytvárať zisky?

2. Určite svoje KPI

Teraz, keď ste pochopili svoje ciele, je čas zistiť svoje kľúčové ukazovatele výkonnosti alebo KPI.

Toto sú metriky, ktoré budete sledovať v priebehu kampane. Uistite sa, že sú zapísané v rovnakom dokumente ako vaše ciele. Vedľa každého kľúčového ukazovateľa výkonu diskutujte o tom, ako táto metrika prispieva k cieľom, ktoré ste nastavili skôr.

Tu je niekoľko kľúčových ukazovateľov výkonu, ktoré možno budete chcieť sledovať:

 • Konverzie – Mali by ste sledovať predaje prichádzajúce v dôsledku vašich marketingových kampaní s nástroje na automatizáciu predaja znížiť riziko ľudskej chyby. Sledujte svoje celkové predaje aj všetky, ktoré prišli prostredníctvom odkazu influencera alebo promo kódu.
 • Zobrazenia – Koľko ľudí videlo vaše príspevky a obsah, odkedy ste začali spolupracovať s tvorcami a influencermi? Ak oslovujete nových ľudí, ktorí nepoznajú vaše služby, možno nebudú chcieť okamžite nakupovať. Nárast počtu zobrazení stránok však môže ukázať, že vás ľudia nachádzajú prostredníctvom tvorcov a influencerov. Ak potom existuje prekážka nákupu, môže byť niečo zlé so skúsenosťami zákazníkov na vašom webe.
 • Zapojenie sociálnych médií – Koľko ľudí interaguje s príspevkami ovplyvňovateľov a obsahom tvorcov na sociálnych médiách? Vidíte veľa lajkov a komentárov? Čo tak angažovanosť TikTok? Čo ľudia komentujú? Zasnúbenie je neklamným znakom toho, že ľudia dávajú pozor.
 • Vaši odberatelia a sledovatelia – Sledujú ľudia vaše účty na sociálnych sieťach alebo sa prihlasujú na odber vášho bulletinu kvôli týmto kampaniam? Tento druh zapojenia by mohol byť dôležitým krokom na ceste zákazníka a nemali by ste ho prehliadať pri skúmaní výsledkov vášho marketingu tvorcu a influencera. Pomocou nástroja na monitorovanie sociálnych médií môžete sledovať svojich sledovateľov a úroveň zapojenia.

3. Zmerajte náklady

Teraz sa musíme pozrieť na to, koľko skutočne stoja kampane pre tvorcov a influencerov, ktoré prevádzkujete. S marketingovou kampaňou je spojených veľa nákladov a tu prichádza na rad investícia do „návratnosti investícií“.

Niektoré z nákladov, ktoré vám môžu vzniknúť pri spustení týchto kampaní, zahŕňajú:

 • Poplatky pre tvorcov – Toto sú peniaze, ktoré platíte tvorcom za vývoj obsahu pre vás. Tvorcovia zriedka pracujú na províznom systéme a často vyžadujú platbu po dokončení.
 • Poplatky influencerov – Niektorí obľúbenejší influenceri budú chcieť za svoje služby platbu vopred. Ak pracujete s niekým, kto požaduje takúto podmienku, budete musieť vziať do úvahy, čo mu platíte, a merať to s výsledkami.
 • Provízie influencerov – Sledujte peniaze, ktoré platíte influencerom prostredníctvom predajov uskutočnených prostredníctvom ich odkazov a propagačných kódov. V budúcnosti možno zistíte, že percentá, ktoré ponúkate, priveľmi pohlcujú vaše zisky a možno bude potrebné upraviť budúce partnerstvá s influencermi.
 • Bezplatné produkty – Svojim influencerom budete musieť poskytnúť bezplatné produkty, ktoré si môžu vyskúšať a použiť vo svojich príspevkoch. Náklady na tieto produkty musia byť zahrnuté do celkových nákladov kampane.
 • Online služby – Mali by ste vziať do úvahy všetky zmeny na vašej webovej stránke, aby ste sa uistili, že funguje s kampaňami ovplyvňujúcimi alebo tvorcami. To zahŕňa vytvorenie vstupnej stránky, cloudové bezpečnostné službya náklady na prevádzku automatizačného softvéru, ktorý sleduje provízie influencerov a promo kódy.
Čítať:  21 nápadov na príbehy na Instagrame + 5 odborných tipov pre viac zhliadnutí a zapojenie

4. Zostavte údaje a vypočítajte

Po zostavení údajov je čas vypočítať návratnosť investícií. Ako to urobíte, bude závisieť od cieľov, ktoré ste načrtli na začiatku tohto procesu.

Kampaň navrhnutá na zvýšenie predaja je najjednoduchšie sledovať. Jednoducho porovnáte množstvo peňazí, ktoré vložíte, so sumou, ktorú ste zarobili prostredníctvom kampane, aby ste určili svoju návratnosť a či spadá do prijateľného rozsahu.

S dojmami alebo zásnubami je to o niečo zložitejšie.

Svoje náklady môžete vydeliť počtom zobrazení, ktoré ste vygenerovali, a potom toto číslo vynásobiť číslom 1 000. Získate tak cenu za 1 000 zobrazení, ktorá je známa aj ako CTZ alebo cena za míľu. Budete tiež potrebovať vedieť, koľko zobrazení zvyčajne potrebuje na generovanie výnosov.

Ak napríklad získate 10 000 zobrazení a uvidíte 1 000 konverzií, môžete bezpečne predpokladať, že 10 % vašich konverzií možno previesť na skutočné doláre. Vyzbrojení týmito informáciami si môžete vypočítať, či sú vaše náklady na míľu príliš vysoké a aký zisk dosahujete.

Sprout Social vám pomáha sledovať marketing tvorcov a influencerov

Bez ohľadu na to, či sa pre svoje budúce marketingové iniciatívy na sociálnych sieťach rozhodnete pre marketing tvorcu alebo ovplyvňovateľa, budete musieť byť schopní sledovať kľúčové sociálne analýzy, ak chcete zmerať, ako sa vám darí, a rozhodnúť sa, kde bude potrebné zmeniť vaše plány.

The výhody obchodnej analýzy môže byť mnoho, napríklad lepšie rozhodovanie, zvýšená efektivita a lepšie pochopenie správania zákazníkov.

Čítať:  13 spôsobov, ako opraviť domovskú stránku LinkedIn, ktorá sa nenačítava alebo nefunguje

Sprout Social je platforma, ktorá vám v tom môže pomôcť. Zjednodušuje proces zostavovania údajov pomocou vlastných správ a automatického sledovania údajov. Pomocou nášho analytického riešenia môžete sledovať viaceré profily, zmienky o značke, aktivity influencerov a marketingové kampane zjednodušeným a ľahko pochopiteľným spôsobom.

Môžete si tiež naplánovať neobmedzený počet príspevkov na svoje obľúbené platformy sociálnych médií. Sprout Social tiež sumarizuje vaše najlepšie časy na uverejňovanie, najpútavejšie typy médií, optimálnu dĺžku príspevku a oveľa viac.

Záverečné slová

Marketing pre tvorcov a marketing ovplyvňovateľov sa často spájajú, ale jediné, čo majú skutočne spoločné, je to, že sú životne dôležitými kúskami modernej marketingovej skladačky. Pochopením rozdielu medzi týmito marketingovými aktivitami a analýzou ich návratnosti investícií môžete zo svojich kampaní vyťažiť maximum a premeniť toto úsilie na skutočné zisky.

Ak chcete sledovať výsledky svojich marketingových kampaní tvorcu alebo influencera, prihláste sa na bezplatnú skúšobnú verziu Sprout Social ešte dnes.

14 najlepších nástrojov na riadenie vzťahov s influencermi na optimalizáciu kampane

5 úspešných instagramových influencer marketingových kampaní, ktoré sa oplatí pozrieť [Backed by Data]

často kladené otázky

1. Aký je rozdiel medzi tvorcom a influencerom?

Influenceri sú online osobnosti, ktoré ovplyvňujú nákupy alebo osobné návyky svojich sledovateľov. Môže to zahŕňať odporúčania, ako sa obliekať, aký softvér si kúpiť, aké hry hrať a akékoľvek iné rozhodnutie o kúpe, veľké alebo malé.

Tvorca je niekto, kto vytvára originálny obsah, ktorý podporuje zapojenie publika. Tento obsah môže mať vzdelávací charakter, ako sú infografiky a návody, alebo môže slúžiť na zábavné účely, napríklad streamovanie hier alebo recenzentov filmov.

2. Sú influenceri tvorcami?

Áno, väčšinu influencerov možno považovať za tvorcov, pokiaľ tvoria originálny obsah. Môže to zahŕňať videorecenzie produktov, ktoré ponúkajú, blogové príspevky alebo upravené obrázky ilustrujúce čokoľvek, čo propagujú.

3. Koľko followerov potrebujete, aby ste boli influencer?

Existujú rôzne úrovne influencerov. Podľa Forbes, väčšie nie je vždy lepšie. Mikroinfluenceri majú publikum medzi 10 000 až 50 000 odberateľmi. Čokoľvek od 50 000 do 500 000 by sa považovalo za ovplyvňovateľa strednej úrovne. Tí, ktorí majú 500 000 až 1 milión odberateľov, sa považujú za makro ovplyvňovateľov. Každý, kto má viac ako 1 milión odberateľov, je mega-influencer.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE