Webovú stránku má dnes každý a všetko. Dokonca fungujú ako vizitky. Vytváranie webových stránok je jednoduchšie ako kedykoľvek predtým s platformami ako StoreBuilder. V zákulisí však stále panuje zmätok okolo webhostingu.
S toľkými možnosťami, ako si vybrať webového hostiteľa? Prečo sa webhostingová spoločnosť oplatí? Čo by ste mali hľadať vo webhostingovej spoločnosti?
Ak ste tu, pravdepodobne si kladiete rovnaké otázky. Tento článok sa bude zaoberať najväčšími prekážkami, na ktoré narazíte pri výbere dobrého webového hostiteľa, a ako urobiť dôležité rozhodnutie.
Ako si vybrať webového hostiteľa: Základy
Hosting je viac než len miesto, kde máte zapnuté svetlá a otvorené dvere pre váš web. Existujú rôzne typy, veľa balíkov na výber a určité možnosti, ktoré fungujú lepšie v závislosti od vašich potrieb ako používateľa.
Určite si môžete (a mali by ste) pozrieť recenzie hostiteľov, o ktorých máte záujem. Skôr než budete vedieť, čo hľadať v spoločnosti poskytujúcej webhosting, mali by ste pravdepodobne zistiť, čo dobrí hostitelia poskytujú.
Nedávno spoločnosť Hostinger oslovila približne 1400 zákazníkov o ich skúsenostiach s webhostingmi. Tri hlavné oblasti, o ktorých zákazníci hlásili potrebu zlepšenia, boli:
- Funkcie a použiteľnosť (20,7 %).
- Výkon a rýchlosť (19,89 %).
- Náklady (14,25 %).
Funkcie siahali od e-mailových účtov, ovládacích panelov, možností zabezpečenia, kompatibility a frekvencie aktualizácií. Viac ako polovica sťažností na rýchlosť prišla od ľudí využívajúcich „lacný“ hosting – a prečo sa dotkneme o niečo neskôr.
4 typy hostingu
1. Zdieľané
Najlacnejším typom hostingu je zdieľaný hosting. Mnoho webových stránok je hosťovaných na rovnakom serveri a „zdieľajú“ zdroje, zatiaľ čo veľkú časť správy systému vykonáva hostiteľ, pretože hosťuje toľko používateľov.
Zdieľaný hosting je možnosťou, ak vám nevadí vzdať sa trochu kontroly. Zvyčajne existujú obmedzenia používania, ktoré môžu ovplyvniť výkonnosť vašej webovej lokality, ak napríklad zaznamenáte nárast návštevnosti. Zdieľaný hosting je zraniteľnejší voči bezpečnostným problémom ako iné typy hostingu.
2. Venovaný
Ak neradi zdieľate, nevadí. Dedikovaný hosting znamená, že server je len a len váš. Nezdieľate zdroje a nastavenie si môžete nakonfigurovať presne tak, ako sa vám páči. Vaša stránka je bezpečnejšia na vyhradenom hostingu. Pretože nemusíte zdieľať zdroje, stretnete sa s lepším výkonom webových stránok, ale bude to stáť viac ako zdieľaný hosting.
3. VPS
Ak sa vám nepáčia náklady na dedikovaný server, ale prikláňate sa k možnostiam škálovateľnosti a prispôsobiteľnosti, vašou odpoveďou môže byť hostingový balík VPS. Berte to ako strednú cestu medzi zdieľaným a oddaným. Je to všetko DIY s limitmi na vaše zdroje, ale za zlomok nákladov na dedikovaný server.
4. Cloud
Najspoľahlivejšia zo všetkých možností servera, cloudový hosting, zaisťuje, že vaša stránka je vždy v prevádzke, a to prostredníctvom čerpania z množstva rôznych zdrojov. Neexistuje žiadne riziko zlyhania servera a môžete ho kedykoľvek rozšíriť. Toto je najlepšia možnosť pre stránky s vysokou návštevnosťou, ale stojí to o niečo viac.
Spravované vs
Jednoducho povedané, riadený hosting je hosting, ktorý je za vás monitorovaný. Rovnako ako služby, ktoré poskytujú možnosti zdieľaného hostingu, aj spravovaný hosting zaisťuje, že všetko na backende je aktuálne a bezpečné.
Nespravovaný hosting ponecháva na vás, aby ste skontrolovali všetky svoje doplnky, ubezpečili sa, že vaše bezpečnostné certifikáty sú aktuálne a či sú zdroje vašich stránok aktualizované a zálohované.
Čo hľadať vo webhostingovej spoločnosti
Bezpečnosť
Aktualizované a aktuálne bezpečnostné certifikáty sú potrebné pre bezpečnú a šifrovanú komunikáciu medzi klientmi a servermi. Zastarané verzie certifikátov, ako napríklad PHP alebo MySQL, sú varovným signálom a vyžadujú si rozhovor s vaším poskytovateľom hostingu, ak sa to deje u vás prúd hostiteľ.
Medzi ďalšie bezpečnostné opatrenia, ktoré treba zvážiť, patrí kontrola, či majú sieť na doručovanie obsahu (CDN) a firewall, ako aj plány na zmiernenie útokov DDoS a zálohovanie/obnovenie. Stránky padajú z rôznych dôvodov a mať plán na zabezpečenie vašich údajov a ich opätovné spustenie a prevádzku je rozhodujúce, ak máte stabilnú návštevnosť.
Mali by ste tiež skontrolovať, či hostiteľ vyhľadáva škodlivý softvér. Čím sú vaše informácie a stránky bezpečnejšie, tým lepšie. Hackeri webových stránok a kybernetickí zlodeji môžu absolútne ohroziť údaje a urobiť z nich nočnú moru pre vás, vašich zákazníkov a, ak využívate zdieľaný hosting, potenciálne kohokoľvek na vašom serveri.
Vyberte si webového hostiteľa, ktorý zahŕňa bezpečnostné funkcie, ktoré potrebujete, a má preukázané skúsenosti s prácou s klientmi na rýchle spustenie webových stránok pre každého.
Škálovateľnosť
Koľkokrát ste už počuli o páde webovej stránky, pretože bolo toľko používateľov, že sa preťažila návštevnosťou? To je problém škálovateľnosti. Škálovateľnosť je odpoveďou systému na zmenu v spracovaní zdrojov — viac používateľov, väčšia záťaž.
Ak neznášate čakanie v rade vo fyzických obchodoch, predstavte si, že čakáte v rade celé hodiny, aby ste zistili, že obchod je zatvorený. Ak sa nemôžete prispôsobiť škálovateľnosti, keď sa náhle zvýši návštevnosť, máte problémy.
Prestoje vás stoja peniaze, takže ak sa tomu môžete vyhnúť úplne, vyhnete sa strateným príjmom. Vyberte hostiteľa, ktorý ponúka automatické škálovanie.
podpora
Keď sa veci pokazia, chcete, aby sa všetko rýchlo vrátilo do normálu. Ešte dôležitejšie je, že chcete, aby vám odpovedal niekto láskavý a užitočný.
Keďže 59,98 % všetkých zákazníkov v našom prieskume uvádza, že zákaznícky servis/podpora je najvyššou prioritou ich skúseností s hostingom, je jasné, že najlepší hostitelia poskytujú vynikajúcu podporu.
Väčšina ľudí môže zdvihnúť telefón a čítať zo skriptu. Nie každý vám môže pomôcť chrootovať nameserver. Vyhľadajte možnosti podpory, ktoré sú k dispozícii 24/7/365 od profesionálov z odvetvia.
Rýchlosť a výkon
Ak sa vaša webová stránka načítava celú večnosť, buď máte vytáčané pripojenie, alebo niečo nie je v poriadku. Optimalizáciou svojho webu na zvýšenie rýchlosti stránky môžete získať nejaké kilometre, ale často je vinníkom samotný hosting.
Hostitelia môžu obmedziť šírku pásma, ak sa blížite k svojim limitom, najmä ak zdieľate zdroje s ostatnými používateľmi v rámci plánu zdieľaného hosťovania. V konečnom dôsledku má na rýchlosť vášho webu najväčší vplyv typ plánu, ktorý ste si predplatili.
Skontrolujte časy načítania, čas do prvého bajtu a rýchlosť prvého maľovania – niektoré z Core Web Vitals spoločnosti Google. Vyberte si plán, ktorý zodpovedá vzorom návštevnosti, ktoré očakávate, že budete potrebovať. Vyberte si hostiteľa, ktorý má viacero dátových centier, najlepšie jedno blízko vás. Čím rýchlejší je váš hostiteľ, tým väčší náskok máte.
Čomu by ste sa mali vyhnúť pri výbere webhostingu
Neobmedzené ponuky
Ako je uvedené vyššie, mnohí respondenti prieskumu sa sťažovali na problémy s rýchlosťou a výkonom pri používaní lacnejších možností hostingu.
Dôvod, prečo sú také lacné a lákavé, je ten, že na „neobmedzený“ hosting sú zvyčajne limity. Možno budete môcť využiť iba určité percento svojej šírky pásma, kým nedosiahnete limit a návštevníkom sa začne zobrazovať chybové hlásenie.
Niekedy je formulácia špecifickejšia, napríklad „nemerané“ – a ak preskúmate drobné písmo, nájdete divoké kritériá, napríklad ak ste použili viac ako X % systémových prostriedkov na viac ako 180 sekúnd, ste v porušenie zmluvných podmienok hostiteľa. Fuj.
Žiadne záruky vrátenia peňazí
Niekedy urobíte rýchly úsudok a o deň neskôr si uvedomíte, že to nie je to, čo ste očakávali. Matice a skrutky toho, s čím pracujete, jednoducho nefungujú. Naozaj chcete byť zamknutý na mesiac, alebo šesť mesiacov, alebo čokoľvek, na čo ste sa prihlásili? Pravdepodobne nie.
Keď si vyberáte webového hostiteľa, mali by ste zvoliť takého, ktorý vám umožní jednoducho sa odhlásiť a získať späť svoje peniaze. Dobrý hostiteľ bude nielen chcieť, aby ste zostali ako zákazník, ale ak sa rozhodnete, že nie je pre vás, bude chcieť, aby ste odišli priateľsky. Dobrí hostitelia chcú spokojných zákazníkov aj na ceste von.
A ak ste uviazli v hostingovom pláne, s ktorým nie ste spokojní, niektorí hostitelia, ako napríklad Hostinger, vykúpiť z vášho aktuálneho plánu.
Skákanie žraloka
S ohľadom na to všetko si urobte domácu úlohu predtým, ako sa rozhodnete zaviazať hostiteľa. Nemáme na mysli len prieskum vášho hostiteľa. Preskúmajte predovšetkým svoje potreby ako vlastníka stránky. Čo potrebujete, aby váš hostiteľ urobil pre vás?
Akú stránku budujete? Ak je to blog alebo dokonca členská stránka, možno je pre vás spravovaný WordPress vhodný. Ak vytvárate stránku elektronického obchodu, možno je váš štýl skôr Managed Magento alebo Managed WooCommerce.
Možno už máte všetko zmapované, chcete úplnú kontrolu a ste pripravení prejsť na cloud. Keď už viete, čo potrebujete, zamyslite sa nad tým, koľko toho potrebujete a aké možnosti je potrebné zvážiť.
Zamyslite sa nad tým, koľko návštevníkov momentálne máte alebo očakávate. Budete v budúcnosti potrebovať možnosti škálovateľnosti? Koľko máte technického know-how? Koľko chceš zvládnuť sám? To sú len niektoré z otázok, ktoré je potrebné zvážiť pri premýšľaní o tom, čo hľadať v spoločnosti poskytujúcej hosting webových stránok.
Ďalšie kroky
Výber webhostingu sa veľmi nelíši od výberu správcu, banky alebo čohokoľvek iného, čomu pri manipulácii s niečím cenným dôverujete. Chcete vysokú kvalitu a hodnotu za svoje peniaze, pretože dohliadajú na niečo, čo nechcete kompromitovať.
Pri výbere webhostingu si myslíme, že vieme, o čom hovoríme: sme na tom už dlho.
Ukážeme vám prečo s plne spravovaným hostingom od Hostinger. Pozrite si naše plne spravované plány hostenia WordPress alebo WooCommerce a začnite ešte dnes.