Nie je žiadnym tajomstvom, že veľa hackerov, rovnako ako mnoho zločincov, chce jednu vec: peniaze.
To znamená, že finančné inštitúcie sú často hlavným cieľom hackerov. Mnoho odborníkov z odvetvia považuje kybernetické útoky za súčasnú verziu bankových lúpeží na „divokom západe“. V skutočnosti, Informovala o tom CNBC že americké banky a ďalšie finančné inštitúcie spracovali približne 1,2 miliardy dolárov vo forme ransomvérových platieb v roku 2021. To je takmer trojnásobok sumy, ktorú toto odvetvie zaplatilo v roku 2020.
Hackeri bežne hľadajú spôsoby, ako mať deštruktívny vplyv a zároveň si na oplátku dať poriadne mastnú výplatu. Práve preto sa musia najmä finančné inštitúcie pripraviť na potenciálny kybernetický útok pomocou vhodných nástrojov na riadenie rizík.
Pozrime sa na niektoré z najlepších spôsobov, ako zostať pripravený na útok.
Osvedčené postupy kybernetickej bezpečnosti
Kybernetická bezpečnosť je iná krajina ako tradičná bezpečnosť. Keďže stále viac informácií migruje do cloudu, množstvo citlivých informácií – vrátane osobných údajov – je náchylných na porušenie ochrany údajov alebo iný bezpečnostný incident.
Spoločnosti poskytujúce finančné služby podnikli veľké kroky na prispôsobenie a posilnenie svojej obranyschopnosti. Pracujú nepretržite na ochrane svojich údajov a osobných identifikačných informácií (PII) svojich zákazníkov.
Tieto kroky sú rozhodujúce, pretože financie človeka môžu výrazne ovplyvniť kvalitu jeho života. Ak ich financie zničí kybernetický útok, je to katastrofa. Finančné inštitúcie majú veľkú zodpovednosť chrániť to, čo im patrí, a čo je dôležitejšie, čo nie je ich.
Tu je osem osvedčených postupov, ktoré treba mať na pamäti, aby ste znížili riziko kybernetickej bezpečnosti vo vašej finančnej organizácii.
- Zostaňte v obraze s nariadeniami o finančnej kybernetickej bezpečnosti
- Posilnite svojich zamestnancov a zákazníkov
- Implementujte politiku prinesenia vlastného zariadenia (BYOD).
- Zaviesť 24/7 monitorovanie hrozieb
- Spravujte riziká tretích strán
- Posúdiť a riešiť slabé stránky
- Majte plán reakcie na incidenty
- Zaujmite holistický prístup
Zistite viac: Môžu byť spoločnosti žalované za porušenie údajov?
Buďte v obraze s nariadeniami o finančnej kybernetickej bezpečnosti
V prvom rade sa uistite, že vaša organizácia dodržiava nariadenia o kybernetickej bezpečnosti pre finančné inštitúcie, ktoré sú určené pre váš sektor.
V prípade finančných organizácií so sídlom v USA to môže zahŕňať:
- Sarbanes-Oxley Act (SOX)
- Štandardy zabezpečenia údajov v odvetví platobných kariet (PCI DSS)
- Zákon o bankovom tajomstve (BSA)
- Gramm-Leach-Bliley Act (GLBA)
- Úrad pre reguláciu finančného priemyslu (FINRA)
- Federal Financial Institutions Examination Council (FFIEC)
Posilnite svojich zamestnancov a zákazníkov
Porušenia v dôsledku sociálneho inžinierstva sú na vzostupe. Sociálne inžinierstvo je klamlivá a niekedy ťažko odhaliteľná taktika, ktorú hackeri používajú. Takéto taktiky sa pokúšajú ovplyvniť osobu, aby podnikla kroky, ktoré jej umožnia prístup k aktívam, alebo niekoho presvedčia, aby klikol na škodlivý odkaz.
Financie ľudí sú tu obzvlášť veľkým cieľom, rovnako ako finančné spoločnosti vo všeobecnosti. Aktivácia spamového filtra na sledovanie e-mailov vašej spoločnosti pridá dôležitú úroveň zabezpečenia.
Neinformovaní ľudia sú najjednoduchším prístupovým bodom pre kybernetický útok. Vzdelávajte svojich zamestnancov o bežných taktikách phishingu, aby ste boli o krok vpred pred e-mailovými hrozbami. A nezastavujte sa so zamestnancami; zahrňte do svojich elektronických bulletinov pre zákazníkov tipy na kybernetickú bezpečnosť. Tieto tipy ich môžu poučiť o tom, ako chrániť svoje peniaze a neposkytovať svoje osobné údaje neovereným zdrojom.
Posilnenie zamestnancov a zákazníkov z nich urobí aktívnych účastníkov pri blokovaní a hlásení potenciálnych útokov. Ide o zásadný krok pri posilňovaní vašej siete kybernetickej bezpečnosti.
Implementujte politiku BYOD
Vzdialená a hybridná pracovná sila rastie, dokonca aj vo finančných inštitúciách. Mnoho firiem podporuje používanie osobných mobilných zariadení na prístup k e-mailu a iným aplikáciám na cestách. Jednou z možností, ktorú máte, je implementovať politiku BYOD, ktorá obsahuje pokyny na prístup k údajom spoločnosti.
Implementujte riešenie správy mobilných zariadení (MDM) pre smartfóny a tablety. Tieto riešenia poskytujú dôležitú distribúciu softvéru, správu politík, správu zásob, správu bezpečnosti a správu služieb. Riešenie MDM lepšie zabezpečí mobilné zariadenia vašich zamestnancov v prípade straty alebo krádeže zariadenia.
Odporúčame tiež riešenie virtuálneho desktopu. Vďaka tomu je pre zamestnancov bezpečnejšie používať osobné počítače na bezpečné prihlásenie a prácu odkiaľkoľvek.
Zaviesť nepretržité monitorovanie hrozieb
K incidentom kybernetickej bezpečnosti môže dôjsť kedykoľvek, a to platí najmä pre niečo také zraniteľné a príťažlivé pre zločincov, ako sú bankové účty a finančné informácie. Potrebujete ochranu počas všetkých hodín dňa, nielen počas hodín bankárov.
V prípade, že hacker získa prístup k vašej sieti, pripravte sa na riešenia založené na umelej inteligencii (AI). Umelá inteligencia, ktorá je navrhnutá tak, aby odhaľovala hrozby zisťovaním narušenia dátových vzorov, bude s pokrokom technológie životaschopnejšia. Včasná detekcia je kľúčom k odstráneniu hackera skôr, ako bude mať šancu spôsobiť veľké škody vo vašej sieti.
Spravujte riziká tretích strán
Zraniteľnosť softvéru tretích strán môže ohroziť vašu organizáciu. Globálne priemerné náklady na zásah pri porušení údajov 4,45 milióna dolárov v roku 2024. Vzhľadom na túto vyčerpávajúcu štatistiku musíte zabezpečiť, aby každá tretia strana, s ktorou spolupracujete, bola spoľahlivá.
Prijmite opatrenia na zníženie rizík softvéru tretích strán. Tieto opatrenia zahŕňajú:
- Overenie protokolov kybernetickej bezpečnosti vašich predajcov
- Obmedzenie prístupu tretích strán k vašim dôležitým aktívam
- Povinné upozornenie, ak dodávateľ tretej strany narazí na porušenie
- Vždy monitorujte svoju vlastnú sieť na prípadné anomálie v dátových vzorcoch
Posúdenie a riešenie zraniteľností
Majte plán reakcie na incidenty
Porušenie sa môže stať komukoľvek a určite aj v oblasti, ktorá je tak vysoko cielená ako finančný priemysel. Pripravte sa tým, že budete mať pripravený plán reakcie na incidenty skôr, ako vašu organizáciu zasiahne kybernetický útok. Mal by to byť plán so štandardizovanou metodikou a postupmi podávania správ, ktoré sú známe celému personálu, aby sa rýchlo zmiernili akékoľvek porušenia.
Zaujmite holistický prístup
Tieto osvedčené postupy sú skvelým začiatkom vytvárania plánu kybernetickej bezpečnosti pre vašu finančnú inštitúciu. Kompletný plán kybernetickej bezpečnosti však spojí viacero osvedčených postupov a vytvorí viacvrstvový komplexný prístup, ktorý pokrýva všetko od školení v oblasti kybernetickej bezpečnosti až po riadenie incidentov. Práca z tejto holistickej perspektívy je vašou najlepšou stávkou na robustný plán kybernetickej bezpečnosti.
Aká je vaša úroveň rizika kybernetickej bezpečnosti?
Technológia sa mení rýchlym tempom. Bohužiaľ, hackeri sú zvyčajne pred väčšinou technických používateľov. To znamená, že všetky podniky, vrátane tých, ktoré pôsobia v odvetví finančných služieb, sa musia uistiť, že ich IT riešenia sú pripravené postaviť sa útoku.
Do akej miery si teda myslíte, že ste pripravení na číhajúce kybernetické hrozby? Vytvorili sme nástroj, ktorý vám môže pomôcť určiť, kde sa nachádzate vy a vaši zamestnanci s povedomím o kybernetickej bezpečnosti. Je to zadarmo a dokončenie trvá len pár minút. Stačí kliknúť na nižšie uvedený odkaz Hodnotenie rizika kybernetickej bezpečnosti, odpovedať na niekoľko kľúčových otázok a skontrolovať svoje skóre vo svojom e-maile.