Najnovšie verzie PHP: The Ultimate Guide

Ak prevádzkujete stránky WordPress, pravdepodobne ste už počuli pojem „najnovšia verzia PHP“. Známe stránky ako Facebook a Wikipedia sú webové stránky vyvinuté pomocou jazyka PHP. okrem toho 40 % webu je poháňaný WordPress, ktorý je vytvorený pomocou PHP. Ale čo to je? A prečo musíte používať najnovšiu verziu?

Čo je PHP?

PHP je univerzálny skriptovací jazyk používa sa pri vývoji webových aplikácií a je široko používaný niektorými z najväčších webových stránok na internete. PHP je skratka pre „PHP: Hypertext Preprocessor“. Jazyk je open source a je voľne použiteľný.

Aká je najnovšia verzia PHP?

V čase písania tohto článku najnovšia verzia PHP je 8.2. Toto bude aktívne podporované tým Nadácia PHP do 8. decembra 2025, pričom bezpečnostné aktualizácie budú pokračovať ďalší rok.

Prečo existuje viacero verzií PHP?

Mobilné telefóny sa pravidelne aktualizujú. Počítačové hry dostávajú záplaty. To isté platí pre PHP. Každá verzia PHO prináša nové funkcie, ktoré plánujú správcovia jazyka. Verzia umožňuje vývojovým tímom bezpečne aktualizovať na nové verzie alebo migrovať z jednej hlavnej verzie na druhú.

All-in-one riešenia WordPress

Posilnite svoje stránky pomocou najlepšie optimalizovaného hostingu WordPress v tomto odvetví

Čítať:  Blue Bloods sezóna 14: Očakávaný dátum vydania a najnovšie zvesti

Prečo je dôležité používať najnovšiu verziu PHP

Existuje niekoľko dôvodov, prečo by ste chceli používať najnovšiu verziu PHP. Tu je niekoľko na zváženie.

Najnovšie funkcie

Rast PHP zaznamenal veľa nových funkcií, najmä v posledných rokoch, vďaka ktorým je PHP ešte výkonnejšie. Nielenže je prístup k PHP pre vývoj webových aplikácií čoraz bežnejší, ale ponúka aj špičkové funkcie, ktoré sa dajú porovnávať s inými výkonnými jazykmi. Ak nepoužívate najnovšiu verziu PHP, prichádzate o tieto najnovšie funkcie.

Aktívna údržba a opravy chýb

Udržateľný softvér je podporovaný častými a konzistentnými aktualizáciami v reakcii na hlásenia chýb. Udržiavanie aktuálnych informácií s každým vydaním najnovšej verzie PHP zaisťuje najstabilnejšiu skúsenosť, ktorú sada funkcií ponúka.

Aktualizácie zabezpečenia

Je dôležité mať na pamäti, že bezpečnostné problémy sa objavujú a je potrebné ich riešiť rýchlo a efektívne. Používanie najnovšej verzie PHP zaisťuje dlhú životnosť bezpečnostných aktualizácií. Zatiaľ čo staršie verzie PHP ponúkajú aktualizácie zabezpečenia na obdobie po „konci životnosti“, najbezpečnejšou možnosťou je verzia, ktorá je aktívne udržiavaná.

Kompletný sprievodca verziami PHP

Verzia PHP Dátum vydania Kľúčové vlastnosti
PHP 8.2 24. novembra 2022 Triedy len na čítanie, nové funkcie a triedy, konštanty vo vlastnostiach, vylepšenia typového systému, nové náhodné rozšírenia, nový vstavaný atribút parametra
PHP 8.1 (aktuálna verzia PHP) 25. novembra 2021 Enumerácie, vlastnosti len na čítanie, typ noreturn, novinky v inicializátoroch, konštanty finálnej triedy, vlákna (asynchrónne PHP)
PHP 8.0 26. novembra 2020 Hlavné vylepšenia výkonu, kompilácia just-in-time, operátor nullsafe, výraz zhody, propagácia vlastnosti konštruktora, typy spojenia, zmiešaný typ, typ statického návratu
PHP 7.4 28. novembra 2019 Vlastná serializácia objektov, operátor priradenia null koalescencie, odraz pre referencie, rozhranie cudzích funkcií
PHP 7.3 6. decembra 2018 Referenčné priradenie pre deštruktúrované polia, flexibilná syntax heredoc a nowdoc
PHP 7.2 30. novembra 2017 Tip typu objektu, prepísanie abstraktnej funkcie
PHP 7.1 1. decembra 2016 Void návratový typ, trieda konštantná viditeľnosť
PHP 7.0 3. decembra 2015 Hlavné vylepšenia výkonu, operátor null coalescing, návratové typy
PHP 5.6 28. augusta 2014 Variadické funkcie, rozbaľovanie argumentov
Čítať:  Ako používať umelú inteligenciu v elektronickom obchode

Úplný zoznam zmien nájdete na Protokol zmien PHP 5.x, Protokol zmien PHP 7.xa Protokol zmien PHP 8.x.

Je dôležité poznamenať, že PHP 6 nebolo nikdy vydané. Zatiaľ čo sa pôvodne plánovalo, PHP 6 bolo opustené a vydanie nasledujúce po PHP5.x pokračovalo s PHP 7.x. Tento skok v čísle verzie mal do značnej miery zabrániť zmätku pri diskusii o opustenom PHP 6 v porovnaní s verziou, ktorá má byť vydaná po PHP 5.6.

Okrem toho sú verzie PHP k dispozícii na stiahnutie až po PHP 1 na serveri Webová stránka múzea PHPpre tých, ktorí majú záujem.

Ako zistiť, ktorú verziu PHP používate

Príkazový riadok

Príkaz php -v poskytne aktívnu verziu PHP CLI. Všimnite si, že sa to môže líšiť od verzie PHP spustenej na serveri, ktorá sa používa na obsluhu webových požiadaviek.

phpinfo() funkcií phpversion().

PHP ponúka viacero funkcií na zobrazenie informácií o konfigurácii servera. Tieto informácie sú zvyčajne na účely ladenia a nemali by byť verejne prístupné, pretože niektoré informácie môžu byť zneužité.

Vo vašom miestnom prostredí môžete použiť phpinfo() funkcia na vykreslenie tabuľky podrobností o konfigurácii servera v ľahko čitateľnej (a vyhľadávacej) tabuľke.

Navyše pre rýchly prístup k verzii PHP môžete použiť phpversion() funkcia jednoducho vrátiť aktívnu verziu PHP používanú serverom.

Informačný panel WordPress

Panel správcu WordPress má nástroj pre zdravie lokality (v časti Nástroje -> Stav lokality), ktorý podrobne popisuje konfiguráciu servera, na ktorom je lokalita nainštalovaná. Tu je uvedená nainštalovaná verzia PHP.

Čítať:  Ako môžu agentúry využiť silu video marketingu pre svojich klientov

Ako aktualizovať verziu PHP

Ak chcete mať najnovšiu verziu PHP, tu je návod, ako ju aktualizovať.

Aktualizujte PHP pomocou apt na Ubuntu, Debian, Linux

Špecifickú verziu PHP je možné nainštalovať pomocou nástroja príkazového riadka apt podľa konvencie pomenovania phpX.X, napríklad php8.0 alebo php7.4.

Nasledujúci príkaz nainštaluje PHP verziu 8.0:

sudo apt-get install php8.0

Je možné nainštalovať viacero verzií PHP, ale súčasne je možné aktivovať iba jednu verziu PHP.

Za predpokladu, že sa aktívna verzia PHP 7.4 aktualizuje na PHP 8.0, nasledujúci skript zakáže PHP 7.4 a povolí PHP 8.0:

sudo a2dismod php7.4sudo a2enmod php8.0sudo služba apache2 restartsudo update-alternatives –set php /usr/bin/php8.0

Časté otázky o verzii PHP

Koľko verzií PHP existuje?

Počnúc verziou 1 je ekosystém PHP momentálne vo verzii 8.x. Toto nezahŕňa nevydanú verziu 6 PHP, takže v súčasnosti existuje 7 hlavných verzií PHP.

Čo je v najnovšej verzii PHP?

Najnovšia verzia PHP je 8.xktorý obsahuje okrem hlavných funkcií, ktoré prinášajú podporu stability a predvídateľnosti v kóde, zásadné vylepšenia výkonu.

Je PHP 7.4 koniec životnosti?

PHP 7.4 dostáva iba bezpečnostné aktualizácie. To znamená, že nahlásené bezpečnostné chyby budú mať za následok vydanie opráv, ale nebudú obsahovať žiadne nové funkcie. Aktualizácie zabezpečenia pre PHP 7.4 skončia 28. novembra 2022, kedy sa bude brať do úvahy PHP 7.4 koniec života.

Ktorá verzia PHP je najlepšia?

Najlepšia verzia PHP je vo všeobecnosti najnovšia verzia PHP ktorý je k dispozícii na použitie. Pre nové projekty to zvyčajne znamená, že PHP 8.x je miesto, kde začať. Pre existujúce projekty existujú úvahy o kompatibilite, ktoré môžu vyžadovať určité aktualizácie kódu, aby sa zabezpečilo, že projekt bude kompatibilný s akýmikoľvek zmenami v najnovšom vydaní.

Vyskúšajte plne spravovaný hosting WordPress od spoločnosti Hostinger

Plne spravovaný hosting WordPress od Hostinger prináša to najlepšie na vašom webe.

Čítať:  180 dní príspevkov len zo 6 kusov [Content Recycling Guide]

Automatická kompresia obrázkov, vstavaná sieť na doručovanie obsahu (CDN) a pokročilé funkcie ukladania do vyrovnávacej pamäte WordPress spôsobujú, že sa vaše stránky načítavajú vysokou rýchlosťou. V rovnakom čase, Solid Security Pro zaistí bezpečnosť vašej stránky.

A pre prípad, že by sa niečo pokazilo, odborníci na WordPress z Hostinger sú tu pre vás 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Pozrite si naše plne spravované riešenia elektronického obchodu WordPress a WordPress a začnite ešte dnes.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE