Najvyšší súd stojí na strane spoločnosti Google v rozhodnutí o medzníku

Mnoho používateľov aj spoločností si v pondelok 5. apríla 2021 dlho vydýchlo, keď Najvyšší súd oznámil svoje rozhodnutie postaviť sa na stranu spoločnosti Google v prípade porušenia autorských práv.

Google obhajoval ich použitie kódu, ktorý bol chránený autorskými právami Oracle. Argument spoločnosti Oracle vyplynul zo skutočnosti, že Google skopíroval kód bez povolenia.

Keď Google v roku 2007 vytvoril Android, spoliehal sa na časť kódu z platformy Java od Oracle. V dôsledku toho spoločnosť Oracle začala súdny proces proti spoločnosti Google. Ako odmenu za údajné porušenie požadovali odškodné vo výške miliárd dolárov.

Nakoniec sa Najvyšší súd postavil na stranu šesť ku dvom v prospech spoločnosti Google. Vysvetlili, že používanie kódu spoločnosťou Google spadá pod doktrínu „fair use“.

Tento prípad sa prvýkrát začal pred desiatimi rokmi a výsledky sa odvíjali v akomsi ping-pongu. Prvé kolo prípadu bolo rozhodnuté pre Google. Sudca zamietol nárok Oracle na autorské práva. Toto rozhodnutie bolo nakoniec na základe odvolania zrušené. Neskôr v inom rozhodnutí sa porota postavila na stranu spoločnosti Google, ale iný odvolací súd nesúhlasil s rozhodnutím tejto poroty.

Toto rozhodnutie má významné právne dôsledky pre mnohé digitálne spoločnosti, ktoré sa pri vytváraní obsahu, služieb alebo iných digitálnych produktov spoliehajú na čestné použitie kódu.

Význam rozhodnutia Najvyššieho súdu

Podľa súdny sporGoogle používal „časť [of code] ktorý umožňuje programátorovi vyvolať predpísaný softvér, ktorý spolu s hardvérom počítača vykoná veľké množstvo špecifických úloh.“

Google v podstate používal API. API je skratka pre „Application Programming Interface“. Tieto rozhrania poskytujú dvom rôznym programom možnosť vzájomnej interakcie.

Interakcia API umožňuje kombinovať softvérové ​​aplikácie a prenášať údaje z jedného softvéru do druhého, čo umožňuje jednoduchšiu interpretáciu a zobrazenie týchto údajov.

Google bol v podstate žalovaný za použitie API na stiahnutie vopred napísaného kódu.

Úplné vyhlásenie sudcu Breyera k rozhodnutiu je:

„Oracle America, Inc., je súčasným vlastníkom autorských práv na Java SE, počítačový program, ktorý používa populárny počítačový programovací jazyk Java. Google bez povolenia skopíroval časť tohto programu, časť, ktorá umožňuje programátorovi vyvolať vopred napísaný softvér, ktorý spolu s hardvérom počítača vykoná veľké množstvo špecifických úloh. Nižšie súdy posúdili (1) či vlastník Java SE mohol autorsky zasiahnuť časť, ktorú Google skopíroval, a (2) ak áno, či kopírovanie Google napriek tomu predstavovalo „čestné použitie“ tohto materiálu, čím spoločnosť Google oslobodzuje od zodpovednosti za autorské práva. Federal Circuit rozhodol v prospech spoločnosti Oracle (tj že časť je chránená autorskými právami a kopírovanie spoločnosti Google nepredstavuje „čestné použitie“). Pri preskúmaní tohto rozhodnutia pre argumentáciu predpokladáme, že materiál bol chránený autorským právom. Domnievame sa však, že kopírovanie, o ktoré tu ide, napriek tomu predstavovalo čestné použitie. Preto kopírovanie Google neporušilo zákon o autorských právach.“

Čítať:  Koľko stojí webová stránka v roku 2024?

Ako sa odohral prípad Najvyššieho súdu

Kvôli smrti sudkyne Ruth Bader Ginsburgovej si prípad mohlo vypočuť len osem sudcov, keď bol v októbri 2020 predložený. Keďže prípad bol predložený pred zložením prísahy Amy Coney Barrett, nezúčastnila sa na konečných rozhodnutiach o prípade.

Aké sú dôsledky tohto rozhodnutia?

Toto rozhodnutie vytvára právny precedens, ktorý chráni spoločnosti pred žalobou len za to, že používajú API na stiahnutie vopred napísaného kódu.

Porota stále nerozhoduje o tom, čo predstavuje fair use v prípadoch, keď programátor mohol nelegitímne skopírovať kód, ktorý stiahol rozhranie API.

V tomto konkrétnom prípade bol Google potvrdený. Najvyšší súd sa postavil na ich stranu a stanovil, že konkrétny typ použitia kódu, pre ktorý bol Google vypočúvaný, je chránený doktrínou fair use.

Mnohé spoločnosti si skutočne vydýchli, pretože toto rozhodnutie rozšírilo rozsah princípu fair use. Teraz chráni použitie rozhrania API na získavanie údajov.

Zvážte tento scenár: Máte práva na fotografiu po zakúpení práv prostredníctvom spoločnosti ako Shutterstock.

Ale cez nejaký reťazec udalostí skončíte pri získavaní údajov cez API, ktoré obsahuje fotografiu, ktorú ste si kúpili.

Shutterstock žaluje a hovorí, že nemáte právo zobraziť túto fotografiu prostredníctvom API.

Vďaka tomuto rozhodnutiu bude vaše správanie bezpečne chránené podľa doktríny fair use.

Náš Take

Myslíme si, že rozhodnutie Najvyššieho súdu je v tomto prípade logické a rozumné. Nemyslíme si, že spoločnosti by mali byť trestané za používanie kódu cez API na svojich projektoch.

Čítať:  19 spôsobov, ako zlepšiť CTR v SEO a 3 veci, ktorým sa v roku 2024 vyhnúť

V prípade spoločnosti Google sa domnievame, že niečo také neškodné by nemalo byť predmetom policajnej kontroly prostredníctvom súdneho sporu.

Tiež si myslíme, že ide o prípad kyslého hrozna, v ktorom druhá spoločnosť videla, koľko Google zarobil zo softvéru, ktorý vytvorila pomocou API, a bola zatrpknutá, že na to neprišla sama.

Napriek tomu má toto rozhodnutie ďalekosiahle dôsledky a máme pocit, že v konečnom dôsledku vyústi do kreatívnejšieho a konkurencieschopnejšieho ekosystému tvorivého prostredia.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE