Namecheap ukončuje doménové služby do Ruska: Domény majú len pár dní na presun

Namecheap, poskytovateľ služieb doménových mien, oznámil, že ukončuje služby Rusku z dôvodu ruskej agresie na Ukrajine.

Spoločnosť riadená primárne ukrajinskými zamestnancami nie je tento krok žiadnym prekvapením.

Dňa 1. 3. odoslali nasledujúci e-mail s oznámením o týchto zmenách:

Vážený XXXX,

Žiaľ, z dôvodu vojnových zločinov ruského režimu a porušovania ľudských práv na Ukrajine už nebudeme poskytovať služby používateľom registrovaným v Rusku. Hoci chápeme, že táto vojna nemusí ovplyvniť vaše vlastné názory alebo názor na túto záležitosť, faktom je, že vaša autoritárska vláda sa dopúšťa porušovania ľudských práv a zapája sa do vojnových zločinov, takže toto je politické rozhodnutie, ktoré sme urobili a za ktorým budeme stáť.

Ak u nás držíte nejaké domény najvyššej úrovne, žiadame vás, aby ste ich previedli k inému poskytovateľovi do 6. marca 2022.

Okrem toho a s okamžitou platnosťou už nebudete môcť používať Namecheap Hosting, EasyWP a Private Email s doménou poskytnutou iným registrátorom v zónach .ru, .xn--p1ai (рф), .by, .xn- -90ais (бел) a .su. Všetky webové stránky sa vyriešia na 403 Forbidden, môžete nás však kontaktovať, aby sme vám pomohli s prevodom k inému poskytovateľovi.

Zákaznícka podpora, Namecheap

V tweete generálny riaditeľ Namecheap Richard Kirkendall tiež vyjadril svoje obavy týkajúce sa situácie:

Vojna je vždy hrozná vec, je to ešte horšie, keď je na zemi veľa členov nášho vlastného tímu. Naša spoločnosť pevne stojí proti ruskej agresii a vojnovým zločinom páchaným na obyvateľoch Ukrajiny. Zaistenie bezpečnosti našich kolegov je našou prioritou číslo jedna

Čítať:  Google Talks o tom, ako vyriešiť presmerovania v Google Search Console

— Richard Kirkendall (@NamecheapCEO) 26. februára 2022

K tomuto kroku bolo, samozrejme, veľa komentárov. Obaja podporujú Namecheapov krok a iní prekrúcajú fakty do vlastného príbehu.

dnes v HN šalejú tony ľudí, že takmer úplne ukrajinská firma Namecheap prestala obchodovať s Ruskom.
ľudia to vlastne prekrúcajú, aby to zapadlo do už aj tak hlúpeho príbehu o „konzervatívcoch sú nespravodlivo umlčaní zobudenými technologickými spoločnosťami“.

— Macil (@macil_tech) 1. marca 2022

Čítal som to isté vlákno, ale úprimne mi až neskôr nebolo jasné, že Namecheap je z veľkej časti zložený z ukrajinských zamestnancov, čo trochu mení perspektívu. Vedel som o tom len ako o spoločnosti so sídlom v USA

— Bas (@baswollenberg) 1. marca 2022

Dobrá práca, @Namecheap

“…v dôsledku vojnových zločinov ruského režimu a porušovania ľudských práv na Ukrajine už nebudeme poskytovať služby používateľom registrovaným v Rusku. … vaša autoritárska vláda sa dopúšťa porušovania ľudských práv a podieľa sa na vojnových zločinoch.”

— Chris Harrod (@thechrisharrod) 28. februára 2022

Wow. Baller presunúť z @namecheap. Šialený rešpekt. Vážne zvažujem presun svojich domén tam. Namecheap: Ukončenie služby v Rusku | Hacker News https://t.co/3rBlFoxEkh

— Randall Degges (@rdegges) 1. marca 2022

Rusko veľmi skoro skončí s intranetom…https://t.co/sJYp5vxVRc

– posilnené af (@developerjack) 1. marca 2022

Perfektná odpoveď od Namecheap. Ostatné podniky pôsobiace v Rusku, berte na vedomie.https://t.co/ZaZSTRYDyS

— martin (zastupiteľný) (@MartinDoms) 1. marca 2022

ako funguje ten plán ovládnutia sveta, Vlad?https://t.co/BITSYFOhF1

Čítať:  Je možné presunúť súbor Sitemap do samostatnej domény?

— Tim Cushing (@TimCushing) 1. marca 2022

Iní nie sú s rozhodnutím spokojní, samozrejme:

Od: Symbix na Hacker News pred 17 hodinami
Chápem to a máš na to plné právo. A asi máš pravdu, že účel svätí prostriedky. A pravdepodobne totálna škoda bude stáť za to. Ale v mojom bezvýznamnom osobnom prípade budem zaneprázdnený presúvaním domén a platením za prevody namiesto toho, aby som robil to, čo som robil a míňal peniaze na to, čo som minul za posledných 5 dní, pomáhal ľuďom zadržaným a/alebo zatknutý za účasť na protivojnových protestoch (ako dobrovoľník, pozri https://ovdinfo.org/).

A viete, tí ľudia, ktorých chcete ukázať na ich vlastnú vládu, to nedostanú. Majú vymyté mozgy Putinovou propagandou, ktorá dosiahla skutočnú Goebbelsovu úroveň. Chvíľu to tam išlo, Putinov režim začal s postupným vypínaním slobodných médií pred 20 rokmi. Áno, ľudia majú internet a ruský internet je plný Putinovej propagandy. Ruské úrady zakazujú webové stránky, ktoré hovoria pravdu (áno, existuje vládny DPI firewall, ktorý si každý veľký ISP musí nainštalovať zo zákona). A pracujú na zákone, ktorý z toho urobí zločin s 15-ročným trestom len za to, že nazvali vojnu vojnou. Na to by som teda nespoliehal. Jediná vec, ktorá môže fungovať, je počuť pravdu od priateľov a rodín, ale je veľmi ťažké hovoriť s týmito ľuďmi. Snažím sa však, keď je ešte aspoň nejaké zdôvodnenie.

Čítať:  Doplnky WordPress, ktoré sa majú použiť na marketingové úsilie A/B testovania

Ja sa nesťažujem. Aj keď som sa snažil bojovať proti režimu od jeho začiatku, mohol som urobiť viac. Pokazili sme to a sme zodpovední a všetky nepríjemnosti, ktoré by sme mohli mať, sa nedajú porovnať s utrpením ľudí na Ukrajine. Len vravím.

Namecheap však uviedol, že v prípadoch, ako je tento, urobí výnimky:

Od NamecheapCEO na HackerNews pred 17 hodinami
Kontaktujte nás, v takýchto prípadoch urobíme výnimky. Ďakujem za to, čo robíš.

Tí, ktorých sa toto rozhodnutie týka, budú musieť začať a dokončiť prevod názvu svojej domény do 6. marca 2022.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE