Naozaj záleží na rýchlosti stránky? (5 spôsobov, ako to zlepšiť)

Skrátime to: áno, rýchlosť stránky je pre SEO dôležitá. V skutočnosti na tom záleží. Je to preto, že rýchlosť stránky nie je len hodnotiacim faktorom pre Google a ďalšie veľké vyhľadávacie nástroje – je to tiež kľúčová súčasť skvelého používateľského zážitku.

Ako teda môžete zabezpečiť, aby bol váš web bleskurýchly? Zhromaždili sme päť spoľahlivých vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste zvýšili rýchlosť svojej stránky.

1. Použite nástroj PageSpeed ​​Insights

Ak ste nikdy nepoužili Nástroj PageSpeed ​​Insights (PSI) od Google predtým si príde na svoje. A ak áno, tu je pripomienka toho, aké je to fantastické.

Ak chcete použiť PSI, všetko, čo musíte urobiť, je zadať adresu URL stránky, ktorú chcete analyzovať. V priebehu niekoľkých sekúnd (alebo menej, ak máte to šťastie, že máte optický internet) vám Google predloží podrobnú správu o príslušnej adrese URL.

Na prvom mieste je hodnotenie Core Web Vitals, vrátane najväčšieho obsahu (LCP), oneskorenia prvého vstupu a kumulatívneho posunu rozloženia (CLS):

To však nie je všetko – ďalej je časť navrhnutá tak, aby vám pomohla diagnostikovať problémy s výkonom, doplnená o celkové skóre výkonu (v prípade eBay je to 42):

Čítať:  Kto odkazuje na moju stránku? Ako nájsť všetky spätné odkazy za 5 minút

Nižšie nájdete ešte užitočnejšie informácie. Bolo by rozumné venovať osobitnú pozornosť časti s názvom „príležitosti“, ktorá popisuje kroky, ktoré môžete podniknúť na zvýšenie rýchlosti svojej stránky:

Celkovo vzaté, PSI je jednotné kontaktné miesto pre tých, ktorí chcú pochopiť a zlepšiť rýchlosť svojej stránky. A s jeho podrobnými metrikami a prispôsobenými odporúčaniami sa nebudete musieť čudovať, čo robiť ďalej.

2. Povoliť kompresiu

Ak máte na svojom webe veľké obrázky a videá s vysokým rozlíšením, pravdepodobne zhoršujú rýchlosť vašej stránky.

Aby ste to napravili, nemusíte používať menšie verzie alebo verzie s nižším rozlíšením, keď nechcete – namiesto toho môžete optimalizovať rýchlosť stránky povolením kompresie.

Kompresia efektívne zmenšuje veľkosť súborov, v ideálnom prípade bez ovplyvnenia kvality obrazu alebo videa do značnej alebo neprijateľnej miery.

Dokonca stratová kompresiatyp kompresie, ktorý funguje tak, že zahodí časti údajov obrázka, môže byť pri šetrnom používaní takmer nezistiteľný:

Väčšina softvérov na úpravu obrázkov, vrátane Adobe Photoshop, GIMP a Affinity Photo, sa dodáva so vstavanými nástrojmi na kompresiu. Povoliť kompresiu môže byť také jednoduché, ako naučiť sa, ako ju aktivovať v softvéri, ktorý už používate.

Alebo ak by ste chceli použiť kompresiu od prípadu k prípadu, napríklad online nástroj JPEGmini alebo TinyPNG bude priamo vo vašej uličke.

3. Minifikujte kód

Kód vašej webovej stránky nemusí byť viditeľný pre náhodných návštevníkov, ale to neznamená, že tam nie je a ticho vysáva cenné zdroje.

Čítať:  Pohľad na Google Titlegeddon pre SEO profesionálov

Aby ste sa uistili, že načítanie vášho kódu nezaberie viac času, než je absolútne nevyhnutné, jedným z najlepších (a najjednoduchších!) opatrení, ktoré môžete urobiť, je jeho minimalizácia.

Stručne povedané, minifikácia kódu znamená odstránenie všetkého cudzieho. To zahŕňa:

  • komentáre;
  • zbytočné postavy;
  • prázdne miesto;
  • objemné formátovanie; a
  • zbytočne dlhé mená.

Dokonca aj pre netrénované oko je ľahké vidieť rozdiel medzi nezmeneným a zmenšeným kódom:

Minifikáciou kódu svojej stránky môžete výrazne zvýšiť rýchlosť stránky. A najlepšia časť minifikácie kódu? Na to, aby ste to urobili, nemusíte vedieť ani kódovať.

A to vďaka pomoci automatizovaných nástrojov ako napr Minifikovať a Minifikátor HTML. Ak ich chcete použiť, musíte vedieť, ako ich skopírovať a prilepiť.

4. Zamestnajte CDN

Sieť na doručovanie obsahu alebo skrátene CDN môže zmeniť rýchlosť stránky vášho webu zo spomalenej na prebitú.

Je to preto, že siete CDN na to využívajú širokú sieť serverov dodávať obsah používateľom cez server, ktorý je im najbližšie:

Takže napríklad používateľ, ktorý sa nachádza vo Fínsku, načíta fotografie stránky zo servera vo Francúzsku, zatiaľ čo používateľ nachádzajúci sa v Austrálii načíta fotky tej istej stránky zo servera na Novom Zélande.

Keďže dvaja používatelia v našom príklade sú tak ďaleko od seba, nemalo by zmysel, aby načítali súbory cez rovnaký server. A predsa, ak nepoužívate CDN, presne to sa stane, čo pravdepodobne povedie k oveľa dlhším časom načítania pre merateľnú časť vášho publika.

Čítať:  Zraniteľnosť PHP Object Injection odhalená v dobre známom zásuvnom module – mohla by ovplyvniť 60 000 webových stránok

Ak vám to teda rozpočet dovoľuje, odporúčame vám pozrieť sa do siete CDN pre obsah vašej lokality.

5. Používajte správne doplnky

Ak na hosťovanie svojich stránok používate WordPress, pravdepodobne už poznáte jeho rozľahlosť knižnica pluginov.

Čo však možno neviete, je, že ak používate pomalé, zastarané alebo napadnuté doplnky, môžu značne spomaľovať vašu stránku.

Aby ste sa uistili, že sa to nestane, zvyknite si pravidelne kontrolovať nainštalované doplnky. Skontrolujte, či boli všetky relatívne nedávno aktualizované a testované s najnovšou verziou WordPress, a odinštalujte všetky, ktoré sú nepotrebné, zastarané alebo inak nechcené.

Bolo by tiež rozumné udržiavať svoje stránky čo najbezpečnejšie tým, že budete mať aktuálne informácie o SEO a budete sledovať správy o zraniteľnostiach doplnkov WordPress.

Napríklad v októbri 2021 mala zraniteľnosť nájdená v doplnku OptinMonster potenciál ovplyvniť jednu stránku. Ak budete mať prehľad o takýchto správach, možno si budete môcť ušetriť veľa problémov jednoduchým odinštalovaním príslušného doplnku, kým nebude vydaná bezpečnostná záplata.

Môžete tiež zvážiť použitie doplnkov, ktoré aktívne pomáhajú zvyšovať rýchlosť vašej stránky. Niektoré vysoko hodnotené možnosti zahŕňajú:

Pri inštalácii každého doplnku zvyšujúceho výkon, ktorý nájdete, sa môže zhoršiť (viac doplnkov = viac požiadaviek servera), výber jedného alebo dvoch doplnkov, ktoré zodpovedajú potrebám vášho webu, môže výrazne zvýšiť rýchlosť vašej stránky.

Chcete viac návštevnosti a šťastnejších návštevníkov? Zvýšte rýchlosť svojej stránky

Každý odborník na SEO vám povie, že na rýchlosti stránky záleží, a to nielen preto, že ju Google používa ako hodnotiaci faktor. Je to dôležité aj preto, že priamo ovplyvňuje používateľskú skúsenosť a jej zlepšenie môže byť rozdiel medzi stratou návštevníka a získaním zákazníka.

Čítať:  Google vysvetľuje, prečo sú adresy URL parametrov indexované

Ak teda chcete nielen dosiahnuť lepšie hodnotenie, ale aj urobiť svojich návštevníkov šťastnejšími (a kto nie?), použite päť tu uvedených tipov a posuňte rýchlosť svojej stránky na vyššiu úroveň.

Obrazové kredity

Snímky obrazovky od autora / jún 2022
Bitmovin Inc., marec 2020
KeyCDN, október 2018
DigitalOcean, august 2018

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE