Ochrana kupujúcich na Facebook Marketplace – čo potrebujete vedieť

Ak často používate Facebook Marketplace, budete chcieť vedieť všetko o politike ochrany nákupu platformy. Zásady ochrany kupujúcich sú tu na to, aby vás chránili pri každom nákupe prostredníctvom platby na mieste na Facebooku alebo Instagrame. Ak máte problém s nákupom, cieľom týchto Zásad je upraviť situáciu.

Ochrana kupujúcich na Facebook Marketplace – čo potrebujete vedieť

Kupujúci aj predajcovia na Facebook Marketplace by si mali byť vedomí svojich zásad ochrany kupujúcich, pretože tieto zásady môžu chrániť obe strany zapojené do transakcie. V tomto článku si prejdeme všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa mohli postaviť za svoje práva.

Facebook Marketplace Ochrana kupujúcich Čo potrebujete vedieť

Zásady ochrany nákupu sú tu, aby vám poskytli pokoj a ponúkli nápravu, ak nie ste spokojní s nákupom. Ich pochopenie je rozhodujúce. Týmto spôsobom budete vedieť, kde sa nachádzate v rôznych fázach vysporiadania.

Podmienky kvalifikácie na ochranu nákupu

Existujú podmienky, ktoré musí kupujúci splniť, aby mohol podať žiadosť o vrátenie peňazí. Ak sú tieto podmienky splnené, Facebook pristúpi ku kontrole záznamov, aby následne začal vyšetrovanie.

Tu sú príslušné podmienky:

 • Zakúpená položka mala ikonu štítu ochrany nákupu.
 • Na dokončenie transakcie vrátane platby bola použitá pokladňa na mieste Facebooku. Ak bol nákup dokončený prostredníctvom konverzácie vedenej na inej platforme, nebude mať nárok na vrátenie peňazí.
 • Tovar bol obstaraný spolu s poštovným. Stretnutia, miestne vyzdvihnutia ani služby odosielania správ tretích strán nebudú ocenené.
 • Pred odoslaním reklamácie by mal kupujúci najprv kontaktovať predajcu, aby sa pokúsil problém vyriešiť priamo. Ak obe strany nedokážu problém vyriešiť, je možné podať sťažnosť.
Čítať:  Ako nájsť odstránených priateľov v Snapchate

Tieto podmienky musia byť splnené, aby Facebook mohol posúdiť, či váš nárok spĺňa podmienky ochrany nákupu. Ak bude reklamácia schválená, vrátia peniaze. Toto vrátenie bude za plnú cenu, za ktorú bola položka zakúpená, vrátane poplatkov za dopravu a dane.

Dôvody na podanie žiadosti o vrátenie peňazí

Tvrdenie by mal podporiť aspoň jeden z nasledujúcich dôvodov:

 • Tovar nebol vôbec prijatý. Tovar sa bude považovať za „neprevzatý“, ak ho nedoručil kuriér alebo ho predávajúci nedoručil. Ak kupujúci nedostane zakúpenú položku do 48 hodín po predpokladanom dátume príchodu uvedenom na stránke s podrobnosťami o objednávke pre predajcov, ktorí používajú platbu na mieste, bude sa tiež považovať za „neprijatú“. V prípade jednotlivých predajcov bude položka považovaná za „neprijatú“ 16 dní po potvrdení objednávky jednotlivým predajcom.
 • Kupujúci dostal tovar, ale bol poškodený alebo sa výrazne líšil od popisu v ponuke. To sa bude vzťahovať na položky, ktoré boli poškodené počas prepravy (poškodenie po doručení sa nebude brať do úvahy) a produkty, ktoré sa líšili od poskytnutého popisu. To zahŕňa zavádzajúce informácie o stave produktu, štýle, farbe a informácie o tom, že v článku chýbajú hlavné časti, ktoré predajca nešpecifikoval.
 • Predajca nerešpektuje svoje stanovené pravidlá vrátenia peňazí.
 • Nákup nebol autorizovaný. Kupujúci bude musieť poskytnúť dostatočné dôkazy o kúpe, ktorá sa uskutočnila bez súhlasu.

Zamietnuté nároky

Tu je niekoľko dôvodov, prečo môže byť nárok zamietnutý:

 • Dôvodom tvrdenia bola „výčitka kupujúceho“.
 • Tovar prevzal kupujúci a predávajúci overil jeho doručenie.
 • Popis poskytnutý predávajúcim zodpovedá doručenému tovaru.
 • Transakcia bola sporná s bankou, ktorá vydala debetnú alebo kreditnú kartu kupujúceho.
 • Dôkazy poskytnuté kupujúcim na podporu tvrdenia boli nedostatočné.
 • Zneužívanie pravidiel. Ak ide o podvodné tvrdenie, Facebook vám môže deaktivovať účet.
Čítať:  Oprava: Priame správy Instagram (DM) sa neodosielajú, nefungujú ani sa nezobrazujú

Položky, ktoré nie sú chránené

Zásady ochrany nákupu na Facebook Marketplace sa nebudú vzťahovať na určité položky alebo situácie. Medzi produkty, ktoré nebudú zahrnuté, patria: tovar podliehajúci skaze, vstupenky, predmety vyrobené na mieru alebo na objednávku, drahé kovy a drahokamy, starožitnosti a zberateľské predmety, vozidlá, priemyselné stroje a samozrejme zakázané predmety.

Chránené nebudú ani služby, dary, nehnuteľnosti, finančné produkty alebo investície. Pokrytie sa nevzťahuje ani na nákupy zakúpené prostredníctvom pokladne na mieste s cenou nad 2 000 USD.

Čo potrebujú predajcovia vedieť

Ak ste predajcom na Facebook Marketplace, musíte vziať do úvahy toto:

 • Kupujúci môže uplatniť nárok na vrátenie peňazí do 45 dní od doručenia tovaru. Pre reklamácie neoprávnených nákupov je poskytovaná dlhšia lehota 60 dní. Ak tovar nebol doručený, kupujúci by mal pred podaním reklamácie počkať dva dni po poslednom predpokladanom dátume dodania.
 • Ak vás kupujúci kontaktuje, ako to odporúčajú pravidlá služby Facebook Marketplace, mali by ste odpovedať do dvoch dní od prijatia jeho správy. Najprv by ste sa mali pokúsiť vyriešiť problém medzi sebou. Ak kupujúcemu neodpoviete alebo nie je možné dosiahnuť dohodu, Facebook Marketplace zasiahne.
 • Facebook Marketplace zváži povesť kupujúceho, záznam a dôkazy, ktoré boli poskytnuté predtým, ako pristúpi k vráteniu peňazí alebo zamietnutie nároku kupujúceho.
 • Ak je rozhodnutie uprednostňovať kupujúceho, Facebook Marketplace prevezme refundáciu z vašej zadržanej platby.
 • Predajcovia môžu reklamáciu prijať alebo sa odvolať. Na odpoveď máte 10 dní po tom, čo vám bolo oznámené, že bol vznesený nárok. Dostanete príležitosť brániť sa a poskytnúť dôkazy na jej podporu.
Čítať:  Ako zmeniť písanie na telegrame

Pochopenie ich zásad

Facebook Marketplace je skvelé miesto na predaj vecí, ktoré už nepotrebujete. Je to tiež správne miesto, kde hľadať kvalitné veci z druhej ruky. Ak chcete mať ako používateľ Facebook Marketplace skvelý zážitok, určite vezmite do úvahy informácie tu uvedené. Mali by ste tiež zvážiť, že každá krajina môže mať špecifické pokyny, ktoré je možné skontrolovať v Centre pomoci Facebooku.

Potrebovali ste už niekedy podať žiadosť na Facebook Marketplace? Aké boli vaše skúsenosti? Povedzte nám to v sekcii komentárov nižšie.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE