Open Source vs. Proprietary: Čo je lepšie?

Ako sa rozhodujete medzi open source a proprietárnou technológiou?

Od elektronického obchodu až po správu obsahu sa pri hodnotení webových technológií často objavuje diskusia o open source vs.

V tomto príspevku sa budeme zaoberať rozdielmi a výhodami používania open source alebo proprietárnej technológie a poukážeme na skratku na rýchle a jednoduché vytváranie webových stránok elektronického obchodu na platforme s otvoreným zdrojom.

Open Source vs. Proprietary: Rozdiely

Open source označuje technológiu a softvér, ktorý môže ktokoľvek použiť alebo upraviť. Vlastnícky je technológia chránená autorskými právami, ktorá sa musí používať s licenciou.

Aký je rozdiel medzi otvoreným zdrojom a proprietárnym softvérom?

Open source softvér je verejne dostupný bez licenčných poplatkov alebo obmedzenia používania alebo úpravy. Spoločnosti, ktoré vlastnia a vydávajú proprietárny softvér, účtujú licenčné poplatky a obmedzujú používanie a modifikáciu svojej technológie.

Rozdiely medzi Open Source a Proprietary

Open Source vs. proprietárne Open Source Vlastnícky
Open Source vs. proprietárne náklady Softvér s otvoreným zdrojovým kódom je možné bezplatne používať a upravovať. Pri webových technológiách stále musíte platiť za webhosting alebo si zriadiť vlastný server. Proprietárny softvér vyžaduje, aby si spoločnosti zakúpili licenciu. Zatiaľ čo spoločnosti predávajú určitý proprietárny softvér ako jednorazový nákup, väčšina podnikov používa model predplatného známy ako softvér ako služba (SaaS).
Open Source verzus proprietárne aktualizácie a údržba Spoločnosti môžu publikovať softvér s otvoreným zdrojovým kódom, ale open source je často spravovaný komunitou. V každom prípade môžete očakávať pravidelné aktualizácie a opravy. Spoločnosti s proprietárnym softvérom vydávajú pravidelné aktualizácie s novými funkciami a opravami chýb.
Open Source vs. proprietárna flexibilita So softvérom s otvoreným zdrojovým kódom môžete kód použiť alebo upraviť podľa potreby. Proprietárny softvér prichádza s obmedzeniami. S najväčšou pravdepodobnosťou nebudete mať prístup na úpravu kódu. Spoločnosti tiež stanovujú obmedzenia na softvér, ako je počet používateľov alebo transakcií.
Open Source vs. Proprietárna podpora Keď narazíte na problémy so systémom s otvoreným zdrojovým kódom, budete musieť hľadať odpovede na fórach komunity a v dokumentácii. Môžete si tiež najať vývojára so skúsenosťami s platformou. Spoločnosti s proprietárnym softvérom majú zvyčajne tímy podpory, ktoré pomáhajú zákazníkom riešiť problémy.
Čítať:  Problémy s Google Pixel 7 a Pixel 7 Pro a ako ich opraviť

Príklady otvoreného zdroja vs. proprietárne

Softvér s otvoreným zdrojom nájdete v rôznych kategóriách. Nižšie sú uvedené niektoré z najbežnejších príkladov open source a proprietárneho softvéru vo webovom a mobilnom vývojovom priestore.

Typy Open Source vs. proprietárne príklady Open Source Vlastnícky
Redakčný systém alebo nástroj na tvorbu webových stránok WordPress, ExpressionEngine, Drupal Wix, Squarespace, Weebly
Platforma elektronického obchodu WooCommerce, Magento Open Source BigCommerce, Shopify, Magento Commerce
Mobilný operačný systém Android iOS

Open Source vs. proprietárne: čo by ste si mali vybrať?

Proprietárne a open source technológie majú výhody. Rozhodovanie medzi týmito dvoma často závisí od úrovne vašej technickej odbornosti a potreby prispôsobenia.

Medzi výhody open source technológií patria:

  • Kontrola. S otvoreným zdrojovým systémom máte úplnú kontrolu. V prípade potreby môžete kód zmeniť. Ste tiež vlastníkom systému a môžete ovládať, kto má k nemu prístup a všetky údaje, ktoré obsahuje.
  • Flexibilita. Neexistujú žiadne obmedzenia pre softvér s otvoreným zdrojovým kódom. Môžete si ho prispôsobiť podľa vlastného uváženia. Tiež nebudete viazaní licenčnými limitmi ani limitmi používania. Napríklad BigCommerce kladie na svoje plány ročné limity predaja. Ak prekročíte určitú hranicu ročného predaja, musíte prejsť na ďalšiu úroveň plánu.
  • náklady. Softvér s otvoreným zdrojom je bezplatný. Platíte len za akúkoľvek technickú infraštruktúru, ako je hosting a personál alebo zdroje dodávateľa potrebné na vybudovanie systému.

Výhody patentovanej technológie zahŕňajú:

  • Jednoduchosť použitia. Proprietárne systémy majú tendenciu byť viac na kľúč. Ak si chcete otvoriť internetový obchod, veľa ľudí to považuje za jednoduchšie, ako vybudovať obchod WooCommerce od začiatku.
  • Vyhradená podpora. Proprietárny softvér ponúka vyhradenú podporu pre zákazníkov, takže nie ste vydaní na milosť a nemilosť komunitných diskusných fór a videí YouTube.
  • Predplatné všetko v jednom. Mnohé platformy SaaS zahŕňajú hosting. Možno si budete musieť zakúpiť registráciu domény, ale všetko ostatné je zahrnuté.
Čítať:  Ako obnoviť továrenské nastavenia Sonos Move alebo Move 2

Získajte výhody Open Source aj Proprietary

Ak chcete vytvoriť web elektronického obchodu a využívať výhody softvéru s otvoreným zdrojovým kódom, zvážte použitie WooCommerce – z nejakého dôvodu je to najobľúbenejšia platforma elektronického obchodu s otvoreným zdrojom.

Na rozdiel od systémov ako Shopify alebo BigCommerce je stránka, ktorú vytvoríte pomocou WooCommerce, 100% prenosná – môžete si ju vziať so sebou, ak sa rozhodnete zmeniť platformu. Na rozdiel od väčšiny proprietárnych riešení vlastníte svoj obchod a svoje údaje na týchto platformách s otvoreným zdrojom.

Navyše sa nemusíte obávať žiadnych transakčných poplatkov. Keďže je založený na WordPress, nastavenie WooCommerce je rýchle a jednoduché.

A spravovaný hosting WooCommerce od Hostinger sa stará o váš web, aby ste sa mohli sústrediť na svoje podnikanie.

Spravovaný hosting WooCommerce je špeciálne optimalizovaný pre internetové obchody, takže váš web bude vždy rýchly a bezpečný. Navyše v Hostinger budete mať prístup k nášmu tímu odborníkov na WordPress a WooCommerce.

Hostinger stojí za komunitou Open Source

V Hostinger veríme v silu open source technológie a podporujeme firmy a vývojárov využívajúcich platformy ako WordPress a WooCommerce.

Či už ste nezávislý pracovník, agentúra alebo vlastník firmy, Hostinger ponúka najlepší hosting pre akékoľvek open source riešenie.

Pozrite si naše plány, ako začať už dnes.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE