Panel prehľadov SEO: Kľúčové metriky úspechu SEO (+ bezplatná šablóna)

Optimalizácia pre vyhľadávače tvorí základ mnohých digitálnych marketingových kampaní. Okrem toho je SEO jedným z najvýznamnejších prispievateľov k zvýšeniu organickej návštevnosti a cielených potenciálnych zákazníkov.

Vytvorenie úspešnej SEO kampane je však viac než len rozhodnutie, na ktoré kľúčové slová zacieliť. Ako čas plynie, marketéri musia byť schopní sledovať a podávať správy o viacerých SEO metrikách manažmentu a klientom.

To je miesto, kde sú užitočné panely prehľadov SEO.

Čo je informačný panel SEO Reporting?

Zjednodušene povedané, panel prehľadov SEO je nástroj, ktorý môžu agentúry a firmy použiť na sledovanie a predvádzanie výkonnosti svojich kampaní SEO.

Niektoré z metrík, ktoré informačný panel prehľadov SEO sleduje, zahŕňajú organickú návštevnosť, konverzie, čas strávený na stránke, spätné odkazy a ďalšie.

Panel prehľadov SEO konsoliduje všetky údaje SEO z rôznych miest (napr. Google Analytics, Google Search Console, Ahrefs, SEMrush, GMBatď.) a organizuje informácie na ľahko dostupnom centrálnom mieste.

Prečo je dôležité používať informačný panel SEO Reporting?

Panely prehľadov SEO sú užitočné, pretože poskytujú vlastníkom webových stránok prehľad o tom, ako sa im darí v SERP. Môžu tiež slúžiť ako varovanie, že je potrebné venovať pozornosť dôležitej metrike SEO.

Ak si napríklad agentúra SEO všimne, že najvýkonnejší blogový článok webovej stránky stráca hodnotenie vo vyhľadávaní, môže sa pokúsiť zistiť dôvod(y) straty v hodnotení.

Zdroj obrázka: Quora

Ďalším dôvodom, prečo je dôležité používať dashboard prehľadov SEO, je to, že umožňuje marketingovým tímom prezentovať svoj pokrok tímu vyššieho manažmentu a/alebo klientom.

Aký je rozdiel medzi informačným panelom a prehľadom?

Teraz sa možno pýtate: „panel prehľadov SEO znie rovnako ako prehľad SEO?

A áno, informačný panel aj správa SEO v podstate poskytujú rovnaké informácie, ale medzi nimi je jemný rozdiel.

Prehľad SEO je zvyčajne komplexnejší a zdĺhavejší, zatiaľ čo informačný panel prehľadov SEO poskytuje iba stručný a živý prehľad určitých kľúčových metrík.

Kľúčové časti prehľadu SEO Dashboard

Teraz, keď už lepšie rozumiete tomu, čo je informačný panel na vytváranie prehľadov SEO a prečo by ste ho mali používať, poďme si rozobrať niektoré z kľúčových sekcií, ktoré by mali mať všetky informačné panely SEO marketingu.

Čítať:  SEO pre banky: 8 taktík pre vyššie hodnotenie Google

Je dôležité si zapamätať, že každá firma je jedinečná, a preto si vyžaduje, aby boli na paneli prehľadov SEO zahrnuté rôzne metriky SEO.

Napríklad veľkú národnú spoločnosť zaoberajúcu sa elektronickým obchodom bude viac zaujímať počet organických konverzií na jej webovej stránke, zatiaľ čo miestny kamenný obchod sa bude viac zaujímať o umiestnenie vo výsledkoch miestneho vyhľadávania.

organická návštevnosť

Prvou dôležitou časťou informačného panela prehľadov SEO je metrika organickej návštevnosti. Zvýšenie organickej návštevnosti je pravdepodobne jedným z hlavných cieľov každej stratégie optimalizácie pre vyhľadávače.

Tým, že agentúra dokáže ukázať, či organická návštevnosť rastie alebo klesá, môže klientom zabezpečiť, že ich investícia do SEO sa vypláca.

A klienti milujú, keď vidia, že ich web získava organickú návštevnosť.

Kľúčové otázky, na ktoré by mal byť informačný panel SEO schopný odpovedať v súvislosti s organickou návštevnosťou, sú:

  • Akú organickú návštevnosť získala webová lokalita za posledný mesiac?
  • Znížila alebo sa zvýšila organická návštevnosť?
  • Aké bolo priemerné trvanie relácie za posledný mesiac?
  • Ktoré zariadenia a prehliadače používali používatelia na prístup na webovú stránku?

Tieto otázky je dôležité si položiť, pretože ak webová lokalita klienta negeneruje dostatočnú organickú návštevnosť, môže existovať množstvo vecí, na ktoré sa agentúra musí zamerať.

Možno sú kľúčové slová, na ktoré sa stránka snaží zacieliť, príliš konkurencieschopné. Alebo možno nie je dopyt po vyhľadávaní témy, na ktorú je stránka zacielená.

Panel prehľadov SEO by mal byť tiež schopný jasne indikovať, akú návštevnosť webová stránka získava z plateného marketingu v porovnaní so SEO a inými formami digitálneho marketingu, ako je e-mail a sociálne siete.

Hodnotenie kľúčových slov

Organická návštevnosť zo SEO je dôležitá, no poradie podľa najrelevantnejších kľúčových slov je ešte dôležitejšie pre úspech akejkoľvek SEO kampane.

Agentúra by mala byť schopná povedať svojim klientom, ako sa hodnotenia cieľových kľúčových slov za určité obdobie zlepšili alebo znížili.

Okrem toho, ak webová lokalita vášho klienta nie je hodnotená podľa cieľových kľúčových slov, potom nezíska žiadne konverzie zo svojho úsilia v oblasti SEO.

Zistením, či sa webová lokalita neumiestňuje podľa cieľových kľúčových slov, môže agentúra presunúť svoje zameranie na produkciu väčšieho obsahu na konkrétnu tému alebo vytváranie odkazov na už existujúci obsah.

Základné metriky Web Vitals

Core Web Vitals je súbor metrík, ktoré merajú používateľskú skúsenosť s webovou stránkou.

Tieto metriky tvoria súčasť celkového skóre Google dojmu zo stránky a v konečnom dôsledku sú používané spolu všetky ich ďalšie hodnotiace signály.

Čítať:  SEO zhromaždenia sociálnych médií okolo Ukrajiny, poskytovanie podpory napadnutej krajine

Panel prehľadov SEO by mal byť schopný poskytnúť v reálnom čase prehľad o troch základných metrikách vitálnych funkcií webu:

  • Najväčšia farba obsahu (LCP)
  • Oneskorenie prvého vstupu (FID)
  • Kumulatívna zmena rozloženia (CLS)

V ideálnom prípade by informačný panel prehľadov mal zobrazovať porovnanie webových stránok vášho klienta a webových stránok ich konkurentov.

To bude dobrým ukazovateľom toho, či sa agentúra potrebuje zamerať na zlepšenie určitých prvkov webovej lokality, ako je rýchlosť načítania, určité prvky webovej lokality, ako sú tlačidlá a odozva pre mobilné zariadenia.

Predvedením toho, ako ste zlepšili Core Web Vitals klienta, posilníte vnímanie klienta, že viete, čo robíte, a že za svoje peniaze dostáva hodnotu.

Konverzie vstupnej stránky

Schopnosť merať a prezentovať konverzie z organickej návštevnosti je konečným cieľom každého informačného panela prehľadov SEO.

Konverzie zo SEO môžu mať rôzne formy, počnúc nákupmi, prihlásením na odber bulletinu, zavolaním do miestnej firmy alebo privedením návštevníkov do marketingového lievika.

Vedieť, koľko konverzií získava webová lokalita klienta, je výkonné, ale ešte efektívnejšie je vedieť určiť, ktoré vstupné stránky viedli k týmto konverziám.

Keď bude agentúra vedieť, ktoré vstupné stránky generujú najviac konverzií, bude môcť replikovať nasledujúce vstupné stránky pomocou rovnakého formátu.

Čím viac odkazov na webovú stránku smeruje späť, tým autoritatívnejšia bude webová lokalita v očiach spoločnosti Google.

To má dominový efekt, pretože čím je webová lokalita autoritatívnejšia, tým vyššia je pravdepodobnosť, že sa umiestni na najvyššej pozícii na stránkach s výsledkami vyhľadávacích nástrojov.

Spätné odkazy majú priamy vplyv na hodnotenie vyhľadávania a potvrdilo sa, že sú jedným z nich top ranking faktory.

Je nevyhnutné, aby agentúry pridávali linkbuilding ako súčasť svojich SEO stratégií pre všetkých svojich klientov.

Zdroj obrázka: Backlinko

Panel prehľadov SEO by mal uvádzať, koľko nových odkazov web získal a koľko starých odkazov stratil.

Ak si agentúra všimne, že webová stránka klienta stráca staré spätné odkazy, mala by sa viac zamerať na rôzne stratégie dosahu, ako je dosahovanie odkazov, odosielanie hostí alebo vytváranie nefunkčných odkazov.

Veľakrát je v štandardnej SEO zmluve stanovené, koľko nových odkazov musí agentúra vybudovať pre svojich klientov počas trvania zmluvy.

Sledovaním a meraním počtu nových vybudovaných odkazov môže agentúra svojim klientom dokázať, že vykonávajú prácu podľa zmluvy.

Google Business Stats (ak je k dispozícii)

Všetky miestne firmy by mali mať možnosť zobraziť svoje obchodné metriky Google na svojich informačných paneloch prehľadov SEO.

Tieto metriky odhalia, ako dobre sa firme darí vo výsledkoch miestneho vyhľadávania. 3 hlavné miestne štatistiky SEO, ktoré by firma mala mať možnosť zobraziť, sú:

Čítať:  9 NAJLEPŠÍCH nástrojov na zoskupovanie kľúčových slov na urýchlenie výskumu kľúčových slov v roku 2024

  • Poradie miestneho vyhľadávania
  • Počet recenzií Google
  • Priemerné hodnotenie recenzie

Miestne rebríčky

Jednou z najdôležitejších miestnych SEO metrík je miestne hodnotenie.

Podobne ako metrika hodnotenia kľúčových slov, aj metrika miestnych hodnotení sleduje, do akej miery je webová stránka hodnotená vo výsledkoch miestneho vyhľadávania, ako napríklad „umyváreň v mojom okolí“ a „inštalatéri v Scrantone“.

Ak je vaším klientom miestna firma a snaží sa zlepšiť povedomie o svojom podnikaní v miestnej komunite, potom by mala byť metrika miestneho hodnotenia zahrnutá do jeho prehľadu SEO.

Počet recenzií Google

Ústny marketing má veľký vplyv na úspech firmy. V súčasnosti sa ústny marketing vyskytuje online vo forme recenzií, ktoré podnik dostáva.

Počet online recenzií, ktoré podnik dostane, môže byť silným ukazovateľom jeho dôveryhodnosti, autority a popularity v miestnej komunite.

Google určuje miestne hodnotenie na základe hodnotenia relevantnosti, vzdialenosti a význačnosti firmy. Výsledkom je, že počet online recenzií, ktoré firma generuje, má priamy vplyv na jej význam.

Je preto veľmi dôležité, aby sa táto metrika pridala na informačný panel prehľadov SEO.

Ak podnik nemá žiadne až veľmi málo recenzií, môže to znamenať, že v miestnej komunite nie je veľmi obľúbeným podnikom.

Ak je to tak, potom by sa do mixu marketingových aktivít malo pridať generovanie recenzií.

Priemerné hodnotenie recenzie

The metrika priemerného hodnotenia recenzie odhalí, čo si ostatní ľudia a predchádzajúci zákazníci myslia o podnikaní vášho klienta.

Ak sa môže miestny podnik pochváliť vysokým priemerným hodnotením recenzie v službe Google, je pravdepodobné, že bude dôveryhodný viac ako podnik s nižším priemerným hodnotením recenzie.

Je zrejmé, že najvyšším cieľom je vysoké hodnotenie recenzií, ale má cenu získať niekoľko recenzií s negatívnou kritikou.

Nízke priemerné hodnotenie recenzie odhalí, ako môže podnik zlepšiť poskytovanie služieb alebo produktov.

Vzhľadom na cennú spätnú väzbu, ktorú priemerné hodnotenie recenzií poskytuje podniku, je nevyhnutné zahrnúť ho do prehľadu prehľadov SEO.

Ako bolo spomenuté na začiatku tejto časti, každý podnik je jedinečný a má rôzne KPI, ktoré je potrebné merať, a ciele, ktoré je potrebné dosiahnuť.

Tým, že si najprv určíte, čo robíte a SEO ciele budete môcť vyťažiť maximum zo svojho ovládacieho panela SEO.

Keď zistíte, ktoré metriky SEO a kľúčové ukazovatele výkonu sú najdôležitejšie, bude ľahké vytvoriť najlepší informačný panel prehľadov SEO pre vás alebo web vášho klienta.

Existuje mnoho rôznych nástrojov panela prehľadov SEO, ktoré môžu agentúry a firmy použiť na získanie prehľadov o výkonnosti SEO v reálnom čase.

Čítať:  Zlodeji kreditných kariet sa zameriavajú na stránky WooCommerce

Ak hľadáte bezplatný nástroj na informačný panel SEO marketingu, potom je vašou odpoveďou súprava nástrojov Google.

Ide o tieto nástroje:

  • Google Analytics
  • Google Search Console
  • Google Business Insights
  • Dátové štúdio Google

Na vytváranie prehľadov cenných metrík SEO a štatistík výkonnosti môžete použiť nástroje Google.

Google Analytics

Pomocou služby Google Analytics môžete napríklad sledovať návštevnosť v reálnom čase a to, ktoré vstupné stránky generujú najviac konverzií.

Môžeš použiť Prehľad výkonnosti služby Google Search Console na sledovanie výkonu webovej lokality vo výsledkoch vyhľadávania Google.

Táto správa odhalí nasledujúce veci:

  • Aké dopyty použili návštevníci na nájdenie vašich webových stránok.
  • Priemerná MP a zobrazenia vašich adries URL na stránkach s výsledkami vyhľadávača Google.
  • Priemerné pozície vašich adries URL v SERP.

Agentúry môžu využiť Google Business Insights na lepšie pochopenie výkonnosti firmy vo výsledkoch miestneho vyhľadávania.

Tento nástroj odhaľuje, aké vyhľadávacie dopyty použili zákazníci na objavenie firmy. Google Business tiež poskytne vlastníkom firiem možnosť zobraziť počet recenzií, ktoré zákazníci zanechali v minulosti.

Dátové štúdio Google

Môžete tiež využiť Dátové štúdio Google vytvoriť informačný panel, ktorý sa prepojí s viacerými produktmi Google, ako sú Google Analytics, Google Ads, Google Search Console a ďalšie.

Môže to byť mimoriadne užitočné, pretože agentúry môžu vytvárať prispôsobené informačné panely, ktoré poskytujú spätnú väzbu o viacerých metrikách v rôznych produktoch Google.

SEOoptimer

Aj keď Ahrefs neposkytuje službu dashboardu na živé vykazovanie SEO, agentúry a obchodníci môžu stále využívať funkciu vykazovania bielych štítkov Ahrefs na vytváranie krásnych prehľadov SEO.

Ahrefs vygeneruje SEO správu, ktorá poskytuje spätnú väzbu o hodnotení kľúčových slov v priebehu času, rýchlosti stránky, počte spätných odkazov a mnohých ďalších dôležitých SEO metrikách.

Jednoducho pridajte URL príslušnej webovej stránky a počkajte, kým náš softvér spustí kontroly na viac ako 100 dátových bodoch.

Šablóna informačného panela SEO Reporting

Vytvorili sme zadarmo Panel prehľadov SEO pomocou Google Data Studio. Túto šablónu môžete použiť na sledovanie a zdieľanie cenných SEO metrík vašej vlastnej webovej stránky alebo stránky vášho klienta.

Ak chcete začať, jednoducho skopírujte prehľad a prepojte svoje účty Google Analytics, Search Console a Business.

Záver

Firmy, ktoré to so zlepšovaním svojho výkonu SEO myslia vážne, musia využívať informačné panely prehľadov SEO.

Marketingový informačný panel SEO poskytuje majiteľom firiem a obchodníkom prehľad v reálnom čase o tom, ako sa ich webovým stránkam darí vo vyhľadávačoch. Tieto informačné panely prehľadov môžu tiež poskytnúť užitočnú spätnú väzbu o tom, či vaše úsilie v oblasti SEO ovplyvňuje zlepšenie výkonnosti webových stránok.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE