Scéna vývoja tém WordPress je taká živá ako kedykoľvek predtým. S rastúcou popularitou WordPress a WooCommerce rastie aj trh s témami. Profesionálni vývojári tém môžu vybudovať firmu, ktorá bude vytvárať vlastné témy pre klientov alebo predávať témy na mnohých tematických trhoch. A aj keď sa nechcete stať profesionálnym vývojárom tém, vytváranie bezplatných tém je skvelý spôsob, ako si ako vývojár a dizajnér ostrihať zuby.
Ako sa dalo očakávať, komunita WordPress vytvorila nástroje a doplnky, aby bol vývoj pohodlnejší a efektívnejší. Poďme sa pozrieť na päť najužitočnejších.
Vývojári, ktorí majú v úmysle predložiť svoje témy úradníkovi Úložisko tém by sa mal dozvedieť o štandardy preskúmania tém. Štandardy zabezpečujú, že každá téma v úložisku je dôveryhodná, funkčná a správa sa tak, ako používatelia WordPress očakávajú. Existuje mnoho požadovaných a odporúčaných štandardov a pri vytváraní témy je ťažké ich všetky sledovať. Doplnok Theme Check automatizuje proces a spúšťa testy, aby sa automaticky overilo, či doplnok spĺňa štandardy pred jeho odoslaním do úložiska.
Panel ladenia je doplnok, ktorý pridáva ponuku ladenia do panela administrácie stránky WordPress. Panel zobrazuje užitočné informácie o databázových dotazoch a vyrovnávacej pamäti WordPress, ako aj varovania a upozornenia PHP generované WordPress. Tieto údaje sú užitočné na sledovanie výkonu témy počas vývoja a na zabezpečenie toho, aby sa správala tak, ako vývojár očakáva.
Keď vývojár pracuje na téme, mení obsah svojej testovacej lokality, upravuje jej konfiguráciu a prispôsobuje. Doplnok WordPress Reset je jednoduchý nástroj na zrušenie všetkých týchto zmien a vrátenie stránky do predvoleného stavu. Manuálne resetovanie stránky je časovo náročné a únavné. Tento jednoduchý nástroj umožňuje vývojárom prepnúť prepínač, aby sa ich stránka vrátila do známeho dobrého stavu.
Testovanie naprieč prehliadačmi je jedným z najproblematickejších aspektov vývoja tém, najmä pre nových vývojárov, ktorí nemajú zásuvku zariadení so systémom Android, telefónov iPhone a tabletov, na ktorých by mohli otestovať svoju tému. LambdaTest je služba automatizácie testovania v cloude, ktorá otvára stránky v stovkách rôznych prehliadačov spustených na cloudových serveroch. Doplnok LambdaTest Screenshot integruje LambdaTest s WordPress, čo umožňuje vývojárom urobiť snímku obrazovky ich témy spustenej v mnohých rôznych prehliadačoch.
WP-CLI musí mať každý vývojár WordPress. Rozhranie príkazového riadka pre väčšinu funkcií WordPress, WP-CLI, uľahčuje vývojárom veľa práce spojenej s nastavovaním stránok WordPress, inštaláciou tém a doplnkov, zmenou konfiguračných nastavení, inštaláciou ukážkového obsahu a ďalších. Ako vývojár budete musieť mnohokrát nainštalovať WordPress a WP-CLI to robí záležitosťou vykonania rýchleho príkazu.
Budete radi, že Hostinger sprístupňuje WP-CLI na všetkých hostiteľských účtoch WordPress.
Rovnako ako pri každom vývoji je vývoj tém WordPress zmesou únavného opakovania a vzrušujúcej tvorivej práce. Tieto nástroje vám pomôžu rýchlejšie vytvárať témy automatizáciou niektorých menej zaujímavých úloh vývoja.