Píšte ako hovoríte v 3 jednoduchých krokoch

píš ako rozprávaš

Minulý týždeň sme hovorili o umení a vede písať pre web, vrátane toho, ako správne optimalizovať svoju kópiu pre SEO a skimability. Tento týždeň skúmame myšlienku písania tak, ako hovoríte – čo je podľa mnohých odborníkov jedným z najúčinnejších spôsobov, ako osloviť publikum.

Ako teda píšeš, že rád rozprávaš? V troch jednoduchých krokoch.

Krok 1: Premýšľajte o rytme

Zamyslite sa nad rytmom každodenného rozhovoru. Nehovoríme, ako keby sme boli vo vzduchoprázdne – zastavíme sa, nadýchneme sa, dovolíme našim slovám vniknúť do seba, kladieme dôraz na konkrétne myšlienky a dovolíme osobe, s ktorou sa rozprávame, aby sa ozvala.

Tradičné a formálne písanie často sleduje viac štruktúrovaný tok, ktorý sa len málo podobá na spôsob, akým ľudia vlastne hovoriť medzi sebou. Písanie pre web je najpútavejšie, keď má konverzačný charakter – predstavte si teda, že pri písaní četujete s priateľom. Zamyslite sa nad prirodzenými prestávkami a prestávkami v rytme toho, ako bežne hovoríte, a nechajte tento rytmus riadiť tok vášho obsahu.

Krok 2: Použite konverzačný štýl

Cieľom pri písaní pre online publikum je zapojiť ich do konverzácie – aj keď ich odpoveď prichádza vo forme komentára na konci vášho príspevku alebo prostredníctvom sociálnych médií, a nie v diskusii tam a späť. Jedným z kľúčov k písaniu, ako keď hovoríte, je konverzácia alebo konverzácia. Zamerajte sa na to, aby bol váš hlas priateľský, ležérny a prístupný.

Čítať:  499 vybraných mien domovov dôchodcov

Prečítajte si, čo ste napísali, aby ste zistili, či to znie správne, keď to vyslovíte nahlas. Ak to znie nesúrodo alebo neprirodzene, keď si to spätne prečítate, rovnako to bude znieť v hlavách vašich čitateľov, keď budú konzumovať váš obsah. Položte si otázku: „Keby som túto myšlienku alebo postup vysvetľoval priateľovi, kolegovi alebo klientovi, použil by som tieto slová?“ Ak nie sú, zjednodušte to. Revidovať. Hovorte nahlas s imaginárnym publikom a potom píšte tie slová dole.

Krok 3: Udržujte to jednoduché

Keď so zákazníkom hovoríte o skvelom novom produkte, hodíte do seba všetok žargón a terminológiu a marketing? Alebo odstrihnete zbytočné BS a veľké slová a dostanete sa priamo k jadru riešenia?

Keď sa spolu rozprávame, vo všeobecnosti zahodíme všetky nadbytočné slová alebo informácie v prospech najdôležitejších častí. Radi sa dostaneme priamo k mäsitým veciam – rozhodli sme sa, že to bude jednoduché, pokiaľ nie je potrebné ďalšie vysvetlenie. Pokiaľ ide o písanie toho, ako hovoríte, toto zameranie na udržanie jednoduchosti je nevyhnutné. Vaši čitatelia prehľadávajú váš obsah, aby našli časti, ktoré považujú za najužitočnejšie, takže je veľmi dôležité, aby ste sa na to vrhli a dali im to, čo hľadajú, čo najrýchlejšie. Samozrejme, že stále zostáva výrečný, pútavý a konverzačný.

Myslite na to takto. Ak by ste rozprávali priateľovi o skvelej novej reštaurácii, povedali by ste niečo v zmysle:

Prostredie bolo sklamaním, ale kulinárske znalosti šéfkuchára prekonali očakávania…

Alebo by ste jednoducho povedali niečo ako;

Výzdoba bola trochu fádna, ale jedlo ma uchvátilo.

Dokonca aj niektorí z najväčších spisovateľov v histórii si všimli, že najdôležitejšou súčasťou písania je prepisovanie. Nebojte sa uviesť všetky svoje nápady v ich surovej, neupravenej, preklepmi prešpikovanej forme a potom sa vráťte k úprave, jednoducho a uistite sa, že používate prirodzený hlas, skôr než stlačíte zverejnenie.

Čítať:  Ako presné je umiestnenie Snapchat 2024

Nemusíte zahrnúť všetky „ehm“ a „áno“, ktoré by ste zvyčajne nechali vkĺznuť do hovorenej konverzácie, ale písanie tak, ako hovoríte, môže byť skvelým spôsobom, ako zaujať publikum, predviesť svoju osobnosť, vybudovať dôveru a dôveryhodnosť a získať čitateľov reagovať aby diskusia pokračovala.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE