Podmienky WordPress, ktoré potrebujú noví používatelia vedieť

Začať s WordPress je jednoduchšie ako s akýmkoľvek iným popredným redakčným systémom, zámerne preto, že WordPress bol navrhnutý tak, aby bolo publikovanie na webe čo najintuitívnejšie. Váš úvod do WordPress však pôjde hladšie, ak pochopíte niekoľko kľúčových pojmov. V tomto krátkom glosári sa pozrieme na deväť konceptov, ktoré sú dôležité pre pochopenie toho, ako WordPress funguje, koncepty, ktoré sa vám ukážu ako užitočné pri písaní, publikovaní a správe vašej WordPress stránky.

Príspevky a stránky

WordPress organizuje webové stránky do dvoch skupín: príspevky a stránky. Príspevky sú v podstate blogové príspevky, hoci môžu byť použité na publikovanie videí, podcastov alebo iných médií. Najdôležitejšia vec, ktorú o príspevkoch vedieť je, že sa zobrazujú v obrátenom chronologickom poradí na stránke s príspevkami, ktorá je často domovskou stránkou webu.
Stránka je akákoľvek iná webová stránka na vašom webe: napríklad stránka Informácie alebo vstupná stránka. Stránky sa nezobrazujú v zoznamoch blogov, ale zvyčajne sa zobrazujú v navigačných ponukách.

Open Source

WordPress je softvér s otvoreným zdrojovým kódom. To znamená, že WordPress je distribuovaný so zdrojovým kódom, ktorý môže ktokoľvek upraviť. Vývoj WordPress je spoločným úsilím medzi vývojármi pracujúcimi na otvorenom priestranstve. Pretože je WordPress open source, je tiež zadarmo a navždy zostane zadarmo.

Čítať:  8 stratégií na optimalizáciu rýchlosti Magento 2

Roly používateľov

Každý používateľ WordPress má rolu používateľa. Roly používateľov určujú, čo má používateľ na stránke robiť. Vlastník lokality a možno aj ďalšie dôveryhodné účty majú priradenú používateľskú rolu správcu. Majú oprávnenie meniť nastavenia, zverejňovať a rušiť publikovanie obsahu, inštalovať doplnky a motívy a ďalšie. Medzi ďalšie roly patrí Editor, Autor a Prispievateľ. Účet s priradenou rolou používateľa Autor môže publikovať a spravovať svoje príspevky, ale nemôže spravovať príspevky iných ľudí ani inštalovať doplnky.
Používateľské roly sú kľúčovou bezpečnostnou funkciou: majitelia účtov by mali mať pridelenú používateľskú rolu, ktorá udeľuje iba povolenia, ktoré požadujú. Spisovateľ by nemal dostať oprávnenia správcu a počet správcovských účtov by mal byť čo najmenší.

Taxonómie

Taxonómie organizujú obsah na webe WordPress. Existujú dva typy taxonómie, kategórie a značky. Kategórie organizujú obsah do skupín, často podľa predmetov. Príspevok môže patriť do jednej kategórie. Blog o jedle môže obsahovať kategórie pre recepty, recenzie nástrojov a návody. Kategórie sa často používajú v navigačnej ponuke stránky WordPress a každá kategória má priradenú stránku kategórie, ktorá zobrazuje všetky príspevky v danej kategórii. Kategórie tohto blogu môžete vidieť na bočnom paneli alebo pod zoznamom článkov v mobilných prehliadačoch.
Značky sú trochu iné. Počet značiek, ktoré môže mať príspevok, nie je obmedzený. Sú flexibilnejšie ako kategórie a často sa používajú na zoskupovanie príspevkov s podobnými témami. Náš vzorový blog o jedle má kategóriu „recepty“, ale recept na guacamole môže mať aj štítky pre avokádo, dip, šalát a mexický.
Spôsob, akým stránka používa taxonómie, ovplyvňuje jej informačnú architektúru, optimalizáciu pre vyhľadávače a používateľskú skúsenosť, preto sa oplatí nájsť si čas na navrhnutie logickej a koherentnej štruktúry kategórií a značiek.

Čítať:  Príbehy o úspechu dropshippingu: Ako dvaja podnikatelia vybudovali úspešné firmy

Databáza

WordPress je dynamický redakčný systém. Namiesto ukladania hotových webových stránok na pevný disk ich WordPress generuje za behu a spúšťa kód, ktorý zhromažďuje údaje na vytvorenie stránky HTML, ktorej prehliadač rozumie. Dáta sú uložené v databáze, čo je program, ktorý organizuje a indexuje dáta tak, aby ich bolo možné efektívne získať. Na vašom hostiteľskom účte Hostinger WordPress je databáza výkonovo optimalizovaným variantom MySQL, najpopulárnejšej databázy s otvoreným zdrojovým kódom na webe.
Ako vlastník stránky WordPress zriedkavo interagujete s databázou priamo, ale je užitočné vedieť, že v databáze sú uložené údaje o obsahu, doplnkoch a téme, konfiguračné údaje a informácie o používateľoch. Keď zálohujete web WordPress, mali by sa skopírovať súbory aj databáza; je bežnou chybou kopírovať iba súbory, a to je len zlomok toho, čo robí web WordPress.

Statická predná strana

WordPress začal život ako blogovací nástroj, a hoci sa odvtedy vyvinul do plnohodnotného redakčného systému, zachováva si niektoré kvality platformy určenej predovšetkým na publikovanie blogových príspevkov. Vidno to v predvolenej konfigurácii pre domovskú stránku, ktorá zobrazuje reverzný chronologický zoznam príspevkov. To je dobré pre blog, ale nie pre firemnú stránku, kde je vhodnejšia vstupná stránka alebo tradičná domovská stránka.
Nastavenie statickej prednej strany, ktoré možno nájsť v časti Nastavenia čítania v ponuke Správca, nahrádza záznam blogu stránkou podľa výberu vlastníka lokality. V jazyku WordPress je statická predná stránka len domovská stránka, na ktorej sa nezobrazuje zoznam blogu.

Čítať:  Skvelý rozhovor s CEO Public Rec Zachom G...

Pluginy a motívy

WordPress je modulárny systém: má centrálne jadro, ktoré možno rozšíriť pridaním softvérových balíkov. Prichádzajú v dvoch variantoch, zásuvných moduloch a témach. Pluginy pridávajú do WordPressu ďalšie funkcie a vylepšenia. Doplnok môže vykonať malú úpravu existujúcej funkcie; môže zaviesť súbor súvisiacich funkcií, ako napríklad s a ukladanie do vyrovnávacej pamäte alebo bezpečnostný doplnok; alebo by to mohlo zmeniť veľkú časť funkčnosti a používateľskej skúsenosti WordPress, ako je to v prípade a plugin ako WooCommerce. Existujú desiatky tisíc bezplatných doplnkov na výber, ako aj prémiové doplnky s pokročilými funkciami a podporou.
Témy upravujú vzhľad WordPress a funkcie súvisiace s jeho vzhľadom. Každá stránka WordPress má tému, ktorá určuje jej front-endové farebné schémy, typografiu a rozloženie stránky. Základné témy poskytujú jednoduchú sadu konfigurácií vzhľadu, zatiaľ čo zložitejšie témy sú nabité funkciami, ako sú posuvníky a nástroje na tvorbu stránok presunutím myšou. Rovnako ako v prípade pluginov existujú tisíce bezplatných tém a veľký trh s prémiovými témami.

Ukladanie do vyrovnávacej pamäte

Ako sme už diskutovali v databáze, WordPress je dynamický systém na správu obsahu: generuje stránky tak, ako sú požadované. Generovanie dynamického obsahu je kľúčom k schopnosti WordPressu zobrazovať používateľom odlišný obsah, ale je pomalšie ako poskytovanie vopred vygenerovaného obsahu. Ukladanie do vyrovnávacej pamäte umožňuje, aby bol obsah, ktorý bol vygenerovaný ako odpoveď na predchádzajúcu žiadosť, doručený viackrát; ak sa obsah nemení, je plytvanie zdrojmi na jeho generovanie pre každú požiadavku. Ukladanie do vyrovnávacej pamäte môže výrazne urýchliť web WordPress a zároveň spotrebovať menej serverových zdrojov.
Ukladanie do vyrovnávacej pamäte sa môže vyskytnúť v mnohých bodoch počas procesu poskytovania stránok. V Hostinger vybavujeme stránky WordPress doplnkom W3 Total Cache a nainštalujeme Memcached do všetkých hostingových plánov WordPress.

Čítať:  Čo robiť, keď sa váš telefón Android nepripojí k Wi-Fi

WordPress hosting

Hosting umiestni web WordPress na web. Poskytuje server, na ktorom je spustený kód WordPress a ktorý podporuje databázu. Poskytuje tiež sieťové pripojenie k internetu. Existuje mnoho rôznych typov hostingu WordPress, od zdieľaného hostingu po dedikovaný server hosting a cloud hosting.
Poskytovatelia hostingu WordPress ponúkajú rovnakú základnú službu, ale nie sú rovnakí, pokiaľ ide o výkon, spoľahlivosť a bezpečnosť. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, čo robí skvelého hostiteľa WordPress, pozrite sa, ako optimalizujeme našu hostiteľskú platformu WordPress.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE