POLED vs AMOLED: Aký je rozdiel medzi týmito technológiami OLED?

Ryan Haines / Android Authority

Od televízorov po chytré telefóny sa OLED displeje v posledných niekoľkých rokoch stali stále bežnejšími a dostupnejšími. To platí najmä na trhu prenosnej elektroniky. Zatiaľ čo OLED bolo kedysi vyhradené pre prémiové zariadenia, teraz túto technológiu nájdete v každej cenovej relácii. Nie každý OLED displej je však rovnaký – rozdiely v materiáloch a výrobných procesoch môžu mať za následok rôzne kvality zobrazenia. V tomto článku sa teda pozrime, ako sa POLED líši od AMOLED a čo tieto skratky znamenajú v reálnom svete.

RÝCHLA ODPOVEĎ

POLED a AMOLED sú jednoducho dva rôzne typy OLED displejov, ktoré primárne vyrába LG a Samsung Display. P v POLED odkazuje na použitie plastového substrátu, zatiaľ čo AM v AMOLED znamená Active Matrix.

Všetky moderné OLED displeje však v dnešnej dobe používajú plastový substrát a technológiu aktívnej matrice. Či už teda váš smartfón má obrazovku POLED alebo AMOLED, je nepravdepodobné, že si všimnete veľký rozdiel. Pokračujte v čítaní pre ďalšie podrobnosti.

PRESKOČTE NA KĽÚČOVÉ SEKCIE

Základy technológie OLED

Než budeme môcť diskutovať o rozdiele medzi POLED a AMOLED, stojí za to pochopiť, ako OLED displeje všeobecne fungujú. Za týmto účelom zatiaľ ignorujme predpony P a AM.

OLED panel sa skladá z miliónov Óorganický ldobre-Emitting djódy. Ide o malé malé súčiastky, ktoré sa rozsvietia, keď je na ne privedený prúd.

Čítať:  Magento 2 Page Builder: príručka pre začiatočníkov

Jednou z kľúčových výhod OLED oproti bežným LCD je, že jednotlivé svetelné žiariče je možné úplne vypnúť.

Pokiaľ sa pozriete na OLED displej pod mikroskopom, uvidíte tieto diódy usporiadané v rôznych červených, zelených a modrých konfiguráciách, aby produkovali celú škálu farieb. OLED má kľúčovú výhodu oproti konvenčným LCD – jednotlivé svetelné žiariče je možné úplne vypnúť. To poskytuje OLED hlboké čierne a vynikajúci kontrastný pomer.

Svetelné žiariče v OLED displeji prirodzene potrebujú zdroj energie, aby fungovali. Výrobcovia môžu použiť buď pasívnu maticu zapojenia, alebo aktívnu maticu zapojenia. Pasívne maticové displeje poskytujú prúd celému radu LED, čo nie je ideálne, ale je to lacné. Aktívna matrica na druhej strane zavádza kondenzátor a sieť tenkých tranzistorov (TFT), ktorá umožňuje riadiť každý pixel samostatne. Táto hnacia matrica je súčasťou panelu, ktorý sedí na hornej časti základného substrátu.

OLED vs AMOLED: Existuje rozdiel?

Robert Triggs / Android Authority

Dnes prakticky všetky OLED displeje smartfónov využívajú technológiu aktívnej matice. Je to preto, že pasívna matica vyžaduje vyššie napätie, čím viac pixelov zavediete. Vysoké napätie znižuje životnosť LED, takže pasívna matica OLED je nepraktická.

AMOLED jednoducho označuje an Aaktívna MAtrix OLED panel. Značka AMOLED sa v priebehu rokov stala synonymom pre OLED panely Samsung Display. Všetky OLED panely pre chytré telefóny, vrátane tých od konkurentov Samsungu, ako je LG Display, však tiež používajú technológiu aktívnej matice – jednoducho nie sú ako také predávané.

Čítať:  Je PageRank rozdelené medzi všetky odkazy na stránke alebo len medzi jedinečné odkazy?

V prípade, že vás zaujíma, čo znamená Super AMOLED, je to ďalší kúsok značky, ktorý naznačuje prítomnosť vstavanej dotykovej vrstvy. Podobne Dynamic AMOLED označuje displej s funkciami HDR, konkrétne podporou obľúbeného štandardu Samsung HDR10+.

Plastové substráty: Umiestnenie P do POLEDu

David Imel / Úrad pre Android

Teraz, keď poznáme vrstvenú štruktúru OLED displeja, môžeme prejsť k plastovej časti. Zatiaľ čo prvá vlna OLED panelov bola postavená pomocou sklenených substrátov, túžba po zaujímavejších tvarových faktoroch prinútila výrobcu používať flexibilnejšie plastové komponenty. Odtiaľ pochádza P v POLED.

Sklo je pevné a tuhé, zatiaľ čo plastové substráty je možné ľahšie tvarovať do nových tvarov. Táto vlastnosť je absolútne nevyhnutná pre zakrivené obrazovky aj skladacie zariadenia, ako je rad Samsung Galaxy Fold. Práca s plastmi je tiež oveľa lacnejšia ako so sklom.

Rovnako ako sa AMOLED stal synonymom pre OLED panely Samsung, LG Display používa POLED ako svoju obľúbenú značku.

Výrobcovia experimentovali s radom plastov pre flexibilné displeje, vrátane polyetyléntereftalátu (PET) a polyetylénnaftalátu (PEN). Výrobcovia OLED sa rozhodli používať polyimidové plasty (PI), ktoré lepšie odolávajú vysokým teplotám pri výrobe TFT. Typ substrátu a použitý proces ohrevu taktiež definuje flexibilitu displeja.

Trochu mätúce je, že AMOLED displeje Samsungu používajú plastové substráty. A ako názov napovedá, technológia POLED spoločnosti LG Display jasne využíva aj plast. Stručne povedané, je absolútne možné postaviť plastový substrát, panel OLED s aktívnou maticou. Presne to robia obaja veľkí výrobcovia panelov, pokiaľ ide o mobilné displeje.

Čítať:  Písanie pre sociálne médiá: Váš 5-bodový kontrolný zoznam

POLED vs AMOLED: Ďalšie rozdiely v paneloch

Eric Zeman / Android Authority

Aj keď sa OLED panely LG a Samsung kvalifikujú súčasne ako POLED aj AMOLED, spoločnosti nevyrábajú presne identické panely. Kvalita TFT vrstvy a plastovej zmesi môže mať vplyv na výkon displeja, rovnako ako typ emitorov a rozvrhnutie subpixelov.

Rôzne farebné LED diódy ponúkajú rôzne jasy a trvanlivosť. Napríklad modré žiariče sa degradujú najrýchlejšie. Výrobcovia panelov sa preto môžu rozhodnúť pre použitie rôznych materiálov LED – ako sú malé molekuly, polyméry alebo fosforeskujúce – na optimalizáciu svojich návrhov. To môže tiež vyžadovať rôzne rozvrhnutie subpixelov, aby sa vyvážil biely bod panela, farebný gamut a rozlíšenie.

Medzi maximálnym jasom, farebným gamutom a rozvrhnutím subpixelov môže existovať mnoho rozdielov aj medzi panelmi rovnakého typu.

V priebehu rokov sme boli svedkami toho, že výrobcovia OLED displejov konvergujú na sade štandardných parametrov. Napríklad LG aj Samsung používajú diamantové rozvrhnutie subpixelov PenTile pre displeje smartfónov. To len znamená, že obaja by mali ponúkať podobnú dlhodobú spoľahlivosť.

Aj pokiaľ ide o ďalšie atribúty, ako je spotreba energie, jas, výkon s nízkym jasom a jednotnosť panelu, nie je jasné, či má niekto navrch. To znamená, že väčšina výrobcov smartfónov – od Applu po OnePlus – pri svojich vlajkových zariadeniach využíva AMOLED panely Samsung. Stále však vidíme každý rok niekoľko telefónov s panelmi P-OLED.

Čítať:  Boost Mobile vs Boost Infinite: Aký je rozdiel?

POLED vs AMOLED: Čo je lepšie?

V minulosti spoločnosť LG používala displeje POLED vo svojich vlastných vlajkových smartfónoch, ako sú Velvet a Wing. Tieto panely však mierne zaostávali za konkurenciou v určitých aspektoch, ako je špičkový jas a pokrytie farebného gamutu. Tieto nedostatky viedli k špekuláciám, že Samsung má náskok pred konkurenciou, ale presnosť týchto tvrdení si môže ktokoľvek domyslieť.

Znamená to teda, že by ste sa mali vyhnúť POLEDu? Nie tak celkom – stále ide v podstate o technológiu OLED, ktorá ponúka početné výhody oproti IPS LCD. V dnešnej dobe väčšinou nájdete POLED displeje v stredných a lacných smartfónoch, kde by nemali mať problém zladiť sa s AMOLED panelmi nižšej triedy spoločnosti Samsung. Ako relatívne menší hráč môže LG tiež ponúknuť konkurencieschopnejšie ceny v porovnaní so Samsungom. A to môže dokonca urobiť z POLED životaschopné vlajkové smartfóny, ktoré sa snažia znížiť náklady.

Panely AMOLED od spoločnosti Samsung sú dnes súčasťou drvivej väčšiny vlajkových lodí smartfónov. POLED sa vracia na trh strednej triedy.

Pre väčšinu spotrebiteľov bude mať výber medzi POLED a AMOLED malý význam. Základný princíp – aktívny maticový OLED na pružnom plastovom substráte – koniec koncov platí rovnako pre oboch. Napriek rôznym menám sa LG Display a Samsung vo svojom prístupe k výrobe OLED panelov pre smartfóny nelíšia.

Komentáre

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE