Pôsobivý obsah: Umenie a veda ako urobiť váš obsah pútavým

Ako reaguje vaše publikum na váš obsah? Je to presvedčivé, alebo nudné? Ako môžete zabezpečiť, aby interagovali s vaším obsahom?

Obsahový marketing sa stal nevyhnutným pre podniky, ktoré chcú osloviť svoje cieľové publikum. Ak chcete vytvoriť pútavý obsah, musíte pochopiť svoje publikum a jeho preferencie.

V skutočnosti sa obsahový marketing stal kľúčovou súčasťou každej úspešnej stratégie značky. V dnešnom konkurenčnom prostredí musia podniky vytvárať pôsobivý obsah, aby prilákali nových zákazníkov a udržali si existujúcich.

Vždy by ste mali začať z pohľadu vášho publika. Ak chcete, aby čítali váš obsah, musíte napísať niečo, čo s nimi rezonuje. To znamená pochopiť, kto sú a čo ich motivuje. Keď to viete, môžete podľa toho vytvoriť svoju správu.

Účelovo orientovaný je heslom pre presvedčivý obsah

Viete, čo robí skvelý obsah presvedčivým? Účel.

Myšlienka za tým je jednoduchá: Ak sa snažíte niečo predať, prečo o tom hovoríte svojmu čitateľovi? Prečo to čítajú? Čo z toho majú?

Ak chcete, aby ľudia čítali váš blogový príspevok, čítali vašu knihu, pozerali vaše video, počúvali váš podcast alebo kupovali váš produkt, uistite sa, že slúži na konkrétny účel. Vaše publikum nezaujíma, aké dobré sú podľa vás vaše spisovateľské schopnosti, pokiaľ im neslúžia na nejaký účel.

Ako spisovateľ je dôležité klásť si otázky ako:

 • Aký problém rieši môj obsah?
 • Ako to pomôže niekomu inému?
 • Prečo by to malo niekoho zaujímať?

Keď dokážete odpovedať na tieto otázky jasne a konkrétne, potom máte predpoklady na skvelý obsah.

Tento druh obsahu nielenže s väčšou pravdepodobnosťou budú ostatní zdieľať, ale bude mať na nich aj vplyv. Zostane im to v pamäti, pretože to bolo užitočné. Budú si to pamätať, pretože to malo zmysel.

Nie je to len o upútaní pozornosti kvôli pozornosti. Ide o to byť užitočný.

Ak teda chcete vytvoriť pútavý obsah, začnite si klásť otázky ako:

 • Kto je moja cieľová skupina?
 • S akými problémami sa stretávajú?
 • Čo by som im povedal, keby som hovoril priamo s nimi?
 • Čo by som si povedal, keby som prechádzal touto situáciou?
 • Čo by som im odporučil?

Keď odpoviete na tieto otázky, budete môcť vytvoriť obsah, ktorý bude rezonovať u vašich čitateľov.

A keď to urobíte, zistíte, že sa nemusíte toľko starať o to, či ľudia zdieľajú váš obsah alebo nie. Budete zdieľať obsah, na ktorom záleží.

Relevancia je kľúčovou súčasťou pútavého obsahu

Obsah už nie je len o písaní niečoho, čo ľudia chcú čítať; teraz ide o vytváranie obsahu, ktorý poskytuje hodnotu kupujúcim. Tento posun v zameraní vyžaduje, aby obchodníci lepšie rozumeli svojim zákazníkom. V skutočnosti podľa Marketingové tabuľky, šesť z desiatich marketérov tvrdí, že väčšinu času pri rozhodovaní používajú údaje o zákazníkoch. Ako to teda robíte? Pochopením toho, čo riadi nákupné správanie.

Najlepším spôsobom, ako sa tieto informácie dozvedieť, je kladenie otázok. Môžete si napríklad položiť otázku, či existujú určité veci, ktoré frustrujú vašich zákazníkov. Ak áno, prečo sa to deje? Čo sa snažia vyriešiť? Keď nájdete tieto odpovede, môžete začať uvažovať o spôsoboch riešenia ich problémov.

Tento proces sa nazýva „objavovanie obsahu“ a zahŕňa identifikáciu problémov, ktorým váš cieľový trh čelí, a poskytovanie riešení pre tieto problémy. Môžete to urobiť vykonaním výskumu a analýzou existujúceho obsahu.

Čítať:  Zistila sa chyba zabezpečenia doplnku Download Manager skriptovania medzi stránkami – mohla by ovplyvniť viac ako 100 000 stránok

Povedzme napríklad, že predávate krmivo pre domáce zvieratá online. Môžete vykonať prieskum, aby ste zistili, aké druhy produktov sa potenciálnym zákazníkom páčia najviac. Potom si môžete vyhľadať súvisiace blogy a články a zistiť, o ktorých témach sa diskutuje. Odtiaľ si môžete vytvoriť popis produktu na základe toho, čo ste sa naučili.

Budete tiež chcieť premýšľať o tom, aké typy obsahu dobre rezonujú s vaším publikom. Ak napríklad predávate hračky pre psov, môžete zahrnúť fotografie psov, ktorí sa hrajú s rôznymi hračkami. Alebo ak predávate oblečenie, môžete zobraziť obrázky roztomilých detí, ktoré nosia vaše oblečenie.

Po vykonaní počiatočnej práce na objavovaní je čas zistiť, aký typ obsahu najlepšie rezonuje s vaším publikom. Jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť, je pozrieť sa na výkonnosť podobných častí obsahu.

Ak si všimnete, že konkrétny obsah funguje dobre, môžete ten istý koncept zopakovať pre svoju vlastnú značku. Nekopírujte však a neprilepujte príbeh úspechu niekoho iného bez toho, aby ste ho najskôr otestovali. Nie je nič horšie ako vyhadzovať peniaze za obsah, ktorý nefunguje dobre.

Exkluzivita je ďalšou kľúčovou súčasťou pútavého obsahu

Dni kopírovania a vkladania sa skončili. Možno si myslíte, že je ľahké prísť s jedinečným obsahom. Napísať pútavý obsah, ktorý ľudia skutočne chcú čítať, si však vyžaduje prácu. Plagiátorstvo neprichádza do úvahy. A ani opätovné použitie slov niekoho iného bez uvedenia zásluh tam, kde je to potrebné.

Viete, čo sa stane, keď skopírujete a prilepíte? Ľudia si všimnú. Vidia, že ste si s napísaním príspevku nedali veľa úsilia. V horšom prípade sa o tom dozvedia a zakročia proti vám. Vaše publikum to neocení.

V skutočnosti podľa Copyblogger,,priemerný človek prečíta niekde okolo 200 slov za minútu.” Takže aj keď čítate rýchlosťou 100 wpm, stále vám bude chýbať 50 percent toho, čo sa píše.

Ak sa chcete stať skvelým spisovateľom, musíte sa naučiť písať ako nikto iný. Dobrou správou je, že na to existuje veľa spôsobov. V skutočnosti sme vyvinuli náš vlastný proprietárny proces s názvom Formula exkluzivity. Nenaučíme vás len písať, naučíme vás písať dobre.

Čo nás odlišuje? Na začiatok používame príklady a príbehy zo skutočného sveta na ilustráciu našich myšlienok. Naši autori sa neboja ukázať, ako pristupujú k určitým témam. Presne vám povedia, prečo napísali tak, ako napísali. Vysvetlia, prečo si vybrali konkrétne slová a frázy.

Pomáhame vám tiež rozvíjať váš hlas. Dôležité je, ako sa rozhodnete vyjadriť. Keď píšete, musíte sa uistiť, že hovoríte priamo so svojím čitateľom. V opačnom prípade riskujete, že budete pôsobiť ako generický.

A nakoniec vás vyzývame, aby ste uvažovali inak. Odporúčame vám opustiť staré zvyky. Nenasledujte len dav. Namiesto toho hľadajte príležitosti, ako vyniknúť. Aby ste to dosiahli, budete sa musieť presadiť, aby ste prišli s nápadmi, ktoré ešte neboli urobené.

Vytváranie obsahu, ktorý je presvedčivý, si vyžaduje štýl

Existuje mnoho spôsobov, ako napísať dobrý obsah, ale jedna vlastnosť, ktorá spája väčšinu vysokokvalitných diel, je to, že sú dobre napísané. Sú ľahko pochopiteľné a rýchlo stráviteľné. Sú natoľko zaujímavé, že čitatelia chcú pokračovať v čítaní. A často sú vtipné.

Najlepší spôsob, ako niečo také napísať, je použiť jazyk, ktorý je vhodný pre danú tému. Napríklad, ak píšete o móde, nezačínajte hovoriť o „počasí“, pretože počasie nikoho nezaujíma. Namiesto toho hovorte o tom, čo ľudia nosia, prečo nosia určité veci, aké trendy sú teraz populárne atď. Tento štýl písania sa nazýva štýlová vhodnosť a je dôležité si uvedomiť, že aj keď to znie luxusne, v skutočnosti je to celkom jednoduché.

Pravdepodobne ste už počuli príslovie „Ak to nie je pokazené, neopravujte to“, ale možno ste sa príliš nezamýšľali nad tým, čo to znamená vo vzťahu k tvorbe obsahu. Nechaj ma vysvetliť. Keď premýšľame o našich obľúbených značkách, produktoch a spoločnostiach, máme tendenciu predpokladať, že všetko, čo ponúkajú, funguje úplne rovnako ako včera. Myslíme si, že na výrobu týchto predmetov sa dnes vynakladá rovnaké množstvo peňazí, aké sa minulo na ich výrobu včera. Ale to nie je pravda. Spoločnosti sa neustále menia a niekedy sa menia drasticky. Niekedy skrachujú. Niekedy sa spájajú s inými spoločnosťami. Niekedy sa jednoducho rozhodnú, že ich už nebaví robiť veci po starom.

Čítať:  Ako Google zobrazuje webovú stránku, ktorá nie je príliš vhodná pre používateľov, keď je JavaScript vypnutý?

V skutočnosti každý deň niektoré veľké spoločnosti oznamujú zmeny vo svojom podnikaní, ktoré úplne menia spôsob, akým fungujú. Tieto zmeny môžu ovplyvniť takmer čokoľvek, vrátane spôsobu, akým sa predávajú, navrhujú svoje produkty, predávajú tovar, komunikujú so zákazníkmi atď. Ak teda uvažujete o založení vlastnej značky, produktu alebo spoločnosti, tu je naša rada: Nesnažte sa napodobňovať úspech niekoho iného, ​​pokiaľ nie ste ochotní nasledovať jeho príklad. Môžete ich skopírovať, ale je veľká šanca, že ich neskopírujete dokonale. Namiesto toho sa porozhliadnite po tom, čo funguje pre ostatných, a prispôsobte to svojim potrebám.

Vytvorte pútavý nadpis, ktorý vám pripraví scénu

Váš titulok je vašou prvou možnou príležitosťou získať alebo stratiť pozornosť potenciálneho čitateľa. Súťažíte s tisíckami ďalších, ktorí sa tiež snažia upútať jeho/jej pozornosť. Čo teda robí jeden nadpis nad ostatnými?

Podľa našich skúseností existujú tri veci, vďaka ktorým sú titulky efektívne:

 • Nadpisy musia byť stručné. Nemusia byť dlhé; najlepšie však je, aby ich počet nepresahoval 15 slov. Čokoľvek dlhšie než to si pýta len problémy.
 • Nadpisy musia obsahovať kľúčové slová. Tu robí väčšina spisovateľov chybu. Ak chcete dosiahnuť dobré hodnotenie, budete musieť zabezpečiť, aby sa vaše kľúčové slová objavili niekde v nadpise.
 • Nadpisy by mali byť jedinečné. Jedinečnosť je v skutočnosti pravdepodobne tým najdôležitejším faktorom pri určovaní, či niekto číta váš nadpis alebo nie.

Ak sa budete riadiť týmito pokynmi, zistíte, že píšete dosť presvedčivé titulky.

Byť jednorozmerný je nudný návrh

Nedávna štúdia zistila, že ľudia uprednostňujú počúvanie príbehov pred monológmi. Výskumníci tvrdia, že je to preto, že nás prirodzene priťahujú príbehy. Chceme vedieť, čo bude ďalej. V skutočnosti sa zdá, že náš mozog túži po množstve informácií. Ale keď máme príliš veľa informácií, máme tendenciu sa naladiť.

To dáva zmysel, keďže sme spoločenské zvieratá. Najlepšie sa učíme pozorovaním druhých. A sme pevne pripojení k tomu, aby sme sa spojili s ľuďmi okolo nás. Preto hľadáme príbehy, ktoré nám hovoria, ako veci fungujú, prečo sa dejú a čo sa stane potom.

Prednášať však niekedy nestačí. Niekedy musíte hovoriť o sebe. Ale nerobte to sami. Uistite sa, že dáte poslucháčom niečo, na čo sa môžu chytiť. Dajte im príbeh. Príbeh. Niečo, čo im umožní nahliadnuť do vás.

Zaistite, aby presvitala vaša vlastná autenticita

Možno si myslíte, že byť autentický je opakom predaja. Keď totiž predávate, hovoríte ľuďom, čo od nich chcete. Keď ste autentickí, hovoríte im, čo od nich naozaj chcete.

To však neznamená, že musíte klamať. Znamená to, že musíte byť úprimní. Autentický marketing je založený na poctivosti. Ľudia vám budú viac dôverovať, ak budete úprimní. A keď ste úprimní, budujete vzťahy. Vzťahy sú základom každého úspešného podnikania.

Takže ak chcete začať budovať vzťahy, musíte byť úprimní. Povedzte ľuďom, čo robíte. Čo plánuješ. Ako im pomôžeš. A prečo by ich to malo zaujímať.

Vytvorte presvedčivé písanie, aby ste zostali pohlcujúci

Niekedy čítame blogový príspevok a máme pocit, že čítame niečo, čo nedáva zmysel.

Čítať:  Google sa zaujíma iba o to, či sú štruktúrované údaje na stránke vo väčšine prípadov

Vieme, čo chceme povedať, ale sú časti, ktoré spolu jednoducho nesúvisia. Nie je tok.

Autor začína silne, ale potom nás niekde na ceste stratí.

Ak sa vám to už niekedy stalo, určite sa pýtate, prečo sa to stalo.

Pokúsili ste sa napísať čo najlepší článok, ale možno ste ho neštrukturovali správne.

Možno ste neupravili dostatočne. Možno ste nevenovali dostatok času plánovaniu dopredu.

Nech už je dôvod akýkoľvek, stane sa to preto, lebo niekedy zabúdame na jednu vec: ponorenie.

Ponorenie je termín používaný na opis toho, ako čitatelia reagujú na príbehy.

Ľudia skrátka milujú príbehy. Milujú byť ponorení do iného sveta. Milujú pocit, že chápu pohľad niekoho iného.

Radi sa strácajú v príbehu.

Ale tu sú veci zložité.

Najpútavejší obsah je ten, ktorý má jasné, stručné posolstvo a poskytuje hodnotu pre vaše publikum. Je to tiež druh obsahu, ktorý chcú ľudia zdieľať so svojimi priateľmi a kolegami.

Ak dokážete dôsledne vytvárať tento typ obsahu, pomôže vám to vybudovať angažovanú komunitu okolo vašej značky. To zase povedie k zvýšeniu predaja, potenciálnych zákazníkov a zákazníkov.

Vytvorenie príbehu alebo vytvorenie článku?

Keď väčšina ľudí myslí na „článok“, myslí na článok v novinách alebo časopise – neutrálny pohľad na konkrétnu tému. O tomto nie sú príspevky na blogu. Blogové príspevky sú subjektívne články, ktoré rozprávajú príbehy. Sú napísané tak, aby pobavili, informovali, inšpirovali a presvedčili. A všetky tie veci robia preto, lebo ich napísal niekto, komu na téme záleží.

Nemusíte byť profesionálnym spisovateľom, aby ste vytvorili skvelý obsah. V skutočnosti, niektoré z mojich najlepších prác som urobil, keď som sedel v dopravných zápchach, čakal na termíny lekárov alebo len tak klebetil s priateľmi pri káve. Ani písanie nemusí zabrať hodiny a hodiny bádania a úprav; niekedy stačí vedieť niečo dostatočne dobre na to, aby ste to vysvetlili jasne a stručne.

Kľúčom k vytváraniu pútavého obsahu je pochopenie toho, ako vytvoriť dobrý príbeh. Príbehy sú vo svojej podstate zaujímavé, pretože sa s nimi emocionálne spájame. Súcitíme s hlavnými postavami, podporujeme ich úspech a dúfame, že prekonajú prekážky. Cítime potešenie z ich víťazstiev a bolesť počas ich nešťastí. Dobrý príbeh nám dáva záležať na postavách, či už sú to skutoční ľudia alebo vymyslení.

Dobrý príbeh nie je vždy ľahké vymyslieť. Niekedy sa pristihnete, že sa zaseknete v otázke, prečo vás nikdy predtým nenapadlo niečo také urobiť. neboj sa. Existuje veľa spôsobov, ako začať písať príbeh. Tu sú štyri jednoduché kroky, ktoré vám pomôžu začať:

 1. Začnite s tým, čo viete
 2. Klásť otázky
 3. Zapíšte si svoje nápady
 4. Dostať spätnú väzbu

Nezostávajte len pri často neobjektívnych naratívoch, že články sú všetko, čo musíte urobiť. Bavte sa s tým. Ísť za hranice normálu. Byť jedinečný. A buďte autoritatívni. Vaše publikum vám poďakuje.

Pútavý obsah má aj konečný cieľ

Vytváranie pútavého obsahu začína tým, že máte predstavu o tom, čo chcete dosiahnuť. Môže ísť o konkrétny cieľ, ako je zvýšenie predaja, zlepšenie zákazníckej skúsenosti alebo budovanie povedomia o značke. Alebo to môže byť niečo širšie, ako je generovanie potenciálnych zákazníkov, zvyšovanie návštevnosti alebo zvyšovanie konverzií. Nech je vaším cieľom čokoľvek, každý jednotlivý obsah, ktorý vytvoríte, musí mať svoj účel. Ak neviete, prečo píšete obsah, ako viete, či to funguje?

Vaša obsahová stratégia musí byť založená na jednej veci – na vašom účele. Musíte pochopiť, čo chcete dosiahnuť, a potom zistiť, ako vám každá časť obsahu, ktorú zverejníte, pomôže dosiahnuť tento cieľ. Napríklad, ak chcete zvýšiť predaj, môžete písať blogové príspevky o vlastnostiach produktu, cenových bodoch a výhodách. Tieto časti obsahu pomôžu zákazníkom pri rozhodovaní o nákupe. Na druhej strane, ak chcete zlepšiť zákaznícku skúsenosť, môžete písať recenzie produktov a služieb. Dodajú existujúcim zákazníkom dôveru vo vašu značku a povzbudia ich k opätovnému nákupu.

Čítať:  Ako zmeniť svoje meno na Fortnite

Skvelá správa je, že keď si zadefinujete svoj účel, môžete tieto znalosti použiť na usmernenie všetkého ostatného, ​​čo robíte online. Začnite teda premýšľať o type obsahu, ktorý musíte vytvoriť, aby ste podporili svoje ciele a zámery. Ako ten obsah vyzerá? Koľko z toho potrebujete? A kde to bude žiť?

Pútavý obsah má aj konverzačný tón

Ľudia sú spoločenské zvieratá. Chceme sa navzájom spojiť. A keď to urobíme, často radšej konverzujeme, než čítame o tom, čo napísal niekto iný. To platí bez ohľadu na to, či sa rozprávame tvárou v tvár alebo cez e-mail. Ako však písať tak, aby sa s vami ľudia chceli rozprávať?

Jedna vec, ktorá funguje dobre, je konverzácia. Ľudia prirodzene predpokladajú, že keď im niekto niečo napíše, presne vedia, čo tým myslí. Ak použijete slová ako „my“, „vy“, „ja“ a „ja“, pravdepodobne budete pôsobiť ako priateľskí a prístupní. Môžete dokonca začať dostávať pozitívnu spätnú väzbu.

Ale nezastavujte sa tam. Použite frázy ako „dovoľte mi vysvetliť…“ alebo „na objasnenie“. Toto sú konverzačné spôsoby, ako otvoriť konverzáciu bez toho, aby to vyzeralo blahosklonne. Ukazujú, že vám záleží na pochopení čitateľa a že rešpektujete jeho názor.

A ak naozaj chcete veci posunúť ďalej, skúste sem-tam pridať pár vtipov. Humor pomáha zmierniť úder drsnej výpovede. Dobrým pravidlom je udržiavať pomer humoru a informácií okolo 3:1.

Tak a teraz poďme všetko dokopy. Keď píšete, premýšľajte o tóne hlasu, ktorý by ste použili, keby ste sa s niekým rozprávali. Potom do viet pridajte rovnaké množstvo konverzačných prvkov. Nakoniec to premiešajte s trochou humoru.

Nezabudnite uviesť relevantné a presvedčivé referencie tam, kde to má zmysel

Ak chcete, aby ľudia vedeli, že rozumiete tomu, čo ich núti, neváhajte použiť humor. Ak sa o sebe niekto podelí o niečo vtipné, je pravdepodobné, že sa otvorí aj vám. V skutočnosti podľa Medium.com„Humor je jedným z najúčinnejších spôsobov, ako sa spojiť s ostatnými“.

Vtipné odkazy môžu byť použité na to, aby ste ukázali, ako veľmi vám záleží na vašich zákazníkoch, či už ide o vtip o obľúbenom jedle alebo nápoji, alebo odkaz na film alebo televíznu reláciu, pre ktorú sú nadšení. Tento typ spojenia je obzvlášť silný, pretože pomáha budovať dôveru.

Ak chcete zistiť, čo vaše publikum miluje, začnite tým, že si položíte niekoľko otázok. čo čítajú? pozerať? Počúvaj? Hrať? Radi jedia určité jedlá? Existujú určité filmy alebo televízne programy, ktoré sledujú znova a znova? Keď budete mať zoznam vecí, ktoré milujú, hľadajte príležitosti na začlenenie týchto záujmov do svojich príspevkov. Ak napríklad predávate zdravé maškrty, môžete uverejniť obrázky svojej najnovšej várky granolových tyčiniek spolu s krátkym vysvetlením, prečo sú skvelé na raňajky. Môžete dokonca napísať blogový príspevok o svojich obľúbených letných nápojoch s receptom.

Nezahŕňajte však iba referencie, aby ste zahrnuli referencie. Referencie by tiež mali byť presvedčivé a mali by podporovať vaše body. Môže to byť výzva, ale dá sa to zvládnuť.

Vytváranie pútavého obsahu nie je také ťažké; Stačí postupovať podľa receptu

Sú ľudia, ktorí veria, že vytváranie pútavého obsahu je akýmsi tajomstvom. Niečo, čo sa jednoducho stane, a niečo, v čom potrebujete vysokoškolský titul, aby ste vynikli.

Hoci vedomosti pomáhajú, nepotrebujete titul. V skutočnosti potrebujete len niekoľko úspešných receptov a jeden ďalší prvok: konzistenciu.

Podľa niekoľkých vzorcov môžete vytvoriť víťazný obsah, ktorý konvertuje a zvyšuje návštevnosť a hodnotenie.

Nemusíte znovu vynájsť koleso. Jednoducho vytvorte jedinečný uhol, ktorý by možno niekomu predtým nenapadol. Takto môžete obsah, ktorý by inak bol vyvrhnutým chmýřím, premeniť na niečo, čo sa vašim čitateľom bude páčiť.

Potom by takmer všetko ostatné malo zapadnúť na svoje miesto.

Kedy napíšeš svoj ďalší obsah?

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE