Potrebujeme ešte RSS kanály na WordPress?

Používate RSS na čítanie obsahu na stránkach, ktoré vás zaujímajú? V roku 2014 by mohlo byť vhodnejšie opýtať sa, či viete, čo je informačný kanál RSS. Používanie RSS v priebehu rokov enormne pokleslo. V prvom rade nebol široko používaný a teraz je ešte menej populárny.

WordPress predvolene vytvára niekoľko informačných kanálov RSS – jeden pre články a jeden pre komentáre. Pretože ich nepoužíva veľa skutočných čitateľov a dajú sa použiť ako jednoduchý spôsob, ako škrabači ukradnúť obsah, stojí za to zamyslieť sa nad tým, či sa oplatí mať na webe informačné kanály RSS.

Pre mňa sú nevyhnutné RSS kanály. Som spisovateľ a potrebujem mať prehľad o množstve informácií z odvetvia. RSS je na to ideálny spôsob. Každé ráno môžem otvoriť čítačku informačných kanálov — Feedbin synchronizované s rôznymi aplikáciami v závislosti od zariadenia – a zobraziť úplný zoznam všetkého, čo bolo publikované na stránkach, ktoré považujem za dôležité. Zabralo by to oveľa viac času, keby som musel otvárať každú stránku a prehľadávať obsah.

Ale som si vedomý toho, že takmer nikto nemusí čítať toľko webového obsahu ako autori digitálneho obsahu. Majú tiež ďalšiu možnosť prijímania aktualizácií obsahu: Twitter a ďalšie platformy sociálnych médií.

Napriek tomu si myslím, že pre RSS existuje silný dôvod. Nebudem tvrdiť, že by to malo používať viac ľudí (aj keď by som si to prial) – ľudia sú dosť inteligentní na to, aby vedeli, čo vyhovuje ich potrebám, a ak je pre nich Twitter dosť dobrý, potom je to podľa mňa v poriadku. Ani nebudem tvrdiť, že RSS je hodnotné, pretože je to otvorený štandard a Twitter nie je.

Čítať:  Jednoduché tipy na údržbu webových stránok WordPress

Chcem tvrdiť, že tých pár ľudí, ktorí používajú kanály RSS, má neúmerný vplyv na viditeľnosť obsahu.

Každý deň sa na webe zverejňujú milióny slov. Väčšina ľudí je príliš zaneprázdnená na to, aby preosiala tento obsah, aby našla veci, ktoré im a ich životu skutočne pomôžu. Spoliehajú sa na kurátorov a spravodajské zdroje, aby prefiltrovali prúd až po zvládnuteľnú rieku. Kurátori sa vo veľkej miere spoliehajú na RSS. Odstránenie RSS prerušuje životne dôležitú líniu kontaktu medzi vydavateľmi a ovplyvňovateľmi, ktorí môžu dostať svoju prácu pred publikum.

A čo Twitter? Twitter je životne dôležitý nástroj a používam ho každý deň na výskum, ale je to zásadne odlišný spôsob interakcie s obsahom. Keď otvorím svoju čítačku RSS kanálov, na prvý pohľad vidím, čo bolo publikované. Dokážem sa veľmi rýchlo pohybovať v zoznamoch zdrojov a článkov a nájsť, čo je dôležité a čo je triviálne. Na Twitteri je to ťažké, pretože je navrhnutý na komunikáciu v reálnom čase. Iste, každý deň môžete prechádzať stovkami tweetov, ale nie je to ani zďaleka najefektívnejší spôsob filtrovania obsahu.

Stručne povedané, RSS je dôležitá kvôli tomu, pre koho je dôležité: pre najaktívnejšie zapojených spotrebiteľov obsahu na webe.

Co si myslis? Ste kurátor obsahu, ktorý nepotrebuje RSS? Má RSS nejaký význam pre váš online život? Dajte nám vedieť v komentároch.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE