Použite kanonickú značku na zvýšenie návštevnosti a autority

Či už ste si to uvedomili alebo nie, narazili ste na množstvo duplicitného obsahu len pri prehliadaní webu. Niekedy je to zrejmé – videli ste niekedy ten istý spravodajský článok uverejnený na dvoch rôznych stránkach? To je duplicitný obsah. Inokedy je to také jemné, že je to sotva viditeľné. Ak zadáte URL do panela prehliadača bez www predponu, ale sú automaticky odoslané na adresu URL, ktorá ju má, práve ste boli presunutí z jednej duplicitnej stránky na druhú.

Dá sa to dosiahnuť pomocou kanonickej značky, mocného nástroja, ktorý vyhľadávačom povie, ktorá duplicitná stránka je pôvodná verzia (tj kanonická verzia) a ktorá je sekundárna verzia (tj nekanonická verzia). Efektívnym používaním tejto značky a vyhýbaním sa bežným chybám sa môžete vyhnúť duplicitnému obsahu, zvýšiť hodnotenie výsledkov vyhľadávania a autoritu a zlepšiť používateľskú skúsenosť stránky.

Ako vám kanonická značka pomáha kontrolovať duplicitný obsah

Duplicitný obsah je pre vyhľadávače tým, čím je kľúč na rotujúce zariadenie. Keď má stránka dve alebo viac rovnakých verzií toho istého obsahu, Google nevie, ktorú verziu má indexovať, ktorá by sa mala hodnotiť vo výsledkoch vyhľadávania alebo čo robiť s metrikami odkazov. Čo je ešte horšie, jeho roboti môžu tráviť drahocenný čas prehľadávaním viacerých kópií tej istej stránky namiesto prehľadávania nového alebo aktualizovaného obsahu lokality.

Je však dôležité poznamenať, že vo všeobecnosti duplicitný obsah nie je vo svojej podstate klamlivý. Stránka môže mať duplicitný obsah z rôznych platných technických dôvodov vrátane neúmyselných variácií adries URL, nesprávne nakonfigurovaných systémov správy obsahu (CMS), rôznych jazykových variantov a verzií stránok vhodných pre tlač. Spoločnosť Google preto zvyčajne nepenalizuje žiadny duplicitný obsah, ktorý považuje za neškodný.

Napriek tomu platí, že čím menej duplicitného obsahu stránka má, tým je pravdepodobnejšie, že bude efektívne prehľadávaná a dosiahne väčšiu poprednosť vo výsledkoch vyhľadávania.

To vyvoláva otázku, ako sa dá v prvom rade vyhnúť duplicitnému obsahu? Odpoveď spočíva v kanonickej značke, prvku HTML, ktorý zabraňuje a odstraňuje problémy s duplicitným obsahom. Keď označíte stránku týmto spôsobom, jej adresa sa stane kanonickou URL.

Naučením sa, ako správne používať túto značku, môžete jedným ťahom zvýšiť viditeľnosť stránky, výkonnosť a používateľskú skúsenosť.

Vyberte kanonickú stránku

Najprv špecifikujte, ktorú verziu stránky má Google zobraziť ako kanonickú – tj vyberte verziu stránky, ktorú chcete, aby sa ľuďom zobrazovalo vo výsledkoch vyhľadávania. Vaša preferovaná verzia by mala byť tá s najlepším výkonom. Ak všetky verzie fungujú rovnako dobre, vyberte si svoju obľúbenú.

Čítať:  Zvýšenie priemernej ceny objednávky pomocou inteligentných ponúk pre WooCommerce

Najjednoduchším spôsobom, ako určiť, ktorá stránka je kanonická, je použiť kanonický prvok. Na (ne)stránku nekanonickej lokality vložte značku, ktorá nasmeruje vyhľadávače na kanonickú stránku. Samotný tag je jednoduchý a stručný:

Aby bolo jasné, kanonická značka je HTML prvok, nie značka – toto označenie patrí k časti prvku. Napriek tomu je takmer vždy hovorovo označovaný ako taký, takže aby sme sa vyhli nejasnostiam, budeme to nazývať rel=kanonický tag alebo skrátene canonical tag.

Namiesto prvku kanonického odkazu môžete použiť aj kanonický HTTP. Google pridal túto možnosť, aby to umožnil správcom webu kanonizovať dokumenty, ktoré nie sú HTML ako napríklad verzie PDF bez zväčšenia veľkosti strany.

Pridaním kanonickej hlavičky HTTP na stránku, ktorá nie je HTML, si môžete vybrať stránku HTML, na ktorú chcete nasmerovať prehľadávače vyhľadávacích nástrojov.

Upozorňujeme, že používanie kanonickej hlavičky HTTP sa považuje za pokročilú techniku. Google to takto označil, pretože hlavičky môžu byť ťažké držať krok s veľkými webmi alebo webmi často sa meniace adresy URL a parametre URL .

Ak sa cítite na túto výzvu, môžete do zdrojového kódu svojej stránky vložiť kanonickú hlavičku HTTP pomocou nasledujúceho útržku kódu:

Odkaz: ; rel=”canonical”

Počas procesu kanonizácie pamätajte na to, že samoodkazujúce kanonické značky sú v poriadku. Napríklad domovská stránka www.example.com môže smerovať na rovnakú adresu URL, www.example.com. Môže sa to zdať zbytočné, ale môže to pomôcť ďalej objasniť vyhľadávačom, ktorú stránku chcete indexovať.

Identifikujte problémy s kanonizáciou

Ak sa už na stránke používa kanonická značka, môže byť ťažké nájsť už existujúce problémy.

Aby ste sa vyhli zdĺhavému prečesávaniu vašej XML sitemapy, skúste použiť bezplatný nástroj, ako je napr Screaming Frog SEO Spider (ten Yoast SEO Doplnok WordPress je tiež hviezdnou možnosťou).

Po stiahnutí SEO Spider zadajte adresu URL stránky, ktorú chcete analyzovať.

Potom kliknite na kartu „canonicals“. Zobrazí sa úplný zoznam kanonických adries URL lokality a ukáže sa, ktoré stránky sú indexovateľné a ktoré nie.

Pri prezeraní tohto zoznamu dávajte pozor na kanonické značky, ktoré:

  • Ukážte na nesprávnu stránku. Jedna nekanonická stránka môže napríklad ukazovať na inú nekanonickú stránku namiesto kanonickej.
  • Použite nesprávnu adresu URL. Značka môže napríklad odkazovať na adresu URL, ktorá neobsahuje koncovú lomku (www.example.com), hoci by mala odkazovať na adresu URL, ktorá ju obsahuje (www.example.com/).
  • Posielajte do vyhľadávačov zmiešané signály. K tomu môže dôjsť, keď stránka X ukazuje na stránku Y a stránka Y ukazuje na stránku X. V takom prípade vyhľadávacie nástroje nebudú vedieť, ktorá stránka je kanonická.
  • Ukážte na prvú stranu stránkovanej série. Ak druhá strana série ukazuje na prvú stranu, druhá strana nebude indexovaná.
  • Obsahujú skôr relatívne než absolútne adresy URL. Relatívne adresy URL nešpecifikujú protokol (example.com), zatiaľ čo absolútne adresy URL áno (https://example.com). Ak značka obsahuje relatívnu adresu URL, vyhľadávacie nástroje ju pravdepodobne interpretujú nesprávne.
  • Objaví sa viackrát na tej istej stránke. Ak má jedna stránka viac ako jednu kanonickú značku, vyhľadávače ich budú ignorovať.
Čítať:  7 tipov na zvýšenie angažovanosti a vytvorenie hlbších spojení na Instagrame

Pri odstraňovaní akýchkoľvek problémov s kanonizáciou vždy majte na pamäti, že aj malé rozdiely v kanonickej adrese URL môžu byť pre vyhľadávače dôležité.

Vyhľadávacie indexové prehľadávače považujú nasledujúce adresy URL za odlišné:

  • http://www.example.com
  • https://www.example.com
  • http://www.example.com/
  • https://www.example.com/
  • http://example.com
  • https://example.com
  • http://example.com/
  • https://example.com/
  • www.example.com
  • example.com

Takže pri riešení existujúcich problémov s kanonizáciou alebo pri pridávaní nových kanonických značiek sa uistite, že veci sú konzistentné, či už používate Yoast SEO, Screaming Frog SEO Spider alebo iný nástroj.

Dajte prednosť HTTPS stránkam

Spoločnosť Google vo svojich pokynoch na kanonizáciu uvádza, že štandardne uprednostňuje stránky HTTPS pred stránkami HTTP.

Aký je medzi nimi rozdiel? HTTP alebo hypertextový prenosový protokol je komunikačný protokol používaný na prenos informácií cez internet. HTTPS alebo zabezpečený protokol na prenos hypertextuje rovnaký typ protokolu, ibaže je šifrovaný.

Pri HTTPS sa dáta prenášajú pomocou protokolu TSL (Transport Layer Security). TLS ponúka tri kľúčové bezpečnostné výhody: šifrovanie, integritu údajov a autentifikáciu.

V snahe chrániť údaje používateľov a podporovať rozšírené šifrovanie spoločnosť Google výslovne podporila prijatie HTTPS cez HTTP. Vzhľadom na to 95 percent návštevnosti Google bolo šifrovaných od 17. septembra 2022 sa toto úsilie ukázalo ako z veľkej časti úspešné.

Vzhľadom na to je rozumné špecifikovať stránky HTTPS ako kanonické a duplicitné stránky HTTP špecifikovať ako nekanonické.

Povoliť indexovanie na kanonizovaných stránkach

Môžete použiť direktíva noindex zabrániť spoločnosti Google v indexovaní stránok, ktoré nechcete zahrnúť do výsledkov vyhľadávania, ako sú prihlasovacie stránky alebo stránky s poďakovaním.

Na prvý pohľad sa zdá logické zahrnúť noindex aj na nekanonické stránky. Ak aj tak nasmerujete vyhľadávače na jednu hlavnú kanonickú stránku, prečo nezablokovať indexovanie na stránkach, ktoré nechcete hodnotiť?

Odpoveď má čo do činenia s link equity, kedysi známou ako link juice, procesom, v ktorom sú externé alebo interné prepojeniaodovzdať autoritu a hodnotiacu moc na iné odkazy.

Pridaním direktívy noindex na nekanonickú stránku stratíte akúkoľvek hodnotu odkazu, ktorú stránka môže mať, čo môže znížiť hodnotenie kanonickej stránky. Ale keďže kanonické značky prechádzajú rovnosť odkazov, nevytvárajú rovnaký problém.

Čítať:  11 najlepších nástrojov na analýzu obsahu, ktoré by mal každý vydavateľ zvážiť v roku 2024

Aby ste sa vyhli akémukoľvek negatívnemu vplyvu na hodnotu cenných interných odkazov, povoľte indexovanie na kanonizovaných stránkach a uložte direktívy noindex pre stránky, ktoré by sa skutočne indexovať nemali.

Za zmienku stojí aj Google už nepodporuje noindex v súbore robots.txt, takže sa uistite, že ste namiesto toho použili noindex v hlavičkách odpovede HTTP alebo HTML stránky. Ak chcete skontrolovať, či majú prehľadávače prístup k stránke, ktorú nechcete indexovať, skúste použiť konzolu Google Search Console Nástroj na kontrolu adries URL.

Využite kanonikalizáciu viacerých domén

Kanonikalizáciou stránok na viacerých lokalitách môžete vyhľadávacím nástrojom povedať, že chcete, aby indexovali obsah stránky na jednej doméne, a nie na každej samostatne.

Toto sa označuje ako kanonizácia medzi doménami, čo je stratégia často používaná na generovanie návštevnosti zo syndikácie obsahu, tj obsahu, ktorý je znovu publikovaný na iných stránkach, ako je pôvodný.

Napríklad jedna spravodajská webová lokalita (stránka A) môže publikovať pôvodný obsah, ktorý sa potom znova zverejní na inej spravodajskej lokalite (stránka B). Stránka A sa zviditeľní a zvýši organickú návštevnosť a stránka B získa nový a relevantný obsah.

Stránka A však môže z tohto scenára profitovať ešte viac, a to kanonizáciou článku. Aj keď je článok znovu publikovaný na stránke B, kanonická značka oznámi vyhľadávacím nástrojom, že definitívna verzia článku je na stránke A.

V dôsledku toho používatelia, ktorí zadávajú relevantné vyhľadávacie dopyty, s väčšou pravdepodobnosťou uvidia pôvodný článok tak, ako sa zobrazuje na stránke A vo výsledkoch vyhľadávania.

Kanonizácia viacerých domén nie je užitočná len na kanonizáciu obsahu na stránkach tretích strán. Ak tomu istému vlastníkovi patrí viacero domén a ten istý článok je publikovaný na viacerých z nich, vlastník stránky môže použiť kanonickú značku na určenie domény, ktorú chce zobraziť vo výsledkoch vyhľadávania.

Uprednostnite responzívny dizajn

Pre stránky so samostatnými adresami URL pre mobilné zariadenia môžete nastaviť verziu pre počítače ako kanonickú adresu URL, aby ste vyhľadávacím nástrojom povedali, aby ju indexovali namiesto mobilnej verzie.

Google to však výslovne odporúča vyhýbanie sa samostatným adresám URL v prospech responzívneho webového dizajnu, ktorý automaticky prispôsobuje rozloženie stránky tak, aby vyhovovalo typu zariadenia používaného na jej zobrazenie.

S responzívnym dizajnom platí, že ak používateľ navštívi stránku na mobilnom zariadení, nebude presmerovaný na samostatnú webovú adresu špecifickú pre mobilné zariadenia (napríklad www.m.example.com).

Namiesto toho webová lokalita identifikuje typ zariadenia, ktoré používajú, a podľa toho upraví jeho rozloženie pri použití rovnakej adresy URL (www.example.com). To poskytuje lepšiu používateľskú skúsenosť, eliminuje potrebu manuálneho vytvárania viacerých rozložení tej istej lokality a zjednodušuje analýzu a sledovanie výkonnosti.

Ak teda chcete zaistiť pozitívnu používateľskú skúsenosť naprieč platformami a zariadeniami, je najlepšie uprednostniť responzívny webový dizajn pred samostatnou kanonickou adresou URL, ak je to možné.

Čítať:  16 najlepších rozšírení SEO pre Chrome

Zistite, kedy použiť presmerovania 301

Sú chvíle, keď kanonická značka nie je najlepším spôsobom, ako určiť, ktorá stránka je kanonická. Napríklad pri ukončení podpory duplicitnej stránky Google odporúča použiť namiesto toho presmerovanie 301 (známe aj ako stavový kód 301).

V očiach používateľov je rozdiel medzi týmito dvoma možnosťami presmerovanie 301, čo znamená, že nikdy neuvidia stránku, na ktorú sa pokúšali dostať. Pomocou kanonickej značky budú stále presmerovaní na adresu URL, ktorú zadali alebo na ktorú klikli, ako je napríklad adresa URL produktov v určitej farbe, aj keď je nekanonická.

Čím sa líšia presmerovania 301 od iných typov presmerovaní? Na rozdiel od presmerovaní 302 a 307, presmerovania 301 oznamujú vyhľadávačom, že príslušná stránka bola presunutá na nové miesto. Pre porovnanie, presmerovania 302 a 307 naznačujú, že stránka bola presunutá na iné miesto.

Výsledkom je, že stránky s presmerovaním 301 sa okamžite prenesú približne 95 percent ich vlastného imania na novú cieľovú stránku.

Zachovanie rovnosti odkazov týmto spôsobom môže výrazne ovplyvniť autoritu stránok a hodnotenie vyhľadávania. Aj keď presmerovania 302, 307 a iné typy presmerovaní už nie sú priamo penalizované, Googlu nejaký čas trvá, kým si uvedomí, že presmerovanie už nie je dočasné a podľa toho začne odovzdávať hodnotu odkazu.

Ak je to vhodné, môžete tiež nahradiť 404 stránok lokality presmerovaniami 301. Môžete napríklad použiť 301 pre adresu URL vedúcu na neexistujúcu (ale predtým dobre navštevovanú) stránku o obuvi na mieru.

Presmerovanie presmeruje návštevníkov na aktuálnu stránku o vlastnom oblečení a zabezpečí, aby Google indexoval správnu stránku. Nezabudnite však vždy naviesť návštevníkov na čo najrelevantnejšiu alternatívnu stránku.

Ak sa rozhodnete, že stránka s kódom 404 by bola vhodnejšia (napríklad pre adresu URL, ktorá mala minimálnu návštevnosť alebo na začiatku nikdy nebola funkčná), zvážte použitie vlastných stránok s kódom 404 pre lepšiu používateľskú skúsenosť.

The Rel=Kanonická značka? Môžete Rel = dobyť to

Správne používanie kanonických adries URL nie je až taká zložitá téma, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Od implementácie cez riešenie problémov až po jemné ladenie to zvládne každý rel=kanonický tag so správnymi stratégiami (a v tomto procese využívať výhody SEO).

Keď kanonizujete stránky a blogové príspevky pomocou kanonickej značky, budete môcť zjednotiť otravné duplicitné verzie identického obsahu, nasmerovať návštevnosť vyhľadávacieho nástroja tam, kam chcete, a zároveň posilniť svoju autoritu, zlepšiť celkovú optimalizáciu pre vyhľadávače. a vytvorte efektívnu a intuitívnu používateľskú skúsenosť.

Obrazové kredity

Snímka obrazovky od autora / marec 2020

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE