Prečo je dôležité, aby bol WordPress otvorený?

WordPress je softvér s otvoreným zdrojovým kódom. Aby sa projekt mohol nazývať open source, musí spĺňať niekoľko kritérií: zdrojový kód musí byť voľne dostupný a musí byť licencovaný takým spôsobom, aby sa zabezpečilo, že ktokoľvek môže kód upravovať a zdieľať.

Ak nie ste vývojár, vaša odpoveď na to môže byť: “No a čo?” Prevažná väčšina používateľov WordPressu si kód nepozerá a ešte menej je ich upraví. Pre autorov, blogerov, obchodníkov a firmy, ktoré používajú stránky WordPress, je kódovanie tajomnou praxou, ktorá je vzdialená milión míľ od ich každodennej skúsenosti s WordPress.

Ak je to pravda, prečo by sa používatelia WordPressu mali starať o to, aby išlo o open source? Ak sa nikdy nepozrú na kód, naozaj im záleží na tom, že WordPress je open source? Prečo si nevybrať proprietárnu publikačnú platformu alebo tvorcu stránok, ako je SquareSpace alebo Medium.

Tvrdím, že na tom záleží. V skutočnosti je to, že WordPress je open source, životne dôležité pre každého používateľa WordPress, či už sa na kód pozerá a upravuje ho alebo nie.

WordPress je zadarmo

Zástancovia open source nemusia byť spokojní, že som to uviedol ako svoj prvý dôvod, prečo na open source záleží, ale pre používateľov WordPressu na tom záleží. WordPress môžete používať zadarmo. Licenčný poplatok sa neplatí. Za aktualizácie neplatíte. Nikdy nebudete nútení platiť za funkcie WordPress.

Čítať:  38 najlepších produktov dropshippingu roku 2024

To neznamená, že stránka WordPress je bezplatná: aby bol WordPress užitočný, musíte zaplatiť za hosting WordPress. Môžete si však slobodne vybrať, kde budete hostiť WordPress. Nie ste zamknutí na proprietárnu platformu. Je jednoduché vziať svoje údaje a nastaviť nový web WordPress inde. WordPress vám dáva slobodu.

Nikto vám nemôže vziať WordPress

Zdá sa, že každý týždeň počúvame o proprietárnej publikačnej platforme, ktorá sa „otočila“ alebo „zanikla“ na úkor svojich používateľov. Je to preto, že tieto platformy neexistujú kvôli vydavateľovi alebo blogerovi: existujú pre vlastníkov a investorov platformy.

Existujú preto, aby zarábali peniaze pre ľudí, ktorí nie sú ľuďmi, ktorí vytvárajú a zverejňujú obsah.

WordPress je iný. Keď si stiahnete WordPress a nainštalujete ho na webhostingový účet, táto stránka existuje, aby vyhovovala vašim potrebám, nech už sú akékoľvek. Nikto vám nepovie, ako má vaša stránka vyzerať, čo by ste mali a nemali publikovať a ako by ste mali zarábať peniaze.

To sa nezmení a je to open source licencia WordPress, ktorá zabezpečuje, že sa to nezmení.

Môžete vidieť a upravovať zdrojový kód

Napriek tomu, že väčšina používateľov WordPressu si kód WordPress nikdy nepozerá ani ho neupraví, je dôležité, aby si ho niekto mohol pozrieť a upraviť. Na proprietárnej platforme si kód môžu pozrieť iba ľudia, ktorí pracujú pre vlastníkov platformy. Ich motivácia je v súlade s tým, kto im platí mzdy.

Čítať:  7 rokov aktualizácií znamená, že Galaxy S25 by mal mať vyberateľnú batériu

Ak sa vyskytne problém s WordPress, existujú milióny vývojárov PHP schopných pochopiť problém a spustiť poplach. Žiadny vývojár alebo organizácia nemôže deformovať WordPress podľa svojich vlastných záujmov.

Nechcem vzbudzovať dojem, že s proprietárnymi systémami na správu obsahu je niečo vnútorne zlé – existuje niekoľko vynikajúcich možností vrátane CraftCMS (ktorý nie je open source, ale ponúka bezplatnú vrstvu a vytvára svoj kód k dispozícii na kontrolu). Najlepšie proprietárne systémy na správu obsahu ponúkajú veľa rovnakých slobôd ako WordPress, ale to isté sa nedá povedať o platformách publikovania, ktoré úzko integrujú hosting a systém správy obsahu.

Aj keď sa nikdy nemienite pozrieť na kód vášho redakčného systému, jeho status ako open source projektu by mal byť súčasťou vášho rozhodovacieho procesu.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE