Prečo Snapchat zaberá toľko úložného priestoru? (na zariadeniach iPhone a Android)

Možno ste si všimli, že aplikácia zaberá veľa miesta na vašom mobilnom zariadení. Aj keď Snapchat aktívne nepoužívate, môže časom zabrať gigabajty úložného priestoru. Zdá sa to neintuitívne pre aplikáciu zameranú na dočasný obsah.

V tomto príspevku sa ponoríme do dôvodov, prečo Snapchat vyžaduje toľko úložného priestoru v porovnaní s inými aplikáciami sociálnych médií. Pozrieme sa na faktory, ako je dizajn aplikácie, ako Snapchat spravuje multimediálny obsah na zariadeniach a tipy na uvoľnenie úložiska, ktoré využíva Snapchat.

Snapchat ukladá oveľa viac dočasného obsahu, než si uvedomujete

Hlavným dôvodom, prečo Snapchat zaberá toľko miesta, je to, že aplikácia neodstráni každý dočasný obsah okamžite po tom, čo si ho prezriete. Obsah je stále uložený lokálne vo vašom zariadení na dobu, ktorú určí Snapchat.

Fotografie, videá a správy, ktoré dostanete, ich Snapchat ukladá až 30 dní pre prípad, že si budete chcieť daný obsah prehrať alebo obnoviť. Všetky snímky, ktoré načítate do aplikácie, naďalej zaberajú miesto, kým sa po uplynutí časového limitu automaticky neodstránia.

To znamená, že sa na vašom zariadení môžu nahromadiť snímky v hodnote gigabajtov, ktoré ste si už raz prezreli, no aplikácia ich stále uchováva v úložisku. Aj keď je obsah dočasný, Snapchat ho musí uchovávať vo vyrovnávacej pamäti v telefóne, aby ho bolo možné v prípade potreby prehrať alebo obnoviť.

Čítať:  Ako opraviť nefunkčnosť overovania telefónneho čísla TikTok

Iné aplikácie sociálnych médií môžu okamžite odstrániť dočasný obsah, len čo ho zobrazíte. Snapchat však uchováva oveľa viac dočasného obsahu oveľa dlhšie v porovnaní s konkurentmi, ako sú Instagram Stories.

Snapchat vytvára miestne kópie fotografií a videí z vášho fotoaparátu

Snapchat tiež zaberá dodatočný úložný priestor, pretože vytvára lokálne kópie fotografií a videí, ktoré zdieľate z fotoaparátu v telefóne.

Keď nahráte fotografiu alebo video z priečinka fotoaparátu a odošlete priateľom, Snapchat neodovzdá iba pôvodný súbor. V skutočnosti vytvára duplicitnú lokálnu verziu, ktorá je uložená v internom úložisku aplikácie.

Toto slúži na niekoľko účelov:

 • Snapchat pred odoslaním aplikuje na lokálnu verziu úpravy, filtre, titulky atď. Tým sa zachová pôvodná nedotknutá verzia fotoaparátu.
 • Lokálna verzia umožňuje Snapchatu zobraziť odoslanú fotografiu/video vo vašom informačnom kanáli a vláknach konverzácií, kým sa automaticky neodstráni.
 • Ak vaši priatelia prehrajú alebo obnovia Snap neskôr, Snapchat získa lokálnu verziu na opätovné zdieľanie.

Ako si viete predstaviť, ukladanie všetkých týchto lokálnych kópií médií z fotoaparátu, ktoré sa zdieľajú tam a späť, si časom vyžaduje značnú úložnú kapacitu. Duplikáty sa hromadia, pokiaľ Snapchat proaktívne neuvoľní miesto odstránením starších snímok.

Snapchat dočasne ukladá obsah príbehov do vyrovnávacej pamäte

Snapchat Stories predstavujú ďalšiu funkciu, ktorá je náročná na úložisko. Príbehy sú fotky a videá, ktoré sú verejne zdieľané s vašimi kontaktmi a ktoré si môžete pozrieť 24 hodín.

Keď nahráte príbehy, Snapchat vytvorí lokálne kópie do vyrovnávacej pamäte v úložisku vášho zariadenia. Priatelia, ktorí si prezerajú vaše príbehy, ich načítavajú z týchto dočasných súborov vyrovnávacej pamäte, a nie z pôvodných zdrojových súborov z fotoaparátu.

Čítať:  Ako nastaviť, používať a odstraňovať obmedzenia pre iPhone

Snapchat tiež dočasne ukladá do vyrovnávacej pamäte obsah príbehov uverejnený priateľmi, ktorých príbehy si prezeráte v aplikácii. To vám umožní prehrať si príbehy vašich priateľov neskôr, ak chcete. Všetky tieto kópie však zaberajú úložný priestor.

Miestne ukladanie do vyrovnávacej pamäte umožňuje rýchle načítanie príbehov, no kompromisom je, že rýchlo zaberá úložnú kapacitu vášho telefónu, keďže sa pri každodennom používaní hromadia duplikáty obrázkov a videí.

Snapchat ukladá odstránené snímky a rozhovory

Tu je ďalší neintuitívny únik úložiska Snapchat – aplikácia tiež uchováva odstránené snímky a rozhovory na dlhší čas.

Keď odstránite Snap alebo vlákno konverzácie, Snapchat ho uloží lokálne a potom ho natrvalo vymaže. Funguje podobne ako kôš alebo priečinok odpadkového koša vášho počítača.

Odstránené snímky sa dajú obnoviť až 30 dní. Odstránené vlákna četu zostanú zachované až 7 dní.

Takže aj po proaktívnom odstránení starých Snapov alebo chatov, ktoré už nepotrebujete, Snapchat naďalej lipne na vymazanom obsahu niekoľko dní alebo týždňov, kým uvoľní úložný priestor.

Snapchat vyžaduje rýchle úložisko pre špičkový výkon

Snapchat je navrhnutý tak, aby poskytoval plynulé a rýchle načítanie pri odosielaní a prezeraní dočasných snímok. Vyžaduje si to lokálne ukladanie obsahu do úložiska telefónu, ktoré ponúka rýchle rýchlosti čítania/zápisu potrebné na aktiváciu základnej funkcie Snapchat.

Na rozdiel od toho alternatívne úložiská, ako sú SD karty alebo cloudové úložisko, nedokážu dosiahnuť rýchlosť IO potrebnú na bezproblémový presun Snaps medzi používateľmi. Externé úložisko alebo cloud môžu byť lacnejšie, no na nároky výkonu Snapchatu sú príliš pomalé.

Čítať:  Opravte TikTok „Nedostatok miesta na uloženie konceptu“ na iPhone & Android

V dôsledku toho sa Snapchat do značnej miery spolieha na interné úložisko vášho telefónu na uchovávanie snímok, príbehov a obsahu vašich priateľov. Aplikácia ju musí „udržať blízko“ v rýchlom miestnom úložisku telefónu a nie v rozšírenom úložisku, ktoré by spôsobilo problémy s latenciou.

Aj keď to vedie k rýchlemu výkonu, kompromisom je rýchle zaplnenie vzácnej vnútornej úložnej kapacity vášho telefónu.

Tipy na uvoľnenie úložného priestoru Snapchat

Ak Snapchat zaberá nadmernú časť úložiska vášho telefónu, tu je niekoľko tipov, ako zmenšiť úložný priestor Snapchat.

 • Odstrániť staré snímky – Otvorte nastavenia aplikácie Snapchat a vyberte „Vymazať konverzácie“ alebo „Odstrániť staré konverzácie“, aby ste vymazali konverzácie a súvisiace médiá.
 • Reprízy Limit Stories – Prejdite do Nastavenia > Príbehy a vypnite možnosť „Povoliť opätovné prehrávanie“, aby ste zabránili lokálnemu ukladaniu príbehov priateľov do vyrovnávacej pamäte.
 • Zatvorte nepoužívané šošovky Snapchat – Dlhým stlačením ikony šošovky a výberom možnosti „Odstrániť“ odstránite nepoužívané šošovky rozšírenej reality.
 • Vypnite Obnovovanie aplikácií na pozadí – Zakážte túto funkciu systému iOS v časti Nastavenia > Všeobecné > Obnovenie aplikácie na pozadí. To zabraňuje Snapchatu sťahovať obsah, keď sa nepoužíva.
 • Zložte nepoužívané aplikácie – Na dočasné odstránenie nepotrebných aplikácií a uchovanie ich údajov a dokumentov použite nastavenie Vypnúť nepoužívané aplikácie v iPhone v časti Nastavenia > Všeobecné.
 • Skontrolujte využitie úložiska – Prejdite do Nastavenia > Všeobecné > Úložisko iPhone a zistite, ktoré aplikácie zaberajú najviac miesta. Odstráňte a znova nainštalujte všetky nafúknuté aplikácie.
 • Inovujte vrstvu úložiska iCloud – Platba za vyššiu úroveň úložiska iCloud vám umožní synchronizovať viac obsahu do cloudu a znížiť závislosť na obmedzenom úložisku v telefóne.
 • Pridajte externú kartu microSD (iba Android) – Niektoré zariadenia so systémom Android podporujú rozšíriteľné úložisko prostredníctvom externej pamäťovej karty (predáva sa samostatne). To môže doplniť interné úložisko vyhradené pre aplikácie ako Snapchat.
Čítať:  Prečo je môj web WordPress taký pomalý?

Záver

Pominuteľné zasielanie správ Snapchatu je spojené s tým, že spotrebuje oveľa viac úložného priestoru, než by ste mohli očakávať. Aplikácia uchováva veľké množstvo dočasných snímok, príbehov a obsahu rozhovorov lokálne vo vašom zariadení, aby sa dosiahol rýchly výkon.

Tento obsah uložený vo vyrovnávacej pamäti sa hromadí, kým ho neodstráni automaticky na pozadí alebo ho používateľ manuálne neodstráni.

Správa úložného priestoru Snapchat si vyžaduje proaktívnu údržbu, ako je odstraňovanie starých konverzácií alebo zakázanie opakovaní.

V konečnom dôsledku však pohodlie a súkromie prchavých správ môže stáť za to, že si vyhradíte dostatok úložného priestoru v telefóne pre potreby Snapchatu. Problémy môže pomôcť zmierniť aj vylepšenie zabudovaného úložiska alebo pridanie externého úložiska.

S pochopením toho, prečo Snapchat vyžaduje značné úložisko, môžete teraz podniknúť kroky na vyváženie zachovania týchto zábavných Snapov pri zachovaní obmedzenej kapacity telefónu.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE