Prečo sú aktualizácie WordPress dôležité? A ako ich aplikovať

aktualizácie wordpressu

Opýtajte sa ktoréhokoľvek odborníka na WordPress na najdôležitejšie aspekty zdravia a údržby webových stránok a aktualizácie WordPress určite nájdu hlavnú zmienku. A predsa je to jeden aspekt, ktorý väčšina vlastníkov webových stránok pravdepodobne ignoruje. V skutočnosti štatistiky WordPress hovoria, že iba 23,3 % používateľov WordPress inovovalo na najnovšiu verziu, zatiaľ čo takmer 64 % používa oveľa staršiu verziu 3.x. verzie!

Chápeme, že udržiavanie aktualizácie stránky môže byť náročné. Vyžaduje použitie aktualizácií Core WordPress, doplnkov a tém. To všetko je ťažšie, ak spravujete viacero webových stránok – každú s rôznymi sadami doplnkov a tém. Je tu tiež strach z rozbitia alebo zrútenia stabilnej webovej stránky. V skutočnosti je tento strach jedným z najväčších dôvodov, prečo používatelia váhajú s aktualizáciou.

V tomto článku vám povieme všetko, čo potrebujete vedieť Aktualizácie WordPressich dôležitosť a ako ich môžete použiť bez toho, aby ste ohrozili svoje webové stránky.

Prečo sú aktualizácie WordPress dôležité?

prečo aktualizovať wordpress

Rovnako ako každý iný tím vývoja softvéru, tím WordPress vydáva hlavné aj vedľajšie verzie v pravidelných intervaloch. WordPress vydal celkom 37 hlavných verzií od svojho prvého vydania v januári 2004. Najnovšia verzia 5.4 bola vydaná v marci 2020. Pre každú hlavnú verziu vydáva WP aj menšie verzie (napríklad aktualizácia 5.4.1 vydaná v apríli 2020).

Či už ide o väčšiu alebo menšiu aktualizáciu; tieto aktualizácie zahŕňajú nasledovné:

  • Opravy zabezpečenia: Tým, že je WordPress najpopulárnejším systémom na správu obsahu, je WordPress obľúbený aj medzi hackermi. Na WP stránky sa zameriavajú hackeri, ktorí hľadajú bezpečnostné slabiny, ktoré môžu zneužiť. Po zistení zraniteľnosti vo verzii sa hackeri zacielia na všetky webové stránky, ktoré používajú túto konkrétnu verziu WP.
Čítať:  Význam videomarketingu Q1: Ako začať rok výhrou

S cieľom čeliť týmto bezpečnostným hrozbám WordPress vydáva WordPress včasné aktualizácie s bezpečnostnými opravami. Okrem toho WP vyzýva používateľov, aby našli a nahlásili tieto bezpečnostné chyby, aby ich bolo možné opraviť. Stručne povedané, aktualizácie sú potrebné na vyriešenie problémov so zabezpečením a na ochranu vášho webu pred hackermi.

  • Opravy chýb: Napriek osvedčeným postupom kódovania a testovaniu existujú chyby vo väčšine softvéru vrátane WordPress. Vývojári však opravujú každú z týchto hlavných alebo menších chýb v aktualizácii ?ext alebo následnej verzie. Napríklad WordPress 3.8.3 obsahoval opravu chyby miniaplikácie dashboardu „Quick Draft“, ktorá bola predstavená v predchádzajúcej verzii 3.8.2.
  • Nové funkcie alebo vylepšenia: Aktualizácie tiež prinášajú nové funkcie, ktoré môžu zlepšiť celkový vzhľad a funkčnosť vašej webovej lokality. Okrem toho tiež vydávajú vylepšenia existujúcich funkcií na zlepšenie ich výkonu.

Napríklad WP 5.2 zaviedla novú funkciu „Site Health Check“, ktorá pomáha riešiť bežné problémy s konfiguráciou servera. Staršia verzia 5.0 obsahovala ako významnú funkciu slávny editor blokov Gutenberg. Stručne povedané, musíte pravidelne používať aktualizácie, aby ste mohli využívať tieto nové funkcie a vylepšenia.

  • Vylepšenia výkonu: WordPress a vývojári doplnkov/tém často zisťujú výkonnostné prekážky, ktoré je možné opraviť. S najnovšími aktualizáciami môžete očakávať aj celkové zlepšenie výkonu vášho webu vrátane rýchlosti načítania.

S každou novou aktualizáciou alebo vydaním má verzia Core WP vylepšenia výkonu – napríklad rýchlejšie skripty alebo databázové dotazy, ktoré zvyšujú jej efektivitu.

vylepšenia výkonu wordpress

To zase zlepšuje celkovú používateľskú skúsenosť pri interakcii s rýchlejšou a optimalizovanou webovou stránkou. Rýchlejšie webové stránky tiež získajú lepšie skóre SEO a hodnotenie na Googli.

  • Problémy s kompatibilitou: Čím dlhšie budete aktualizácie odkladať, tým je pravdepodobnejšie, že budete čeliť problémom s kompatibilitou. Zmätený? Poďme si to vysvetliť.
Čítať:  Ako zrýchliť stránku Joomla minimalizovaním externých skriptov

S každým hlavným vydaním WP vydávajú nezávislí vývojári doplnkov/tém aj aktualizované verzie, ktoré sú kompatibilné s najnovšou verziou. Ak neaktualizujete WordPress a naďalej používate staršiu verziu, inštalácia nového doplnku/témy na vašu stránku môže spôsobiť problémy, pretože táto verzia doplnku/témy nemusí byť navrhnutá tak, aby bola kompatibilná so staršou verziou.

Niekedy môžu byť hlásené problémy s kompatibilitou medzi dvoma doplnkami. Napríklad s vydaním WP 5.0 bol plugin WooCommerce údajne nekompatibilný s editorom blokov Gutenberg. S nasledujúcimi vydaniami doplnku WooCommerce však jeho vývojári dokázali vyriešiť tento problém s kompatibilitou.

Aby ste predišli takýmto problémom, pred použitím aktualizácie si zálohujte svoje webové stránky. To zaisťuje, že sa môžete vrátiť k predchádzajúcej verzii v prípade, že aktualizácia zlyhá.

Pred inštaláciou navyše skontrolujte, či je nový doplnok/téma kompatibilný s verziou, ktorú používate.

Vyššie uvedené sú niektoré z hlavných dôvodov, prečo musíte svoje stránky pravidelne aktualizovať a udržiavať v aktuálnom stavedátum s najnovšou verziou.

Teraz, keď už viete, prečo sú aktualizácie dôležité, poďme diskutovať o rôznych spôsoboch, ako ich môžete použiť na svojom webe.

Aktualizácie WordPress – manuálne alebo automatické

V prvom rade existujú dva spôsoby, pomocou ktorých môžete implementovať aktualizácie WordPress:

  • Manuálne aktualizácie
  • Automatické aktualizácie

Pred použitím manuálnych alebo automatických aktualizácií si však musíte zapamätať zálohu celej svojej stránky WordPress. Týmto spôsobom si môžete byť istí, že môžete obnoviť svoje webové stránky do predchádzajúceho stavu, aj keď sa proces aktualizácie vyskytne v problémoch. Použite nástroj na zálohovanie, napr BlogVault na vytvorenie a uloženie zálohy vašich webových stránok za pár minút.

1. Manuálne aktualizácie

Manuálne aktualizácie vyžadujú značnú časť nevyhnutného technického know-how – WordPress aj nástroje ako FileZilla na prenos súborov. FileZilla je nástroj FTP, ktorý vám umožňuje pripojiť sa k súborom vašich webových stránok po zadaní používateľských poverení FTP. Tu sú kroky, ktoré by ste mali vykonať, ak chcete aktualizovať svoj web WordPress manuálne:

  1. Deaktivujte všetky doplnky nainštalované na vašom webe
  2. Stiahnite si najnovšiu verziu WordPress
  3. Použite nástroj FTP na pripojenie k vášmu webovému serveru, odinštalujte aktuálnu verziu WordPress a nahrajte novú verziu WordPress na váš webový server
Čítať:  FAQ: Riešenie problémov s doplnkami
manuálna aktualizácia wordpressu

Po dokončení týchto krokov môžete znova aktivovať všetky svoje doplnky a vymazať vyrovnávaciu pamäť. To vám umožní zobraziť váš web WordPress s najnovšími aktualizáciami.

2. Automatické aktualizácie

V porovnaní s manuálnymi aktualizáciami sú tieto relatívne jednoduchšie na vykonanie a vyžadujú menšie technické znalosti po počiatočnom nastavení. Jedna vec, ktorú treba poznamenať, je, že WP umožňuje automatické aktualizácie pre svoje verzie od vydania verzie 3.7.

Vďaka automatickým aktualizáciám váš Core WordPress neustále kontroluje aktualizácie menších verzií (napríklad verzia 3.0.1 alebo 5.4.1) a automaticky ich aplikuje. Pri veľkých vydaniach (napríklad 5.0 alebo 5.4) však nie je bezpečné automaticky aktualizovať vašu webovú lokalitu, pretože to môže spôsobiť poruchu alebo dokonca zlyhanie vašej aktívnej lokality. Aby ste tomu predišli, odporúčame vám, aby ste všetky svoje hlavné aktualizácie najskôr aplikovali na skúšobnú stránku, a nie na živú webovú stránku.

Pracovné prostredie WordPress je presnou kópiou vášho živého webu a umožňuje vám bezpečne otestovať všetky vaše aktualizácie bez akéhokoľvek vplyvu na váš živý web. Keď budete s aktualizáciami spokojní, môžete zmeny jednoducho zlúčiť so svojou živou webovou stránkou.

Na automatické aktualizácie vašej základnej verzie WordPress spolu s nainštalovanými doplnkami/témami môžete použiť doplnky na správu WordPress, ako sú WP Remote alebo ManageWP. Diaľkové ovládanie WP Pre vaše pohodlie je tiež vybavený vstavaným stagingom.

Prípadne sa môžete rozhodnúť pre aktualizačné služby od vašej hostiteľskej spoločnosti WordPress. Viac o tom v ďalšej časti.

Čítať:  4 spôsoby, ako môžete pracovať na zlepšení svojho podnikania

3. Prostredníctvom vášho webového hostiteľa

Implementácia aktualizácií WordPress prostredníctvom webového hostiteľa je pohodlnou metódou, pretože si nemusíte robiť starosti s vykonávaním aktualizácií sami.

Populárni poskytovatelia hostingu ako WPEngine a FlyWheel ponúkajú svojim zákazníkom služby ako automatické aktualizácie. Niektorí spravovaní poskytovatelia hostingu WordPress tiež aktualizujú každý z vašich nainštalovaných doplnkov/tém.

Na druhej strane, v závislosti od vášho aktuálneho webového hostiteľa vám môže byť účtovaný dodatočný poplatok za automatické aktualizácie. Okrem toho sa musíte úplne spoľahnúť na svojho poskytovateľa webhostingu, aby váš web a jeho komponenty aktualizovali na najnovšiu verziu.

4. Služby správy WordPress

Ak prevádzkujete viacero stránok WordPress a nechcete sa trápiť s aktualizáciou každej z nich, môžete zvážiť najatie profesionálnej správcovskej spoločnosti WordPress, ako je WP Buffs.

Tieto spoločnosti používajú najnovšie postupy, vrátane pracovných stránok, aby boli všetky webové stránky aktualizované. Navyše ponúkajú profesionálnu zákaznícku podporu, aby odpovedali na akékoľvek otázky alebo problémy, ktorým by ste mohli čeliť.

Záver

Dúfame, že vás tento článok presvedčil o dôležitosti aktualizácií pre bezpečnosť a stabilitu vašej lokality. Vyhýbaním sa aktualizáciám nielenže riskujete bezpečnosť svojich webových stránok, ale prichádzate aj o nové funkcie a vylepšenia.

Aj keď sa aktualizácie môžu zdať náročné, so znalosťou niektorých osvedčených postupov a správnych nástrojov na vašej strane sa nemáte čoho obávať. Dajte nám vedieť, akým spôsobom uprednostňujete aktualizáciu svojich stránok a prečo. Radi by sme počuli vašu odpoveď v komentároch nižšie!

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE