Influencer marketing nie je nový pojem. Všetky oblasti podnikania si prisvojili marketingovú stratégiu influencerov a využili ju vo svojom marketingovom mixe tak či onak.
Stavíme sa, že to robíte aj vy.
Niečo sa však zmenilo. Odvetvie ovplyvňovačov dosiahlo bod nasýtenia a teraz sleduje svoju krivku. Zdá sa, že veľkosť sledovateľov a angažovanosť už nejdú ruka v ruke.
Prečo sa to deje?
Ľudia si začali uvedomovať podvody niektorých veľkých platených influencerov a to, že sú len plateným hovorcom značky a nie skutočným spotrebiteľom, za ktorého sa vyhlasovali. Pamätajte katastrofa festivalu Fyre?
Pozrite sa aj na tento príklad, kde ovplyvňovateľ omylom skopíroval a prilepil stručný popis spoločnosti ako titulok.
Nedostatok dôvery a falošných sledovateľov a miera konverzie mega a makro ovplyvňovačov v porovnaní s ich cenami sú pre značky priťahujúce vlasy.
Je to teda obal pre influencer marketing? Nie!
Zatiaľ čo veľkí instagramoví influenceri strácajú kontrolu nad dôverou publika, ďalšia kategória ovplyvňovateľov, ktorá žiari, získava väčšiu angažovanosť a lepšie miery konverzie, je „mikro influencer“.
Kto sú mikroinfluenceri?
Mikroinfluenceri stoja uprostred vrstiev influencerov. Sú to jednotlivci, ktorí sledujú 1 000 až niekoľko tisíc sledovateľov.
Keďže počet ich sledovateľov sa zvyčajne pohybuje medzi 10 000 až 50 000, títo malí influenceri získavajú oveľa lepšie zapojenie a vyvážený dosah, zvyčajne začínajúc sploštiť pre veľkého influencera po hranici 1 milióna sledovateľov.
Na základe toho, koľko ovplyvňovatelia dostávajú zaplatené – si mikroinfluenceri účtujú okolo 250 až 350 dolárov za sponzorovaný príspevok, čo je oveľa lacnejšie ako veľkí influenceri.
Okrem počtu sledovateľov a platieb sú títo nenároční ovplyvňovatelia definovaní svojimi koreňmi a popularitou v jednom výklenku.
Stručne povedané, mikroinfluenceri sú:
- Niekto s malou sledovanosťou; v tisícoch
- Jednotlivci, ktorí uverejňujú príspevok o svojom špecializovanom záujme manipuluje so sociálnymi médiami
- Influenceri, ktorí majú viac lokalizovanú povesť, s ktorou sa ľudia môžu stotožniť
Teraz, keď už poznáme pojem mikroinfluenceri, pozrime sa, čo spôsobilo, že sa tento klan influencerov natrvalo etabloval na trhu ovládanom tradičnými influencermi ako Kardashians a Jenners.
Prečo sú mikroinfluenceri novými bohmi influencer marketingu?
Tu je päť dôvodov, ktoré robia z mikroinfluencerov ekvivalentnú, ak nie lepšiu alternatívu pre vysokorozpočtových mega influencerov.
1. Miera zapojenia je dosť klzká
miera zapojenia je jedným z hlavných základných kameňov, ktorý podnecuje marketérov, aby svoju marketingovú stratégiu influencerov orientovali pred dvere malých influencerov.
A prečo by nemali? Podľa správy od marketingový ponormikroinfluencer sa môže pochváliť priemernou mierou zapojenia medzi 6,6 % až 8,8 %, čo je sedemkrát viac ako miera zapojenia mega influencera.
Ich miera zapojenia koreluje s počtom ich sledovateľov. Menšia a koncentrovaná fanúšikovská základňa im umožňuje intenzívnu interakciu s publikom.
Markerlyho cenný výskum nám ukazuje rovnaký obraz – so zvyšujúcim sa počtom sledovateľov instagramových influencerov klesá počet lajkov a komentárov.
2. Považovaný za dôveryhodný
Prečo teda mikroinfluencer vytvára toľko angažovanosti? Je to len kvôli faktoru nízky počet sledovateľov a viac interakcií?
No, je tu ešte jeden faktor, ktorý z nich robí super magnet na zapojenie – známosť.
Vďaka ich skromnému zázemiu a príbuzným príbehom sú mikroinfluenceri vnímaní ako „ľudia ako my“. Faktor známosti z nich robí menej známych a viac priateľov.
Tiež sa na hlbšej úrovni zapájajú do sekcie komentárov so svojimi úzkymi sledovateľmi a ponúkajú dôveryhodné rady v porovnaní s profilom veľkej celebrity, ktorý pravdepodobne spravuje manažér sociálnych médií.
Podľa štúdie Nielsen 83 % spotrebiteľov dôveruje odporúčaniam svojich kolegov pred reklamou na značku.
Keď sa teda priateľský susedský influencer rozhodne podporiť akúkoľvek značku, ľudia s väčšou pravdepodobnosťou uveria ich radám ako odporúčaniu značkového profilu alebo influencerov celebrít, ktorí zvyčajne nekonzumujú to, čo propagujú na sociálnych sieťach.
3. Jack a majster jedného výklenku
V tomto veku internetu môže každý vyjadriť svoj názor na sociálnych sieťach a vybudovať si dôveryhodnú základňu sledovateľov.
To však neznamená, že vaše publikum bude dôverovať ich odporúčaniam.
Pretože znalosť nie je jediným začiarkavacím políčkom na zozname, aby ste sa stali dôveryhodným ovplyvňovateľom, najrozumnejšie a najvplyvnejšie odporúčania pochádzajú od ľudí, ktorí sú zároveň odborníkmi v tejto oblasti.
Tu vyhráva mikroinfluencer, pretože káže len to, čo vie najlepšie. Naproti tomu veľkí influenceri, ktorí nemajú špecifickú odbornosť v oblasti domén, nedokážu získať dôveru ľudí, ktorí hľadajú odporúčania na nákup.
Navyše, keďže títo vplyvní ľudia neustále uverejňujú príspevky v rámci konkrétneho výklenku, publikum, ktoré ich sleduje, je tiež vysoko cielené a špecifické pre konkrétnu doménu. Otvára dvere značkám, ktoré chcú zacieliť na špecifické publikum a dosiahnuť vyššie miery konverzie.
4. Chrlí vyššie konverzie za nižšiu cenu
Vďaka svojmu vysoko cielenému špecializovanému publiku dosahujú mikroinfluenceri o 20 % vyšší konverzný pomer ako veľkí influenceri za porovnateľne nižšiu cenu.
Uveďme si príklad, aby sme to pochopili.
Povedzme, že ste vyčlenili 200 000 dolárov na svoj rozpočet na marketing influencerov. Teraz buď môžete ísť s jedným mega influencerom, ktorý bude propagovať jeden príspevok vášho produktu na svojom profile, alebo si najať 20-30 malých influencerov, ktorí sú expertmi vo vašom nika za rovnakú cenu.
Kde získate viac konverzií? Pozrime sa na zistenia odborníka.
Povedala to Sarah Ware, generálna riaditeľka a spoluzakladateľka Markerly Digiday že propagácia čajovej spoločnosti na chudnutie so sestrami Kardashian a Jenner viedla k mnohým konverziám. Zaujímavé je, že keď použili 30-40 malých influencerov pre rovnakú značku, výsledky konverzie boli vyššie.
Dokazuje to, že mikroinfluenceri vám so svojím vyhradeným publikom môžu pomôcť získať vyššie konverzie bez toho, aby ste premrhali veľké peniaze.
Ktorá značka spolupracuje s mikroinfluencermi?
Vo všeobecnosti, keď počujeme slovo influencer, náš mozog ich rýchlo spojí s módnymi a kozmetickými výrobkami.
Možno kvôli vizuálnej príťažlivosti módneho a kozmetického priemyslu je jednoduchšie propagovať lesklé šaty alebo nové tenisky ako komplikovaný nový softvér.
Znamená to, že B2B podniky nemajú nádej na vytváranie povedomia prostredníctvom influencer marketingu?
Našťastie to tak nie je!
Pokiaľ je vaše publikum prítomné na platformách sociálnych médií, vaša značka môže nájsť influencerov a pracovať s nimi. Existuje veľká šanca, že objavíte Facebook, Instagram, príp YouTube influenceri ktorí sú nadšení pre vaše miesto a majú kľúč k dôvere vášho cieľového publika.
Kľúčom je nájsť správneho influencera, ktorý zodpovedá produktom a hodnotám vašej značky. Podelili sme sa o niekoľko zásadných tipy, ako nájsť najlepšieho ovplyvňovateľa sociálnych médií pre tvoje pohodlie.
4 tipy, ako využiť silu mikroinfluencerov?
Keď nájdete toho správneho influencera pre vašu oblasť, je čas spustiť vaše propagácie.
Ale, pamätajte! Influencer marketing vo svojej podstate nefunguje ako konvenčná reklama značky. Interakcia medzi influencerom a publikom pre produkt by mala byť autentická.
Poďme sa teda pozrieť na 4 tipy, ako efektívne využiť mikroinfluencerov bez toho, aby ste pre svoje publikum prišli príliš predajne.
1. Používajte hashtagy pre obsah vytváraný používateľmi
Hashtagy pre kampane a značky sú skvelým spôsobom, ako sa spojiť s influencermi, ktorí sú už blízko vašej cieľovej skupine.
Jednou značkou, ktorá proaktívne využíva silu značkových hashtagov na spojenie s malými influencermi, je La Croix Sparkling Water.
Značka perlivej vody používa svoj hashtag #LiveLaCroix ako nástroj na počúvanie, aby našla influencerov, ktorí hovoria o ich značke na Instagrame. Kedykoľvek ich influencer označí pomocou hashtagu, LA Croix osloví ponuku, aby ich uviedol na instagramový účet spoločnosti.
Využitie skupiny malých ovplyvňovateľov im pomáha vytvárať obsah vytváraný používateľmi, ktorý je autentický, zábavný a obsah vytváraný používateľmi, ktorý rezonuje s ich cieľovým publikom.
2. Vytvárajte sponzorované príspevky
Môžete jednoducho spolupracovať s influencermi a uverejňovať príspevky o kampani vašej značky, produkte alebo obsahu na ich sociálnych profiloch pomocou sponzorovaných príspevkov.
Je to jednoduchý spôsob, ako dostať vašu značku pred vašu cieľovú skupinu a zvýšiť angažovanosť.
Keď influencer otvorene získa podporu pre vašu značku pomocou značky „platené partnerstvo“ nad príspevkom, ovplyvní to dôveryhodnosť vašej značky a pošle vám relevantnú návštevnosť.
Uistite sa, že s influencer marketingom nezaobchádzate rovnako ako s konvenčným reklamným kanálom.
Ako sme už diskutovali, ľudia počúvajú influencerov, pretože sa s nimi spájajú na hlbšej úrovni. Takže keď mikroinfluencer podporuje značku, jej propagácia musí niesť hlas influencera.
Ak chcete, aby bol obsah autentickejší, podeľte sa o svoje myšlienky s influencerom a poskytnite mu kreatívnu slobodu pri formovaní obsahu, pretože oni najlepšie poznajú svoje publikum.
To sa stáva rozhodujúcim pri spolupráci s veľkým množstvom influencerov. Dôverujte nám; nechceli by ste, aby všetci vaši influenceri čítali podobný scenár s trochou variácií – znejúci ako predajca áut.
3. Prevzatie sociálnych médií
Ďalšou solídnou marketingovou stratégiou ovplyvňovania je prevzatie sociálnych médií, v ktorom umožňujete ovplyvňovateľovi vytvárať a uverejňovať obsah priamo na vašich sociálnych profiloch.
Je to zábavný spôsob, ako prilákať fanúšikovstvo influencerov, s ktorými spolupracujete, smerom k profilom vašej značky. Vidieť, že ich obľúbený influencer uverejňuje na vašom profile obsah v jazyku a tóne, ktorý majú radi a do ktorého sa zapájajú, je skvelé na šírenie povedomia o značke.
Pozrite sa na tento príklad,
Umelecká kolónia Grand Marais často spolupracuje s umelcami, aby prevzali zodpovednosť za ich sociálne médiá. Pozrite sa, ako Sarah Nelson, nezávislá umelkyňa, vopred zdieľa správy o prevzatí so svojimi sledovateľmi, aby prilákala dobrú návštevnosť profilu organizácie.
Môžete tiež využiť akúkoľvek príležitosť, resp relevantné trendy hashtagy aby vaša značka spustila kampaň na prevzatie. Vďaka tomu bude kampaň vyzerať prirodzenejšie a výstižnejšie.
Na druhej strane,
Ak ste skeptický k zdieľaniu poverení značky s influencermi, používať nástroje na plánovanie sociálnych médií Páči sa mi to SocialPilot.
Pomocou jeho tímová a klientska spolupráca môžete rýchlo zapojiť viacerých ovplyvňovateľov, ktorí budú plánovať a uverejňovať príspevky vo vašom profile bez zdieľania akýchkoľvek poverení. Môžete im tiež priradiť roly a obmedziť ich prístup podľa vašich potrieb.
Okrem toho má funkcie plánovania Instagramu a analýzy sociálnych médií, ktoré vám môžu pomôcť zmerať výkonnosť vašej marketingovej kampane ovplyvňovateľa, aby ste mohli robiť správne rozhodnutia a upustiť od tých nesprávnych.
4. Na propagáciu používajte rozprávanie príbehov
Keď hovoríme o ovplyvňovaní – nič neovplyvní človeka viac ako autentický príbeh.
Rozprávanie na sociálnych sieťach je základnou stratégiou pri upútaní záujmu publika o vašu značku a konečnom zvýšení konverzií. Umožňujú vám ukázať osobnú a ľudskú stránku vašej značky.
Takže keď je čas využiť influencer marketing, nezabudnite použiť storytelling. Podpora marketingu značky príbehmi vás odlíši od davu, ktorý sa očividne chváli iba svojimi produktmi.
Pozrite sa, ako spoločnosť American Express využíva influencerov na rozprávanie príbehov, ktoré sa spájajú s publikom na celom svete.
AMEX spolupracoval s ovplyvňovateľom potravinárskeho priemyslu @briancanteatstopeating, aby prepojil všetkých svojich foodie sledovateľov s profilom AMEX a ukázal im výhody používania ich karty.
A influencer nielen povedal: „Dobre, použite túto kartu AMEX.“ Namiesto toho použili príbeh o cestovaní po NYC a jedení blízkovýchodných jedál, pričom ukázali výhody a pohodlie karty AMEX.
Pomáha ľuďom pochopiť, ako môžu používať kartu AMEX v každodennom živote.
Takže predtým, ako začnete pracovať na svojom príbehu, položte si otázku – kto sú poslucháči? Keď získate predstavu o svojom publiku, nájdite influencera, ktorý zodpovedá imidžu vašej značky, a začnite vytvárať svoj príbeh.
Záver
Ukazuje sa, že väčšie nie je vždy lepšie, aspoň nie v prípade influencerov, a je to dobrá správa pre značky všetkých tvarov a veľkostí.
Epický nárast popularity mikroinfluencerov je vynikajúcou príležitosťou pre malé a veľké podniky propagovať svoju značku, získať angažovanosť a zvýšiť svoje konverzie bez toho, aby museli míňať veľké peniaze.
Spotrebiteľ je dôvtipný. Môžu si všimnúť reklamný obsah, keď ho uvidia. Najlepšia vec, ktorú môžete urobiť, je prezentovať svoju značku čo najautentickejšie.
„Ľudia ako my influenceri“ sú vašou najlepšou stávkou na získanie dôvery publika a interakciu s nimi na osobnú nôtu.
často kladené otázky
🌟 Fungujú mikroinfluenceri?
Mikroinfluenceri fungujú ako mágia pre značky, ktoré chcú zvýšiť povedomie medzi špecifickou skupinou publika. Vďaka vysoko angažovanému publiku, odborným znalostiam v určitej oblasti a nízkemu počtu sledovateľov sú publikom považované za dôveryhodné a dôveryhodné zdroje odporúčaní.
🌟 Koľko dostávajú mikroinfluenceri platení?
Za sponzorovaný príspevok si mikroinfluenceri zvyčajne účtujú okolo 250 až 350 USD. Niekedy dostanú polovicu peňazí v hotovosti a druhú polovicu vo forme darčekových kariet, poukážok, bezplatných produktov alebo služieb.
🌟 Aký je rozdiel medzi mikro a makroinfluencermi?
Primárne môžeme rozlišovať medzi mikro a makroinfluencermi na základe ich počtu sledovateľov. V priemere majú mikroovplyvňovatelia počet sledovateľov od 10 000 do 50 000, zatiaľ čo makroovplyvňovatelia so statusom ako celebrity majú sledovateľov medzi 100 000 až 100 000.