Prehľady základnej aktualizácie z mája 2024 z celého webu

Základná aktualizácia Google z mája 2022 bola šialená a nie niečo, čo by sa malo brať na ľahkú váhu.

Táto aktualizácia zasiahla mnohých odborníkov v oblasti SEO po celom svete a niektorí stratili významnú návštevnosť (zdanlivo cez noc).

Ako obvykle sme hľadali na webe informácie, ktoré by viedli ku konkrétnym informáciám o tejto aktualizácii, a tu sme.

Toto sú poznatky z celého webu od profesionálov v oblasti SEO, ako ste vy.

Od sociálnych sietí až po diskusné fóra, všetci o tom hovoria.

Čo teda hovoria?

Možné zameranie na obsah AI

Jeden trend, ktorý sme si všimli, zahŕňa zameranie spoločnosti Google na obsah AI. Niektorým webmasterom, ktorí používajú výlučne obsah AI, sa zrejme ich stránky takmer cez noc vymazali.

Toto je trochu voľná interpretácia, pretože mnohí, ktorí používajú obsah AI, hlásia významné zisky.

Domnievame sa, že existuje príliš veľa špekulácií o tom, ako Google dokáže rozlíšiť medzi AI a obsahom napísaným ľuďmi.

Veľká časť týchto špekulácií môže byť škodlivá, pretože ľudia, ktorí sú v tomto odvetví novší, by mohli potenciálne získať nesprávnu predstavu o tom, ako vyhľadávanie Google v skutočnosti funguje.

Šialene nízka CZK (cena za kliknutie)

Niektorí profesionáli v oblasti SEO poznamenali, že v súčasnosti existuje predtým nevídaná, šialene nízka cena za kliknutie, čo sa predtým nedialo.

Iní si však všímajú opak, pričom CPC je vyššia ako normálne a dokonca si udržiavali stabilitu.

Vec o základných aktualizáciách je, že napriek ich hrozbe pre všetkých stále existujú spôsoby, ako sa môžete zotaviť, ako sme už informovali v minulosti.

Nie všetko toľko na presné určenie

Okrem toho sa toho z diskusií až tak veľa nedá posúdiť. Zdá sa, že je to jedna z vašich bežných základných aktualizácií.

Čítať:  Aká je najlepšia veľkosť loga pre váš web? (a sociálne siete, tlač atď.)

V tomto prípade hrá hlavnú úlohu kvalita stránok.

To znamená: vyčistite svoje chyby 404, uistite sa, že máte všetky správne kanonické údaje, že nemáte chybné presmerovania a všetko ostatné, čo by ste v tomto ohľade mohli potenciálne potrebovať opraviť.

Diskusie na fóre základných aktualizácií Google

S o niečo viac ako 6 hodinami môjho dňa Google do konca som na 85 % priemerných zobrazení stránky v pracovný deň a jedinečných návštevníkov, takže dúfam, že sa aktualizácia v mojom sektore usadila.

Zaujímavé je, že návštevnosť našich hotelov/krčmičiek v Spojenom kráľovstve je určite vysoko nad bežnými nedeľnými, pondelkovými a utorkovými priemermi, ALE do akej miery to súvisí s oslavami jubilea koncom tohto týždňa, očividne netuším, okrem toho, že je dobre navštevovaná stránka kalendára živej hudby.

Čakal som niekoľko dní, kým som sem niečo uverejnil v zápale májovej aktualizácie. Mal som nárast medzi 10-15%. Zatiaľ, samozrejme… Zaráža ma, že moja cena za kliknutie v službe AdSense bola v apríli nízka a v máji klesla ešte viac a teraz v júni je takmer 0,01 USD.

Stručne povedané, moja návštevnosť sa dobre zvýšila a moje zárobky sa vyparili…

Všimol si tu ešte niekto šialene nízku cenu za kliknutie za posledných 45 dní?

Celkom zaujímavý graf zvýrazňujúci vzostupy a pády spôsobené aktualizáciou algoritmu Google, uverejnený v komentároch SER: [uploads.disquscdn.com…]

Predmetný obrázok:

@christianz ďakujem za tento príspevok. Pomáha liečiť zvedavosť.

Zaujímavá je návštevnosť, ktorú vidíte na webových stránkach len v angličtine. Informujte nás o tom, kedy a ak uvidíte, že sa dostane do iných jazykov.

Moja premávka je po včerajšku takmer normálna. Takže… štvrtok, piatok bolo skvelé, sobota nadpriemerná, nedeľa klesla ako kameň a pondelok sa začal zotavovať.

Čo sa týka súboru, od ktorého sa dištancujete, aktualizujem ho asi 2-3x ročne. Mám veľa tienistých stránok s príponou .info a stránok s príponou .id, ktoré zachytávajú moje obrázky a zverejňujú ich s odkazmi na dočasne vyhodené stránky… alebo na stránky na stránkach, ktoré vyzerajú ako hacknuté. Bol by som radšej, keby Google tieto stránky úplne zľavil, než aby riskoval postih za tieto mizerné spamové odkazy. Netuším, či sa tým niečo zmenilo, ale moja stránka sa začala v januári otáčať a obnovovať veľa stratených výrazov a v novembri som aktualizoval súbor, od ktorého sa dištancujem.

Čítať:  Konečná šablóna návrhu SEO (s PDF a sprievodcom)

Včera nás teda zasiahla aktualizácia. Ubralo to ďalších 50 %.
Je to veľmi zvláštne, pretože sme sa posunuli o niekoľko miest vyššie a získali sme veľa miest #1.

Myslím, že znova aktivovali filter „nákupný zámer“.

Posledný májový deň a moja globálna stránka mala 114 % PV a jedinečný deň, avšak posledných pár dní a väčšina víkendov klesli môj celkový mesiac tesne pod môj očakávaný priemer, hoci pracovné dni boli v priemere.

Moja stránka s hotelmi a krčmami v Spojenom kráľovstve ukončila mesiac na 112,3 %, pričom bola najvyššia v roku 2022. Za tento rok je to zatiaľ 108,5 %, takže ak to bude pokračovať, môže byť potrebná úprava. Väčšina mojich ostatných stránok (miestnych) s oveľa nižšou úrovňou návštevnosti sa pohybovala okolo ich normálnej úrovne, ale mám jednu špecifickú, ktorá takmer zomrela, aj keď má dobré hodnotenie v SERP v Spojenom kráľovstve.

-15 % WoW. UGC dostáva najťažšie bitie

@Neohippy

Aký typ UGC máte, recenzie produktov, štýl fóra alebo niečo iné?

Anglický jazyk a západná európska premávka dnes ráno klesla z útesu: USA -70 %, Spojené kráľovstvo -43 %, Kalifornia -29 % z priemernej stredy…nulové návštevy z DE, IT, NE a väčšiny ostatných krajín EÚ. Návštevnosť bola od ohlásenia tejto aktualizácie hrozná, ale zdá sa, že sa ešte zhoršuje… moja domovská stránka stratila väčšinu svojej návštevnosti, čo by znamenalo nejaký veľký trest. Myslím si, že je to tak, až na to, že stále získavam prvé 3 miesta v rebríčku. Je úplnou záhadou, kam zmizla všetka návštevnosť, ak mám stále viac a viac top 3 hodnotiacich výrazov?

Na svojom webe mám nulový obsah UGC…mohlo by to byť vytáčanie algoritmu linkspamu? Moje najdôležitejšie a prepojené stránky s obsahom sú najviac zasiahnuté.

Čítať:  Google tvrdí, že obsah generovaný AI je v rozpore s jeho pokynmi pre správcov webu

Aj ja mám nulový UGC, len ma zaujímalo, či to bol technický UGC, všeobecný widgetový chat-chat alebo bezduchý chat-chat… Dáva to zmysel?

@RedBar – väčšinou v štýle fóra. Máme kopu redakčného/informačného obsahu, ale fórum je náš chlieb a maslo, pokiaľ ide o organické látky.

Tiež sme zaznamenali nárast na prvých 3 miestach v ahrefs – tam však väčšinou sledujeme redakčné kľúčové slová. Myslím, že prichádzame o veľa long-tailov, nie o nejaké hlavné kľúčové slová.

Dnes ráno vidím zmeny v doprave. Moja najstaršia a najväčšia stránka je +/- plochá od pred májovou aktualizáciou, zvyšok týždňa a víkend ukáže, kam to pôjde. Druhý najväčší, ten, v ktorom som sa agresívne dištancoval, stále pobitý – doprava v USA/Spojenom kráľovstve padla z útesu. Nemecká premávka hore. (námet na zamyslenie – všetky spätné odkazy, ktorým sa dištancujete, smerovali na doménu USA).

Moja najmladšia stránka dnes dramaticky vzrástla – o 50 % WoW, ale je malá a údaje nemajú veľký význam. Má málo skutočných ľudských spätných odkazov, ale nahromadilo sa veľa falošných (ako to robia všetky stránky, keď starnú).

Zatiaľ to vyzerá, že je to všetko o tom, kto má viac (falošných) odkazov. Žiadna hodnotiaca inteligencia nad rámec toho.

@Neohippy

Dlho som premýšľal, či G považuje všeobecné fóra za hlavného konkurenta svojho vyhľadávania? V priebehu rokov sa mnoho všeobecných fór zatvorilo kvôli menšej návštevnosti, ale tiež ich nebolo možné speňažiť dostatočne na zaplatenie jednoduchých nákladov. Videl som, že v mojom odvetví skutočne populárne fórum používané mnohými tisíckami týždenne nedokázalo ospravedlniť svoje „profi“ poplatky.

@RedBar
Verím, že existuje veľa dôvodov, prečo google (a bohužiaľ veľa jeho používateľov) opustilo fóra v poslednom desaťročí, nemyslím si, že to google bral ako súťaživosť.

IMO dôvod bude skôr medzi týmito:

  • UGC má tendenciu mať zmiešanú kvalitu (len pomyslite na pravopisné chyby, nedostatok správneho odkazovania na zdroj, nedostatok efektných obrázkov…),
  • autorom vystupujúcim ako „RedBar“ alebo „MrSnuts“ nemožno technicky „dôverovať“, ako sa požaduje v EAT,
  • väčšina fór nevykonala zmenu na mobil dobre (mobil je aj tak con-longtext) a
  • väčšine operátorov fóra unikli zmeny dizajnu používateľského rozhrania, ktoré nastali (pozrite sa tu… všimli ste si niečo?).
  • UGC má vysoké riziko, že bude podvodný, pokiaľ ide o autorské práva, ľudia zvykli chytať a prilepovať všetky druhy textu a obrázkov, zatiaľ čo priame odkazy z vášho bb-kódu na obrázky začali byť od istého bodu považované za zlý signál (príliš veľa zdrojov na pripojenie, pomalé časy načítania, problémy s ochranou údajov prenosu na pozadí)
Čítať:  Ako vytvoriť pôsobivé analytické prehľady pre vašich klientov v Sprout Social

Je to smutný vývoj, že UGC sa zredukoval na neštruktúrované skupiny sociálnych médií, dôveryhodných influencerov (*kašeľ*) a recenzie produktov, ale to je to, čo je teraz.

Na týchto fórach bolo/je veľa jedinečného a veľmi informatívneho obsahu a je smutné vidieť, že sa už nedá nájsť cez google.

Dokonca aj búrlivá diskusia na nejakom škaredo vyzerajúcom fóre mohla obsahovať len tú informáciu, ktorú ste hľadali – namiesto toho sa dnes pozeráte na to, že sa „ľudia tiež pýtali“.

Čo je stále na rebríčku, aj keď jeho UGC, sú super prísne riadené stránky otázok a odpovedí, ako je StackOverflow, kde interný systém hodnotenia a tvrdé moderovanie udržiavajú kvalitu obsahu na vysokej úrovni.

@ichthyous
Čo sa týka vašej otázky o priamej návštevnosti, v závislosti od vášho sledovania sa môže stať, že ľudia, ktorí si na Googli vyberú „otvoriť odkaz na novej karte“, sa počítajú ako priama návštevnosť, pretože to nie je to isté okno prehliadača, aké predtým vypĺňal Google. To by mohlo vysvetliť aj vaše pozorovanie priamych nasledujúcich organických vzorcov.

Momentálne vidím mierne <5% zotavenie na EN stránke, zatiaľ žiadny vplyv na non-EN domény.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE