Problém so zelenou čiarou na obrazovke telefónu: Čo to je a ako to opraviť?

Harley Maranan / Android Authority

Displeje AMOLED sa stali de-facto voľbou naprieč vlajkovými telefónmi aj telefónmi strednej triedy, a to z dobrého dôvodu. Displeje AMOLED umožňujú vypnutie jednotlivých pixelov, vďaka čomu si môžete na displeji vychutnať skutočnú čiernu. Je to skvelé pre obsah HDR a má aj určitú úsporu batérie na strane. Ale v poslednej dobe sme svedkami obávaného problému „zelenej línie“, ktorý sa objavuje na chytrých telefónoch, predovšetkým tých s AMOLED displejom. Čo je ale problém so zelenou linkou na telefónoch Android a ako zelenú linku na displeji telefónu opravíte? Tieto a ďalšie témy skúmame v tomto článku.

RÝCHLA ODPOVEĎ

Problém so zelenou linkou na telefónoch je hardvérový problém a nemožno ho vyriešiť softvérovo. Displej postihnutého telefónu je potrebné vymeniť a taká oprava môže prípadne zahŕňať zostavu displeja a základnú dosku, v závislosti od modelu telefónu. Ak chcete začať opravu, kontaktujte prosím zákaznícku podporu. Bezplatná oprava v rámci záruky môže alebo nemusí byť použiteľná v závislosti na OEM a okolnostiach.

PRESKOČTE NA KĽÚČOVÉ SEKCIE

Aký je problém zelenej linky na telefónoch?

Mnoho používateľov sa sťažovalo na to, ako ich smartfónu naraz prechádza cez displej zelená čiara. Je to tenký prúžok zelenej farby, ktorý sa tiahne od úplného vrcholu k spodnej časti displeja. Smartfón funguje normálne mimo tejto zelenej čiary, ale vada je samozrejme veľmi nápadná a otravná.

Užívateľ Twitteru @Gourav_2712

Problém so zelenou linkou na Samsung Galaxy S20 Plus

Mnoho ľudí sa na tento problém sťažovalo a spomínalo, ako sa zelená čiara záhadne objavuje bez zjavného poškodenia telefónu. Väčšina používateľov tvrdí, že telefón neupadol ani neutrpel žiadne poškodenie vodou. Mnohí tvrdia, že telefón dostal aktualizáciu softvéru, ktorá spôsobila problém so zelenou linkou.

Čítať:  13 expertov na Magento zdieľa svoje najcennejšie tipy

Videli sme správy o tomto probléme so zelenou linkou u výrobcov smartfónov, vrátane, ale bez obmedzenia na Samsung, OnePlus, OPPO, realm, vivo, iQOO, Xiaomi, Motorola, Nothing, HUAWEI a dokonca aj Apple, čo naznačuje, že problém je menej pravdepodobné, že bude softvérového pôvodu a pravdepodobnejšie bude pochádzať z hardvérovej chyby.

Problém sa objavuje naprieč cenovými rozpätiami, od smartfónov strednej triedy až po tie najlepšie a prémiové vlajkové lode.

Problém zelenej linky na OnePlus 9 Pro

Jediné spoločné vlákno medzi všetkými správami o probléme zelenej linky na chytrých telefónoch je, že telefón má AMOLED displej. Ďalej je väčšina správ zameraná na telefóny staré asi jeden až dva roky (a bohužiaľ po záruke), aj keď to nutne nevylučuje novšie a staršie zariadenia.

Väčšina správ má zvyčajne jednu zelenú čiaru cez obrazovku. V zriedkavých prípadoch sa však počet zelených čiar zvyšuje a môžete dokonca zaznamenať odfarbenie iných farieb (ružové alebo biele), takže je ešte ťažšie tento problém ignorovať.

Užívateľ Twitteru @alltime_enjoy

Problém zelenej linky na Vivo X60

V zriedkavých prípadoch môže zelená čiara blikať a objaviť sa iba dočasne. Pri veľkej väčšine správ, ktoré sme skúmali pri písaní tohto sprievodcu, je však zelená čiara skôr trvalá.

Užívateľ Twitteru @sankalp_bhat

Problém so zelenou linkou na Samsung Galaxy S20 Plus

Zobrazuje sa všade, keď je telefón zapnutý a displej je zapnutý. To zahŕňa domovskú obrazovku, zamykaciu obrazovku a tiež vždy zapnutý displej.

Prečo je na obrazovke môjho telefónu zelená čiara?

Teraz, keď poznáme problém, je čas zamerať sa na to, prečo sa to deje. Bohužiaľ odpoveď nie je taká jednoznačná, hoci problém existuje už roky a správy na Twitteri, Redditu a ďalších fórach bežia v stovkách.

Spoločnou témou väčšiny týchto správ o probléme zelenej linky je, že telefón má displej AMOLED. Ešte sme nedostali správy od majiteľov LCD telefónov o probléme zelenej linky, aj keď problém existuje v iných technológiách, ktoré používajú LCD.

Čítať:  Ako sťahovať fotografie z Instagramu do telefónu alebo PC - Uchovávajte ich navždy v bezpečí!

Problém so zelenou linkou na iPhone X

Náš najlepší odhad príčiny problému so zelenou linkou je uvoľnený, poškodený alebo chybný konektor displeja alebo flex kábel, ktorý zase trvalo a nenávratne poškodzuje displej. Konektor displeja a flex kábel sú súčasťou zostavy telefónu, ktorá spája displej so základnou doskou.

Veľa správ uvádza, že sa zelená čiara objaví po náhodnej aktualizácii softvéru. Nároky však majú príliš veľa premenných. Ak sa jednalo o problém spôsobený aktualizáciami softvéru, mal by postihnúť veľkú skupinu spotrebiteľov na rovnakej aktualizácii. Problém sa však môže vyskytnúť u výrobcov OEM a dokonca aj OS, takže nemôže byť spôsobený aktualizáciou softvéru.

Problém zelenej linky na iPhone

Jedno z možných vysvetlení to však môže zviazať. Aktualizácia softvéru obvykle spôsobí, že sa telefón zahreje nad rámec toho, čo obvykle robia počas každodennej prevádzky. Je možné, že toto nadmerné nahromadenie tepla spôsobí poškodenie niektorých častí zostavy displeja (displej, kábel a konektor), čo spôsobí alebo urýchli zlyhanie hardvéru.

Táto teória nevysvetľuje, prečo hranie nespôsobuje problém zelenej čiary; takže ani my nie sme úplne presvedčení.

To neznamená, že zelená čiara na displeji sa vyskytuje iba kvôli výrobnej vade. Užívatelia si môžu nechtiac (alebo aj úmyselne) poškodiť displej, čo spôsobí, že sa na ňom objavia zelené pruhy. K tomu môže dôjsť, ak omylom prepichnete displej, vyviniete naň plytký, ale trvalý tlak alebo upustíte telefón. Je tu tiež šanca, že sa objaví po poškodení vodou. Vo všetkých týchto prípadoch nebudete mať nárok na záruku, preto dôrazne neodporúčame úmyselné poškodenie telefónu.

Vzhľadom na to, ako je tento problém zdanlivo náhodný, neexistuje žiadne skutočné opatrenie, ktoré by ste ako spotrebitelia mohli prijať, okrem toho, že si nekúpite telefón AMOLED (čo nie je praktické na vyššej úrovni cenovej kategórie smartfónov). V tejto chvíli je to bohužiaľ hra o šťastí. Z toho, čo sme počuli z priemyselných zdrojov, prídu novšie displeje AMOLED v roku 2024 so zmiernením problému zelenej čiary, čo by malo tieto prípady znížiť.

Čítať:  13 vzrušujúcich nápadov, ako vyrobiť šesť figúrok v roku 2024

Ako vyriešiť problém so zelenou linkou na obrazovke telefónu

Bohužiaľ výmena displeja je jediný spôsob, ako vyriešiť problém so zelenou linkou na obrazovke telefónu. Na strane softvéru nemôže koncový používateľ urobiť nič, čo by problém vyriešilo.

Reštartujte telefón, aby ste vylúčili problém so softvérom

Ako krok pri odstraňovaní problémov odporúčame reštartovať telefón raz, keď na telefóne Android uvidíte problém so zelenou linkou. Tento krok iba vylučuje možnosť softvérového problému. Nie je to oprava, ale môže vás ušetriť zbytočné cesty do servisného strediska.

Navštívte servisné stredisko alebo RMA svojho telefónu

Akonáhle sa uistíte, že problém nie je spôsobený softvérom, budete musieť navštíviť servisné stredisko alebo RMA telefónu a nechať ho opraviť. Ďalšie kroky, ktoré by ste mali podniknúť, vám oznámi tím podpory vášho telefónu.

Servisné stredisko veľmi pravdepodobne posúdi problém so zelenou linkou ako hardvérovú poruchu zostavy displeja, čo si bude vyžadovať výmenu displeja a možno aj zostavy displeja. U niektorých telefónov to môže tiež zahŕňať výmenu základnej dosky v závislosti od toho, ako je telefón vyrobený.

Vzťahuje sa na problém zelenej linky záruka?

Väčšina značiek nemá jasnú a priamu politiku, ako sa vysporiadať s problémom zelenej linky. To znamená, že vaše skúsenosti so zákazníckym servisom sa budú líšiť v závislosti od značky a veku zariadenia. Väčšina telefónov je dodávaná s jednoročnou zárukou (v EÚ je to obvykle dvojročná záruka, aj keď v niektorých regiónoch môže ísť ešte ďalej), kedy vám značka v prípade hardvérových závad telefón zadarmo opraví.

Telefón je menej ako rok starý

Pokiaľ je váš telefón v záruke a nevykazuje žiadne známky viditeľného vonkajšieho poškodenia alebo poškodenia vodou, je veľká šanca, že problém so zelenou linkou bude uznaný ako hardvérová závada a bude zadarmo opravený v rámci záruky.

Čítať:  Ako vytvoriť webovú stránku s portfóliom

Ak je však váš telefón v záruke, ale vykazuje známky viditeľného vonkajšieho poškodenia alebo poškodenia vodou (aj keď také poškodenie priamo nespôsobilo problém so zelenou linkou), je nepravdepodobné, že získate výhodu záručnej výmeny alebo opravy.

Telefón je viac ako rok starý/po záruke

Ak je váš telefón starší ako jeden rok a nie je v záruke, vaša šanca na bezplatnú opravu sa výrazne zníži. Zákaznícky servis vám pravdepodobne ponúkne niečo medzi 10-30% predajnej ceny vášho telefónu za výmenu displeja. Čiastka sa líši v závislosti na značke, modeli a zložitosti opravy.

Niektorí výrobcovia OEM ako Samsung, Apple a OnePlus poradili svojim servisným strediskám a kanálom podpory, aby užívateľom, ktorých sa týkajú problémy so zelenou linkou, pomohli zadarmo opraviť zariadenie, a to aj mimo záručnej doby.

Užívateľ Twitteru @TweetToYash

Interný školiaci dokument spoločnosti Samsung odporúčajúci bezplatné mimozáručné výmeny obrazovky pre užívateľov Galaxy S20 Plus postihnutých problémom zelenej linky

Takéto upozornenia však neboli vydané formou oznámenia vo verejnej doméne. Namiesto toho sú ponúkané ako riešenie na úrovni zákazníckej podpory a servisných stredísk prípad od prípadu. Iba OnePlus vystúpil a ponúkol riešenie zákazníkom v Indii, ktorých sa týka zelená linka, a ponúka doživotnú záruku na obrazovku. Ostatní výrobcovia OEM zatiaľ nezaujali rovnaký postoj.

Takéto riešenia tiež závisia od toho, či má váš telefón viditeľné vonkajšie poškodenie alebo poškodenie vodou. Ak áno, bude vám odopretá bezplatná oprava, aj keď problém so zelenou linkou nebol spôsobený takýmto poškodením.

Dúfame, že značky berú na vedomie problém zelenej línie, ktorý trápi zákazníkov, a formulujú zásady opráv, ktoré môžu byť verejne oznámené.

Najčastejšie otázky

Aký je problém s ružovou linkou na obrazovke telefónu?

Problém ružovej linky na obrazovke telefónu je rovnaký ako problém zelenej linky. Indikuje hardvérové ​​poškodenie displeja. Budete si musieť nechať vymeniť displej. Pre to isté neexistujú žiadne softvérové ​​opravy.

Komentáre

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE