Qualcomm oznamuje Snapdragon 8 Gen 2: 5 kľúčových funkcií

Snapdragon oznámil štyri čipové sady počas svojho Snapdragon Summit 2022. Medzi tieto nové čipy patrí Snapdragon 8 Gen 2 — vlajková loď spoločnosti pre telefóny vychádzajúce budúci rok, čipset pre okuliare AR s názvom AR2 Gen 1 a dve zvukové platformy pomenované S3 a S5.

Očakáva sa, že nové čipy dorazia do spotrebiteľských zariadení počnúc Snapdragonom 8 Gen 2, o ktorom Qualcomm predpokladá, že ho uvidíme do konca roka 2022, a zvyšné tri v zariadeniach budúci rok.

V správach: 10 vecí, ktoré by ste mali vedieť o indickom revidovanom zákone o ochrane digitálnych dát

Prvým oznámením bol Snapdragon 8 Gen 2, vlajkový smartfón spoločnosti SoC, ktorý bude poháňať vlajkové lode Android budúceho roka. Vo všetkých oblastiach sú vylepšenia týkajúce sa AI a výkonu fotoaparátu a lepšia konektivita s WiFi 7 a podporou duálneho Bluetooth.

Výkon fotoaparátu sa tiež zlepší vďaka Cognitive ISP a okamžitej podpore nových obrazových snímačov. Vylepšený GPU Adreno ponúka až o 25% rýchlejší výkon s až 40% zlepšením účinnosti. V neposlednom rade Qualcomm tiež tvrdí, že Snapdragon 8 Gen 2 je ich najbezpečnejším čipom vôbec.

Ďalší krok pre hranie na smartfóne?

Najnovšia vlajková loď spoločnosti podporuje sadu funkcií, ktoré Qualcomm nazýva funkciami „Elite Gaming“. Patrí medzi ne hardvérovo akcelerované ray-tracing v reálnom čase, vylepšený GPU poskytujúci vyššie spomínané vylepšenia výkonu a efektivity, rovnako ako podpora pre Unreal Engine 5 Metahumans framework.

Čítať:  HTC oznamuje pohlcujúce okuliare Vive Flow, ktoré „idú s prúdom“

Rýchlejší a schopnejší výkon AI

Qualcomm sľubuje vylepšenie umelej inteligencie, ako je rýchlejšie spracovanie prirodzeného jazyka s viacjazyčným prekladom a podporou INT4 vďaka upgradovanému procesoru Qualcomm Hexagon Processor, ktorý sa vyznačuje novou, vylepšenou architektúrou, inferencovaním mikro dlaždíc a väčším akcelerátorom tenzora.

Qualcomm oznamuje Snapdragon 8 Gen 2: 5 kľúčových funkciíNový čip prináša vylepšenia vo všetkých oblastiach. | Zdroj: Qualcomm

Nový čip je najmenej 4,35-krát rýchlejší vo výkone AI a sľubuje 60% zlepšenie výkonu/watt pre trvalé zaťaženie založené na AI vďaka duálnym procesorom AI. Qualcomm AI Stack by tiež mohol vývojárom poskytnúť ďalšie funkcie a nástroje, vrátane chystaného Qualcomm AI Studio.

Snapdragon Sight, aby ste videli lepšie obrázky

Vďaka vylepšeniu výkonu v oddelení AI je nový čip lepší aj v spracovaní obrazu. Teraz používa sémantickú segmentáciu na vylepšenie fotografií a videí v reálnom čase s kontextovým povedomím o tvárach, rysoch tváre, vlasoch, oblečení, oblohe a ďalších pre ich individuálnu optimalizáciu.

Čip je taktiež vyladený tak, aby podporoval novšie senzory, vrátane Samsung ISOCELL HP3, prvého 200MP senzora, ktorý bol pre čip optimalizovaný. K dispozícii je podpora kodeku AV1 a prehrávanie videa až do rozlíšenia 8K pri 60 FPS.

Lepšia konektivita a zvuk

Snapdragon 8 Gen 2 prichádza aj s modemom X70 5G, ktorý bol oznámený začiatkom tohto roka na Mobile World Congress. Čipová sada spolupracuje s procesorom AI a ponúka lepšiu rýchlosť 5G, energetickú účinnosť a latenciu pokrytia. Môžete prevádzkovať dve 5G SIM karty súčasne alebo použiť WiFi 7 pre bezdrôtové siete. Nechýba ani duálne bluetooth pripojenie.

Čítať:  Top 7 funkcií webových stránok elektronického obchodu: Čo zákazníci chcú na stránke elektronického obchodu

Čip tiež ponúka lepší zvukový výstup s podporou priestorového zvuku, bezstratové streamovanie 48 kHz a dynamické sledovanie hlavy, to všetko pracuje s latenciou iba 48 ms. K dispozícii je aj vstavaný hlasový zadný kanál pre komunikáciu počas hier.

Vylepšené bezpečnostné funkcie

V neposlednom rade prichádza čipová sada s „najnovšími technológiami v oblasti izolácie, kryptografia, správy kľúčov, atestácie a ďalších“, ako spoločnosť tvrdí. Snapdragon nevrhol veľa svetla na to, ako presne to čipset dosahuje, ale upgrady by z neho mali urobiť jedno z bezpečnejších SoC, ktoré sú teraz k dispozícii.

Tu sú kľúčové špecifikácie nadchádzajúceho SoC spoločnosti Qualcomm.

Špecifikácia Snapdragon 8 Gen 2 (SM8550)
Výrobný proces 4nm TSMC
procesor 1 x Kryo (na báze ARM Cortex-X3) Prime core @ 3,19 GHz, 1 MB L2 cache
2 x Kryo (na báze ARM Cortex A715) Výkonné jadrá @ 2,8 GHz
2 x Kryo (na báze ARM Cortex A710) Výkonné jadrá @ 2,8 GHz
3 x jadrá Kryo Efficiency @ 2,0 GHz
ARM Cortex v9
8 MB medzipamäte L3
GPU Upgradovaný Adreno GPU
Podpora Vulkan 1.3
Podpora funkcií Elite Gaming
Adreno Frame Motion Engine
Snapdragon Shadow Denoiser
Podporované kodeky: H.264 (AVC), H.265 (HEVC), VP8, VP9, ​​4K HDR10, HLG, HDR10+, Dolby Vision, AV1
Pamäť LPDDR5X @ 4200 MHz, 16 GB
Zobraziť Vstavaná kompenzácia starnutia OLED
Maximálne zobrazenie na zariadení: 4K pri 60 Hz alebo QHD+ pri 144 Hz
Max externý displej: 4K pri 60 Hz s 10-bitovými farbami, HDR10, HDR10+, HDR vivid a Dolby Vision
AI Šesťuholník DSP
Duálne AI procesory
Vždy snímajúce kamery
ISP Podporované sú až 200MP senzory
Trojitý 18-bitový Spectra ISP
Jeden fotoaparát: Až 108 MP
Duálny fotoaparát: Až 64 MP + 36 MP
Trojitý fotoaparát: Až 36 MP
Záznam videa v 8K 30FPS, spomalené prehrávanie až 720p pri 960FPS.
Podporované sú HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision, HEVC
Konektivita WiFi: Qualcomm FastConnect 7800 s podporou WiF7, WiFi 6E, WiFi 6 na 2,4 GHz/5 GHz/6 GHz
Bluetooth: Bluetooth v5.3, aptX Voice, aptX Lossless, aptX Adaptive a LE audio
Modem 5G modem Snapdragon X70
10 Gbps downlink
Uplink 3,5 Gbps
Podpora pre mmWave a sub-6GHz
Nabíjanie Rýchle nabíjanie Qualcomm 5

Qualcomm tvrdí, že hlavní výrobcovia OEM smartfónov prijmú nový čip a značky po celom svete, vrátane ASUS ROG, HONOR, iQOO, Motorola, Nubia, OnePlus, Oppo, Red Magic, Redmi, Sharp, Sony, Vivo, Xiaomi, XINGJI/MEIZU a ZTE s komerčnými zariadeniami sa očakáva príchod do konca roku 2022.

Čítať:  HP Omen Transcend 16: Raj pre hráčov a editorov videa

V správach: Detektor deepfake Intel 'FakeCatcher' tvrdí 96% presnosť

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE