Recenzia Panasonic Lumix DC-S5 II: Špičkový hybridný fotoaparát

Panasonic Lumix DC-S5 II je najnovšou iteráciou značky v jej obľúbenom rade fotoaparátov s mnohými vylepšeniami, ktoré zdokonaľujú existujúce funkcie a pridávajú nové. Vďaka tomu je to lákavý fotoaparát pre profesionálnych fotografov a kameramanov. Lumix DC-S5 II má novo vyvinutý snímač so vstavaným PDAF, ktorý je kompletný. S pomocou nového chladiaceho systému dokáže nahrávať až 6K videá s otvorenou bránou s neobmedzeným časom nahrávania. Pozrime sa na to všetko do hĺbky v recenzii Panasonic Lumix DC-S5 II.

Panasonic Lumix DC-S5 II recenzia

Táto recenzia bude z pohľadu niekoho, kto niekoľko rokov pracoval so základnými digitálnymi zrkadlovkami, ale nikdy nedržal prémiové a vlajkové zrkadlovky, ako je Lumix S5 II. Poďme teda spolu so mnou preskúmať všestrannosť Lumix S5 II z hľadiska fotografie aj videa.

Panasonic Lumix DC-S5 II: Rozbalenie

Pred začatím recenzie otvorme krabicu, aby sme zistili, čo ešte v balení okrem fotoaparátu dostaneme.

Panasonic Lumix DC S5 II recenzia

 • Panasonic Lumix DC-S5 II
 • Objektív(y); 50 mm portrét a 20-60 mm zoom
 • Nabíjací adaptér
 • Kábel typu A až C
 • Popruh na krk
 • Stručný sprievodca a záručný list

Špecifikácie Lumix DC-S5 II

 • Snímač: 24,2 MP CMOS
 • Držiak snímača: Leica L
 • Stabilizácia: 5-osová stabilizácia posunu snímača
 • Citlivosť ISO: 100 až 51 200 (rozšírená: 50 až 204 800)
 • Veľkosť obrázka: 24,2 MP (6000 x 4000), 96 MP (12 000 x 8000)
 • Farebná hĺbka: 14-bit
 • Rozlíšenie videa: 6K, 5,9K, 4K, 1080p @ 23,98/24,00/25/29,97 fps
 • I/O: Duálny slot na SD kartu, HDMI, 3,5 mm mikrofón, 3,5 mm slúchadlá, USB C
 • Pripojenie: Wi-Fi a Bluetooth
 • Monitor: 3-palcový dotykový LCD displej
 • VF: Vstavaný OLED EVF
 • Batéria: 2200 mAh
 • Hmotnosť: 658 gramov (telo)

Panasonic Lumix DC-S5 II: Dizajn

Lumix DC-S5 II je až na pár drobných úprav v dizajne vizuálne veľmi podobný bežnému Lumixu DC S5. Panasonic prehĺbil úchop fotoaparátu, aby bol stabilnejší v rukách pri použití veľkých objektívov. Uhol spúšte sa mierne zmenil, aby sa kompenzoval vylepšený grip. Existuje niekoľko ďalších zmien v dizajne fotoaparátu, o ktorých som hovoril nižšie.

Panasonic Lumix DC S5 II recenzia

Chladiaci ventilátor

Kamera sa teraz dodáva s ventilátorom, ktorý ochladzuje vnútorné časti a umožňuje nahrávať dlhšie. Vetrací otvor je umiestnený priamo pod značkou Lumix na prednej strane a výfuk je umiestnený na ľavej strane EVF. Na ovládanie rýchlosti ventilátora je k dispozícii niekoľko nastavení, o ktorých budeme diskutovať neskôr v recenzii. Pri používaní fotoaparátu som sotva počul hluk ventilátora, čo je dobré na nahrávanie bez hluku.

Čítať:  Vydanie dokončených špecifikácií PCIe 6.0: Zdvojnásobená šírka pásma a energetická účinnosť

Odolnosť voči striekajúcej vode?

Napriek otvorom pre fotoaparát Panasonic zaisťuje, že Lumix S5 II zvládne aj drsné počasie. Špliechanie vody môžete utrieť handričkou a zaznamenať si svoje vzácne chvíle. Ďalšou menšou zmenou je, že snímač LVF bol presunutý do hornej časti okna LVF namiesto spodnej strany. To zaisťuje, že počas používania displeja fotoaparátu nedochádza k náhodnému automatickému prepnutiu na LVF.

Panasonic Lumix DC S5 II recenzia

Panasonic zväčšil veľkosť joysticku na Lumis DC-S5 II a teraz je to 8-smerový namiesto 4-smerového predtým. Teraz je k dispozícii port HDMI v plnej veľkosti namiesto mini HDMI, čo je veľké zlepšenie pre profesionálov. Napriek tomu všetkému telo fotoaparátu váži 658 gramov, čo je v súlade s modernými bezzrkadlovkami.

Číselníky a tlačidlá

Na rýchle prepínanie medzi nastaveniami je k dispozícii päť voličov vrátane toho na spúšti. Tieto voliče môžete meniť a prepínať medzi režimami alebo hodnotami podľa vašich potrieb. Príjemným dotykom je trojtlačidlo na rýchle prepínanie ISO, WB a expozície. Chvíľu potrvá, kým si zvyknete na rozloženie číselníkov a tlačidiel, ale po zdokonalení už nebudete musieť znova klepať na obrazovku, aby ste zmenili akékoľvek základné nastavenie.

Porty a konektivita

Poďme sa rýchlo porozprávať o IO; Kamera má na pravej strane veľké dvierka na uloženie dvoch SD kariet súčasne. Na ľavej strane sú dvierka na ukrytie mikrofónu a konektor pre slúchadlá. Pod tým je ďalšia klapka, ktorá obsahuje port HDMI v plnej veľkosti a port typu C. Na spodnej strane je držiak na statív a dvierka na batériu.

Recenzia dizajnu a tela Panasonic Lumix S5 IIRecenzia dizajnu a tela Panasonic Lumix S5 II

Niektoré veci sa nám na fotoaparáte nepáčili, napríklad pri použití portu HDMI je flexibilita monitora obmedzená. Ďalšou sťažnosťou je, že na fotoaparáte nie je žiadne kontrolné svetlo; Panasonic to kompenzuje možnosťou umiestniť na monitor červený okraj, aby vás upozornil, keď je kamera nažive.

Celkovo som spokojný s dizajnom a kvalitou spracovania Panasonic Lumix DC-S5 II. Je prenosný, odolný, ľahko ovládateľný a zvládne aj zlé počasie. S množstvom možností pripojenia a dvoma slotmi na SD karty je záchrancom pre profesionálov.

Panasonic Lumix DC-S5 II: Displej a EVF

Lumix DC-S5 II sa dodáva s 3-palcovým dotykovým LCD monitorom. Má vysokú hustotu bodov, aby bol obsah ostrý a jasný. Dotyková obrazovka reaguje a jas je dostatočne vysoký na to, aby ste videli obsah vonku.

Recenzia displeja Panasonic Lumix S5 II

Môžete tiež nastaviť jas na automatický pre lepšiu použiteľnosť bez agresívneho narážania na batériu. Monitor je veľmi flexibilný a dá sa otáčať, takže túto kameru môžete použiť na natáčanie vlogov. Rozhranie HDMI plnej veľkosti ponúka flexibilitu pri výbere externých monitorov pre váš fotoaparát.

Displej fotoaparátu zobrazuje čistý posuv iba pri pripojení k externému displeju. Taktiež nestráca funkciu automatického zaostrovania klepnutím pri použití sekundárneho monitora, čo je veľmi užitočné. Panasonic tiež upgradoval EVF na S5 II v porovnaní s bežným S5. Teraz máme na EVF 3,6 milióna bodov v porovnaní s 2,36 miliónmi na S5. Ponúka množstvo prispôsobení a úprav, ako by ste očakávali od digitálnych zrkadloviek.

Čítať:  7 najlepších možností softvéru pre správu pridružených spoločností v roku 2024: Podrobná recenzia

Panasonic Lumix DC-S5 II: Vlastnosti

Lumix DC-S5 II obsahuje množstvo funkcií, ktoré možno nenájdete na žiadnej inej bezzrkadlovke od konkurencie. Na fotografovanie je v Lumi S5 II uložený najnovší snímač od Panasonicu, ktorý je stále 24,2 MP, ale teraz prichádza s hybridným systémom automatického zaostrovania.

Hybridné automatické zaostrovanie

Používa domáci Panasonic DFD (Depth From Defocus) AF a automatické zaostrovanie s detekciou fázy; tento nový systém automatického zaostrovania bol veľmi potrebný od poslednej iterácie. Tento fotoaparát tiež dokáže zachytiť celý 96MP obrázok zachytením štyroch 24MP statických záberov pohybom snímača, ktorý je spojený tak, aby vytvoril 96MP obrázok.

Recenzia automatického zaostrovania Panasonic Lumix S5 II

Nahrávanie videa až do 6K 4:2:2

Keď prejdeme k videozáznamu, Lumix S5 II prichádza s až 6K nahrávaním videa s otvorenou bránou vo formáte MP4 aj MOV. Keďže ide o video s otvorenou bránou, pomer strán bude 3:4, ale ak chcete, aby bolo video 16:9, skúste záznam v rozlíšení 5,9K. Rozlíšenie 5,9K vám tiež umožňuje pridať posúvanie v postprodukcii pri zachovaní detailov vo videu.

Jednoduché Pan Shots

Ďalšou skvelou funkciou je živé orezanie, ktoré je tu k dispozícii na automatické vytvorenie panoramatického záberu z fotoaparátu. Takže v podstate vám kamera umožňuje vybrať si počiatočný a koncový bod z rámčeka a zvoliť si dĺžku panorámy. Akonáhle je všetko nastavené, fotoaparát vydá ostrý 4K panoramatický záber objektu, s ktorým pracujete.

Vstavané LUT

Lumix DC-S5 II je dobrou voľbou pre tých, ktorí radi používajú LUT vo svojich videách. Kamera vám umožňuje použiť LUT v reálnom čase k videu, takže nemusíte pridávať LUT v postprodukcii. Môžete pridať prednastavené LUT z fotoaparátu alebo vytvoriť nový z nastavení fotoaparátu.

Dve SD karty

Lumix S5 II akceptuje dve SD karty naraz, takže medzi jednotlivými zábermi nemusíte prepínať SD karty. Môžete si ho prispôsobiť tak, aby ukladal obrázky na jednu kartu a videá na druhú. Okrem toho získate viac možností prispôsobenia používania kariet.

Je dobré vidieť, že Panasonic neškrtí, pretože je tu port USB Type-C pre dáta a nabíjanie. To umožňuje používať fotoaparát, aj keď sa vybije batéria, priamym pripojením fotoaparátu k napájaniu pomocou kábla typu C. Počas nahrávania videí sa stále napája, takže vás batéria nebude obmedzovať. O výkone batérie si povieme neskôr v recenzii.

Panasonic Lumix DC-S5 II: Používateľské rozhranie

Používateľské rozhranie na Lumix DC-S5 II môže byť mätúce pre každého, kto je nový vo svete fotoaparátov DLSR. Mnoho skutočných funkcií je skrytých pod vrstvami rôznych ponúk nastavení. Nebyť návodu na použitie fotoaparátu, tieto úžasné funkcie mi určite ušli, pretože sú skryté v nastaveniach.

Prehľad používateľského rozhrania Panasonic Lumix S5 II

Panasonic musí opraviť vrstvu ponuky, aby všetky tieto dôležité funkcie sprístupnil používateľom rýchlo a bez námahy. Navigácia cez používateľské rozhranie je jednoduchá a môj vnútorný blbec rád skúma nastavenia v rôznych miniaplikáciách, aby našiel nové funkcie.

Panasonic Lumix DC-S5 II: Fotografia

Lumix DC-S5 II je hybridný fotoaparát a Panasonic zaručil, že splní obe profesionálne požiadavky. Počnúc režimom fotografovania fotoaparátu získate niekoľko režimov na zintenzívnenie hry s fotoaparátom. Dokáže zachytiť štandardný 24MP alebo 96MP záber vo vysokom rozlíšení podľa vašich potrieb. Režim s vysokým rozlíšením vyžaduje, aby bol fotoaparát namontovaný na statíve pre ostré snímky s vysokým rozlíšením.

Čítať:  5 spôsobov, ako nájsť všetky e-maily z domény v okne písania správy Gmailu

K dispozícii je režim sériového snímania s peknou rýchlosťou snímania na kliknutie na ostrý obrázok bez ohľadu na scenár. Fotoaparát ponúka aj režim časozberného záberu a záber animácie stop-motion. Režim stop-motion animácie môže, ak chcete, vydať kompletné video, čo je skvelé pre malé projekty. A funkcia samospúšte vám umožňuje snímať obrázky pomocou samospúšte.

Režim Intelligent Auto (iA) je k dispozícii pre nováčikov, ktorí nie sú oboznámení s ladením nastavení podľa situácie. Toto funguje pre video aj fotografie, ale hlavne je to užitočné pri fotografovaní. Dokáže rozpoznať asi 8 až 10 situácií a podľa toho vytočiť nastavenia. Drobná funkcia, ktorú na tomto fotoaparáte milujem, je snímanie portrétov. Fotoaparát chápe, že obrázok, na ktorý ste klikli, je v orientácii na výšku, a pri náhľade na monitore sa obrázok zobrazí v orientácii na výšku.

Lumix DC-S5 II je skvelá fotografická možnosť s úžasnými ostrými obrazmi a skvelým dynamickým rozsahom. Vyskúšali sme oba priložené objektívy na zachytenie záberov vo všetkých typoch svetelných podmienok. Vzorky sú tu orezané a komprimované; môžete skontrolovať neupravené vzorky fotoaparátu aby ste lepšie videli kvalitu obrazu.

Panasonic Lumix DC-S5 II: Video

Spoločnosť Panasonic zdokonalila video schopnosti fotoaparátu rovnako ako fotografie. Ako už bolo spomenuté v recenzii, fotoaparát dokáže zachytiť až 6K videá s otvorenou bránou, čo je fantastické pre profesionálov. Pomáha to pohrať sa s efektmi priblíženia a zároveň zachovať výstup v rozlíšení 4K.

Video recenzia Panasonic Lumix S5 II

Ďalšie rozlíšenie, ktoré by mohlo profesionálom pomôcť o niečo viac, je 5,9 K. Kamera zaznamenáva rozlíšenie 5,9K v pomere strán 16:9, vďaka čomu je práca pre profesionálov ešte užitočnejšia. Videá je možné nahrávať v štandardoch MP4 aj MOV, ale MP4 podporuje iba rozlíšenie 4K.

Kamera dokáže zachytávať videá s podvzorkovaním 4:2:2, čo je vynikajúce pre ľudí, ktorí pracujú so zelenými obrazovkami. To nielen pomáha pri chroma-keying, ale tiež zlepšuje celkové farby videa. Panasonic pridal do fotoaparátu ďalšiu dôležitú funkciu, ktorú budú tvorcovia filmov radi mať na kompaktnom fotoaparáte, ako je tento; Uhol uzávierky.

Živé orezanie je ďalšou funkciou, ktorú na tomto fotoaparáte milujem; vytvára plynulý záber panorámy bez toho, aby ste fotoaparát pohli. Táto funkcia vám umožňuje vybrať počiatočný a koncový bod z celého rámca. V závislosti od trvania potom fotoaparát automaticky vytvorí 20-sekundový alebo 40-sekundový záber.

Panasonic Lumix S5 II recenzia zastavenia pohybu

Ak tak urobíte, neovplyvní to kvalitu videa ani rozlíšenie; tento záber môžete získať v plnom rozlíšení 4K. Môj vnútorný blbecek chcel vyskúšať túto funkciu a vytvoril panoramatický záber niekoľkých akčných figúrok na stole. Video bolo hodvábne hladké a páčilo sa mi, ako fotoaparát udržal všetko zaostrené. Ľudia, ktorí pracujú pre reklamné agentúry, by túto funkciu uvítali pri natáčaní produktových videí.

Panasonic Lumix DC-S5 II: Hybridné automatické zaostrovanie

Jedna sťažnosť, ktorú mal každý nadšenec fotoaparátu s bežným Lumix DC-S5, je absencia PDAF. Panasonic ich vypočul a zabudoval do snímača PDAF pre lepšie automatické zaostrovanie, pričom zachoval svoj typický systém automatického zaostrovania Depth From Defocus. Preto sme v Lumix DC-S5 II získali lepší systém automatického zaostrovania.

Čítať:  Aké autá majú vstavané sledovanie GPS?

Aj keď je vo fotoaparáte k dispozícii množstvo režimov zaostrovania a prispôsobení, mali sme problém zistiť každý režim a nakoniec sme testovali každú jednu kombináciu. Dospeli sme k záveru, že aj keď automatické zaostrovanie funguje, funguje najlepšie iba v dobre osvetlenom prostredí. Nie je to dobré pri fotografovaní v interiéri s ľuďmi a prístrojmi v rovnakom zábere. Tiež sme zistili, že sledovanie automatického zaostrovania tiež nie je veľmi presné; fotoaparát presunie zaostrenie na čokoľvek s rovnakou farbou ako objekt.

Panasonic Lumix DC-S5 II: Stabilizácia

Lumix DC-S5 II prichádza s 5-osovou stabilizáciou v tele, ktorá pomáha udržať video stabilné. Môže tiež využiť výhody stabilizácie objektívu na ďalšie zvýšenie stabilizácie. Panasonic výrazne zlepšil stabilizáciu v S5 II, čo je na výsledkoch jasne vidieť.

Prehľad stabilizácie Panasonic Lumix S5 II

Panasonic šiel naplno a pridal funkciu zosilnenia IS, ktorá pomáha pri fotografovaní z ruky. Toto uzamkne scénu a stabilizuje video v tomto bode. Výstup je veľmi stabilný; môžete to skontrolovať vo vzorke z odkazu Fotky Google.

Panasonic Lumix DC-S5 II: Batéria a nabíjanie

Panasonic Lumix DC-S5 II je skonštruovaný pre nepretržité nahrávanie bez ohľadu na rozlíšenie videa. Jediné dve veci, ktoré môžu obmedzovať fotoaparát v tom, sú úložisko a batéria. V balení sa nachádza 2200 mAh batéria, ktorá pri nepretržitom nahrávaní vydrží viac ako hodinu.

Kamera môže byť napájaná aj priamo zo zdroja pomocou portu Type-C. Po vybití je možné batériu nabíjať priamo cez fotoaparát alebo pomocou nabíjačky. Plné nabitie batérie cez fotoaparát trvá približne hodinu. Celkovo je potrebná optimalizácia batérie pre dlhší čas snímania, pretože fotoaparát v pohotovostnom režime rýchlo stráca batériu.

Klady a zápory

Po tom, čo som strávil čas s Panasonic Lumix DC-S5 II, tu sú klady a zápory, aby som zhrnul recenziu:

Pros

 • Záznam videa s otvorenou bránou až do 6K
 • Hybridný systém automatického zaostrovania
 • Desiatky funkcií na nahrávanie videa
 • Skvelá stabilizácia
 • Pevný dizajn odolný voči striekajúcej vode

Zápory

 • Autofokus ešte potrebuje prácu
 • Ohromujúci výkon batérie

Panasonic Lumix DC-S5 II: Konečný verdikt

Panasonic Lumix DC-S5 II je všestranný fotoaparát s pevným dizajnom odolným voči striekajúcej vode, ktorý vyniká pri fotografovaní a natáčaní videí. S pridaním PDAF má fotoaparát stále problémy so slabým osvetlením a zložitým prostredím. Lumix DC-S5 II prichádza s 5-osovou stabilizáciou v tele. Výdrž batérie je slušná, ale mohla by sa zlepšiť.

Odporúčam tento fotoaparát každému, kto má predchádzajúce skúsenosti s prácou s bezzrkadlovkami a rád by som zlepšil videohry. Ak však chcete fotoaparát len ​​na fotenie, odporúčam vám vybrať si lacnejšiu možnosť a za ušetrené peniaze si kúpiť nejaké dobré objektívy a príslušenstvo.

Pozrite si naše ďalšie recenzie:

Môžete nás tiež sledovať pre okamžité technologické novinky na Google News alebo ak chcete získať tipy a triky, recenzie smartfónov a gadgetov, pripojte sa GadgetsToUse Telegram Group alebo sa prihláste na odber najnovších recenzií videí GadgetsToUse kanál YouTube.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE