Prečítajte si časť 1: Základy reklamy na Facebooku
Mnoho rôznych typov reklám na Facebooku
Spočiatku môže byť skľučujúce začať s reklamami na Facebooku. Existuje asi tucet rôznych typov, každý má svoj špecifický cieľ a umiestnenie. Našťastie sa štandardné rozhranie reklám výrazne zlepšilo, takže teraz stačí začať otázkou: „Čo propagujem?“
Ciele
Ak nemáte aplikáciu, udalosť alebo úžasný videoobsah, nevidím dôvod, prečo by ste mali používať iný cieľ okrem prvých štyroch:
- Zvýšte svoje príspevky – Veľký otec reklám na Facebooku pre blogerov a vydavateľov. Od r Organický dosah Facebooku výrazne klesáplatené príspevky budú hlavnou zbraňou, pokiaľ ide o interakciu s publikom a zvýšenie návštevnosti vašich webových stránok.
- Propagujte svoju stránku – Vytvárate zoznamy. Či už ide o e-maily alebo fanúšikov na Facebooku, chcete mať viacero spôsobov, ako šíriť svoj obsah bez toho, aby ste zakaždým platili. Propagujte svoju stránku -> zvýšte počet fanúšikov -> získajte väčšiu bezplatnú návštevnosť.
- Pošlite ľudí na váš web – Môžete to použiť na špeciálne predajné stránky alebo len nasmerovať ľudí na vaše články. Pre lepšiu analýzu v rámci Google Analytics tiež vždy používajte Nástroj na tvorbu adries URL od spoločnosti Google správne vytvoriť dobre sledovateľný odkaz. (pozri Príručka Prateeka Agarwala k tomuto nástroju)
- Zvýšte konverzie na svojom webe – Nielenže zvýšite návštevnosť svojho webu, ale aj vďaka Konverzný pixel Facebooku, budete môcť vidieť skutočnú návratnosť investícií. Koľko peňazí ste minuli a aká drahá bola konverzia.
Umiestnenia
Ak hovoríme o počítači, máte reklamy vo svojom informačnom kanáli a reklamy na pravej strane. Tieto posledné boli ešte pred niekoľkými mesiacmi celkom malé a používatelia ich vo veľkej miere ignorovali. Facebook ich prerobil a teraz vidíte iba 2 na pravej strane, ale skutočne upútajú vašu pozornosť. Reklamy v informačnom kanáli vašich používateľov sú oveľa väčšie a majú ďalšiu výhodu v podobe tlačidla Výzva na akciu.
Od mobilných užívateľov Facebooku boli rastie v číslach (prináša viac ako 62 % celkových príjmov z reklamy pre sociálnu sieť), určite je načase sa skutočne zamerať na umiestnenie v Mobile Newsfeed. Skombinujte to so skvelou reklamou, zaujímavou ponukou a dobrým responzívnym blogom a začínate rozumieť reklamám na Facebooku.
Zvýšenie príspevkov vs reklamy na Facebooku – Aký je rozdiel?
Facebook skutočne chce, aby ste používali tlačidlá a funkcie, ktoré sú pre neho najziskovejšie. A opäť, Google AdWords robí podobnú prácu s upozornením „Pod cenou za umiestnenie na prvej stránke“.
V rámci Facebooku sú teraz varovania, okná pomocníka a popisy, ktoré vám povedia všetko o propagácii vašej stránky a podpore vašich príspevkov. Problém je v tom, že stlačenie tohto modrého tlačidla Boost Post vám neposkytne úplný obraz o tom, čo sa deje. Prichádzate o dôležité prvky mikrokozmu reklám na Facebooku, ako je vzdelanie, stav vzťahu, životné udalosti, spojenia, typ optimalizácie a pokročilé cenové funkcie.
Takže aj keď je Boost Post dobrým východiskovým bodom, nemôžem ho skutočne odporučiť. Kvôli obmedzenej množine funkcií, ktorá vám je predstavená, môžete mať dojem (po skončení počiatočnej kampane), že reklamy na Facebooku v skutočnosti nefungujú a vy ste vyhodili peniaze. Zacielenie je kľúčové, pretože tieto typy reklám sú interaktívne a zobrazujú sa vysoko angažovaní používatelia.
Môže to trvať trochu viac času, kým sa naučíte a uvediete do praxe, ale nakoniec bude odmena oveľa väčšia. Nájdite si čas na pochopenie všetkých funkcií v štandardnom rozhraní Facebook Ads a Boost Post používajte len ako poslednú možnosť, alebo ak naozaj viete, čo robíte.
Ak práve začínate, nepreháňajte to s peniazmi, ktoré míňate. Najprv vám Facebook odporučí určitý rozpočet na oslovenie konkrétneho počtu ľudí. To nie je zaručené, je to skôr odhad. Nielen to, ale stlačenie tlačidla Boost Post zvyčajne predvolí cenu na cenu, ktorá nie je najnižšia (nie je ani zďaleka). Bude to jedna v strede, ale stále viac, ako by ste mali začať. Najmä preto, že nástroj používate prvýkrát a neviete, aký vplyv môže mať. Je potrebná opatrnosť, inak by sa vaše peniaze mohli minúť na niečo bez návratnosti investície.
Vlastné publikum – vo vašom zozname e-mailov je viac zlata
Vlastné publikum sme spomenuli v prvej časti tejto príručky. Teraz využívame tento priestor, aby sme vám poskytli praktické tipy, ako čo najlepšie využiť túto (často) prehliadanú funkciu v rámci reklám na Facebooku.
- Zacieľte na odberateľov v deň ich narodenín – Ak vôbec robíte e-mailový marketing, viete, že mať viac než len jednoduchú e-mailovú adresu predplatiteľa je užitočné. Veci ako meno, povolanie, miesto, dátum narodenia a záujmy vám umožňujú vytvoriť osobu kupujúceho, aby ste im mohli lepšie slúžiť. Keď budete mať mená ľudí, môžete exportovať vlastné zoznamy a nechať reklamy zobrazovať napríklad len ľuďom s menom Dávid vo vašom vlastnom publiku. Hyper-personalizovaný marketing, ideme na to!
- Ukážte klientom vlastný obsah – Za predpokladu, že na svojom webe máte niečo na predaj (kurz, e-kniha, prémiové predplatné atď.), mali by ste mať pre svojich klientov samostatný zoznam e-mailov. Keďže otvorené sadzby nie sú vždy také skvelé, mať vlastné publikum zložené z klientov je vždy užitočné. Myslite na krížový a up-selling. Čo tak poďakovať sa im za nákup? Alebo ich vediete na vlastnú vstupnú stránku (s vlastným menom), kde môžu odkázať svojich priateľov na vašu stránku?
- Vylúčte klientov – Keď sa snažíte uviesť na trh nový produkt alebo službu, ktorú ste už predali niektorým zákazníkom, vylúčte ich zo svojho zacielenia. Ako by sa vám páčilo, keby ste si kúpili auto, keby ste v meste neustále videli reklamy na vaše konkrétne auto? Je to pre vás nepríjemné, preto sa snažte minimalizovať akékoľvek nepohodlie pre návštevníkov (najmä pre tých, ktorí vám platia).
- Zvýšte percento zhody – Povedzme, že máte zoznam 1 000 odberateľov e-mailov. Nahrajte tento zoznam do reklám na Facebooku, aby ste získali vlastné publikum. Zvyčajne v tomto zozname neskončíte s 1 000 profilmi na Facebooku. Je to preto, že e-mail vo vašom pôvodnom zozname e-mailov sa musí zhodovať s e-mailom osoby v jej profile na Facebooku. Jedným trikom na zvýšenie tohto percenta zhody je urobiť text vo formulári na odber e-mailu z vašej webovej stránky veľmi neformálnym. Vyhnite sa „e-mailu spoločnosti“. Namiesto toho choďte na niečo ako „Váš najlepší e-mail“, „Vaša preferovaná e-mailová adresa“ alebo (moja obľúbená) „Váš najpoužívanejší e-mail“.
- Vytvorte si podobné publiká – Neuveriteľne užitočným doplnkom Custom Audiences sú Lookalike Audiences. Keď budete mať svoj zoznam profilov na Facebooku (skonvertovaný z pôvodného zoznamu e-mailov), môžete vytvoriť druhý zoznam podobných profilov. Facebook v podstate prechádza profily ľudí a analyzuje, čo majú spoločné. Na základe týchto špecifikácií nájde na platforme podobné profily a umožní vám ich inzerovať. Dobrým tipom je začať veľmi vysoko, pokiaľ ide o podobnosť. Upozorňujeme, že to znamená, že váš zoznam Lookalike Audience nebude príliš veľký. Experimentujte s ich vytváraním pre rôzne krajiny.
Ak máte prístup k takým úžasným funkciám a nástrojom, prečo ich nevyužiť na to, aby ste svojim návštevníkom a zákazníkom poskytli skvelý zážitok? Výber je na tebe.
Prečítajte si časť 3: Facebook Remarketing