Rizikové faktory dátového centra a obnova

Keď sa v dátovom centre niečo pokazí, spustí sa ich plán obnovy po havárii. Cieľom dobrého plánu obnovy po havárii je znížiť riziko dátového centra na nulu implementáciou množstva redundancií a ochrany. Aby ste to dosiahli, je dôležité najprv prejsť cez rizikové faktory dátového centra.

Aké je najväčšie riziko dátového centra? Mnohé zariadenia naznačujú, že požiar je najväčším problémom a zdôrazňujú ich protipožiarne systémy. Požiar však nie je jediným rizikom dátového centra.

Dátové centrá pripravujú obrovské množstvo redundancií a ochrany – bez ohľadu na to, aká je pravdepodobnosť, že budú potrebné. Riadenie rizík v dátových centrách je rozhodujúce pre vašu ochranu.

Tento článok sa bude zaoberať typmi rizík dátových centier, na ktoré sa zvyčajne pripravujú, s podrobným pohľadom na:

  • Vonkajšie riziká: Živelné pohromy a výpadky dodávateľov.
  • Riziká zariadenia: Infraštruktúra a riziká spojené so samotným zariadením.
  • Riziká dátového systému: Správa dát a architektúra.

„50 % spoločností čelí výpadku, ktorý trvá dlhšie ako 8 hodín a stojí ich v priemere 20 000 dolárov.“

Vonkajšie Zariadenie Dátový systém
Prírodné katastrofy Moc Komunikačné siete
Výpadky dodávateľov Voda Zdieľané servery
Zapríčinené človekom Klíma Vírusy
Civilné poruchy Oheň Zálohovanie a ukladanie dát
Komunikácia Softvérové ​​aplikácie
Bezpečnosť
Štruktúra

Externé riziká dátového centra

Externé riziká sú tie, ktoré sú mimo kontroly dátového centra. Zahŕňajú prírodné katastrofy, výpadky dodávateľov a udalosti spôsobené ľuďmi. Aj keď sú tieto faktory externé, riadenie rizík v dátových centrách zodpovedá za tieto potenciálne incidenty.

Prírodné katastrofy

Mnoho plánov obnovy po havárii začína pokrytím prírodných katastrof, najmä preto, že ich potenciálne škody sú najvyššie. Našťastie mnohé meteorologické hrozby možno predpovedať skôr, ako sa stanú problémom, a informovaný personál môže byť uvedený do pohotovosti. To môže zmierniť mnohé potenciálne škody.

Rozsiahlym škodám a prestojom v dôsledku zemetrasení a povodní možno zabrániť ochranou proti prenikaniu vody, systémom hasenia požiarov a zálohovaním energie. Ak chcete získať podrobnejší zoznam zavedených ochrán, obráťte sa na svojho poskytovateľa hostingu.

Čo ak hosťujem v oblasti ohrozenej prírodnými katastrofami?

Chápeme, že hosťovanie v oblasti s častými prírodnými katastrofami je niekedy nevyhnutné. Výber dátového centra ovplyvňuje množstvo rôznych faktorov vrátane blízkosti, pohodlia a rizika.

Väčšina zariadení dátových centier nachádzajúcich sa v takejto oblasti obsahuje špeciálne prvky infraštruktúry, vrátane zosilnených budov a prísnych konštrukčných plánov. Dobrým príkladom je zariadenie Hostinger Miami, ktoré má kategóriu 5 a je navrhnuté tak, aby odolalo povodňovým škodám a vetru s rýchlosťou až 185 mph.

Dôrazne odporúčame opýtať sa vášho zariadenia na históriu prírodných katastrof v ich oblasti a ako ovplyvnili dátové centrum v minulosti. To vám dá dobrú predstavu o tom, čo môžete očakávať a na čo sa v budúcnosti pripraviť.

Čítať:  Zálohy vs. obnova po havárii: Aký je rozdiel?

Ako približné usmernenie poskytuje vyššie uvedená mapa prehľad frekvencie prírodných katastrof v USA. Môžete to použiť na identifikáciu citlivých oblastí.

Výpadky dodávateľov

K výpadkom dodávateľov dochádza, keď dodávatelia buď energie, konektivity alebo iného dôležitého produktu nie sú schopní dodať. Nedá sa im vyhnúť, ale vhodne pripravené dátové centrum ich dokáže úplne zmierniť.

Napríklad výpadkom v dôsledku straty konektivity alebo výpadku elektrického vedenia sa zabráni prípravou viacerých redundancií: dodatočné generátory energie, viacnásobné pripojenia a dostatok paliva na mieste na niekoľko dní.

Je dôležité mať záložnú skupinu dodávateľov pre prípad, že jeden zlyhá.

Riziká zariadenia

Existuje sedem hlavných oblastí, v ktorých nechcete, aby sa v zariadení dátového centra niečo pokazilo: napájanie, voda, klíma, štruktúra, požiar, komunikácia a bezpečnosť. To všetko by sa malo začleniť do hodnotenia rizika katastrofy.
Pozrite sa nižšie, aby ste získali lepšiu predstavu o tom, ako a prečo je každý z týchto faktorov dôležitý.

Moc Katastrofa pravdepodobne spôsobí výpadok elektriny. Žiadne napájanie znamená žiadne dátové centrum (aspoň jedno, ktoré funguje). Dostupnosť viacerých zdrojov energie znamená, že dátové centrum (a teda aj váš web) zostane online aj v tom najhoršom.
Voda Dátové centrá sú alergické na vodu. Aj to najmenšie množstvo môže spôsobiť veľa škody. Ochrana proti prieniku vody môže pomôcť zabrániť zničeniu kritickej infraštruktúry. Naopak, strata dodávky vody pre akýkoľvek chladiaci alebo protipožiarny systém si vyžaduje viacero bezpečných zdrojov vody.
Klíma Dátové centrum vyžaduje presnú klímu. Nie príliš horúco, nie príliš chladno a bez prílišnej vlhkosti vo vzduchu. K spoľahlivosti prispieva kvalitný a prispôsobivý systém klimatizácie.
Štruktúra Samotné budovanie prevádzky dátového centra. Ak je zle skonštruovaný, zvýši sa riziko a vystavenie prvkom.
Oheň Oheň poškodí takmer všetko, s čím príde do kontaktu (okrem dobrého steaku). Udržiavanie mimo dátového centra je najvyššou prioritou. Všetky zariadenia dátového centra, ktoré hosťujete, by mali byť vybavené protipožiarnym systémom.
Komunikácia Linka smerom von je veľkou výhodou pre dátové centrum uprostred núdze. Nielenže vám umožňuje kontaktovať vášho poskytovateľa, ale tiež im umožňuje kontaktovať dodávateľov zálohovania.
Bezpečnosť Počas katastrofy by mali existovať bezpečnostné postupy, aby sa zabránilo neoprávnenému prístupu do ktorejkoľvek časti zariadenia.
Čítať:  On-Page SEO: Čo to je a ako zlepšiť hodnotiace faktory?

Riziká dátového systému

Riziká dátového systému sú tie, ktoré zahŕňajú zdieľanú infraštruktúru. Je dôležité venovať pozornosť všetkým jednotlivým bodom zlyhania v architektúre systému a zistiť, ako sa týmto zlyhaniam dá vyhnúť.

Pozrite sa, ako dátové centrum chráni pred kontamináciou medzi servermi a jeho účinnosť pri blokovaní útokov. Pochopenie toho, aké zraniteľné je dátové centrum, zahŕňa pochopenie toho, ako ľahko sú cielené. Ďalšie zariadenia blokujú viac ako 3 milióny útokov denne.

Ďalšie oblasti, na ktoré by ste sa mali opýtať svojho poskytovateľa hostingu, zahŕňajú:

Dátová komunikačná sieť

Opýtajte sa konkrétne na architektúru siete a aké bezpečnostné postupy boli zavedené.

Zdieľané servery

Ako sa navzájom ovplyvňujú? Ako je chránený jeden účet pred ostatnými na rovnakom serveri? Toto je obzvlášť dôležité pri cloudových technológiách a virtualizovaných zdrojoch.

Zálohovanie dát

V prípade, že sa stane niečo zlé, čo môžete urobiť, aby vaša stránka nezmizla? Ako často prebieha zálohovanie, ako dlho trvá obnovenie záloh? Aký je postup pri obnove zálohy?

Softvérové ​​aplikácie a chyby

Pokiaľ vaše dátové centrum nevytvorí aj aplikácie, ktoré budete spúšťať na svojom serveri, nebudú mať nad tým veľkú kontrolu. Môžu vám však povedať osvedčené postupy, poskytnúť opravy chýb a vo všeobecnosti zostať v obraze o tom, ako s aplikáciou zaobchádzajú iní profesionáli.

Začnite s plne spravovaným hostingom od Hostinger

Vyrábame skvelý obsah a obchodné platformy, na ktorých možno lepšie stavať. Pozrite si naše plne spravované plány hostenia a začnite ešte dnes.

Čítať:  Kompletný sprievodca aktualizáciou obsahu webových stránok (W...

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE