Budovanie stabilných, efektívnych, rýchlych a bezpečných sietí, ktoré prepoja vašu organizáciu na viacerých miestach, je v dnešnom svete „nevyhnutnosťou“. Aby to dosiahli, mnohé spoločnosti sa obracajú na technológiu MPLS alebo SD-WAN. Aké sú rozdiely medzi SD-WAN a MPLS a ktorá je tá správna voľba pre vaše podnikanie?
Definované MPLS a SD-WAN
Čo je MPLS?
MPLS je skratka pre viacprotokolové označovacie služby. Je to technická metodika, ktorá využíva najkratšiu cestu na to, aby sa dostala medzi dva body v masívnej sieti. Z tohto dôvodu dáva zmysel, že MPLS sa stalo štandardom pre podniky s viacerými lokalitami. Má však niekoľko nedostatkov.
Prečo siete MPLS nemusia fungovať pre vašu firmu
Po prvé, MPLS je drahý. Zabezpečenie konzistentného vysokorýchlostného internetu medzi viacerými miestami vyžaduje, aby poskytovatelia internetových služieb (ISP) vybudovali vysoko prispôsobené, špecializované sieťové štruktúry. Ako môžete hádať, vyžaduje si to značné investície.
Po druhé, neexistuje žiadny opravný prostriedok, keď váš poskytovateľ MPLS zaznamená výpadok. Ak sa to stane, všetky vaše stránky sú úplne mimo prevádzky. Po vysporiadaní sa s takýmto výpadkom si firmy často kupujú doplnkové služby cez druhého MPLS operátora. To znamená zaplatiť dvojnásobné náklady za dvoch poskytovateľov, aby ste sa vyhli nákladným prestojom.
Prečítajte si viac: Ako vytvoriť rozpočet na IT
Čo je SD-WAN?
SD-WAN je skratka pre softvérovo definovanú rozľahlú sieť. WAN spája rôzne lokálne siete, takže počítače na jednom mieste môžu komunikovať s počítačmi na iných vzdialených miestach. Spája tiež lokálnu sieť organizácie s internetom.
Výhody
Prvou veľkou výhodou SD-WAN je, že pomáha vašim dátam presúvať sa rýchlejšie a efektívnejšie. SD-WAN je softvérová inteligencia zabudovaná do hardvérových zariadení (ako sú firewally), ktoré sa pripájajú na okraj podnikovej siete. Softvér spája najkratšiu cestu medzi dvoma bodmi pomocou najlepšieho dostupného spojenia.
Namiesto toho, aby človek musel zmapovať všetky priame spojenia medzi obchodnými miestami, softvér SD-WAN to robí v reálnom čase. Ak chce používateľ pristupovať ku Office 365 v cloude, SD-WAN môže nasmerovať prevádzku aplikácie na najkratšiu cestu cez vaše dostupné internetové pripojenia, čo vašim používateľom poskytne rýchlejšie a lepšie skúsenosti.
Po druhé, SD-WAN zabezpečuje kontinuitu internetových služieb. Bezpečne spája viaceré stránky vašej spoločnosti v rámci rôznych komoditných internetových produktov. Môžete použiť viacero produktov, ako je koaxiálny kábel, DSL alebo vlákno. Ak jedno z nich vypadne, SD-WAN nasmeruje prevádzku na jedno z vašich ďalších pripojení. To znamená, že žiadne výpadky, žiadne výpadky stránok a žiadna strata produktivity.
Po tretie – a pre mnohé podniky možno najdôležitejšie – je oveľa ekonomickejší ako MPLS. Pamätajte, že štruktúry MPLS sú drahé a mnohé podniky ich majú dve, takže sú kryté pre prípad, že by niektorá z nich vypadla. SD-WAN používa softvér na prácu MPLS.
Celkovo je SD-WAN jednoduchšie, efektívnejšie riešenie, ktoré stojí oveľa menej.
Skôr ako si vyberiete SD-WAN, zistite, či je vhodná pre vašu firmu a aké typy dát používate.
Uskutočnenie prieskumu o tom, ktorí poskytovatelia internetových služieb sú v blízkosti, vám povie, či môžete mať rôzne internetové pripojenia od spoločností za ceny, ktoré vyhovujú vášmu rozpočtu.
Ak je MPLS jedinou možnosťou vo vašej oblasti, SD-WAN pre vás nebude fungovať. Ak sa však nachádzate v blízkosti hlavnej oblasti metra, je pravdepodobné, že nájdete viacero rôznych internetových pripojení, vďaka ktorým je SD-WAN životaschopnou možnosťou.
V tejto fáze je dôležité byť dôkladný. Spustite celkové náklady na vlastníctvo (TCO) a návratnosť investícií (ROI), aby ste získali jasný obraz o finančnom dopade riešenia SD-WAN.
Bude SD-WAN vhodné pre typy údajov, ktoré používate? Potrebujete chrániť hlasovú prevádzku? Budú musieť používatelia v pobočke okamžite otvárať veľké súbory? Ak sa pozriete na druh údajov, ktoré vaša firma používa, a na to, ako sa tieto údaje musia presúvať medzi lokalitami, zistíte, či je SD-WAN inteligentné riešenie.
Ak zistíte, že SD-WAN je správna cesta, potom je čas popremýšľať o tom, či chcete alebo nechcete spravovať systém sami.
K dispozícii je veľa produktov SD-WAN a množstvo brán firewall, ktoré majú funkcie podobné SD-WAN. Pozrite sa na aplikácie, ktoré spúšťate; Máte veľa práce s cloudom, hlasom, veľkými súbormi alebo zdieľaním súborov? Rôzne faktory spôsobujú, že rôzne produkty SD-WAN vám lepšie vyhovujú.
Keďže je toho veľa, čo je potrebné zvážiť, zvyčajne odporúčame, aby spoločnosti spolupracovali so skúseným poskytovateľom služieb, ako je Elevity, aby navrhli svoj herný plán SD-WAN.